Nazwa kategorii

Jak zrobić nadzór wideo przez siebie

Jak zrobić nadzór wideo przez siebie

Do chwili obecnej istnieje wiele możliwości samodzielnego montażu systemów nadzoru wideo. Jednak systemy IP są słusznie uważane za najnowocześniejsze i wygodne. Dzięki systemom IP możliwe jest nie tylko prowadzenie nadzoru wizyjnego, ale także korzystanie z innych możliwości oferowanych przez ich rozszerzoną funkcjonalność. Na przykład system, który zawiera kamerę podłączoną do serwera, może łączyć się z systemem "inteligentnego domu".

Ten artykuł zawiera podstawowe informacje o tym, jak właściwie wybrać sprzęt wideo i inny sprzęt do domowego nadzoru wideo, a także przewodnik dotyczący instalacji nadzoru wideo własnymi rękami. Aby wykonać ukryty nadzór wideo w swoim mieszkaniu lub zorganizować system śledzenia ulic w danym kraju, wystarczy zapoznać się z szeregiem opcji, które oferują wideo przez Internet i wybrać odpowiedni dla siebie. Jak podłączyć urządzenie do komputera i poprawnie skonfigurować, możesz przeczytać dalej.

Kamery wideo są wybierane w zależności od warunków, w których będzie wykonywany nadzór. Są wandaloodporne do użytku na zewnątrz w domku lub w wiejskim domu, do nagrywania wideo w środku lokale.

Jeśli urządzenia działające na terenie mają zakres dopuszczalnych temperatur w zakresie 0-40 ° С, wtedy urządzenia uliczne są generalnie odporne na zmiany pogodowe i nie zawodzą w chłodzie lub w upale. Urządzenia w standardowej prostokątnej obudowie są dodatkowo wyposażone w płaszcz termiczny.

Są też modele odporne na działanie warunków atmosferycznych, które są bardzo popularne w Rosji. Oni utrzymywać gradient temperatury od -50 do + 50 ° C. Modele odporne na warunki atmosferyczne nie wymagają dodatkowej ochrony i działają sprawnie w każdych warunkach pogodowych. Ten model jest idealny, jeśli potrzebujesz zorganizować system nadzoru wideo na ulicy.

Ponadto sprzęt wideo jest podzielony na urządzenia z fixed lens i wyposażony aparat soczewka variofakalnym. Pierwszy ma stałą długość ogniskowej, a drugi umożliwia dostosowanie go w zakresie możliwego zasięgu.

Według rodzaju zasilania sprzęt wideo jest podzielony na kamery IP, zasilany przez typowy zasilacz 12V, i urządzenia, praca nad standardem PoE. Są też modele rotacyjne urządzeń rejestrujących wideo, obracanie o 360 stopni w płaszczyźnie poziomej io 90 stopni w płaszczyźnie pionowej.

W przypadku domowego systemu nadzoru wideo, który jest zainstalowany w mieszkaniu, proste urządzenie IP o minimalnej funkcjonalności jest idealne. Ale jeśli mieszkasz w północnym pasie i planujesz zainstalować monitoring wideo na podwórku domu, lepiej wybrać model odporny na warunki atmosferyczne.

Czym jest kamera IP i do czego służy?

Kamera IP - To urządzenie ma niewielki rozmiar i obejmuje następujące elementy:

Z reguły takie urządzenia mają mniej wyraźny obraz w porównaniu z analogowymi. Jednak mogą powiększ, a także ma podświetlenie, które kompensuje te wady i pozwala na nagrywanie wysokiej jakości wideo w warunkach zewnętrznych. W sprzedaży można znaleźć opcje od 1,3 megapiksela do 5 megapikseli. Te ostatnie są droższe, ich nabycie ma sens, jeśli trzeba wziąć pod uwagę małe części znajdujące się z dużej odległości.

Jeśli budujesz domowy system nadzoru wideo z transmisją sygnału Wi-Fi, który planujesz umieścić w mieszkaniu, możesz ograniczyć się do tańszych modeli 1,3 MPa. W każdym razie sprzęt filmuje wideo w maksymalnej rozdzielczości obsługiwanej przez niego.

