Nazwa kategorii

Jak zrobić wentylację w piwnicy

Wentylacja w piwnicy własnymi rękami: schemat, instalacja i zalecenia

Rosnące owoce i warzywa muszą być zachowane do następnego sezonu, aby zapewnić sobie produkty przez cały rok. Wymaga suchego i chłodnego pomieszczenia. Tylko piwnica wykonana zgodnie ze wszystkimi wymaganiami poradzi sobie z podobnym zadaniem.

Aby przechowywać warzywa, wentylacja jest instalowana w piwnicy własnymi rękami. Schemat powinien zapewniać funkcjonowanie poprzez tworzenie spadku temperatury na zewnątrz i wewnątrz. Ciepłe przepływy powietrza idą w górę, a zimno płynie z dołu. Jak wykonać wentylację w piwnicy i piwnicy? Wymaga to stworzenia urządzeń do napływu suchego i odpływu wilgotnego powietrza, do którego zwykle używane są rury.

Zwiększona wilgotność nie jest odpowiednia dla piwnicy lub piwnicy. W nich konieczne jest przede wszystkim usuwanie wilgoci poprzez tworzenie szczelności i zapobieganie wyciekom w komunikacji podziemnej. Im więcej w piwnicy wody, tym większa utrata żywności podczas przechowywania. Ponadto, surowa piwnica ma negatywny wpływ na mikroklimat w domu.

Wentylacja naturalna i wymuszona

W celu regulacji wilgotności powietrza od dawna wynaleziono wentylację w piwnicy. Szczegółowy schemat obejmuje naturalny obieg powietrza i wymuszony, chociaż mogą istnieć i oddzielić.

Pierwsza wersja systemu naturalnego dopływu i wydobycia nie wymaga zużycia energii i jest bardzo popularna. Nie wymaga specjalnego profesjonalizmu i umiejętności, aby sama wentylacja piwnicy została wykonana. Jak to zrobić, decyduj nawet przy projektowaniu budynku. W piwnicy każdego budynku zapewnić wentylację.

Jest to proste i jest wydajnym rozwiązaniem, które nie wymaga kosztów. Od gryzoni są one pokryte siatkami z metalu i, jeśli to konieczne, pokrywą.

Jak wyposażyć wentylację?

piwnica wentylacja lub piwnicy własnymi rękami odbywa się w dużych pomieszczeniach o wysokości sufitu ponad 2 m. Przewód wylotowy wchodzi do piwnicy pod sufitem i na zewnątrz przez dach domu, garażu, szopie, ponieważ ciepłe, wilgotne powietrze zgromadzi się na górze i trzeba go usunąć.

Rury najlepiej umieścić obok kominka lub pieca. Wtedy siła ciągu będzie znacznie większa. Rura zasilająca również otwiera się na dach, ale jego dolna część znajduje się w przeciwległym rogu. Pchnięcie będzie lepsze, jeśli rura będzie krótsza lub ma większą średnicę. Wykonuje się go na wysokości 50-60 cm od niższego poziomu pomieszczenia. Wtedy zimne powietrze na zewnątrz dotrze na dno piwnicy. Jeśli rury zostaną umieszczone obok siebie, ograniczony obszar zostanie przewietrzony, a reszta pomieszczenia będzie wilgotna. Powinny mieć jak najmniej zakrętów i zakrętów. W kanałach powietrznych zainstalowane są przepustnice regulujące wymianę ciepła i wilgotność. Jak należy wykonać wentylację piwnicy własnymi rękami? Schemat instalacji pokazano na poniższym obrazku.

Wymiary rur są określone przez wymiary piwnicy lub piwnicy. Na 1 m 2 powierzchni powinno odpowiadać 26 cm 2 przekroju kanału. Następnie pomieszczenia 6x8 m i wysokości 2 m kosze o średnicy 40 cm. Ponadto, wraz ze wzrostem głębokości piwnicy części rury musi wzrosnąć. W małej piwnicy może wystarczyć jeden kanał powietrzny. Może być wykonany z drewna i podzielony na dwie części - podaż i wylot. Obecność dwóch rur dla niego będzie również skutecznym rozwiązaniem. Od góry są one zamknięte szczytami od opadów.

Para wodna, przechodząc przez komin, zamarza w zimie, zmniejszając obszar przejścia. Próbują ją izolować, zwłaszcza w miejscach zasypywania ziemią i dostępem do dachu. Byłoby lepiej umieścić inną rurę lub obudowę na zewnątrz z uszczelką między nimi z izolacji termicznej, na przykład z wełny mineralnej. Opcja budżetowa będzie polegać na zastosowaniu rury z azbestocementu, która ma niezbędną wytrzymałość i niskie przewodnictwo cieplne. Również wilgoć skrapla się na niej mniej. Podczas mroźnej pory sekcja kanału spalinowego jest czyszczona, aby uniknąć zatkania. Aby uzyskać lepszą trakcję, ustaw ją jak najwyżej.

Wymuszoną wentylację można wykonać bez dodatkowej energii. W tym celu deflektor jest zainstalowany na rurze wydechowej. Kiedy pojawia się wiatr wewnątrz rury, powstaje podciśnienie, które sprzyja dodatkowej wymianie powietrza.

