Nazwa kategorii

Jak obliczyć płatność za energię elektryczną przez licznik

Jak obliczyć zużycie i opłatę za energię elektryczną. Z przykładami

Jeśli zdecydujesz się zmienić okablowanie lub korzystać z alternatywnych źródeł energii elektrycznej, pytanie brzmi, jak obliczyć energię elektryczną zużytą w domu. Obliczenie to jest konieczne, aby wybrać przekrój kabla do okablowania lub moc niezależnego generatora, na przykład na panele słoneczne.

Zadanie: jak obliczyć zużycie energii elektrycznej wydaje się proste - dodaj zużycie energii z paszportów wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego i pomnóż przez liczbę godzin pracy. Ale do obliczeń należy wziąć pod uwagę obciążenie początkowe, które dla odbiorników typu indukcyjnego jest takie samo jak dla pracy, a dla technologii typu kondensatora - znacznie więcej.

Urządzenia indukcyjne to te, które oddają ciepło w procesie pracy - są to żarówki, żelazka, talerze. Do skraplacza - lodówka, telewizor, pralka, mają pojemność początkową będą 2,5 - 3 razy wyższe, określone w paszporcie. Weźmy na przykład 6 konsumentów:

 • kuchenka elektryczna - 500 W;
 • lampy - 15 W, 10 sztuk;
 • żelazo - 2300 W, ogrzewanie przez 10 minut na godzinę;
 • lodówka - 170 W;
 • TV - 200 W;
 • pralka - 1000W.

Pobór mocy w tym przypadku ((500 + 15 * 10 + 2300/6) + 2,5 * (170 + 200 + 1000)) / 1000 = 4,46 kW.

Ta liczba musi zostać zwiększona o 10%, aby utworzyć zapas zapasów. Zatem wymagana moc wynosi 4,9 kW.

Ile trzeba zapłacić lub jak obliczyć koszt energii elektrycznej?

Dla konkretnego gospodarstwa domowego koszt zależy od ilości konsumpcji w ciągu miesiąca i taryfy. Sposób obliczania płatności za energię elektryczną powinien być znany wszystkim właścicielom mieszkań. Cena za 1 kW / godzinę lub taryfa dla energii elektrycznej składa się z trzech elementów:

Konkretnie, cena dostarczanej energii elektrycznej jest ustalana przez regionalne prowizje energetyczne raz w roku. Norma społeczna dla zużycia energii została ustalona dla wszystkich regionów. Weźmy na przykład cenę za 1 kW / godz. W rublach, ustaloną w Moskwie na 2014 r. - 4,01 za jednotaryfowy i 4,60 po południu, 1,56 za noc za dwusystemową.

 1. Wskazanie pojedynczego licznika, płatne - 5882 (na koniec poprzedniego miesiąca), aby odjąć od bieżących odczytów - 6099. Zużycie za miesiąc wyniesie 217 kW. Mnożąc 217 przez 4,01, otrzymujemy kwotę płatności - 870,17 rubla.
 2. Ta sama prędkość przepływu dla licznika dwu taryfowego jest rozkładana w następujący sposób w ciągu dnia - 142 kW, w nocy - 75 kW. Wysokość płatności 142 * 4,60 + 75 * 1,56 = 770,20 rubli.
 3. Jeśli region ma wskaźnik zużycia, w tym przypadku liczba członków rodziny wynosi 150 kW. Płatność według stawki 4,01, powyżej normy - 5,90. Obliczenia będą dokonywane w następujący sposób: 150 * 4,01 + 67 * 5,90 = 996,80 rubli.

Zestaw zadań: jak obliczyć energię elektryczną - niezbyt trudne, najważniejsze jest prawidłowe obliczenie i spłata w terminie.

Obliczenie elektryczności: 4 sposoby

Elektryczność musi być obliczona poprawnie W naszym wieku ludzkość zależy od dostępności energii elektrycznej. Telewizory, komputery, lodówki, kuchenki mikrofalowe, czajniki, pralki - wszystko to działa tylko na prąd. I oczywiście ten zasób nie jest dla nas darmowy. Każda osoba płaci pewną sumę pieniędzy za prąd co miesiąc. Jednak obliczenie tej usługi powoduje wiele pytań. Faktem jest, że istnieje kilka sposobów rozdzielania płatności za energię elektryczną. Dziś dowiesz się, w jaki sposób należy rozważyć tę usługę w twoim przypadku.

Obliczanie energii elektrycznej w mieszkaniu z indywidualnym licznikiem

Nasze mieszkania nie mogą obejść się bez wielu narzędzi, wszyscy używamy wody i elektryczności, a nie ma wielu mieszkań bez gazu. I za te wszystkie usługi musimy zapłacić.

Wiele osób pyta: "Jak obliczyć energię elektryczną?". Wszystko zależy od tego, czy płacisz za usługę, czy nie. Oczywiście, w większości przypadków, aby zainstalować indywidualne urządzenie, które będzie rejestrować zużycie energii elektrycznej, będziesz tańszy. Wiele już nabyło ten użyteczny i niezbędny mechanizm. Dlatego na początek sugerujemy, jak obliczyć energię elektryczną, jeśli w mieszkaniu jest metr.

Wyobraźmy sobie, że przez usunięcie z licznika, widzieliście, że w ubiegłym miesiącu został użyty 400 kW, natomiast taryfa dla energii elektrycznej na danym obszarze wynosi 2 rubli za kW. Tak więc w tym miesiącu za elektryczność w mieszkaniu zapłacisz 800 rubli.

Pytasz, w jaki sposób obliczyliśmy tę liczbę? W rzeczywistości nie jest trudno obliczyć moc elektryczną w tym przypadku. Do tego dochodzi formuła. Widziałeś już przykład obliczeniowy, więc spójrzmy teraz na samą formułę.

Istnieją specjalne formuły obliczania energii elektrycznej

Jak obliczana jest energia elektryczna dla licznika:

 1. Przede wszystkim musisz wziąć odczyty z lady. W takim przypadku czerwona tarcza, która stale się obraca, nie jest brana pod uwagę.
 2. Następnie musisz zapamiętać następującą formułę: P = VxT. Gdzie T to stawka twojego obszaru do zapłaty, a V to kilowaty używane przez miesiąc.
 3. W ten sposób należy pomnożyć odczyty z licznika, do stawki, za którą płacisz za swoje narzędzia.

Przeliczkę za licznik obliczysz według jednej formuły, czy to Ukrainy, Rosji czy Białorusi. MINPHIN każdego kraju wspiera taki system obliczeń. Kyivenergo również zaleca stosowanie tej formuły.

Jak obliczyć energię elektryczną w przypadku braku licznika

Jednak nie wszyscy jeszcze zainstalowali liczniki w swoich mieszkaniach. Dlatego istnieje opcja, w której można obliczyć taryfę za rachunki za media, nawet jeśli nie masz kalkulatora mocy.

Opcja, gdy w domu nie ma licznika, jest to wygodne, gdy zużycie energii elektrycznej przez miesiąc przekracza normę. W takim przypadku Twoje płatności będą mniejsze. Jeśli jednak nie zużyjesz dużo energii elektrycznej, to bez zainstalowania licznika przepłacisz. Spójrzmy więc na przykład, jak poprawnie obliczyć energię elektryczną, jeśli nie masz licznika.

Jeśli w domu mieszkają dwie osoby, a każdy miesiąc jest obliczana na 60 kWh energii elektrycznej i ceny taryfowej dwóch rubli na miesiąc płacić za koszt biletu będzie 240 rubli.

Jak obliczyć usługę w tym przypadku? Ta formuła nie jest tak prosta jak poprzednia, ale po wybraniu kalkulatora można łatwo poradzić sobie z takimi obliczeniami.

Możesz obliczyć energię elektryczną, nawet jeśli brakuje miernika

Jak wykonać obliczenia, aby dowiedzieć się, ile zapłacić za światło w tym miesiącu:

 1. Przede wszystkim musisz obliczyć liczbę osób mieszkających w twoim domu. Jednocześnie uwzględnia się dorosłych i dzieci.
 2. Następnie musisz dowiedzieć się, ile elektryczności miesięcznie przypada na każdą osobę. W zależności od regionu liczby mogą się różnić.
 3. Teraz musimy obliczyć za pomocą wzoru P = nxNxT. W tym przypadku, n - to liczba osób mieszkających w mieszkaniu, N - oznacza ilość kilowatów, przeznaczone dla każdej osoby, a T - jest koszt jednego kilowata.

Zgodnie z tą formułą nie trzeba obliczyć opłaty miesięcznej za światło. Musisz tylko raz znaleźć kwotę i pozostanie tak, dopóki nie zmieni się jeden ze wskaźników w Twojej formule.

Jak obliczyć energię elektryczną za pomocą licznika publicznego

Teraz państwo wymaga, abyśmy płacili za elektryczność w miejscach publicznych, a raczej za wejście. To oczywiście nie jest bardzo przyjemna innowacja, ale nie może od niej uciec. Faktem jest, że używamy windy, światła w wejściu, na ulicy i na strychu. Za to wszystko ktoś musi zapłacić. Dlatego musimy płacić za takie usługi.

Tutaj również istnieją dwie opcje rozwoju wydarzeń: kiedy gospodarz jest gospodarzem, a kiedy go nie ma. Ponieważ wiele domów już zainstalowało podobne urządzenie, sugerujemy, aby najpierw obliczyć opłatę za dom, jeśli istnieje licznik energii elektrycznej.

Załóżmy, że wziąłeś odczyty z licznika domowego i masz 20 000 kW. Wskaźniki ze wszystkich indywidualnych liczników wynosiły 12 000 kW. Ci, którzy nie korzystają z licznika, zużyli 7 kW miesięcznie. Powierzchnia wszystkich apartamentów wynosi łącznie 5000 metrów kwadratowych. m. Całkowita powierzchnia jednego mieszkania wynosi 40 m. Cena za jeden kW to 2 ruble. Obliczenia w tym przypadku będą następujące: ((20000-12000-7000) x 45/5000) x 2 = 18.

Jak widać, formuła jest dość skomplikowana, wykorzystuje wiele liczb. Co więcej, jest ich aż dwóch. Zobaczmy zasady tego obliczenia.

Przed obliczeniem energii elektrycznej przez licznik publiczny konieczne jest usunięcie odczytów z niego

Jak obliczyć opłatę za publiczną energię elektryczną:

 1. Na początek musisz zrobić odczyt z licznika domowego. Musisz również odczyty z licznika w każdym mieszkaniu i dowiedzieć się, ile masz mieszkań bez liczników.
 2. Teraz musisz zmierzyć całkowitą powierzchnię wszystkich mieszkań w Twoim domu. W tym celu powierzchnia każdego mieszkania jest mierzona osobno, a wyniki są dodawane.
 3. Po znalezieniu się wszystkich odebranych Dane są obliczane według następującego wzoru: V1 = (Vd - Vschet - Vo) x-S1 / Sob. Dlatego Vd - jest to wspólny element, zaczerpnięte z obschedomovogo ladzie konto V - jest to wspólny składnik usunięta ze wszystkich indywidualnych liczników mieszkania nieważne - miara sumy wszystkich mieszkań, które nie są płacone do licznika, S1 - to łączna powierzchnia jednego mieszkania, Sob Czy całkowita powierzchnia wszystkich mieszkań.
 4. Po otrzymaniu wyniku obliczeń poprzedniej formuły musisz obliczyć kwotę płatności za usługi. W tym celu Pod = Vod x T. Tutaj V jest wynikiem obliczeń poprzedniej formuły, a T jest ceną dla taryfy.

Formuła jest bardzo skomplikowana i dezorientująca. Zwykle jest on obliczany przez jedną osobę. Możesz jednak czasem użyć go samodzielnie, aby sprawdzić wiarygodność rachunku, który otrzymałeś do zapłaty. Aby ułatwić obliczanie wszystkich wartości, można skorzystać z rachunku za usługi online, istnieje tabela z wartościami. Za pomocą takiego urządzenia można obliczyć nie tylko koszt wszystkich usług, ale także obliczyć oszczędności w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jak zapłacić za światło, jeśli nie ma domowego licznika energii elektrycznej w domu

Nie zawsze w domach znajdują się lady porządkowe. Formuły obliczania kwoty do zapłaty w tym przypadku będą prostsze. Jednak w przypadku braku licznika budynku, nie można oszczędzać prądu w wejściu. Ile go nie wykorzystasz, nadal będzie jedna taryfa.

Jeśli w twoim regionie standard wspólnej energii domu na jeden sq. M. metr to 1 kW, cena za kW energii to 2, całkowita powierzchnia wszystkich mieszkań to 5000 metrów kwadratowych. m, powierzchnia jednego mieszkania wynosi 50 metrów kwadratowych. m, a łączna powierzchnia wspólnych obszarów to 500 metrów kwadratowych. metrów, następnie obliczenia będą następujące: (1х500х50 / 5000) Х2 = 10.

Te obliczenia są również dokonywane bezpośrednio przez dwie formuły. Jest to jednak prostsze i nie wymaga tak dużo czasu. Ponadto, po jednorazowym obliczeniu kosztu wpłaty za wejście, można użyć wartości uzyskanej, dopóki jeden ze wskaźników formuły nie zmieni jej wartości.

Obliczenia w przypadku braku domowego licznika energii elektrycznej są dość proste

Zobaczmy, jak obliczyć energię elektryczną bez licznika:

 1. Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, jaka jest norma zużycia energii elektrycznej na metr kwadratowy w Twoim regionie.
 2. Następnie musisz obliczyć całkowitą powierzchnię wszystkich mieszkań w domu. Należy również obliczyć średni materiał z jednego mieszkania. I znajdź obszar wspólnych obszarów.
 3. Teraz musimy wykonać obliczenia, używając tej formuły: V1 = Węzeł xSobs xSo.kv / S vol. W tym wzorze Nod jest normą elektryczności na metr kwadratowy. metr powszechnego użytku, Sobsch jest obszarem wspólnych pomieszczeń, S®.kv jest obszarem jednego mieszkania, Sob jest całkowitą powierzchnią wszystkich mieszkań.
 4. Teraz musimy wykonać proste obliczenia P1 = V1хT. Tutaj V1 to ilość publicznej energii elektrycznej na mieszkanie, a T to taryfa użytkowa.

Jak widać, obliczenia w tym przypadku są dość proste. Jednak znowu nie można zapłacić mniej niż stawka ustalona przez państwo w pakiecie dwóch taryf.

Co robić i jak obliczyć energię elektryczną bez odczytów z licznika

Czasami zdarzają się usterki miernika. W tym przypadku, dopóki problem nie zostanie rozwiązany, nie można go zapłacić, ale jest kilka opcji, jak zapłacić za energię elektryczną - tym razem.

Płatność za energię elektryczną w momencie awarii glukometru:

 1. Licznik jest pokazywany dostawcy energii elektrycznej. Jeśli nie masz czasu, aby pokazać je na czas, to w tym miesiącu zapłacisz za średnie zużycie energii w swoim mieszkaniu. W tym celu narzędzia wykonają odczyty z dokumentacji dostarczonej przez ostatnie sześć miesięcy i dostarczą opłatę za otrzymany wskaźnik.
 2. Jeśli licznik się zepsuje, zapłacisz średnie wskaźniki po awarii tego urządzenia, których obliczenie nastąpi zgodnie ze wskazaniami z ostatnich sześciu miesięcy. Jednak taka taryfa potrwa tylko trzy miesiące, jeśli problem z licznikiem nie zostanie rozwiązany, wówczas zostanie naliczona opłata według standardu.
 3. Okresowo przedstawiciele sprzedaży energii sprawdzają licznik w mieszkaniu. Jeśli nie zezwolisz na nie w ciągu trzech miesięcy, zostaniesz przekierowany do zapłaty zgodnie ze specyfikacją.
 4. W przypadku umiarkowanego zerwania licznika lub przeniesienia energii elektrycznej z innego mieszkania, zapłacisz pokwitowanie, że będziesz przedstawicielem sprzedaży energii, a wszystkie urządzenia będą w twoim domu, tak jakby stale pracowały.

Dlatego lepiej monitorować swój licznik, aw przypadku jego awarii powinieneś zwrócić się do służb miejskich na czas. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy.

Prawidłowe obliczenia energii elektrycznej (wideo)

Obliczanie płatności za energię elektryczną jest dość skomplikowanym procesem. Jednak przyzwyczajając się do tego, przestaniesz napotykać jakiekolwiek trudności.

Kopiowanie jest dozwolone tylko z odniesieniem wstecznym do źródła

Kalkulator online

Na tej stronie Możesz samodzielnie obliczyć wysokość opłat za energię elektryczną.

Jeśli masz indywidualny licznik, lepiej jest czytać od 23 do 26 każdego miesiąca.

Jeśli urządzenie nie zostanie zainstalowane, płatność zostanie dokonana z uwzględnieniem norm nieokreślonych dla zużycia energii elektrycznej.

Przez konsekwentne wypełnianie wszystkich sugerowanych pól będziesz w stanie obliczyć kwotę i wydrukować paragon do zapłaty.

© 2010-2016, JSC "EENS"

620017, Jekaterynburg, Cosmonauts Ave., 17A

Dodaj komentarz

− 1 = 1