Kamerę można podłączyć do nagrywarki w zwykły sposób kabel ze złączem RG45. Oprócz nagrywarki można podłączyć się do komputera lub serwera, a także wysłać sygnał wideo do Wi-Fi, a następnie przeglądaj zarejestrowane informacje przez Internet.

Urządzenia IP są aktywnie wykorzystywane do organizowania nadzoru wideo na parkingach, w sklepach, a także w laboratoriach do eksperymentów strzeleckich. Doskonały do ​​tej opcji i domowego systemu nadzoru wideo w mieszkaniu lub w kraju.

Bezprzewodowe kamery IP, przesyłając sygnał przez Wi-Fi, przesyłaj przechwycone wideo bezpośrednio do routera lub bezpośrednio do magazynu. Są łatwe w użyciu, ponieważ eliminuje potrzebę rozciągania kabla do każdego z urządzeń rejestrujących.

Używaj tego typu urządzeń do instalowania nadzoru wideo IP własnymi rękami, jest to bardzo wygodne, ponieważ w sklepach jest dość duży wybór modeli, które można kontrolować przez Internet.

Weźmy na przykład model D-Link DCS-932L. Ta kamera obrotowa ma następujące zalety: bezprzewodowy transfer danych przez Wi-Fi, zdalny dostęp do danych przez Internet, dobra jakość wideo. W kompletnym zestawie dostarczane są akcesoria do mocowania, kabel sieciowy, zasilacz i dysk z ONE. Obrotowa kamera wideo D-link ma stojak, dzięki któremu może obracać się w różnych kierunkach.

Jak podłączyć kamerę do routera, aby przesłać wideo przez Wi-Fi

Najpierw potrzebujesz urządzenia podłącz za pomocą kabla do routera. W tym momencie proces instalacji zostanie automatycznie uruchomiony.

Po zakończeniu instalacji kamera wyświetli monit skonfiguruj bezpieczne połączenie Wi-Fi. Ten model obrotowej kamery łączy się z WPS. Jeśli masz ten przycisk na routerze, po prostu naciśnij go, aby podłączyć do niego kamerę. Możesz także ręcznie skonfigurować ustawienia połączenia.

Program sprawdza, czy kamera jest podłączona. Jeśli instalacja urządzenia zakończyła się powodzeniem, oferta jest dostępna utwórz hasło. Następna potrzeba wyznaczyć sieć, dzięki któremu przeprowadzona zostanie komunikacja z kamerą.

Rejestracja na stronie i instalacja kamer

Po ustawieniu hasła i wyborze sieci program prosi użytkownika o przekazanie rejestracja na stronie serwis www.mydlink.com, gdzie możesz zdalnie sterować kamerą przez Internet, łącząc się z nią z dowolnego miejsca na świecie z dowolnego urządzenia. Aby to zrobić, po prostu przejdź do swojego konta na stronie. Do jednego konta można podłączyć maksymalnie 4 kamery. Zapewnia również oprogramowanie aparatu możliwość regulacji wideo, włączenia funkcji reakcji na ruch, wysyłania zrzutów ekranu do poczty i fotografowania w trybie dziennym i nocnym.

Po skonfigurowaniu i zarejestrowaniu kamery, umieść go w przygotowanym miejscu.

Jeśli chcesz wykonać ukryty nadzór wideo, kamera zostanie umieszczona w niepozornym miejscu. Ze względu na to, że kamera działa za pomocą Wi-Fi, możesz ukryć ją w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

W przypadku, gdy konieczne jest stworzenie systemu ulicznego nadzoru wideo w kraju, można powiesić kamerę obrotową w rogu domu w miejscu niewidocznym od bezpośredniego światła słonecznego.

W menu pod nazwą Konfiguracja sieci powinno być wprowadź statyczny adres IP dla kamery. Jest to konieczne, aby ułatwić konfigurację i przygotowanie do dalszej pracy i przesyłania danych przez Internet za pomocą Wi-Fi.

