Nazwa kategorii

Jak układać buty w domu

Felting czuł buty w domu, złożoność i tajemnice tej umiejętności

Jednym z najstarszych rzemiosł ludów o mroźnych zimach była produkcja ciepłego buta z wełny - filcowania. Pomimo szybkiego rozwoju technologii, buty Valenki pozostają bardzo ciepłe i wygodne podczas surowej, zimnej pogody. Oczywiste jest, że teraz są one wykonane zgodnie z trendami mody i upodobań smakowych: lekkie, aromatyczne buty filcu z haftem, koralikami, ozdoby z koronki, gumowa podeszwa - w ogóle, bardzo nowoczesne buty „etno9raquo styl;. Zgodnie z techniką filcowania filcowych butów w domu, można wykonać nie tylko same buty, ale także buty, pantofle, klapki, a nawet. Zabawka noworoczna. Aby opanować zasady dla początkujących robotników wykwalifikowanych i sposoby tworzenia czegoś z wełny, po prostu zatrzymujemy się na uproszczonej wersji małego, pamiątkowego valenokchkah. Będzie to zabawka do ozdobienia choinki lub wnętrza na nowy rok.

Musisz mieć

 • Wełna. Kup specjalny produkt ręcznie tkany w sklepie na robótki lub zamów online.
 • Kawałek konstrukcyjnego materiału termoizolacyjnego lub dowolny elastyczny materiał wodoodporny, w ekstremalnych przypadkach, gęsta folia polietylenowa.
 • Woda z mydłem (może być detergentem do mycia naczyń).
 • Film. Mały kawałek do pracy z mokrym materiałem.
 • Szmatka lub moskitiera.
 • Nożyczki.
 • Pulverizer.

1). Najpierw wyciąć szablon grzejnika lub folii - jeden za dwie valenochka naraz

Przygotuj pasma wełny. Należy je ciągnąć, nie ciągnąć i nie rwać, ani próbować rozciągać. Te splotki układają się w wzór wyrzucania mu i pozostawiając koniecznie za krawędzią.

Druga warstwa jest umieszczona prostopadle do pierwszej - wzdłuż szablonu.

Nałóż bez otworów i dziur i równomiernie na grubość. Sprawdź swoją pracę na zdjęciu.

Ułóż trzecią warstwę w przekątnej dwa pierwsze i czwarte - dość cienkie, ułóż je z oddzielnymi pasmami w różnych kierunkach.

2). Zwilżyć cały kęs obficie wodą z mydłem i przykryć siatką (lub specjalną serwetką). Uważaj, aby warstwy się nie poruszały. Naciśnij kilkakrotnie siłę z góry. Zdejmij serwetkę, obróć przedmiot bardzo delikatnie.

Przekręć wystające pasma wełny w górę. A teraz dla pozostałych pustych miejsc rozprowadź płaszcz, obserwując warstwy z tej strony. Ponownie zwilżyć i docisnąć siatkę. Ponownie wyprostuj wystające kawałki i włókna tak, aby wokół obwodu wszystko było gładkie. Zwróć uwagę na symetrię prawej i lewej krawędzi.

3). Teraz zacznij machać: zwilżyć roztworem i przetrzeć przez siatkę - najpierw delikatnie, potem silniej i mocniej. I tak po obu stronach. Nie zapomnij podkręcić boków.

Po 15-20 minutach zobaczysz pierwszy wynik. Zdejmij serwetkę i dalsze dolovayte ręce, sondując cały produkt, zrozumiesz, gdzie dodać trochę wełny lub wyschnąć.

4). Gdy uzyskasz jednolity wynik, odetnij obrabiany detal dokładnie na pół i usuń izolację. Upadek na krawędziach. Włóż palce i nadal rób to, ocierając cerę i dodając roztwór. Obserwuj stale, że oba filcowe buty są takie same. Jak tylko uszczypniesz materiał, nie możesz złapać kawałka wełny, ale tylko kilka kosmków - filcowe buty są gotowe.

Na koniec dokładnie spłucz je czystą wodą i osusz. Możesz ozdobić blat blichtrem i związać ze sobą piękną wstążkę, jak na zdjęciu.

Jeśli zrozumiesz całą technologię i poradzisz sobie z fizyczną stroną procesu, możesz spróbować zrobić filcowe buty dla dziecka. W tym samym czasie zapoznasz się z technologią pracy nad produktem trójwymiarowym. I przygotuj to, aby było gotowe do noszenia na bieżąco.

Lista materiałów jest taka sama jak w pierwszym przypadku, tylko rola szablonu będzie wykonywana przez gumowe buty dziecięce, najlepiej nie wysokie. Zwróć uwagę, że gdy wełna do filcowania ma duży skurcz, więc rozmiar butów powinien być o około 30% większy niż pożądany wynik.

Osadzamy pasma wełny butem (jak gdybyśmy bandażowali). Ponownie, w kilku warstwach, zmieniając kierunek. Podeszwa powinna być najbardziej gęsta. Wykonaj co najmniej sześć warstw, uważając, aby nie ślizgać się. Zrób zgrabną krawędź.

Przygotowujemy mydlany roztwór gorącej i gorącej wody dla dodatku, a następnie nie rozpraszać go z procesu. Zawiń go w siatkę i delikatnie go potrzyj. Kiedy już przechodzisz do bardziej intensywnego nacisku i tarcia, oszczędzasz energię, a drewniany masażer pomoże ci przyspieszyć ten proces. Rzemieślnicy z doświadczeniem używają elektrycznego masażu lub szlifierki do takich celów z mocą i głównym.

Około 40 minut pracy i możesz zdjąć kratkę, spojrzeć na wynik i kontynuować dłonie, masażer, wałek do ciasta. Kiedy czujesz, że warstwy już się nie przesuwają, możesz usunąć buty, najpierw dobrze je podlewając. Przytnij piękną górną krawędź i ponownie zhmete, pchając, naciskając - roluj.

Sprawdź to samo - uszczypnij but, aw ręku tylko kosmki, wszystko, możesz przejść do następnego etapu.

Dobrze jest spłukać w czystej wodzie i ukrzyżować każdy but, szczelnie stawiając butelkę lub butelkę.

W tej formie osusz go.

Cały proces filcowania odczuwany w domu jest pracochłonny, ale nie jest skomplikowany technicznie, a jeśli masz jakieś pytania, przejrzyj klasy mistrzowskiej na wideo.

Buty własnymi rękami

Słowo "filcowe buty" często kojarzy się z czymś ciepłym, zabawnym i przestarzałym. "Podobnie jak filcowe buty", "Chcesz grać" - te sugestie na zawsze weszły w codzienne życie Rosjan. Ale niewielu ludzi wie, że filcowe filcowe buty uważano za jedne z najbardziej dochodowych rzemiosł w Rosji, a laik był szanowany przez każdą klasę i rangę. Valenki uznawano za luksus, a sobie pozwolić mogli tylko bogaci ludzie. W domach chłopskich istniała zwykle jedna para dla wszystkich członków rodziny.

Nawet pomimo wszystkich nowoczesnych technologii, nie stworzyli cieplejszego i praktycznego obuwia na ciężką zimę niż rosyjskie buty z filcu. Nadal są noszone na wsiach i prezentowane w kolekcjach rosyjskich i zachodnich projektantów mody.

Czy chcesz nauczyć się robić filcowe buty?

Nasza klasa mistrzowska pomoże ci! Od filcowania filcowych butów - to jest długi i czasochłonny proces, nie natychmiast wykonuj je w pełnym rozmiarze. Postaramy się zrobić mini-filcowe buty, które możesz podać przyjaciołom jako pamiątkę noworoczną lub powiesić je na choince jako niezwykłą zabawkę.

W zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć mini filcowe buty - wełnę, ręce i wodę. Ale jak sprawić, aby filcowe buty były schludne i atrakcyjne pod względem estetycznym?

Do tego potrzebujemy dodatkowych materiałów:

 • wełna do filcowania
 • mały kawałek izolacji budowlanej (można go zastąpić dowolnym elastycznym wodoodpornym materiałem)
 • roztwór mydlany (do wody można dodać detergent)
 • przygotuj także następujące narzędzia:
 • folia lub cerata do pracy
 • materiał do filcowania (moskitiera może być używana)
 • atomizer
 • nożyczki

1. Wyciąć szablon z kawałka izolacji budynku - jak na zdjęciu. Grzejnik jest wygodny w tym, że można go łatwo wyjąć z gotowych butów.

2. Rozsypujemy na stole film lub ceratę. Teraz wszystko jest gotowe do pracy.

3. Lewą ręką bierzemy zimę z wełny, prawą ręką napinamy końcówki, przyciskając włosy palcami do dłoni i naciągamy. Konieczne jest pociągnięcie, a nie rozdarcie lub pociągnięcie, aby uzyskać przezroczyste puszyste pasmo wełny. Te wątki, rozpowszechniamy szablon.

4. Rozpocznij układanie pierwszej warstwy, umieść wszystkie pasma w jednym kierunku - w poprzek szablonu. Rozłóż równo, lekko wychodząc poza krawędzie szablonu.

5. Druga warstwa układana jest prostopadle do pierwszej. Jeśli umieścimy pasma w poprzek - teraz je układaj. Uważamy, że nie ma "dziur" i lumenów. Warstwy nie powinny być zbyt cienkie, ale nie grube. Wełna musi być "odczuwana".

6. Połóż trzecią warstwę, umieszczając paski wełny pod kątem 45 stopni.

7. Zrób czwartą warstwę - bardzo cienką przezroczystą wełnianą, którą naprawiamy poprzednią trzecią. Możesz rozłożyć się w różnych kierunkach.

8. Wet nasz blank za pomocą roztworu mydła. Należy odpowiednio zwilżyć, aby wełna była dobrze nasączona. Przykryj serwetką lub moskitierą. Kilka razy naciskamy z góry dłońmi. Robimy to ostrożnie, aby włosy się nie poruszały.

9. Zdejmij serwetkę, przymocuj szablon razem z włosami opuszkami palców i odwróć go.

10. Zegnij wełnę, która wykracza poza krawędzie szablonu. Wygładzamy go tak, aby nie było żadnych zmarszczek. Nawet jeśli wszystkie zmarszczki nie mogą być wygładzone - nie martw się, spłaszczą się w procesie filcowania.

11. Teraz połóż te same warstwy wełny po drugiej stronie. Próbujemy wypełnić puste miejsca.

12. Wet z wodą z mydłem, przykryć serwetką. Kilka razy naciskamy z góry dłońmi.

13. Usuń serwetkę, obróć szablon i wygnij wystające pasma wełny, tak jak za pierwszym razem.

14. Bardzo ważny punkt: nasze zamówienia powinny być symetryczne. Jeśli zauważysz nieregularności - załóż trochę wełny, przykryj je serwetką i naciśnij kilkakrotnie.

15. Teraz możesz bezpiecznie przystąpić do filcowania. Zwilżamy szablon roztworem mydła, przykrywamy serwetką i zaczynamy pocierać. Po pierwsze, nie pocieraj mocno, a kiedy poczujesz, że wełna zaczęła spadać, pracuj z pełną siłą. Nie zapomnij o bokach przedmiotu obrabianego. Spędzamy około 15-20 minut.

16. Usuń palce serwetek i dolovayvaem, szczególnie w miejscach zgięć. Wełna powinna ściśle dopasować szablon. Stopniowo poczujesz, jak bardzo potrzebujesz obrócić przedmiot.

17. Weź nożyczki i odetnij nasz przedmiot na dwie równe części.

18. Teraz musisz spawać krawędzie. W tym celu nie wyciągamy całkowicie szablonu i trzech krawędzi palcami.

19 /. Usuń szablon. Wkładamy filcowe buty na palce i nadal gramy. Doskonały wynik można osiągnąć, jeśli pocierasz blank o ceraty. Od tarcia wełna nagrzewa się i upada lepiej. Nieustannie monitorujemy ilość roztworu mydła. Możesz okresowo wsadzać filcowe buty w pojemniku z wodą z mydłem.

20. Upewniamy się, że filcowe buty są takie same i równe. Jeśli jakikolwiek jest większy, odwróć go osobno, nadając pożądany kształt.

21. Gotowy do noszenia butów, czy nie, łatwo jest sprawdzić, ściskając je palcami: jeśli odłączyłeś dużo wełny - musisz rzucić więcej.

22. Opłucz nasze filcowe buty w czystej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli istnieje chęć powtórzenia tego fascynującego procesu - możesz postawić na wszystkich przyjaciół prezentów noworocznych lub spróbować zrobić valenki w pełnym rozmiarze. Dokładnie w tej samej technologii możesz zrobić mitenki, pantofle i wiele innych wspaniałych pamiątek, artykułów odzieżowych i butów!