Jak zarządzać cyrkulacją powietrza w piwnicy?

Wymuszona wentylacja piwnicy własnymi rękami jest zainstalowana oprócz naturalnej, jeśli ta ostatnia nie może w pełni wykonywać swoich funkcji.

System sprawdza się pod względem jakości pracy, umieszczając zapaloną zapałkę na dolnym otworze okapu. Jeśli nie pali się, to w piwnicy nie ma cyrkulacji i dużo dwutlenku węgla. Zredukuj jego liczbę, jeśli zainstalujesz rurę zasilającą o dużej średnicy. Obecność przepustnic na kanałach powietrznych pozwala regulować intensywność wymiany powietrza i reżim temperaturowy w pomieszczeniu. Jednocześnie nie powinno być stagnacji ani jej chłodzenia poprzez intensywny obieg. Wskaźnikiem niewłaściwej organizacji maski jest obecność kondensacji na ścianach.

Jakościowa kontrola temperatury jest zapewniona tylko w obecności izolacji termicznej. Ponadto, bez tego kondensat gromadzi się na betonowym suficie i ścianach. Rozwiązaniem budżetowym jest pokrycie arkuszy pianki. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na połączenia, w których może tworzyć się wilgoć.

Do aranżacji wentylacji potrzebne będą:

Lekkie rury utrzymują się bezpiecznie na ścianach. Jeśli są wykonane z metalu, lepiej jest użyć spawania i mocowania w ścianach. Drewniane kanały powietrzne są traktowane specjalnymi związkami rozpadu.

W rurze wydechowej (20-30 cm od dolnego końca) wykonany jest otwór do odprowadzania skroplin. Do niego podłączona jest rura odgałęźna, połączona z pojemnikiem do gromadzenia cieczy.

Wymagania dotyczące warunków przechowywania w piwnicy

Aby pomieszczenie spełniało wymagania funkcjonalne, musi spełniać następujące warunki:

 1. Pełne zaciemnienie. Windows wewnątrz nie powinien być, a sztuczne oświetlenie jest używane tylko podczas wizyty w pokoju.
 2. Temperatura wewnątrz podczas ciepłego okresu roku powinna być niższa niż na zewnątrz.
 3. Zawartość wilgoci w powietrzu w piwnicy nie powinna przekraczać 90%.
 4. Stała wymiana powietrza jest tworzona przez prawidłową cyrkulację powietrza w piwnicy. Konieczne jest zapobieganie stagnacji powietrza, ale nie należy go niepotrzebnie przegrzewać ani chłodzić.

Jak wentylacja w piwnicy jest wykonywana przez siebie. Schemat instalacji

Jeżeli piwnicy jest już zamknięta na przeciwległych górnych narożnikach są wykrawane otwory do zamocowania przewodu 26 w tempie 2 cm / m 2 powierzchni. Przewód powietrza wylotowego obniża się przez otwór do wewnątrz, aby dolny koniec jest od stropu, zagłębienia nie więcej niż 100-150 mm. Jej górna część jest odprowadzana na zewnątrz przez dach na wysokości 150 cm. Przewód zasilający jest przeprowadzane w drugim otworem na odległość 20-25 cm od piwnicy. Następnie szczeliny są uszczelniane zaprawą cementową.

Wentylacja w piwnicy: urządzenie, schemat utrzymania mikroklimatu

 1. Okresowa wentylacja. W ciepłym okresie, a także przed układaniem warzyw, wszystko, co można otworzyć: włazy, drzwi i klapy na rurach. W rezultacie piwnica jest suszona.
 2. Gdy pomieszczenie jest silnie zaimpregnowane wilgocią, wszystkie drzewa są usuwane z niego i suszone pod słońcem. Piwnica może być dalej wentylowana przez wentylatory na 3-5 dni przed położeniem jesieni.
 3. Nadmiar wilgoci jest usuwany, jeśli w piwnicy zostanie umieszczony pojemnik z wapnem palonym. Jeśli zapalisz świecę przed rurą wydechową, siła ciągu wzrośnie, a wentylacja poprawi się. Efektywne jest zastosowanie nagrzewnic elektrycznych lub wentylatorów domowych zainstalowanych w środku piwnicy.

Po wyschnięciu ściany i sufit pokryte są impregnatem głębokiej penetracji, nakładanym warstwami. Powstaje wodoodporna powierzchnia, przez którą przepuszczane jest tylko powietrze i para.

Kiedy okap pracuje normalnie, ponieważ wentylacja w piwnicy odbywa się ręcznie, schemat zapewnia normalną wentylację. Wystarczy stworzyć niezbędny mikroklimat.

Jak prawidłowo wykonać ekstrakt w piwnicy w garażu? Porady specjalistów są następujące:

 1. W zimnym okresie kaptur musi być zakryty, aby nie chłodzić piwnicy. Jednocześnie powstaje w nim dużo wilgoci, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo produktów. W celu wentylacji stalową lub drewnianą kratkę umieszcza się na włazie i przykrywa starymi kocami i innymi szmatami. Ciepłe powietrze i para wypływają przez pory, nie tworząc lodu. Jednocześnie zmniejsza się wilgotność w piwnicy, a warzywa są lepiej przechowywane. Materiały o niskiej porowatości do schronienia nie są odpowiednie (syntetyki, plandeki, folie).
 2. Nie zaleca się niepotrzebnego suszenia piwnicy, ponieważ ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo produktów. Czasami musisz zwiększyć wilgotność. W tym celu posadzkę posypuje się mokrym trocinami lub piaskiem.
 3. Wentylacja nawiewna i wywiewna nie może spełnić swoich obowiązków, jeśli temperatura powietrza w piwnicy i na zewnątrz jest taka sama. Następnie wentylator elektryczny jest zainstalowany w rurze wydechowej, po włączeniu, powietrze stęchlizny jest siłą wydalane z pomieszczenia. Duża moc nie jest wymagana. Dodatkowe urządzenie nie powinno zakłócać naturalnej wymiany powietrza. W tym celu średnica rury wydechowej jest większa niż obliczona.

Możesz stworzyć wygodny pokój z optymalnymi warunkami przechowywania warzyw, jeśli naturalna wentylacja w piwnicy jest wyposażona we własne ręce. Schemat przewiduje obecność dwóch skrzynek - zasilania i wydechu, które muszą być odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane z możliwością regulacji odcinków przepływu.

Klimat

Aby zapewnić efektywne wykorzystanie piwnicy, konieczne jest zbudowanie w niej prawidłowej wentylacji. Dobrze zainstalowany system wentylacji pomoże znormalizować wymianę powietrza, uwolni nadmiar wilgoci i sprawi, że pomieszczenie będzie odpowiednie do umieszczania produktów i konserwacji. O tym, jak zrobić wentylację w piwnicy, rozważymy dalej.

Podstawowe wymagania dotyczące pracy nad układem wentylacji piwnicy

Większość prywatnych domów jest wyposażona w piwnicę. Ten pokój zapewnia właścicielom dodatkowy użyteczny obszar, który jest często używany jako spiżarnia, sauna, pracownia, gabinet, sala gimnastyczna lub pokój relaksacyjny. Najczęściej stosowaną opcją jest wykorzystanie piwnicy jako piwnicy - miejsca do przechowywania żywności. W tym samym czasie nie musisz wychodzić na ulicę, aby uzyskać niezbędne pożywienie w czasie zimowego mrozu.

Aby piwnica działała prawidłowo, wymaga spełnienia określonych wymagań, a mianowicie:

1. Brak światła.

Brak okien w piwnicy jest obowiązkowy, a włączenie oświetlenia elektrycznego powinno być okresowe, tylko w obecności osób w nim przebywających.

2. Określony reżim temperatury.

W przypadku urządzeń piwnicznych stosowane są piwnice, które muszą stykać się z jedną z zewnętrznych ścian budynku.

3. Obecność świeżego, czystego powietrza.

Ten warunek pomoże zorganizować prawidłowo zainstalowany system wentylacji piwnicy.

4. Wilgotność powietrza.

Piwnica powinna mieć wilgotność około dziewięćdziesięciu procent, czynnik ten zależy od prawidłowo zorganizowanej wentylacji.

Najważniejszym warunkiem prawidłowego funkcjonowania piwnicy jest obecność systemu wentylacyjnego. Odpowiednio zorganizowana wentylacja tworzy atmosferę, która pomoże przechowywać żywność w piwnicy przez długi czas. Brak wentylacji przyczynia się do wzrostu wilgotności, prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, a także do pogorszenia jakości produktów. Obecność nadmiernej wentylacji doprowadzi do wysuszenia warzyw i owoców z powodu silnego przeciągu. Dlatego urządzenia wentylacyjne muszą być prawidłowe, aby piwnica miała optymalne warunki przechowywania produktów.

Właściwa wentylacja piwnicy: zalecenia dotyczące wyposażenia

Aby zorganizować prawidłowy system wentylacji, wymagane są dwa kanały. Pierwszy dotyczy zasilania powietrzem, a drugi wentylacji wyciągowej. Jako materiał do montażu kanałów powietrznych dozwolone jest stosowanie rur wykonanych z azbestu, PVC lub stali ocynkowanej o określonej średnicy. Obliczenie wymaganej średnicy opiera się na stosunku, który jeden metr kwadratowy wymaga 25 centymetrów kwadratowych całkowitej wielkości rury.

Oferujemy zapoznanie się z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi instalacji głównych elementów układu wydechowego:

1. Rura odciągowa. Pomaga usunąć stojące powietrze z pomieszczenia. Jego instalacja odbywa się w jednym z narożników piwnicy, a jej dolna część znajduje się na samym szczycie pomieszczenia. Przejście kanału powietrznego przez wszystkie pomieszczenia jest pionowe, a następnie wznosi się ponad półmetrową część ponad grzbietem. Aby zmniejszyć ilość kondensatu wewnątrz rury, należy go zaizolować. Ta procedura pomoże zapobiec powstawaniu mrozu w sezonie zimowym. Przeprowadzenie prac izolacyjnych będzie wymagało obecności innej rury o większej średnicy i wełny mineralnej. Pierwsza rura znajduje się w drugiej, a przestrzeń między nimi jest wypełniona grzejnikiem.