W ustawieniach Profil wideo przeprowadzony ustawienie trybu wideo, jak również jakość obrazu, które możesz wyświetlić, łącząc się z kamerą przez Wi-Fi z telefonu lub komputera.

Ustawienia audio pozwala ustawienia nagrywania dźwięku i dostosuj głośność.

Z pomocą Ustawienia wykrywania ruchu parametry do śledzenia poruszających się obiektów w ramce. Możesz także określić obszar, w którym będzie kamera reagować na ruch drogowy.

Aparat jest wyposażony w funkcja wbudowanego klienta poczty. Z jego pomocą możesz przesłać za pomocą zrzutów ekranu z Internetu, które będą tworzone w określonych odstępach czasu i wysyłane za pośrednictwem Wi-Fi pod wskazany adres. Ponadto kamera może Cię poinformować przez Internet o ruchu w kadrze. Oprócz wiadomości e-mail zrzuty ekranu można również przesyłać przez Wi-Fi na FTP.

W ustawieniach możesz zrobić tryb dzienny lub nocny. Oznacza to, że jeśli kamera jest zainstalowana poza domem w celu fotografowania na zewnątrz, można ustawić czas włączenia trybu nocnego. Będziesz więc pewny, że kamera nie przełączy się sama w pochmurną pogodę lub z nadejściem zmierzchu.

Z powyższego wynika, że ​​nawet jeśli korzystasz tylko z ustawień samego aparatu, możesz już wysyłać zrzuty ekranu Wi-Fi zgodnie z harmonogramem, a także, gdy dom zarejestruje dowolny ruch. Jakość obrazu jest odpowiednia do wdrożenia tych funkcji.

Jakie są technologie P2P i jak są one stosowane w kamerach Vstarcam

Twórcy kamer tej marki stosowali tę metodę transfer danych przez Internet za pośrednictwem technologii P2P. Technologia P2P (peer-to-peer) jest rozpoznawanie kamery przez serwer za pomocą jej unikalnego numeru (UID). Kiedy kamera wyposażona w technologię P2P łączy się z siecią, wysyła żądanie uwierzytelnienia do serwera.

W ten sposób użytkownik, który zainstalował odpowiednie oprogramowanie na swoim urządzeniu, może w dowolnym momencie przejdź do Internetu, połącz się z serwerem, uzyskaj dostęp do strumienia wideo przesyłanego z kamery przez Wi-Fi i dowiedz się, co dzieje się w jego domu. Pozwala na to również połączenie Wi-Fi z kamerą realizowane za pomocą P2P zarządzaj nim, będąc poza murami domu. Oznacza to, że w technologii P2P serwer pełni rolę pośrednika między kamerą a użytkownikiem.

Wszystkie te działania odbywają się w kilku etapach:

 1. Połączenie internetowe. Kamera wysyła żądanie przez Wi-Fi do serwera;
 2. Serwer identyfikuje jej, a także przez Wi-Fi przekazuje jej sygnał zwrotny;
 3. Użytkownik uruchamia przeglądarkę co dzieje się w domu;
 4. Serwer otrzymuje wiadomość i wysyła go za pośrednictwem kanału Wi-Fi do kamery;
 5. Serwer łączy użytkownika i kamerę;
 6. Teraz użytkownik może sterować kamerą za pośrednictwem serwera, który wysyła do niego polecenia za pośrednictwem Wi-Fi.

Komory firmowe Vstarcam Pracuj w sieci obejmującej ponad 50 serwerów. Jeśli jedno z nich zawiedzie i nie może wysłać sygnału Wi-Fi do kamery, zawsze będzie ono zastępowane innym.

Do tej pory technologia P2P jest najlepszą opcją do przesyłania danych z kamery nadzoru wideo Wi-Fi. Możesz być pewny bezpieczeństwa swoich filmów, ponieważ serwery korzystają z bezpiecznych protokołów.