Wyrażamy naszą wdzięczność dla studia "Klubok" za mistrzowską klasę.

Jak układać buty w domu

Dołącz - to nic nie kosztuje!

Master-klasa "Robić buty z filcu w domu"

nauczyciel w szkole podstawowej,

najwyższa kategoria kwalifikacji,

MBOU NOSH No. 21 in Yuzhno-Sakhalinsk,

1. Rozszerzenie wiedzy na temat techniki filcowania na mokro.

2. Stymulowanie rozwoju umiejętności motorycznych.

3. Nauczenie się, jak robić filcowe buty z niezwiązanej wełny.

Po zapoznaniu się z materiałem teoretycznym i kilkoma klasami mistrzów robótek do produkcji filcowych butów, postanowiliśmy spróbować samodzielnie wykonać obuwie.

Wybierz kolor swojego pierwszego valenochkov.

Obecnie runa zróżnicowane w kolorów i tekstur (cienka, pół światło, szorstki, pół-grubego), ale wiem, że muszę pół-grubej wełny, i wybrałem go.

Wykonujemy pomiary i narysujemy szablon, zwiększając rozmiar o 40%, ponieważ przy filcowaniu wełna siada.

Zaczynamy odrywać wełnę małymi pasmami i układać w jednym kierunku, następną warstwę w przeciwnym kierunku, a więc 3-4 warstwy, tak aby filcowe buty były ciasne iw dobrej formie dobrze utrzymywały kształt.

Kiedy skończyliśmy układać wełnę na pierwszej stronie, przykrywamy przedmiot siatką, wlewamy gorącą wodą z mydłem i delikatnie prasujemy, stopniowo zwiększając nacisk na wełnę.

Po 5-10 minutach obrabiany przedmiot zostaje przekręcony na drugą stronę, wyginamy wystające krawędzie i ponownie pokrywamy 3-4 warstwy wełny, naprzemiennie.

Ponownie zakryj siatkę, wlej gorącą wodę z mydłem i suw, zwiększając co 5-10 minut siłę nacisku.

Usuwamy kratkę, przekręcamy przedmiot na drugą stronę i wyginamy wystające krawędzie.

Po czym nasze zamówienia powinny wyglądać tak.

Usuwamy siatkę i pokrywę folią bąbelkową, która dzięki swoim bąbelkom tworzy równomierny nacisk na całe filcowe buty, a proces filcowania przyspiesza. Zaczynamy trzeć szybciej i mocniej, można użyć wałka do ciasta, gumowej maty, różnych masażystów itp.

Usuwamy film i próbujemy oddzielić kilka włosków od filcowych butów, jeśli to działa, a następnie wsuń filcowe buty do rolki i zacznij pocierać i tarzać z większą siłą. Patrzyłem, że filcowe buty nie są bardzo mokre i zimne, w razie potrzeby impregnujemy nadmiar wody i nalewamy gorącą wodę z mydłem.

Gdy tylko filcowe buty zaczęły się zmniejszać, a ukryty przedmiot stał się "blisko", przeciąć but na 2 części i wyjąć przedmioty.

Leżymy, trzy, pukamy, tarzamy się jeszcze mocniej i mocniej, zwracamy szczególną uwagę na palec u nogi i kawałek valenkova.

Po długim filcowaniu, dostaliśmy tak wspaniałe filcowe buty! Gotowe, filcowe buty zostały wypchane torbami, które nadały kształt i wyschły.

Po wyschnięciu butów z filcu można go ozdobić wzorem metodą filcowania na sucho. Odbywa się to za pomocą specjalnej igły z wycięciami.

Filcowanie jest skomplikowanym i długotrwałym procesem, ale bardzo interesującym. To niesamowite, jak wełna wyszła z wełnianej nici. Udało nam się postawić "symbol Rosji"!

Adres redakcji: 630136, Nowosybirsk, ul. Plahotnyi 74/1

Założyciel: Vorobyov Sergey Alexandrovich

12+ Certyfikat rejestracji mediów: El Nr FS 77-59233 z 04.04.2014.

Kopiowanie materiałów jest możliwe tylko za zgodą administracji.

Dodaj komentarz

63 + = 68