Nazwa kategorii

Jak obliczyć pojemność kotła grzewczego

Kalkulator obliczający moc ogrzewania kotła

Moc kotła jest jedną z najważniejszych cech urządzeń grzewczych. Nadwyżka mocy zależy od nadpłaty za kocioł, wadą jest niezdolność urządzenia do ogrzewania przestrzeni życiowej lub podgrzewania wody w systemie CWU. Dlatego przed wyborem kotła zalecamy określenie jego parametrów, a nie bez pomocy naszego kalkulatora online do obliczania pojemności kotła grzewczego. Spróbujmy zrozumieć wartości, które należy wprowadzić, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Komfort przebywania w budynku mieszkalnym w zimie zależy od temperatury powietrza i jego wilgotności. Najpierw wprowadź wartość temperatury, którą chcesz obsłużyć w domu. Temperatura najzimniejszego pięciodniowego okresu jest widoczna w SNiP 23-01-99 "Klimatologia budowlana", od jest związany ze strefą klimatyczną.

Ogrzewany obszar i objętość pomieszczeń

Powietrze jest używane jako czynnik chłodzący, który przenosi ciepło z grzejników na osobę. Logiczne jest, że wydajność urządzeń grzewczych zależy w dużej mierze od tego, jak dużo tego powietrza musi być ogrzewane, a następnie utrzymywane w stałej temperaturze.

Elementy budowlane

W różnych budynkach i warunkach pracy kotły tej samej mocy dają zupełnie inne wyniki. Wszystko dlatego, że straty ciepła przez ściany, sufity i okna wpływają na ogólny obraz. Im wyższe straty ciepła, tym wyższa korekta wydajności urządzeń grzewczych.

Inskrypcje szyb zespolonych mogą być niezrozumiałe. Tutaj wszystko jest dość proste, na przykład 4-16-4 oznacza, że ​​przerwa między dwiema szybami o grubości 4 mm wynosi 16 mm. Litera "K" oznacza szkło energooszczędne, "Ar" - komory wypełnione są argonem.

Czy masz jakieś pytania? Zapytaj ich w komentarzach poniżej - na pewno odpowiemy!

Kilka metrów kwadratowych obszaru nigdy nie będzie zbyteczne! Jeśli jeszcze nie zaizolowałeś swojego balkonu, to czas zacząć pracę - nadchodzi zima. Pozostawienie bez ogrzewania nie będzie bardzo ciepłe, ale izolowany balkon będzie służyć jako dobra strefa buforowa między ulicą a pomieszczeniem. 7 prostych kroków, które trudno wykonać tylko w wyobraźni!

Jak ogrzać drewniany dom? Które systemy są najlepsze do tych celów? Przeanalizowaliśmy najczęściej spotykane warianty systemów grzewczych, które zostały przetestowane przez czas w warunkach ostrej rosyjskiej zimy. Głównym kryterium wyboru: zgodność kosztów energii na etapie eksploatacji z wartością inwestycji początkowej.

Pawilony już dawno przestały być wyłącznie miejscem rekreacji, będąc prawdziwą dekoracją krajobrazu. Sugerujemy, abyś ocenił zaimplementowane wersje takich projektów i uzyskał cenne pomysły na swój własny projekt. Wybierz coś dla siebie spośród rozwiązań projektowych przedstawionych w artykule!

© 2011-2014 Zabrania się wykorzystywania materiałów strony bez zgody jej autora.

Jak dokonać samodzielnego obliczenia mocy kotła

Jednym z głównych elementów komfortowego mieszkania jest dostępność przemyślanego systemu ogrzewania. Jednocześnie wybór rodzaju ogrzewania i wymaganego sprzętu jest jednym z głównych pytań, na które należy odpowiedzieć na etapie projektowania domu. Obiektywne obliczenia mocy grzewczej kotła według powierzchni ostatecznie doprowadzą do powstania w pełni sprawnego systemu ogrzewania.

Powiemy Ci teraz o właściwym prowadzeniu tej pracy. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę cechy związane z różnymi rodzajami ogrzewania. Wszakże muszą one być brane pod uwagę podczas wykonywania obliczeń i późniejszej decyzji o zainstalowaniu jednego lub innego rodzaju ogrzewania.

Na początku jego opowieści o tym, jak obliczyć pojemność kotła grzewczego, weźmiemy pod uwagę ilości użyte w obliczeniach:

 • powierzchnia pokoju (S);
 • Specyficzna pojemność ogrzewacza dla 10m² ogrzewanej powierzchni - (Wd). Wartość tę określa się, dostosowując do warunków klimatycznych określonego regionu.

Ta wartość (Wd) to:

 • dla regionu moskiewskiego - od 1,2 kW do 1,5 kW;
 • dla południowych regionów kraju - od 0,7 kW do 0,9 kW;
 • dla północnych regionów kraju - od 1,5 kW do 2,0 kW.

Obliczenie mocy odbywa się w następujący sposób:

Rada! Dla uproszczenia możesz użyć uproszczonej wersji tego obliczenia. Tam Wud. = 1. W związku z tym przenikanie ciepła przez kocioł jest definiowane jako 10 kW na 100 m2 ogrzewanej powierzchni. Ale przy takich obliczeniach, do otrzymanej wartości konieczne jest dodanie co najmniej 15%, aby uzyskać bardziej obiektywną liczbę.

Jak widać, instrukcje do obliczania mocy cieplnej są proste. Niemniej jednak, dołączymy do niego konkretny przykład.

Warunki są następujące. Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń w domu to 100m². Moc właściwa dla regionu moskiewskiego wynosi 1,2 kW. Po podstawieniu dostępnych wartości we wzorze otrzymujemy:

W kotła = (100х1.2) / 10 = 12 kilowatów.

Obliczenia dla różnych typów kotłów grzewczych

Stopień sprawności układu ogrzewania zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru jego rodzaju. I, oczywiście, z dokładności obliczonych obliczeń wymaganej wydajności kotła. Jeżeli obliczenie mocy grzewczej systemu ogrzewania nie zostało przeprowadzone prawidłowo, nieuchronnie powstają negatywne konsekwencje.

Jeżeli moc grzewcza kotła jest mniejsza niż wymagana, zimą w pomieszczeniach będzie zimno. W przypadku nadmiernej produktywności nastąpi nadmierne zużycie energii i, odpowiednio, pieniędzy wydanych na ogrzewanie budynku.

Domowy system grzewczy

Aby uniknąć tych i innych problemów, nie wystarczy wiedzieć, jak obliczyć pojemność kotła grzewczego.

Należy wziąć pod uwagę szczególne właściwości systemów wykorzystujących różne typy grzejników (poniżej można zobaczyć zdjęcie każdego z nich):

Wybór tego typu lub w dużej mierze zależy w dużym stopniu od regionu zamieszkania i poziomu rozwoju infrastruktury. Ważna jest dostępność okazji do zakupu określonego rodzaju paliwa. I, oczywiście, jego wartość.

Obliczenie mocy kotła na paliwo stałe musi być przeprowadzone z uwzględnieniem cech charakteryzujących następujące cechy takich grzejników:

 • niska popularność;
 • względna dostępność;
 • możliwość samodzielnej pracy - jest dostarczana w wielu nowoczesnych modelach tych urządzeń;
 • gospodarka w procesie działania;
 • potrzeba dodatkowej przestrzeni na paliwo.

Inną charakterystyczną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wydajności grzewczej kotła na paliwo stałe, jest cykliczność uzyskanej temperatury. Oznacza to, że w ogrzewanych pomieszczeniach temperatura dzienna będzie się wahać w granicach 5 ° C.

Dlatego taki system jest daleki od najlepszych. I jeśli to możliwe, należy go porzucić. Jeśli jednak jest to niemożliwe, istnieją dwa sposoby, aby złagodzić istniejące niedociągnięcia:

 1. Korzystanie z cylindra termicznego, który jest potrzebny do regulacji dopływu powietrza. Spowoduje to wydłużenie czasu palenia i zmniejszenie liczby pieców;
 2. Zastosowanie akumulatorów wody, o pojemności od 2 do 10 m². Są one zawarte w systemie grzewczym, co pozwala obniżyć koszty energii, a tym samym zaoszczędzić paliwo.

Wszystko to zredukuje wymaganą wydajność kotła na paliwo stałe do ogrzewania prywatnego domu. W związku z tym wpływ zastosowania tych środków powinien zostać uwzględniony przy obliczaniu mocy instalacji grzewczej.

 • wysoki koszt paliwa - energia elektryczna;
 • Możliwe problemy z powodu zakłóceń w sieci;
 • zgodność ekologiczna;
 • prostota zarządzania;
 • zwartość.

Wszystkie te parametry należy uwzględnić przy obliczaniu mocy elektrycznego kotła grzewczego. W końcu nie jest kupowany przez rok.

Mają następujące cechy:

 • nie jest przyjazny dla środowiska;
 • wygodny w działaniu;
 • wymagają dodatkowej przestrzeni na paliwo;
 • mają zwiększone zagrożenie pożarowe;
 • zużywają paliwo, którego cena jest dość wysoka.

W większości przypadków są najlepszą opcją do zorganizowania systemu grzewczego. Kotły grzewcze do gazu na potrzeby gospodarstwa domowego mają następujące cechy, które muszą być wzięte pod uwagę przy obliczaniu wydajności kotła:

 • prostota obsługi;
 • nie wymagają miejsca na przechowywanie paliwa;
 • są bezpieczne w działaniu;
 • niskie koszty paliwa;
 • gospodarka.

Obliczenia dla grzejników

Załóżmy, że zdecydowałeś się zainstalować grzejnik własnymi rękami. Ale na początku musisz go kupić. I wybierz ten, który nadaje się do zasilania.

Obliczenie jest dość łatwe. Rozważmy to jako przykład pomieszczenia o wysokości 3 metrów i powierzchni 14m².

 • Najpierw określamy objętość pomieszczenia. Aby to zrobić, pomnóż obszar pomieszczenia przez jego wysokość. W rezultacie otrzymujemy 42 m3.
 • Ponadto powinieneś wiedzieć, że aby ogrzać 1m3 obszaru środkowej strefy Rosji, trzeba wydać 41 W. Dlatego, aby poznać wymaganą wydajność grzejnika, pomnożymy tę liczbę (41 W) przez objętość pomieszczenia. W końcu otrzymujemy 1722W.
 • Oblicz teraz, ile sekcji ma być w naszym grzejniku. Niech to będzie proste. Każdy element bimetalicznego lub aluminiowego radiatora ma transfer ciepła o wartości 150W.
 • W związku z tym uzyskaną wydajność (1722 W) dzielimy przez 150. Otrzymujemy 11,48. Zaokrąglamy do 11.
 • Teraz do otrzymanej liczby należy dodać kolejne 15%. Pomoże to w wygładzeniu wzrostu wymaganego przenikania ciepła w najcięższe zimy. 15% z 11 to 1,68. Zaokrąglamy do 2.
 • W rezultacie dodajemy kolejne 2 do istniejącej figury (11) Otrzymujemy 13. Tak więc do ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 14 m² potrzebujemy grzejnika o mocy 1722W, posiadającego 13 sekcji.

Teraz już wiesz, jak obliczyć wymaganą wydajność kotła, a także grzejnik. Skorzystaj z naszej porady i zapewnij sobie efektywny i jednocześnie nie marnotrawiący system ogrzewania. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, możesz je łatwo znaleźć w odpowiednim filmie na naszej stronie internetowej.

Jak obliczyć moc kotła: dwie metody

Aby zapewnić komfortową temperaturę przez całą zimę, kocioł grzewczy musi dostarczać ilość ciepła potrzebną do pokrycia wszystkich strat ciepła w budynku / pokoju. Ponadto konieczne jest posiadanie niewielkiej rezerwy mocy w przypadku nadmiernego przeziębienia lub ekspansji obszarów. O tym, jak obliczyć wymaganą moc i porozmawiać w tym artykule.

Aby określić moc urządzeń grzewczych, najpierw należy określić straty ciepła budynku / pomieszczenia. Takie obliczenia nazywa się ciepłownictwem. Jest to jedna z najtrudniejszych obliczeń w branży, ponieważ konieczne jest uwzględnienie wielu elementów.

Aby określić moc kotła, należy wziąć pod uwagę wszystkie straty ciepła

Oczywiście, ilość strat ciepła, wpływa na materiały, które zostały wykorzystane w budowie domu. Ponieważ materiały budowlane są brane pod uwagę, które stanowią fundamentu, ścian, podłogi, sufitu, podłogi, poddasze, dach, okna i drzwi. Uwzględnia on rodzaj instalacji elektrycznej i obecność ciepłych podłóg. W niektórych przypadkach rozważana jest nawet obecność urządzeń gospodarstwa domowego, które podczas pracy emitują ciepło. Ale ta dokładność nie zawsze jest wymagana. Istnieją techniki, które pozwalają szybko oszacować wymaganą wydajność kotła, bez pogrążania się w dżungli inżynierii cieplnej.

Obliczanie mocy grzewczej kotła według powierzchni

W celu zgrubnego oszacowania wymaganej wydajności jednostki cieplnej wystarczy powierzchnia pomieszczenia. W najprostszej wersji środkowego pasma Rosji uważa się, że 1 kW mocy może ogrzać 10 m 2 powierzchni. Jeśli twój dom ma powierzchnię 160m2, pojemność kotła na jego ogrzewanie wynosi 16kW.

Obliczenia te są przybliżone, ponieważ nie uwzględnia się ani wysokości pułapów, ani klimatu. Aby to zrobić, istnieją eksperymentalne współczynniki, z którymi są dokonywane odpowiednie korekty.

Podana norma - 1 kW na 10 m 2 jest odpowiednia dla sufitów o wysokości 2,5-2,7 m. Jeśli masz sufity w pokoju powyżej, musisz obliczyć współczynniki i ponownie obliczyć. W tym celu wysokość Państwa lokalu podzielona jest na 2,7 metra i otrzymujemy współczynnik korygujący.

Obliczanie mocy grzewczej kotła według powierzchni jest najprostszym sposobem

Na przykład wysokość sufitu wynosi 3,2 m. Przyjmujemy współczynnik: 3,2 m / 2,7 m = 1,18 okrążenia, otrzymujemy 1,2. Okazuje się, że do podgrzewania 160 mln 2 o wysokości sufitu 3,2 m na wymaganej mocy kotła 16 KW 1,2 = 19,2kVt. Okrągłe zwykle w górę, więc 20kW.

Aby uwzględnić cechy klimatyczne, istnieją już gotowe współczynniki. Dla Rosji są to:

 • 1,5-2,0 dla regionów północnych;
 • 1,2-1,5 dla regionów regionu moskiewskiego;
 • 1,0-1,2 dla środkowego pasma;
 • 0,7-0,9 dla regionów południowych.

Jeżeli dom położony jest w środkowej strefie, na południe od Moskwy, czynnik wykorzystanie 1,2 (= 1,2 * 20kW 24kW), jeśli południowej Rosji w Krasnodarze, na przykład, współczynnik 0,8, to znaczy wymaga mniejszej mocy (20kW * 0 8 = 16 kW).

Obliczanie ogrzewania i wyboru kotła jest ważnym etapem. Nieprawidłowo znaleźć moc i możesz uzyskać ten wynik ...

Są to główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Ale znalezione wartości są ważne, jeśli kocioł pracuje tylko w trybie ogrzewania. Jeśli potrzebujesz podgrzać wodę, musisz dodać 20-25% obliczonej wartości. Następnie musisz dodać "zapasy" do szczytowych temperatur zimowych. To kolejne 10%. Łącznie otrzymujemy:

 • Do ogrzewania domu i ciepłej wody w środkowym pasie 24kW + 20% = 28,8kW. Następnie rezerwa na zimno - 28,8 kWt + 10% = 31,68 kW. Kończymy i otrzymujemy 32kW. W porównaniu z pierwotną wartością 16 kW, różnicę uzyskuje się w połowie.
 • Dom na terytorium Krasnodaru. Dodajemy moc do podgrzewania ciepłej wody: 16kW + 20% = 19,2kW. Teraz "rezerwa" na zimno wynosi 19,2 + 10% = 21,12 kW. Zaokrąglenie: 22kW. Różnica nie jest tak uderzająca, ale też wystarczająco przyzwoita.

Z przykładów jasno wynika, że ​​konieczne jest wzięcie pod uwagę przynajmniej tych wartości. Ale jest oczywiste, że przy obliczaniu wydajności kotła na dom i mieszkanie, różnica powinna być. Możesz pójść tą samą drogą i użyć współczynników dla każdego czynnika. Ale jest łatwiejszy sposób, który pozwala na wprowadzanie poprawek na raz.

Przy obliczaniu kotła do użytku domowego współczynnik 1,5. Bierze pod uwagę utratę ciepła przez dach, podłogę, fundament. Obowiązuje przy przeciętnym (normalnym) stopniu ocieplania ścian - układaniu w dwie cegły lub podobne na charakterystykach materiałów budowlanych.

W przypadku mieszkań stosuje się inne współczynniki. Jeśli ogrzewany pokój (drugi apartament) jest powyżej to 0,7, jeśli ogrzewany strych wynosi 0,9, jeśli nieogrzewany strych wynosi 1,0. Konieczne jest pomnożenie mocy kotła przez jeden z tych współczynników, otrzymany opisanym powyżej sposobem, i uzyskanie wystarczająco wiarygodnej wartości.

Aby zademonstrować przebieg obliczeń, obliczyć moc kotła gazowego na apartament o powierzchni 65m 2 z sufitem o wysokości 3m, który znajduje się na środkowym pasie Rosji.

 1. Określ wymaganą moc według obszaru: 65m 2 / 10m 2 = 6,5 kW.
 2. Zmieniamy region: 6,5 kW * 1,2 = 7,8 kW.
 3. Kocioł podgrzeje wodę, dlatego dodajemy 25% (miłość na gorąco) 7,8 kW * 1,25 = 9,75 kW.
 4. Dodaj 10% zimna: 7,95 kW * 1,1 = 10,725 kW.

Teraz wynik jest zaokrąglony i otrzymujemy: 11 kW.

Określony algorytm obowiązuje dla wyboru kotłów grzewczych na jakimkolwiek paliwie. Obliczenie mocy elektrycznego kotła grzewczego nie różni się w żaden sposób od obliczeń kotła na paliwo stałe, gaz lub paliwo płynne. Głównym z nich jest wydajność i sprawność kotła, a straty ciepła z kotła nie ulegają zmianie. Całe pytanie brzmi: jak wydawać mniej energii. I to jest obszar ocieplenia.

Przy obliczaniu urządzeń grzewczych dla mieszkań można stosować normy SNiPa. Zastosowanie tych norm jest również nazywane obliczaniem pojemności kotła na objętość. SNiP ustawia wymaganą ilość ciepła do ogrzewania jednego metra sześciennego powietrza w typowych budynkach:

 • do ogrzewania 1m 3 w domu z płytami wymaga 41W;
 • w domu murowanym za m 3 idzie 34W.

Znając obszar mieszkania i wysokość sufitu, znajdziesz objętość, a następnie pomnożenie przez normę, będziesz znać pojemność kotła.

Obliczenie mocy kotła nie zależy od rodzaju używanego paliwa

Na przykład obliczyć wymaganą wydajność kotła dla lokalu w budynku murowanym o powierzchni 74m 2 z sufitem o wysokości 2,7m.

 1. Oblicz objętość: 74m 2 * 2,7m = 199,8m 3
 2. Liczymy na normę, ile ciepła będzie potrzebować: 199,8 * 34 W = 6793W. Kończymy i przekładamy na kilowaty, otrzymujemy 7kW. Będzie to wymagana moc, którą musi wyprodukować jednostka termiczna.

Łatwo obliczyć moc dla tego samego pomieszczenia, ale już w panelu domu: 199,8 * 41 W = 8191W. Zasadniczo w ciepłownictwie zawsze dopełniaj, ale możesz wziąć pod uwagę przeszklenie twoich okien. Jeśli okna są energooszczędnymi podwójnie szklonymi oknami, możesz zaokrąglić w dół. Uważamy, że okna z podwójnymi szybami są dobre i otrzymujemy 8kW.

Wybór mocy kotła zależy od rodzaju budynku - do ogrzewania cegieł potrzebne jest mniej ciepła niż panel

Ponadto konieczne jest, jak również w obliczeniach dla domu, uwzględnienie regionu i potrzeby przygotowania ciepłej wody. Istotne i korekta za nienormalne przeziębienia. Ale w apartamentach ważną rolę odgrywa układ pomieszczeń i kondygnacji. Weź pod uwagę potrzebę ścian wychodzących na ulicę:

Po uwzględnieniu wszystkich współczynników, uzyskaj dość dokładną wartość, która może być oparta na doborze sprzętu do ogrzewania. Jeśli chcesz uzyskać dokładne obliczenia inżynierii cieplnej, musisz zamówić je w organizacji profilu.

Istnieje inna metoda: określenie rzeczywistych strat za pomocą kamery termowizyjnej - nowoczesnego urządzenia, które będzie również pokazywać miejsca, w których wyciek ciepła jest bardziej intensywny. W tym samym czasie możesz wyeliminować te problemy i poprawić izolację. Trzecią opcją jest użycie programu kalkulatora, który policzy wszystko zamiast ciebie. Wystarczy wybrać i / lub podać wymagane dane. Na wyjściu otrzymasz obliczoną moc kotła. To prawda, że ​​istnieje pewna część ryzyka: nie jest jasne, w jaki sposób układane są prawidłowe algorytmy w oparciu o taki program. Wszystko to jednak jest konieczne - w przybliżeniu do obliczenia dla porównania wyników.

To jest migawka kamery termowizyjnej

Mamy nadzieję, że macie teraz pojęcie, jak obliczyć moc kotła. I nie można się pomylić, że jest to kocioł gazowy, a nie paliwo stałe, i na odwrót.

Wyniki badania mogą wyeliminować wyciek ciepła

Być może zainteresują Cię artykuły dotyczące sposobu obliczania mocy grzejników i wyboru średnic rur dla systemu grzewczego. Aby uzyskać ogólne pojęcie o błędach, które często napotykamy podczas planowania systemu ogrzewania, zobacz wideo.

Dodaj komentarz

4 + 6 =