Jak zrobić domowy nadzór wideo - wyjaśnia nasz ekspert

Każdy, kto mieszka w miejskim budynku mieszkalnym lub jest właścicielem prywatnego domu na przedmieściach, może spotkać się z koniecznością zorganizowania bezpieczeństwa swojego domu. Nadzór wideo, z możliwość zdalnego sterowania, jest istotnym elementem systemu bezpieczeństwa. Wiele osób planuje prowadzenie nadzoru wideo własnymi rękami w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Aby to zrobić, musisz nie tylko posiadać instrument i mieć doświadczenie prac elektrycznych, ale także zrozumieć parametry komponentów.

Oto główne pytania, z którymi zmierzy się mistrz domu, który zamierza zainstalować monitoring wideo dla domu:

 • Wybór systemu nadzoru wideo
 • Właściwa instalacja kamer wideo
 • Dobór komponentów zgodnie z ich parametrami technicznymi

Wybierając rodzaj nadzoru wideo, preferencja jest oczywiście podana sprzęt cyfrowy, ponieważ takie systemy mają potężną funkcjonalność i są łatwo zintegrowane z Internetem, co sprawia, że ​​zdalne sterowanie jest dostępne.

Ponieważ czysty analogowy CCTV nie istnieje przez długi czas, dobrym rozwiązaniem byłoby użycie niedrogich kamer analogowych, które łączą się z cyfrowy rejestrator wideo.

Bardzo często domowe systemy nadzoru wideo są zorganizowane przy użyciu komputera osobistego lub laptopa jako podstawowego urządzenia. Systemy te są łatwe w instalacji i, w zależności od oprogramowania można wykonać wiele różnych funktsiy.Odnu Kamerę można podłączyć bezpośrednio do urządzenia osobistego poprzez złącze USB i podłączenie wielu kamer należy zainstalować kartę przechwytywania wideo. Instalacja nadzoru wideo będzie wymagać przede wszystkim prawidłowego umieszczenia kamer wideo.

Przygotowanie - dobór urządzeń i lokalizacji instalacji

Po wybraniu punkty za instalację kamery należy zachować ostrożność, aby uniknąć obecności tak zwanych "martwych stref", gdzie część przestrzeni pomieszczenia znajduje się poza strefą kontrolną. Istnieje kilka zasad instalowania kamer, które należy przestrzegać, ponieważ nieprawidłowe umieszczenie kamera zmniejsza niezawodność systemu:

 • Wybór miejsc na instalację kamer monitorujących odbywa się na planie piętra
 • Kamery nie powinny być zbyt widoczne
 • W mieszkaniu, w którym nie ma długich korytarzy, należy użyć kamer szerokokątnych
 • Aby uniknąć ekspozycji, nie ustawiaj kamery w oknach
 • Całe okablowanie musi być ukryte

Używanie plan mieszkania lub plan domu Podczas umieszczania kamkorderów można uniknąć wielu błędów. Przede wszystkim kamery są prowadzone przez punkty penetracji. Wszystkie są drzwiami, oknami, strychami. Aby zablokować okna, nie ustawiaj kamery na ulicy, lepiej umieścić je nieco poprzecznie, aby bezpośrednie światło słoneczne nie powodowało błyszczenia obrazu. Ponadto nie wysyłaj kamer wideo do sprzętu oświetleniowego.

Kamery muszą być zainstalowane na niedostępnej wysokości, a wszystkie przewody muszą być ukryte. Zastosowanie kamer szerokokątnych zmniejszy ich liczbę, ponieważ przy prawidłowym umieszczeniu jedna kamera może uchwycić dużą objętość pomieszczenia, w tym okna i drzwi.

Jeśli chcesz zainstalować nadzór wideo samodzielnie dla prywatnego domu, powinien przewidzieć obowiązkowe podłączenie zewnętrznych kamer pogodowych, które będą monitorować obszar wokół domu.

Co jest potrzebne do nadzoru wideo:

 • Zestaw kamer wideo
 • Rejestrator z dostępem do Internetu lub komputera
 • