Nazwa kategorii

Jak wyciąć styropian

Jak wyciąć styropian, aby nie kruszyć się w domu?

Jak można łatwiej ciąć pianę?

Z nowoczesnego styropianu zbierać projekty izolacji termicznej, wycinać elementy dekoracyjne i produkować wiele innych rzeczy.

Jego zakres jest bardzo szeroki. I nie tylko dlatego, że materiał ten jest łatwy w obróbce, szybko się układa i można go przeciąć własnymi rękami.

Wycinarka termiczna do styropianu

Jednak konieczne jest również możliwość cięcia pianki własnymi rękami. W końcu, aby uzyskać naprawdę wysokiej jakości krój i ostateczny detal, trzeba bardzo się postarać. Zauważmy, że tworzywo piankowe dla zdrowia ludzi nie jest niebezpieczne.

Tak więc, styropian, jak każdy inny materiał, musi zostać przetworzony przed użyciem. Początkowo jest dostarczany w tradycyjnych płytach o określonej grubości. Jednak nie zawsze kształt płytek wystarcza, aby użyć ich wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Często płyta musi być pocięta na kawałki, pocięta, oczyszczona. Czasami konieczne staje się wycięcie części dekoracyjnej na krawędzi płyty lub wykonanie określonego kąta.

Opcje są w rzeczywistości masowe. Ale pytanie pozostaje jedno. Jak wyciąć piankę? Wydaje się, że trzeba jeszcze wymyślić kilka dodatkowych jednostek, kupić specjalny nóż do polistyrenu, jeśli nie jest on czymś do przecięcia, można go nawet samemu złamać. I to dosłownie.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na cechy szczególne styropianu i zbrojonego polistyrenu. Sama pianka składa się z małych kuleczek polistyrenowych.

Oryginalnym surowcem w nim zawartym jest polimer zmieszany z agregatami piankowymi i powietrzem. W rezultacie uzyskuje się dość podatną i bardzo lekką konstrukcję, którą łatwo można przeciąć lub złamać rękoma.

To tylko łamanie polistyrenu - to nie jest najlepsze rozwiązanie. Linia złamania nigdy nie okaże się dokładna. Koralik z polistyrenu zgnie go, dzięki czemu ostateczny kształt nie nadaje się do dokładnej pracy.

Jednak zauważamy, że bardzo łatwo jest złamać lub pociąć pianę. Oznacza to, że cięcie piany w domu jest bardzo realne. Kolejne pytanie brzmi: jak zrobić to dokładnie i przy minimalnym zniszczeniu materiału. Tutaj już potrzebujesz kuter do pianki lub dowolnego domowego urządzenia.

Narzędzie do cięcia pianki może mieć inną konstrukcję. To od kształtu i rodzaju cięcia zależy to od tego, w jaki sposób urządzenie do cięcia pianki poradzi sobie z zadaniami.

Styrofoam składa się z małych kulek i może się kruszyć

Mechaniczny nóż jest używany do wykonywania stosunkowo niewielkiej pracy w ograniczonych warunkach. Korpus spienionego polistyrenu można przeciąć za pomocą urządzenia o działaniu mechanicznym. To tylko jakość cięcia, która zakończy się końcem, może nie aż tak pożądanym.

Przecinak termiczny do pianek jest już profesjonalnym wyposażeniem. Jest używany przez budowniczych, projektantów i innych podobnych specjalistów.

Przecinak termiczny szybko wytwarza otwory lub przecina linie w dowolnym typie spienionego polistyrenu. Począwszy od zwykłych i kończących się ekstrudowaną pianką o wysokiej gęstości.

Urządzenie termiczne zasadniczo wykorzystuje gorące włókno lub drut.

Według rodzaju montażu urządzenie do cięcia styropianu do izolacji domu z piankowego tworzywa sztucznego od wewnątrz można podzielić na:

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z agregatami, które powstały w zakładzie. Zostały one specjalnie zaprojektowane i zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić osobie maksymalną wydajność i wygodę podczas pracy.

Markowe modele obejmują zarówno specjalistyczne noże do pianek, jak i duże przecinaki termiczne lub inny profesjonalny sprzęt.

Na przykład to samo cięcie laserowe piany jest możliwe tylko przy użyciu laserów fabrycznych o słabej mocy, które są sterowane komputerowo. Są kosztowne, uciążliwe i dość skomplikowane, ale w wyniku pracy z nimi uzyskasz prawie perfekcyjne cięcie.

Cięcie mechaniczne odbywa się za pomocą narzędzi opartych na sile oddziaływania mechanicznego lub tarcia.

Najczęściej taki sprzęt używany jest w domu. Kiedy nie masz okazji kupić termo-krajarki, a nie ma pragnienia. Nie zapominajmy, że wysokiej jakości przecinak termiczny może być dość drogi.

I nie zawsze warto kupować, szczególnie jeśli trzeba samemu wyciąć kilka płyt styropianowych do izolacji termicznej.

Możliwe jest cięcie piankowego tworzywa nawet konwencjonalnym ostrzem

Najłatwiejszym sposobem cięcia pianki z tworzywa sztucznego jest zajęcie zwykłego noża, zwłaszcza gdy pianka jest pocięta na izolację rur kanalizacyjnych w ziemi. Idealny dla biurowców z ostrzem średnio-twardym. Przy jego pomocy można bez problemu ciąć talerz na grubość 6-8 cm, a ponadto płyta zostanie odcięta jakościowo, zwłaszcza jeśli masz już przynajmniej podstawowe doświadczenie.

Ale Bułgarzy i układanki, jeśli możesz się zgłosić, to bardzo ostrożnie. Tutaj już trzeba zrozumieć, że silny moment obrotowy zbyt poważnie wpływa na słabą strukturę spienionego polistyrenu. Jeśli nie zgadniesz z momentem obrotowym i wyborem płyty, możesz zniszczyć płytę własnymi rękami.

Zalecenia tutaj mogą być jedynie ogólne. Wskazane jest kupowanie specjalnego sprzętu do cięcia pianki. Jeśli nie masz nic pod ręką, spróbuj znaleźć przynajmniej najcieńszą płytę dla bułgarskiego lub ostrza piły. Im cieńsze, tym lepiej.

W przypadku pił ogólnie, musisz być ostrożny. Lepiej nie używać zwykłej piły do ​​pianek. O ile nie potrzebujesz cięcia precyzyjnego. Ale w tym przypadku łatwiej jest po prostu go złamać.

Jeśli kupisz specjalną piłą, to jest kolejna rozmowa. Ale w każdym razie musisz być bardzo ostrożny, ponieważ piła, z powodu nierównych sił, ma większe szanse na poważne uszkodzenie materiału.

Cięcie termiczne jest zawsze używane do cięcia termicznego. Przecinarka termiczna jest specjalnym urządzeniem do cięcia styropianu, kosztuje prawie tyle, ile klej do styropianu.

Składa się z zaledwie kilku części. Główną częścią jest działający transformator, który dostarcza napięcie. Transformator może mieć baterie, ale może być zasilany bezpośrednio z sieci. Tutaj wszystko zależy od konkretnego modelu.

Z mini transformatora są dwa łuki lub elementy mocujące. Te łuki są w rzeczywistości ciałem elementu roboczego. Specjalny gwint jest dołączony do każdego końca łuku. Najczęściej używane nichrom. Nić jest rozciągnięta między końcami łuku, aby utworzyć mocno rozciągnięty drut.

Kiedy transformator jest włączony, dostarcza prąd do łuków, a oni już z kolei podgrzewają sam wątek.

Gorąca nić płynnie tnie piankę w dowolnej pozycji i dowolnym rozmiarze. W końcu polimer jest wyjątkowo niestabilny i bardzo słabo oddziałuje z wysokimi temperaturami.

Specjalny stojak do samoczynnej wycinarki termicznej do tworzywa piankowego

Ogromnym plusem termo-noża jest to, że daje możliwość pracy z filigranową precyzją. Dokładniej, cięcie można wykonać tylko za pomocą laserów. A następnie, jeśli wykluczysz czynnik ludzki.

Nichrom podgrzany do ciężkiej temperatury, tnie polistyren jak nóż z gorącym olejem. Co więcej, tak naprawdę nie dotyka on pieca, to znaczy, że nie będziesz musiał przykładać żadnego fizycznego nacisku. Dlaczego jest to wygodne? Tak, ponieważ stosowanie wysiłku fizycznego zawsze wiąże się z możliwością popełnienia błędu.

Jeśli cała praca jest wykonywana przez rozgrzany drut, który raczej topi styropian niż go tnie, wtedy szansa na popełnienie błędu staje się minimalna.

Inteligentni technicy radiowi prawdopodobnie już myśleli, że konstrukcja termo-obcinarki jest bardzo prosta, co oznacza, że ​​można ją zmontować własnymi rękami. Naprawdę, możesz złożyć termo-krajarkę bez żadnych problemów.

Twoim głównym zadaniem będzie wybranie małego transformatora do cięcia termoizolacyjnych cylindrów Rockwool i podobnych produktów. Cóż, to nie jest taki problem. Możesz wziąć transformator z telewizora lub przekonwertować go z działającej próbki.

Następnie musimy zebrać analog z łuków. Najprostszym takim mechanizmem jest mocowanie dwóch długich śrub do drewnianego drążka. Drzewo nie pozwoli im przewodzić elektryczności między sobą, więc jedynym przewodnikiem pozostanie nić rozciągnięta na nichromie.

Nić jest rozciągnięta pomiędzy główkami śrub. Następnie pozostaje tylko podłączyć transformator do śrub, a następnie włączyć prąd i dostosować napięcie.

Zaleca się nie przeciążać napięcia i wyraźnie zrozumieć, że istnieje pewna korelacja między grubością filamentu z nichromu a napięciem roboczym na wyjściu.

Zbyt wysokie napięcie spowoduje rozgrzanie włókna czerwonawego iw tej pozycji po prostu spali styropian bez dotykania go. W wyniku płynnego cięcia nie odniesiesz sukcesu.

2.4 Przykład tworzenia domowej wycinarki termicznej do styropianu ()

2018 To łatwe. Uwaga, proszę! Informacje publikowane na portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Koniecznie skonsultuj się z wykwalifikowanym technikiem. Wszystkie prawa autorskie należą do podmiotów praw autorskich

Jak i jak wyciąć płyty piankowe?

Pianka w postaci arkusza to grzałka wykonana ze spienionego polistyrenu. W inny sposób nazywany jest także spienionym polistyrenem. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów do izolacji cieplnej domów, ponieważ jest niski koszt i prosta instalacja. Ale podczas układania płyt często trzeba je ciąć. Bardzo ważne jest, aby część arkusza pianki była gładka, ponieważ duże szczeliny mogą pogorszyć właściwości termoizolacyjne.

Można wycinać styropian w domu na wiele sposobów:

 • z nożem;
 • Piła do metalu;
 • układanka;
 • bułgarski;
 • nóż elektryczny;
 • Maszyna do cięcia styropianu z drutem.

1. Ostry nóż doskonale nadaje się do talerzy o grubości do 5 cm, ostrze musi być cienkie i nieelastyczne, ponieważ w przeciwnym razie cięcie będzie zakrzywione. Aby wyciąć jeszcze więcej odpadów podczas cięcia pianki, lepiej jest ogrzać nóż. Należy pamiętać, że ostrze będzie musiało być ostrzone co około 2 m, ponieważ w przeciwnym razie praca będzie trwała dłużej, a gruzy staną się większe.

2. Wyrzynarka i bułgarski może być również wycinany w domu, z talerzami o większej grubości. Najważniejsze jest to, że wystarczy wysokość tarczy lub tarczy. Pilarka musi poruszać się płynnie, w przeciwnym razie rozszerzone perełki ze styropianu zaczną się odrywać od siebie. Należy pamiętać, że podczas piłowania w ten sposób pianka jest mocno rozdrobniona.

3. Do cięcia płyt styropianowych o grubości do 10 cm dobrze nadaje się piła do metalu lub drewna. Im mniejsze zęby, tym lepsze cięcie. Ponadto ta metoda cięcia jest szybka i nie wymaga dużego wysiłku. Działanie jest konieczne płynnie i równomiernie, bez gwałtownych ruchów.

4. Aby pianka się nie rozpadła, a cięcie jest równe, można użyć drutu o przekroju 0,5 mm i pociągnąć go między dwoma uchwytami. Piłowanie rozpoczyna się od oznaczenia i przy tej samej prędkości. Od stałego tarcia drut podgrzewa się i topi pianę. Dzięki tej metodzie cięcia brzegi płyty są gładkie i równe, a ilość odpadów jest minimalna. Jedyną wadą - do tej pracy będą potrzebne dwie osoby.

5. Jeśli planujesz pociąć dużą liczbę płyt z polistyrenu, lepiej kupić dyszę na lutownicy lub specjalny nóż elektronowy. Dzięki ostremu ostrzu i wysokiej temperaturze płyty są cięte szybko i płynnie. Ponadto służą one do wykonywania wymyślonych cięć. Należy jednak wziąć pod uwagę, że długość ostrzy dla większości narzędzi nie przekracza 5 cm, a podczas pracy z gorącymi narzędziami należy zachować ostrożność, aby stopiony polistyren nie dostał się na odzież lub skórę. Usuń go ze skóry natychmiast nie powiedzie się, co oznacza, że ​​będzie poważne oparzenie.

6. Kolejnym dobrym urządzeniem, które wyjdzie do cięcia płyt z tworzywa piankowego, jest specjalna maszyna. Kupują to lub robią sami. Cięcie przebiega szybko, cicho i bez wysiłku, a można wycinać materiał o dowolnej grubości (w zależności od możliwości maszyny). Ilość odpadów jest minimalna, a cięcie jest absolutnie gładkie i gładkie. Kolejną zaletą tej metody, dzięki zastosowaniu gorącego drutu z nichromu, pocięte komórki są niespalone. W wyniku tego właściwości termoizolacyjne pianki nie ulegają pogorszeniu.

Wskazówki i porady oraz jak stworzyć własną prostą maszynę

Przed pocięciem pianki należy narysować oznaczenia zaostrzonym ołówkiem. Jeśli to możliwe, odciąć płytę w kierunku od siebie. Podczas piłowania tworzywa piankowego poprzez ogrzewanie (maszyna z drutem, nóż elektronowy) emitowany jest niebezpieczny czarny dym, który powoduje znaczną szkodę dla osoby. Dlatego też cięcie w taki sposób powinno odbywać się wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu.

Aby wykonać prostą maszynę, potrzebujesz powierzchni o nachyleniu (20-60 °). Drut z nichromu jest rozciągnięty na całej długości i wymagana wysokość cięcia. Jeden z jego końców jest mocno przymocowany, a drugi jest połączony ze sprężyną. Następnie przewody z zasilacza są zasilane. Prąd musi być kontrolowany, aby przewód nie przegrzał się zbyt mocno, dlatego reostat jest dodatkowo podłączony. Temperatura nie powinna przekraczać + 100 ° C. W końcu jest już gotowy i nić jest podgrzewana, piana jest cięta. Aby to zrobić, po prostu włóż płytkę, a ona zacznie się staczać (jeśli powierzchnia będzie wystarczająco gładka) lub będzie równomiernie rozciągnięta przez drut. Jeśli robisz to zbyt wolno, nacięcie będzie szerokie, ponieważ w tym czasie rozpuści się wiele pianek. Jeśli jest szybki, istnieje ryzyko zerwania nici.

Gotowe maszyny do cięcia styropianu mają więcej możliwości. Z ich pomocą powstają kształty 3D. W zależności od konfiguracji mogą mieć od jednego do sześciu ciągów. Zarządza nimi ręcznie lub za pomocą programu komputerowego. Niektóre mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu są łatwe w transporcie, co jest niezwykle ważne dla budowniczych. Koszt maszyn do cięcia styropianu zaczyna się od 40000 rubli. Są też modele z laserem - takie urządzenia robią najlepsze cięcia. Maszyny laserowe są używane do wycinania kształtów w witrynach sklepowych, wystawach lub innych ważnych wydarzeniach.

Zanim wybierzesz, tym lepiej wyciąć styropian, musisz zdecydować, ile materiału potrzebujesz do recyklingu. Jeśli cięcie odbywa się tylko raz, możesz to zrobić za pomocą ostrego noża lub piły do ​​metalu. W innym przypadku lepiej kupić nóż elektronowy lub zrobić maszynę za pomocą drutu lub kupić gotowy.

Grubość pianki 50 i 100 mm jest uważana za optymalną dla osób prywatnych.

Polistyren PSB-S-25 produkowany jest w procesie polimeryzacji suspensyjnej bez prasowania: impregnowany specjalnymi.

EEPS to wielofunkcyjny grzejnik o drobnoziarnistej strukturze komórkowej, zamknięty od.

Czym jest lepszy pianobeton lub beton komórkowy?

Zastosowanie DSP w budownictwie

Jak wycinają piankę w domu? Drut do cięcia pianki. Pianka fasadowa

Pianka termoizolacyjna jest materiałem termoizolacyjnym szeroko stosowanym w indywidualnej konstrukcji. Jest sprzedawany przez płótna, więc często konieczne jest odcięcie żądanej długości. Każdy, kto natknął się na takie materiały, rozumie, że trudno jest uzyskać tę jakość za pomocą standardowych narzędzi. Jak wyciąć piankę w domu? Rozważmy dalej.

Pełna nazwa tego materiału to spieniony polistyren. Ten rodzaj izolacji termicznej odnosi się do piankowych (komórkowych) mas wypełnionych gazem z tworzywa sztucznego. Jeśli spojrzysz na ten materiał, zobaczysz wiele małych kulek, przymocowanych do siebie. Dlatego podczas normalnego cięcia powstaje duża ilość drobnych zanieczyszczeń, a samo cięcie okazuje się nierównomierne. Co wycina pianka? Pytanie jest interesujące i istotne.

Istnieją dwie główne opcje gęstości:

 • Miękki. Takie formacje mają porowatą strukturę. Podczas cięcia, kruszą się źle, pękają.
 • Solidny. Materiał ten można łatwo przetwarzać. Minimalnie kruszy się, cięcia są bardziej równomierne.

Warto zauważyć, że pierwsza opcja jest tańsza niż druga.

W przeważającej części ten materiał jest używany jako grzejnik. I jest wykorzystywany do prac zewnętrznych i wewnętrznych. Przy pomocy styropianu wielu projektantów tworzy ciekawe kompozycje; jest również wykorzystywany do produkcji płyt sufitowych, listew przypodłogowych, gzymsów, listew sztukateryjnych i innych. Ten obszar zastosowania wiąże się z kilkoma głównymi zaletami materiału:

 • zgodność ekologiczna;
 • niewielka waga;
 • niska cena.

Wszystkie te sfery są bezpośrednio związane z pytaniem: "Co to jest cięcie piankowego plastiku?".

Możesz wziąć regularne narzędzie klerykalne. I wykonaj cięcie. W tym przypadku procesowi będzie towarzyszyć skrzypienie, duża ilość odpadków, krawędzie mogą być farbowane. Ta opcja jest odpowiednia dla małej ilości przycinania i cienkich arkuszy. W takim przypadku często trzeba wymienić ostrze. Do obróbki tkanin jest na równej twardej powierzchni. Aby uzyskać jak najszersze gładkie krawędzie, należy zaznaczyć materiał i zastosować płaski pręt do linii, naciskając go ręką. Nóż musi być płaski, a prowadnica będzie służyć jako nacisk na narzędzie. Dodatkowo, naciśnięcie go może zapobiec silnemu tworzeniu się gruzu. Jest to jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie o to, co piana wycina.

Tego typu narzędzie pozwoli ci ciąć arkusze o dowolnej szerokości, ale wydajność będzie niewielka. Śmiecia i zadrapania będą również towarzyszyć w całym procesie. Krawędzie się rozpadną. Ta metoda jest odpowiednia dla niewielkiej liczby cięć. Prace należy wykonać na stole. Część tnąca jest przesuwana z konstrukcji wsporczej, dzięki czemu można ją obsługiwać za pomocą piły do ​​metalu.

Jak wycinać polistyren w domu za pomocą elektronarzędzi?

Przy dużych ilościach pianki polistyrenowej jest to pilna kwestia. Zastanów się, jakiego sprzętu możesz użyć:

 • Wyrzynarka elektryczna. Wygląda na to, że proces jest częściowo zautomatyzowany, szybkość pracy wzrośnie. Ale jakość cięć będzie niska. Znów będzie skrzypienie, śmieci. Należy rozumieć, że płyty o grubości większej niż 80 mm raczej nie będą cięte takim narzędziem.
 • Bułgarski. Przyspieszenie procesu cięcia. W tym samym czasie kurz będzie się rozpraszał we wszystkich kierunkach, a ponadto dochodzi do silnego hałasu z pracy instrumentu. Jeśli bułgarski zostanie wybrany do cięcia, to lepiej jest kupić diament o minimalnej grubości, co pomoże podnieść jakość cięcia.

Osobno warto rozważyć takie narzędzie jak lutownicę.

Często projektanci używają styropianu do tworzenia dowolnych dekorów. Co z tym wycina pianka? W takich przypadkach wymagane jest cięcie z dobrej jakości pianki. Krawędzie powinny być płaskie, nie kruszyć. Do tych opcji używana jest zwykła lutownica. Aby uzyskać maksymalny efekt, końcówka narzędzia spłaszczyć lub zrobić dyszę o wymaganym rozmiarze i kształcie. Ogrzewana lutownica umożliwia wykonywanie wysokiej jakości gładkiego cięcia, co jest niezbędne w przypadku dekorów. Kolejna ważna kwestia: w pracy praktycznie nie ma małych śmieci.

Materiał ten może być produkowany w kilku odmianach:

 • wciśnięty;
 • nierozpuszczona zawiesina;
 • zawieszenie samogasnące;
 • ekstrudowana pianka polistyrenowa.

Grubość paneli do izolacji elewacji wynosi od 70 do 150 mm. Należy rozumieć, że takim pracom towarzyszy duża liczba cięć. W związku z tym wymienione wcześniej metody cięcia tworzywa piankowego nie będą miały znaczenia.

W przypadku tej metody należy pomyśleć o nagrzaniu instrumentu. Można użyć otwartego ognia lub urządzenia grzewczego. Sam nóż powinien być dobrze naostrzony. Konieczne jest zaopatrzenie prowadnicy w płaski pręt tnący. Najlepiej jest pracować na ulicy. To nie pozwoli gromadzić szkodliwych zapachów, negatywnie wpływając na zdrowie. Wykonywane jest znakowanie linii cięcia, nakładany jest pasek prowadzący, a następnie cięty za pomocą ogrzanego noża. Ta metoda pozwala zrobić to szybko i sprawnie.

Jak już wspomniano, cięcie najlepiej wykonywać pod wpływem temperatury. Pianka fasadowa nie jest wyjątkiem. Rosjanin zawsze różnił się ostrością, co pomogło wymyślić sprzęt do ręcznego cięcia. Będzie wymagane:

 • stół roboczy;
 • transformator, konwersja 220V na 12 lub 24V;
 • drut z nichromu;
 • regulowany reostat;
 • przewody.

Drut do cięcia pianki jest zamocowany na stole z odstępem dla wymaganego rozmiaru. Podłączyć przewody, opornik, transformator. Po podgrzaniu drut z łatwością wykona jakościowe cięcie. Materiał powinien być podawany bez dużego nacisku, a temperatura ogrzewania drutu jest również ważna. Zbyt wysoki może spowodować napływ.

To narzędzie jest używane przez projektantów w ich pracy. Drut pozwala wykonać wiele kręconych cięć.

Dlaczego lepiej jest, aby to urządzenie pobierało transformator na 12 lub 24V. Przez przypadek możesz doznać porażenia elektrycznego. Przy takich parametrach będzie to tylko oparzenie, podczas gdy przy 220 V sytuacja może się źle skończyć. Kolejny ważny punkt: pod wpływem obróbki cieplnej polistyren uwalnia szkodliwe substancje, dlatego wymagany jest osobisty sprzęt ochrony dróg oddechowych - respirator. Pianostop był szeroko stosowany ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Lekki materiał i wysokie właściwości termoizolacyjne pozwalają na stosowanie go do izolacji na dużą skalę fasad, podłóg, pokryć dachowych. Prace takie nie wywierają znacznego obciążenia na fundament, a to jest bardzo ważny czynnik, który pozwala zaoszczędzić na wzmocnieniu bazy. Zastosowanie tego materiału w projektach ponownie zależy od łatwości otrzymanych projektów, zgodności ekologicznej i zdolności do wykonywania dowolnych produktów.

Ale w każdej dziedzinie cięcie materiału pozostaje ważne. O tym, jak szybko i jakościowo się to odbywa, zależy ostateczny termin wykonania pracy i ostateczny wynik. Która opcja do wyboru jest ustalana indywidualnie dla każdego konkretnego przypadku.

Dodaj komentarz

62 − 52 =