2. Rura doprowadzająca zapewnia piwnicy świeże powietrze z zewnątrz. Montaż rury odbywa się w narożniku przeciwnym do rury wydechowej. Wysokość otwartego końca rury od podłogi wynosi pół metra. Rura ta przechodzi przez sekcje pięter i wznosi się trzydzieści centymetrów od podłogi.

Wskazówka: Aby zapobiec przedostawaniu się gryzoni lub innych owadów do piwnicy, zaleca się zainstalowanie drobnej siatki w górnej części rury zasilającej.

Powietrze przechodzi przez przewody wentylacyjne ze względu na różnicę w masie właściwej mas powietrza zimnego i ciepłego. Gdy różnica temperatur jest zbyt duża, pojawiają się przeciągi, a gdy występuje niewielka, występuje stagnacja powietrza. Dlatego wymagane jest zainstalowanie specjalnych zaworów regulujących przepływ powietrza na przewodach zasilających i wydechowych.

Aby sprawdzić poprawność działania systemu wentylacji, weź cienki arkusz papieru i przymocuj go do otworu odpowietrzającego. Jeśli arkusz lekko się zachwiał, system działa prawidłowo. Inną opcją jest zainstalowanie zbiornika w piwnicy z rozżarzonymi węglami. Jeśli dym opuści rurę wydechową, system działa.

Wskazówka: Aby poprawić wymianę powietrza, spróbuj wyregulować wstępnie zainstalowane zawory. Aby zwiększyć zanurzenie - konieczne jest zwiększenie rozmiaru rury wydechowej. Jeżeli wentylacja nie działa podczas tych czynności, należy ustawić kombinowany typ wentylacji.

Aby zainstalować ten rodzaj wentylacji, należy zadbać o instalację w kanale wentylacyjnym odpowiedzialnym za usunięcie powietrza z pomieszczenia wentylatora, którego moc nie przekracza 100 watów. Ta procedura zapewni obecność świeżego powietrza.

Cechy aranżacji naturalnej wentylacji piwnicy w domu

Wentylacja naturalna to układ zasilania i wydmuchu, który zapewnia wentylację świeżego powietrza i dostarczanie stęchlizny. Ten system wymaga obecności min, które są zorganizowane w postaci dwóch rur:

Montaż tych rur odbywa się po przeciwnych stronach ścian piwnicy. Zaleca się obserwować najdłuższą odległość między rurami. Wał zasilający jest zainstalowany w dolnej części ściany, a wylot w górnej części ściany.

Taki układ rur tłumaczy się zjawiskiem fizycznym, które wskazuje, że ciepłe powietrze znajduje się na górze, ponieważ jest lżejsze, a zimne powietrze znajduje się poniżej. Dlatego świeże powietrze, wydobywające się z rury zasilającej, nagrzewa się i podnosi do góry, gdzie jest ono wyciągane za pomocą wału wydechowego.

W sezonie zimowym zimne powietrze jest jeszcze cięższe, więc wentylacja jest szybsza. Jest to związane ze wzrostem wymiany powietrza podczas zimnej pory roku. Przy rozmieszczeniu naturalnego systemu wentylacji takie rozmieszczenie min w przeciwnym kierunku jest obowiązkowe. Azbest to najlepszy materiał na rurę. Aby wytworzyć wydmuchiwane powietrze, reflektor jest również przymocowany do rury, co również poprawia wentylację. Dzięki rozmieszczeniu piwnicy, która znajduje się w regionie o ciepłym klimacie, system ten nie będzie działał. W takim przypadku zaleca się instalację połączonych systemów wentylacyjnych.

Kombinowana wentylacja w piwnicy własnymi rękami

Ten system wentylacji jest uniwersalny i nadaje się do pomieszczeń o dowolnym mikroklimacie. Jest w stanie pracować zarówno w ciepłe, jak i zimne dni. Jego instalacja polega na instalacji dwóch min, takich jak w poprzednim systemie:

Główną różnicą między tym systemem a poprzednią wersją jest różnica temperatury, która powstaje, gdy na rurze powietrznej zainstalowany jest mały wentylator-ekstraktor. Wymiana powietrza w tym przypadku wzrasta, a wentylacja działa w każdych warunkach.

Koszt takich wentylatorów jest niedrogi, a zużycie energii jest minimalne. Efektywność jego pracy przewyższa koszt jej zakupu, dlatego w piwnicy z połączonym systemem wentylacyjnym istnieje zdrowy mikroklimat, przyczyniający się do całorocznej konserwacji produktów.

Cechy instalacji wentylacji piwnicy w garażu

Właściciele posiadający indywidualny garaż często wyposażają w niego piwnicę, ponieważ przy niewielkich inwestycjach uzyskuje się dość przestronne pomieszczenie do przechowywania produktów i konserwacji.

Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie systemu wentylacji piwnicy w garażu, ponieważ nie tylko jego produkty, ale także samochód będą cierpieć z powodu niewłaściwej instalacji. Zwiększona wilgotność spowoduje korozję i psucie się wszystkich narzędzi znajdujących się w garażu.

Istnieją dwa rodzaje organizacji wentylacji garażu w garażu:

1. System wentylacji naturalnej - usuwanie powietrza za pomocą zasady wymiany ciepła. Wymiana powietrza następuje z uwagi na to, że ciepłe powietrze unosi się do góry, a zimne z dołu.

