Nazwa kategorii

Jak sadzić żonkile jesienią

Jak sadzić żonkile jesienią?

Wiosna nie jest bezużyteczna, uważana przez ogrodników i ogrody warzywne za "gorącą". W tej chwili liczba ważnych i pilnych przypadków jest tuż poza skalą. Dlatego wielu próbuje wcześniej wykonać część działalności - na przykład poprzedniej jesieni. Oczywiście nie można tego wszystkiego przekazać w ten sposób, ale tutaj możesz zasiać trochę kwiatów, przygotować wcześniej łóżka i sadzić cebulki (żonkile, tulipany) jesienią, by spędzić je w bardzo dogodny sposób.

W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zasadzić żonkile jesienią.

Daty sadzenia żonkili jesienią

Czas sadzenia żonkili jesienią zależy od ich rodzaju. Odmiany botaniczne (melkolukovichnye) posadzone na początku-połowie września, kiedy temperatura gleby wynosi około + 8 ° C. Duże cebule żonkili najlepiej sadzić nieco później - w drugiej dekadzie września.

Drobne żonkile sadzone w grupach - dzięki czemu wyglądają bardziej atrakcyjnie. Odmiany o dużych kwiatach można ułożyć w grupy lub pojedynczo.

Doświadczeni hodowcy zalecają, aby nie mieszać żonkili różnych gatunków (o różnych rozmiarach żarówek) w jednym klombie, aby nie przeszkadzały sobie i nie rozwijały się lepiej.

Żonkile mogą być używane jako „tarcza” do łóżka bulb - z powodu trujących substancji w nich nie jeść myszy, a więc tulipany, fritillyarii, krokusy, lilie i Muscari sadzone w łóżkach żonkile będą chronione przed żarłocznych gryzoni.

Teraz, kiedy nauczyliśmy się czasu sadzenia, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak sadzić żonkile jesienią.

Klomb z żonkilami powinien znajdować się w miejscu chronionym przed wiatrem i zalaniem. Pełne światło słoneczne nie jest konieczne - wystarczy, że ciepłe promienie uderzą w kwiaty pół dnia. Ponieważ żonkile kwitną dość wcześnie, można je sadzić pod drzewami. Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie ogrodu do sadzenia. Aby to zrobić, musisz zagłębić się głęboko w glebę (co najmniej 30 cm) i pozwolić jej trochę się ułożyć. Pod kopaniem można również zrobić humus lub złożony nawóz mineralny (z niewielką ilością azotu). W czasie, gdy gleba opadnie, gleba pochłonie składniki odżywcze i straci swoją agresywność.

Na tydzień przed sadzeniem narcyzów sortuje się i odrzuca wszystkie zepsute, uszkodzone lub zainfekowane okazy. Pęknięte płatki, które można łatwo oddzielić, powinny zostać usunięte. Nie trzeba całkowicie czyścić żarówki - do białej warstwy wystarczy usunąć jedną lub dwie suche warstwy.

Wybrane żarówki umieszcza się w rondlu i pozostawia w temperaturze pokojowej na kilka dni. Pod koniec tego okresu są ponownie sortowane, a następnie przez 40 minut moczone w roztworze nadmanganianu potasu (jasny odcień) lub fungicydu.

Zrzucają żonkile. Oczywiście, większość "klapek" również wykiełkuje, ale spędzi dużo wysiłku, aby pokonać dodatkowy dystans, co spowoduje, że będą znacznie słabsi niż ich bracia prawidłowo obsadzeni.

Odległość między dużymi żonkile - nie mniej niż 15 cm pomiędzy dziećmi i odmian melkotsvetnymi. - Przynajmniej 5-7 cm Głębokość sadzenia żonkili w spadku nie powinny być bardzo duże. Zimą grunt nad zagęszczonych bulw i kiełkami będzie trudniej dostać przez nią. Więc nie próbuj chować żonkile, lepiej dodatkowo pokryć łóżko suche trociny, świerkowych gałęzi, liści lub agrovoloknom (spunbond, lutrasilom), składany w kilku warstwach (5-7). Ale zbyt małe, aby usiąść i nie może być. Optymalna głębokość sadzenia jest uważany za podwójne lub potrójne wysokość żarówki. Cebulki posadzone nieco głębszy, kwiat do późniejszego tydzień lub dwa (ale tylko jeśli jest dobry drenaż, inaczej żonkile może po prostu gniją).

Jeśli lato i jesień były suche, a gleba jest mało wilgotna, sadzenie powinno być dobrze nawodnione. Jeśli sadzisz cebulki bez dobrze rozwiniętych korzeni (po suchym przechowywaniu), podczas ustawiania stabilnych przymrozków, łóżko powinno być ułożone.

Teraz już wiesz, czy jesienią można założyć żonkile, a dodatkowo zapoznałeś się z podstawowymi warunkami sukcesu tej procedury.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Sadzenie żonkili jesienią w ziemi.

Jednym z najprzyjemniejszych prac w ogrodzie jest planowanie kwietnika i sadzenie bobowatych kwiatów. Jesienią możesz tworzyć niesamowite kompozycje. Żonkile to niezwykle bezpretensjonalne kwiaty w żółto-białej kolorystyce, które tworzą wiosenny nastrój w ogrodzie. Witryna internetowa dom-v-sadu.ru zaleca żonkilom obowiązkowe sadzenie i dzielenie się tym, jak prawidłowe sadzenie żonkili w czasie jesieni występuje w glebie.

Jak przygotować grunt pod sadzenie bulwiastych kwiatów w ziemi

Zakładanie i pielęgnacja żonkili rozpoczyna się od właściwego wyboru miejsca do uprawy. Miejsce do sadzenia kwiatów cebulowych w ogrodzie powinno być wybrane słoneczne, położone poziomo lub z lekkim nachyleniem na południe, dobrze osuszone. Wody podziemne powinny leżeć na głębokości nie większej niż 60 cm, preferowana warstwa - łatwo jest przepuścić wodę. Gleba musi być dobrze nawożona, żyzna, łatwa - lub średnio gliniasta z odczynem obojętnym.

Zakładanie i pielęgnacja żonkili w otwartym terenie to nawożenie gleby i stosowanie nawozów.

Aby uszlachetnić glebę na łóżku do sadzenia żonkili, umieścić w glebie:

 • 200 - 300 g wapna;
 • 25 - 30 kg humusu lub dobrze skomponowanego kompostu;
 • do 100 gramów mączki kostnej lub 50 gramów podwójnego superfosfatu na 1 tys. metr;

cebulki kwiatowe, głębokie uprawy, tak, po wprowadzeniu wapna i nawóz organiczny działki dig na głębokość 35 - 40 cm. Jeszcze lepiej, gdy sadzenia żonkile jesienią będzie towarzyszyć podwójnym kopania.

Działki o kultywowanej warstwie mniejszej niż 25 lat pod bulwiastymi kwiatami w ogrodzie muszą być przygotowane przez kilka lat. Szczególnie dużo pracy wymaga przygotowania ciężkiej gleby gliniastej. Wszystkie szczupłe warstwy są wykopywane co roku z zagłębieniem około 5 cm, wcześniej stosowane wapno i nawozów organicznych - torf i humus, w glinie można zrobić i piasku. Użyj i podwójnego kopania.

Radykalnie poprawia gleby pod uprawy żonkile można osiągnąć przez wprowadzenie z materii organicznej w ciągu kilku lat na jednej czwartej głębokości traktowanej gleby pod warunkiem, że pogłębia do 40 cm. Ważne jest, aby zmieszać się z całą wprowadzoną warstwą nawozu.

Sadzenie żonkili jesienią w ziemi

Kwietnik pod sadzenie jesienią żonkile i tulipany trzeba przygotować wcześniej i przechowywać go odłogiem, nie pozwalając chwasty rosną lub podjąć roczne kwiaty lub warzywa o krótkim okresie rozwoju z wyjątkiem cebuli.

Do połowy sierpnia należy zwolnić działki, w których planuje się sadzenie tulipanów i żonkile jesienią. Nie zapominaj o tym, że cebulki można sadzić w ich pierwotnym miejscu nie wcześniej niż za 5 lat, a następnie, pod warunkiem, że nie ma szkodników i najbardziej szkodliwych chorób.

Prekursory prekursorów mogą być dowolną kulturą, z wyjątkiem cebulek, kłączy i roślin z rodziny Solanaceae.

Przed posadzeniem żonkili jesienią w podłożu na powierzchni rozproszone nawozy mineralne:

 • Azotan amonu 15 g;
 • podwójny superfosfat 25 g;
 • siarczan potasu 40 gr;
 • Popiół drzewny - 200 - 300 g / m2. m.

Następnie wykop ziemię na głębokość 20 - 22 cm.

Kiedy sadzić żonkile - Żonkile należy sadzić i przesadzać od końca sierpnia do drugiej dekady września. To najlepszy okres na przesadzanie żonkili w ogrodzie.

Przy dobrym przygotowaniu gleby, starannej pielęgnacji i braku szkodników i chorób, żonkile mogą rosnąć w jednym miejscu, bez wykopywania od 3 do 4 lat, a nawet do 5 lat. Okres odpoczynku w nich trwa mniej niż w przypadku tulipanów i hiacyntów. Posadź je, aż pojawią się nowe korzenie. Podczas sadzenia młode korzenie mogą zostać uszkodzone, a nowe korzenie w cebulach żonkili nie są uformowane.

Słabe ukorzenienie może spowodować wybrzuszenie bulw w zimie. Pojawiające się wiosną pędy żonkili mniej obawiają się mrozów niż kiełków tulipanów. Dlatego czas sadzenia żonkili jest bardzo ważnym parametrem.

Przed innymi, zakładaj żonkile należące do grupy Poetic. Przed sadzeniem, sprawdź wszystkie żarówki, po raz ostatni odrzucić miękki w dotyku, z otworami w pobliżu dna, przyciemnione i uszkodzone. Używaj tylko zdrowych żarówek, bez wad. Przed sadzeniem, wytrawiaj je w roztworze Maxima przez 30 minut, pozwól roztworowi spłynąć, a następnie opuść w 0,7% roztworze karbofos (10% preparatu) również przez 30 minut. Suche bulwy - roślina.

Obowiązkowe przeszczepie żonkile na prawidłową głębokość. Głębokość sadzenia (położenie dna żarówki) dla dużych bulw narcyz 15 cm, na ciężkich glebach. - 12 cm poniżej żarówki zasypki piasek 3 cm warstwę piasku również obejmować ich końcówki, górna - ziemi.

Głębokość sadzenia musi być ściśle przestrzegana. Można to zrobić za pomocą markera kołeczkowego. Prawidłowo posadzone cebule kwitną lepiej, są mniej podatne na szkodniki i choroby, rośliny rozmnażają się szybciej, rosnące żonkile są doskonałe. Małe cebule i sadzonki drobniejsze, ich głębokość sadzenia od 7 do 10 cm, w zależności od wielkości. Odległość między dużymi żarówkami a dziećmi wynosi od 8 do 10 cm.

Żonkile - kiedy wykopać cebulki i sadzić

Wykop żarówek natychmiast po wylęgu i pożółknięciu liści. Wszystkie wykopane żarówki powinny zostać sprawdzone. Zwalczaj i oparzaj szkodniki i choroby, i miękkie - nawet przy dobrym wyglądzie.

Wysokiej jakości żarówki żonkila są myte w bieżącej wodzie, a następnie w minutach 15 są traktowane w ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu przeciwko chorobom i szkodnikom. Suszone w cieniu.

Przed sadzeniem można przechowywać żarówki żonkila w plastikowych, dobrze wentylowanych skrzynkach kratowych (układanie żarówek w jednej warstwie, według stopni) w szopie.

 • Kiedy wykopać tulipany po kwitnieniu?

Zbliża się już koniec maja. Żonkile i tulipany wyblakły lub wkrótce wybuchną. W tej chwili ktoś z letnich mieszkańców po prostu zapomina o cebulkach w ziemi i wypełnia wolne miejsce rocznymi. Ci.

Wczesna jesień to czas sadzenia cebulkowych kwiatów. Należą do nich tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy i inne mniej powszechne kwiaty. Warunkiem pomyślnego zimowania i bujnego kwitnienia jest waga.

Co sadzić na sadzonkach w styczniu

Duże plony nawet z małej działki

Ogorodka

Ogorodko jest ogrodnikiem i ogrodnikiem w jednym miejscu!

Porady sezonowe

Teraz czytasz

Kiedy sadzić żonkile jesienią i jak zrobić to poprawnie?

Moment, kiedy sadzić żonkile na jesieni, procentowe większość fanów żarówki - od regionu do data regionie mogą zmieniać się warunki środowiskowe są różne, więc czas pracy na terytorium Kuban i Stawropol różni się od okresu w Moskwie, Leningradzie Region, na Uralu i Syberii ...

Spis treści:

Kiedy sadzić żonkile jesienią - ramy czasowe

Jesień to najlepszy czas, aby zasadzić żonkile w nowym miejscu. Przed nadejściem zimnego trzasku cebulki tych kwiatów zapuszczają korzenie, tworzą pąki i pąki, które zadowolą hodowcę wiosną.

W południowych regionach Rosji, w tym regionie Kuban, Białoruś i Ukraina, klimat jest łagodny, zimy są ciepłe, a na Uralu i Syberii, zima przychodzi wcześniej i trwa dłużej niż w środkowej strefie i na przedmieściach, więc pojedyncza data lądowania kalendarzowych żonkile nie.

Pierwszą rzeczą, którą należy kierować Kwiaciarz - temperaturę gleby i doświadczeni hodowcy wiedzą, że sadzenia żonkili jesienią będzie sukcesem, jeśli żarówki będzie chłodzony do + 8 + 10 ... z glebą. W tej temperaturze powstaje system korzeniowy rośliny, a wewnątrz bańki zaczyna rozwijać się pąk kwiatowy.

Czas sadzenia żonkili jesienią na przedmieściach przypada na drugą połowę sierpnia i trwa do 15 września - w tym okresie przygotowują one glebę i sadzą cebulki roślin na stałym miejscu. Jeśli pogoda jest ciepła i gleba nie schłodziła się do pożądanej temperatury, możesz odłożyć lądowanie na kilka dni.

Okres sadzenia żonkili jesienią na środkowym pasie pokrywa się z czasem dla regionu moskiewskiego. Ponownie hodowcy kwiatów powinni kierować się warunkami pogodowymi. Jeśli pierwsze przymrozki wystąpią na początku sierpnia, czas sadzenia żonkili jesienią w regionach środkowego pasa zbliży się do połowy sierpnia.

My, ogrodnicy Wenecją Północy też może być problem z definicją tego terminu, podczas sadzenia żonkili jesienią w regionie leningradzkim - w tym obszarze klimat jest nieco ostrzej poza Moskwą, więc trzeba myśleć o żonkile przed - od 10 sierpnia.

Najstarszymi osobami, które zajmują się sadzeniem żonkili jesienią, są mieszkańcy Uralu i Syberii - w tych regionach ciągłe nocne zimne migawki pojawiają się już od początku sierpnia, a zima może wejść w prawa do końca września. Dlatego, gdy żonkile są sadzone jesienią na Uralu i Syberii, przesuwają się na początek sierpnia, kiedy pogoda jest ciepła, sadzą kwiaty w dniach 15-20 sierpnia.

W regionach o ciepłym i łagodnym klimatem, jak to możliwe, gdy jest to możliwe do zrobienia przesadzania żonkile, zdegradowany do końca września i początku października. Takie daty kalendarzowe dotyczą mieszkańców niektórych krajów postsowieckich. Aby właściwie ukierunkować podczas sadzenia żonkili jesienią na Ukrainie czy Białorusi, ogrodnicy powinni uwzględniać lokalny klimat, jak również w południowych regionach Ukrainy cebulki sadzi się w pierwszych dziesięciu dniach października, podczas gdy w północnych regionach zrobić 2. i 3. dekadzie września, ale najlepsze czas sadzenia żonkili na Białorusi - od drugiej dekady września do połowy października.

Przed rozpoczęciem sadzenia żonkili jesienią należy wybrać i przygotować dla nich miejsce. Bulbous nie lubią powodzi i gęstego cienia, więc najlepiej sadzić je na małych wzgórzach w otwartym terenie. Idealnie, aby gleba była gliniasta, bez dużej ilości piasku, optymalna kwasowość gleby dla żonkili wynosi 6,5-7 pH.

Co najmniej 4 tygodnie przed czasem, jak sadzić żonkile, produkować głębokie kopanie łóżek. Jeśli gleba jest piaszczysta, dodaj humus i odrobinę gliny w ilości 20 kg na 1 m2. Jeśli gleba jest zbyt gęsta, dodać piasek w ilości 20-25 kg na 1 m2, a także próchnicę (15 kg na 1 kw. M). Po zastosowaniu ulepszających dodatków i materiałów organicznych, łóżka są wielokrotnie wykopywane na głębokości co najmniej 30 cm.

Wraz z nadejściem odpowiedniego okresu podczas sadzenia żonkili w jesieni, łóżka są poluzowane i tworzą bruzdy lub doły dla cebulek, ich głębokość zależy od wielkości bulw:

 • Duży posadzony na głębokości 20 cm
 • średnia - do głębokości 15-18 cm
 • Mały - do głębokości 10-15 cm

Ważne jest, aby pamiętać! kiedy zakopany zostanie wał, kwitnące żonkile przyjdą później, a dzieci uformują się mniej niż zwykle. Jeśli przekopisz je na płytszą głębokość, kwitnienie będzie wczesne, a dzieci będą uformowane bardzo często. Na jakość kwitnienia głębokość sadzenia nie jest odzwierciedlona. Podczas sadzenia obserwuj odległość między cebulami. Jeśli są duże, należy pozostawić między nimi około 15-20 cm między środkowym a małym odstępem 7-15 cm.

Dno bruzd lądowania pokryte jest grubym piaskiem warstwą 2-4 cm, chroni dno przed rozkładem. Żarówki muszą być lekko wciśnięte w piasek. Pustka pod nimi nie powinna być. Następnie pokrywa się je mieszaniną gleby i popiołu (2 filiżanki popiołów dodaje się do 1 wiadra gleby ogrodowej), aby pokryć cebulki do połowy. Na wierzch wylanej zwykłej gleby z dodatkiem superfosfatu i soli potasowej (10 g na 1 łyżkę mieszaniny gleby).

Jeśli pogoda nie obfituje w opady, łóżka z żonkilami należy obficie rozlać wodą. Jeśli deszcze są codziennie, a gleba nasycona jest wilgocią, złoże może być pokryci filmem.

Co robić po zasadzeniu żonkili jesienią?

Wielu ogrodników popełnia błąd poświęcając czas i energię na rozwiązanie problemu podczas sadzenia żonkili jesienią, ale zapominając o pielęgnowaniu klombów po posadzeniu. Zanim ziemia zamarza, ważne jest, aby stymulować powstawanie korzeni - nie może tego zrobić bez wystarczającej wilgoci, cebulki nie mogą więc, co najmniej 2-3 tygodnie po zasadzeniu narcyz powinien być okresowo podlewany, aby zapobiec wysychaniu gleby.

Jeśli pada deszcz, upewnij się, że cebulki nie są przemoczone. W tym celu należy okresowo poluzować glebę. Jeśli pojawią się długotrwałe deszcze, które zamieniły łóżka w małe bagna, nad żonkilami powinno być zbudowane schronisko z filmu.

Nadejściem zimy, gdy grunt jest zamarznięty, łóżka z narcyzów potrzeba ukrycia cienką warstwę z dodatkiem torfu próchnicy i sody (1 do 2 kg wiadro torfu próchnicy i 1 kubka popiołu). Na Syberii i Uralu właściwej rady lądowań izolacyjne warstwy liści i słomy do 15 cm. Jeśli oczekujesz zbyt mroźnej zimy, można użyć lutrasil. Zdejmij takie schronienie natychmiast po upadku śniegu.

Narcyzy świadomie porównują się ze słońcem. Aby oświetlić ich witrynę z początkiem pierwszych wiosennych dni, ważne jest, aby dokładnie rozważyć czas sadzenia żonkili jesienią - czas może być płynny, więc istnieje ryzyko pominięcia odpowiednich dat.

Najnowsze komentarze

Korzystne dni na pokładzie i kalendarz na styczeń 2018 ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

85 − = 83