2. System wentylacji wymuszonej - instalacja doładowań typu mechanicznego, które pomagają w organizacji wymiany powietrza. System ten jest bardziej wydajny, chociaż wymaga dodatkowych inwestycji finansowych.

Instalacja systemu wentylacji naturalnej odbywa się poprzez zainstalowanie dwóch rur doprowadzających i doprowadzających powietrze. Aby uniknąć pojawienia się stref z zatłoczeniem powietrza, rury znajdują się w przeciwległych rogach pomieszczenia.

Istnieją dwa sposoby instalacji rur wydechowych:

 • przez - przejście rury przez cały garaż i jego dach;
 • ściana - rura przechodzi przez wnętrze ściany i jest wyciągnięta.

Długość rury powinna być taka, aby jej górna część znajdowała się 50-100 cm nad dachem garażu. Minimalna długość rury wydechowej wynosi 250-300 cm W celu wzmocnienia wentylacji zaleca się zamontowanie deflektora na górnej części rury, co zwiększa intensywność ruchu masy powietrza. Ponadto deflektor zapobiega przedostawaniu się kurzu i brudu do piwnicy.

Najbardziej skutecznym deflektorem jest średnica, która jest dwukrotnie większa od średnicy rury. Ze względów ekonomicznych możliwe jest samodzielne wytwarzanie deflektora z blaszanego wiadra lub tworzywa sztucznego.

Montaż rury zasilającej oznacza jej położenie pół metra nad podłogą i pół metra od jej górnego poziomu i poziomu gruntu. Krata jest instalowana na górnej części, ze średnią lub małą częścią komórek.

Aby obliczyć średnicę rur, należy znać obszar pomieszczenia. Na przykład w piwnicy o powierzchni 15 metrów kwadratowych konieczne jest zainstalowanie rury wentylacyjnej o średnicy 22,5 cm, ponieważ powierzchnia pomieszczenia, o powierzchni jednego metra kwadratowego, wymaga 1,5 cm średnicy rury.

Możliwość kupowania rur z tworzyw sztucznych jest możliwa, ponieważ są one tańsze niż azbest, a także mają niewielki ciężar, są odporne na wilgoć, mróz i uszkodzenia mechaniczne.

Kanały powietrzne wykonane z cyny - najbardziej irracjonalne, choć ich koszt jest dość niski, są całkowicie niestabilne przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Obecność przepustnic pomoże kontrolować wentylację. Klapy są kupowane i wytwarzane ręcznie. Jedyny wymóg dotyczący klap, ich rozmiar powinien całkowicie pokrywać kanał. Zaleca się zamknięcie kanałów powietrznych w przypadku silnych mrozów, aby uniknąć zamarzania żywności.

Podczas wyposażania w wentylację wymuszoną należy wziąć pod uwagę zasady bezpieczeństwa elektrycznego. Podłączenie maski powinno być wykonywane tylko ze specjalnymi umiejętnościami. W przeciwnym razie lepiej powierzyć ten proces specjalistom.

Warunkiem prawidłowego działania wentylatora jest obecność hydroizolacji wszystkich przewodów. Z powodu tworzenia się kondensatu szybko się zawiedzie.

Dodatkowe wskazówki dotyczące instalacji wentylacji w piwnicy

1. Aby zapewnić dobrą wentylację, wymagana będzie dostępność takiego sprzętu:

 • bułgarski - pomoże w tworzeniu kanałów powietrznych;
 • młotek - do wybijania ścian;
 • perforator - do wiercenia;
 • rozwiązanie - do uszczelniania szczelin po zainstalowaniu rur.

2. Jeśli w piwnicy są nieprzyjemne zapachy, pleśń, grzyby, układ wydechowy nie działa prawidłowo.

3. Jeśli wilgotność w piwnicy jest zbyt niska, zaleca się zamontowanie w niej pudełka z wilgotnymi trocinami lub mokrym piaskiem.

4. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, piwnica musi być dokładnie przewietrzona. W sezonie jesiennym lepiej jest otworzyć wszystkie zamki i drzwi dostępne w piwnicy, aby uniknąć gromadzenia się w nim wilgoci.

5. Aby wchłonąć nadmierną wilgoć, zaleca się zainstalowanie w piwnicy pudełka z solą lub limonką.

6. Jeżeli głównym przeznaczeniem piwnicy jest bezpieczeństwo wina - należy zapewnić automatyczny system kontroli klimatu. Aby to zrobić, musisz kupić specjalną technikę, która będzie regulować wilgotność i reżim temperatury w pomieszczeniu.

7. Instalując systemy split w piwnicy, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą wykonać obliczenia i porównać powierzchnię pomieszczenia z mocą urządzeń niezbędnych do stworzenia komfortowego mikroklimatu.

8. Innym sposobem na ustalenie prawidłowej instalacji wentylacji w piwnicy jest zapalony mecz, od tego, jak szybko zgaśnie, zależy jakość wentylacji.

9. Czynniki, od których zależy jakość naturalnej wentylacji piwnicy:

 • wejście naziemne;
 • materiał, z którego wykonano podłogę piwnicy;
 • sufit piwnicy;
 • obecność osłony na dachu.

10. Użyj wentylatora kanałowego o małej pojemności, jest on podłączony do silników asynchronicznych dwóch typów:

Wyższa efektywność ma drugą opcję, chociaż jej koszt jest nieco wyższy niż koszt synchroniczny.

11. Oprócz zapewnienia odpowiedniej wentylacji piwnica wymaga odpowiedniej izolacji i izolacji termicznej. Nawet na etapie budowy piwnicy konieczne jest zapewnienie impregnacji podłogi za pomocą materiałów penetrujących i izolacji wełną mineralną. Prace te pomogą uczynić mikroklimat piwnicy korzystnym do przechowywania i konserwacji.

Powiązane artykuły

© Portal budowy StrPort 2011-2016. Artykuły o naprawie, budownictwie, materiałach budowlanych.

Kopiowanie informacji z serwisu jest możliwe tylko za zgodą redakcji lub z bezpośrednim odniesieniem do źródła. Podstawa prawna

Jak zrobić dom

Szukaj w tej witrynie:

Jak wykonać wentylację w piwnicy: wskazówki

Bez urządzenia systemu wentylacyjnego nie można ograniczyć piwnicy, ponieważ w przypadku braku stałego dopływu chłodnego powietrza nie można wykluczyć wilgoci. W piwnicach i piwnicach z reguły nie tylko konserwowane są produkty konserwowane, ale także świeże warzywa i owoce, które "oddychają", co nieuchronnie gromadzi wilgoć w pomieszczeniu.

Oprócz tego problemu, ściany mogą wysysać wilgoć z ziemi, pozostając z zewnętrznej krawędzi, jeśli hydroizolacja podstawy domu i piwnicy była źle zorganizowana podczas budowy.

Całkiem proste. Ponadto prace nad koncepcją ciągłej wymiany powietrza można ustalić i uporządkować nie tylko na konstrukcji budynku, ale także w uprzednio ukończonym magazynie.

Podstawą działania pojęcia wentylacji są prawa fizyki, a jeśli dokładnie przeanalizujemy jej podstawowy schemat, wówczas możemy zaobserwować, że jest zorganizowana niezwykle łatwo i wyraźnie.

Jak prawidłowo wykonać wentylację w piwnicy

W piwnicy są uwzględniane 2 otwory wentylacyjne, przez które do piwnicy dostaje się świeże powietrze, a przez drugie - jest ono pobierane jednocześnie z parowaniem. Jednak koncepcja ta nie była zbyt skuteczna, gdyby rury o zainstalowanej średnicy nie zostały doprowadzone do otworów wentylacyjnych.

Jakość wentylacji zależy również od dokładnego umiejscowienia rur wydechowych i zasilających oraz od ich wzniesienia ponad powierzchnią gleby nad piwnicą.

Rury wentylacyjne mają szansę zostać wprowadzone w ścianach piwnicy, jeśli pozostaje on w przedniej części obudowy lub garażach lub usunięty z sufitu, w tym przypadku, jeśli w piwnicy jest organizowany na dziedzińcu, w oddzielnym budynku.

Innym ważnym czynnikiem w koncepcji obliczania i montażu konstrukcji rurki reprezentowany poziom piwnicy podłodze i wyprowadzania ich na zewnątrz, ponieważ w pokoju może stać się bardzo dużą ilość chłodnego powietrza, które jest niebezpieczne dla warzywach przechowywanych w pojemnikach w świeży wygląd. Jest to niemożliwe, aby zrobić kilka dziur jak chłodno powietrze nie wyjdzie z sali jako całości, a więc przechowywać w nim żywność na pewno gnić.

Zalecenia dotyczące wentylacji w piwnicy

Najpierw należy rozpocząć instalację dowolnego rodzaju konstrukcji wentylacyjnych, należy skonsultować się z pewnymi wskazówkami, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i prac budowlanych:

 • Będzie kompetentnie, jeśli koncepcja wentylacji zacznie się układać w piwnicy - w tym przypadku w murze ścian są zachowane kanały, w które są zainstalowane rury wentylatora.

Aby nie zgadywać, w jakiej przyszłości lepiej będzie instalować rury, wentylacja powinna być natychmiast wprowadzona do planu piwnicy.

 • Zainstalowane rury muszą mieć taką samą średnicę - ten parametr tworzy cyrkulującą atmosferę z mierzoną. Jeśli jest to konieczne, aby przyspieszyć usuwanie stagnacji, nasiąkniętej wilgocią powietrza, rura wydechowa może mieć nieco większą średnicę niż rura wydechowa.

Niemniej jednak w żadnym wypadku nie można zainstalować rury wydechowej o średnicy mniejszej niż średnica rury zasilającej, ponieważ powietrze w podobnych warunkach może zacząć pozostawać z wnętrza pomieszczenia. Wpłynie to niekorzystnie na żywność przechowywaną w piwnicy, ale główne zagrożenie jest zawsze takie samo - pewne zagrożenie jest kształtowane dla dobrego samopoczucia osoby, gdy schodzi ona do zagazowanego podziemnego pomieszczenia.

 • Nigdy nie stawiaj tych dwóch przewodów wentylacyjnych blisko siebie, ponieważ pokój w tym przypadku nie będzie idealnie zwietrzały. Powinny być instalowane na przeciwległych ścianach lub w przeciwległych narożnikach.

Odbywa się to w celu zapewnienia, że ​​nowy przepływ, początkowo niż wyjść na ulicę, przeszedł przez cały pokój i mieszał stojące powietrze z wylotem do rury wydechowej.

 • Otwór rury wydechowej powinien być zainstalowany przed sufitem, Ponieważ wytworzone cieplejsze powietrze dąży do góry.

Taka lokalizacja jest wystarczająca, aby promować stabilne czyszczenie powietrza, bez stagnacji w suficie, a co za tym idzie - i doskonałe bezpieczeństwo produktów.

 • Rura wentylacyjna okapu zapewnia doskonałą przyczepność wznosi się ponad grzbiet lub kopiec nad sufitem piwnicy, co najmniej 1500 milimetrów.
 • W przypadku koncepcji wentylacji często stosuje się tylko rury z tworzyw sztucznych, mianowany do celów kanalizacji. W przypadku niezbyt dużych pomieszczeń zwykle wystarcza taka średnica.
 • Jeśli piwnica znajduje się przed garażem lub przed innym miejscem zamieszkania, w tym przypadku jako otwór wylotowy można wykorzystać otwór wejściowy.

W tym przypadku produkowane są 2 drzwi, jeden izolowany - zimowy, a drugi - w wersji ramy, z przymocowaną do niego małą siatką. Ogrodzenie jest potrzebne, aby nie wskoczyć do piwnicy małych gryzoni.

Izolowany otwór jest usuwany latem w celu ciągłej wentylacji piwnicy. W przypadku zaizolowania pomieszczenia powyżej piwnicy, w tym przypadku w okresie zimowym dozwolone jest prowadzenie sesji wentylacyjnych.

Wersja - piwnica w piwnicy pod domem

 • Instalacja wentylacji w piwnicy, która znajdowała się przed domem lub garażami samochodowymi, należy w tym przypadku przewidzieć, że zagięcia i zwoje w rurach zasilających i wydechowych są tak małe, jak to tylko możliwe. Jest całkowicie poprawne, aby upewnić się, że rura jest absolutnie prosta;
 • Rura własnej długości musi mieć jedną średnicę, bez przedłużeń i przewężeń;
 • Rura napływ na ulicy, jeśli jest on umieszczony nisko na ziemi, jest zobowiązany być zdecydowanie zablokowany sieć (sieci), aby ocieplić piwnicę przed inwazją gryzoni lub innych małych zwierząt i ptaków.

Dysza doprowadzająca, zwężona siatką

 • W tych dwóch rurach zaleca się ustabilizowanie poboru i zejścia klapy powietrznej, co jest szczególnie potrzebne na etapie zimowym. Pomagają mierzyć nadejście zimnego powietrza w warunkach ostrego przeziębienia, a zatem obniżenie temperatury, aby wzmocnić wymagany lokalny klimat w piwnicy.

Parasol do głowicy rury wydechowej

Jeśli końce rur są umieszczone dokładnie w pozycji pionowej, należy je zabezpieczyć przed wpadnięciem do atmosfery, kurzu i zanieczyszczeń, określając z góry metalowy parasol lub deflektor wentylacyjny.

Deflektor wentylacyjny Jest to idealny widok, ponieważ opiera się na sztucznym ciśnieniu i zwiększa grawitację.

Kiedy używany jest deflektor, tworzy się wokół niego próżnia, a ta manifestacja przyczynia się do zwiększenia siły ciągu.

 • Kawałek rury wydechowej, który znajduje się na ulicy, musi być doskonale izolowany, aby uniknąć powstania kondensatu podczas zimnej pory roku.

Rodzaje wentylacyjnych konstrukcji piwnicznych

Istnieją 2 podstawowe typy projektów wentylatorów - jest to naturalne i obowiązkowe. Ten lub inny rodzaj wybiera się w związku z rozmiarem i układem pomieszczenia w piwnicy.

Naturalna wentylacja na podstawie różnicy ciśnienia i temperatury w pokoju i na ulicy. Efektywna praca w dużej mierze zależy od prawidłowej lokalizacji rur. Tak więc otwór wlotowy musi znajdować się na wysokości 250: 300 milimetrów nad podłogą, a wylot - pod sufitem o 100: 200 milimetrów.

Zbywanie go na chwilę obecną jest niedopuszczalne, w przeciwnym razie sufit ulegnie zamoczeniu.

Ta metoda wentylacji może niewątpliwie być mała w przypadku dużej sali piwnicznej lub jeśli składa się z wielu pomieszczeń.

W metoda wymuszonej wentylacji zawsze są te same kanały (rury), ale są zainstalowane wentylatory, aby utworzyć wymuszony ruch powietrza.

W najbardziej jasnych trybach wymuszonego typu, chłodnica jest wyprowadzana do kanału wylotowego. W podobny sposób tworzy się sztuczne pomieszczenie w pomieszczeniu, które ułatwia wprowadzanie chłodnego powietrza do piwnicy przez kanał zasilający. Wydajność wybranego śmigła zależy od wielkości pomieszczenia.

Działają w inny sposób - wentylatory umieszczają zarówno powietrze nawiewane, jak i wydmuchiwane powietrze. Dzieje się to znacznie w dużych, nierównomiernych konfiguracjach pomieszczeń piwnicznych. Będzie to na pewno wymagało wsparcia profesjonalisty, aby obliczyć spójność wejścia i wyjścia atmosfery, czyli szerokości kanałów i mocy (sprawności) zainstalowanych w nich wentylatorów.

Obliczanie średnicy rury wentylacyjnej w piwnicach

W przypadku każdego rodzaju wentylacji konieczne jest dokonanie wyboru za pomocą średnicy rur. Metody obliczeń, z których korzystają wysokiej klasy projektanci, są bardzo trudne, a przyniesienie ich całkowicie nie ma żadnej wartości. Niemniej jednak, gdy wyposażamy wentylację w małą prywatną piwnicę, dozwolona jest prosta metodologia liczenia.

Zatem, w pewnych założeniach stosowanych kryteriów informacyjnych może przyjąć, że celem 1 metr kwadratowy powierzchni piwnicy musi wynosić 26 cm, przekrój kwadratowy przekroju kanału wentylacyjnego. Tak więc, próbka może oszacować, jaka średnica rury jest wymagana dla piwnicy o skali 3 i 2 metry.

Znajdujemy obszar pokoju:

S = 3 na 2 i = 6 metrów kwadratowych

Zgodnie z potwierdzoną korespondencją będzie wymagać rury o następującym rozmiarze:

T = 6 razy 26 = 156 centymetrów kwadratowych

Pozostaje znaleźć ten promień rury:

R = root (T podzielony przez liczbę PI) = root (156 podzielone przez 3,14) będzie w przybliżeniu 7,05 cm

Dlatego też średnica rury zasilającej:

Średnica będzie wynosić około 14 cm = 140 milimetrów.

Jeśli w piwnicy zostanie wprowadzona świeża wentylacja, a rolą wydechu jest wykonanie otworu, wówczas można nieco zwiększyć profil kanału wlotowego, określając rurę o średnicy 150 milimetrów.

Aby zagwarantować wymianę powietrza, zwykle instaluje się rurę o średnicy na kanale wydechowym, o 10 liczymy 15% więcej niż na wlocie.

Oblicz średnicę kanału wylotowego zgodnie ze wzorem:

Dv = Dn dodajemy 15% = 140 dodajemy 21 i mniej więcej 160 milimetrów.

Po przeprowadzeniu niezbędnych obliczeń, nabywając w interesie zawsze wyżej opisanych niuansów, można przystąpić do instalacji wentylacji.

Przybliżona lokalizacja rur zasilających i wydechowych.

 • Jeśli system wentylacyjny jest włączony przed wskutek konstrukcji piwnicy, w tym przypadku konieczne jest wprowadzenie sufitu drogę przepływu powietrza.
 • Następnie, poprzez przejście do piwnicy, obniżana jest rura, która będzie działać na okapie, jest przymocowana pod sufitem, nie więcej niż 100: 150 milimetrów poniżej;
 • Na ulicy rura wydechowa jest podniesiona do wysokości nie mniejszej niż 1500 milimetrów nad powierzchnią ziemi lub nad powierzchnią dachu.

Rura zasilająca znajduje się stale poniżej.

 • W przeciwległym narożniku piwnicy dodatkowo wykonano przejście w suficie lub ścianie, a do niego włożona jest rura zasilająca, która jest obniżona do podłogi. Musi być umieszczony nie mniej niż 200 milimetrów od podłogi i nie więcej niż 500 milimetrów;
 • Na ulicy rura zasilająca nie musi być umieszczona wysoko. W przypadku, gdy opuszcza sufit, należy go odpowiednio zwiększyć o 200-250 milimetrów. należy zauważyć, że w tym przypadku różnica ciśnienia pomiędzy wlotem i wylotem, o wiele bardziej skuteczne i ma wystarczające ciśnienie, a tym samym - i przedostanie się do atmosfery w piwnicy;
 • Jeżeli rura doprowadzająca jest wprowadzona za pomocą ściany, umieszczona jest w niej osłona wentylatora lub plastikowy odbłyśnik.

Możliwe położenie rury zasilającej.

 • W tym przypadku, jeśli instalacja wentylacji piwnicy prowadzona jest w domu, w miejscu stawiamy kominek lub piec, jest wskazane, aby podnieść komin blisko komina, ponieważ aktywuje wycofanie proporcjonalną powietrze z piwnicy ze względu na duże różnice temperatur.

Tłumiki na rurach mogą precyzyjnie koordynować wentylację.

 • Zaleca się instalowanie klap na rurach z wnętrza piwnicy, aby regulować moc prądów świetlnych. Wynajdując je dla potrzebnego prześwitu w pomieszczeniu, reguluje się moc cyrkulacyjną, zawartość wilgoci i temperaturę powietrza. Faktycznie obecność klapy i prawidłowej regulacji lokalnego klimatu w piwnicy ustali, czy wystarczy powietrze jest zapisane.

Dodaj komentarz

74 − = 73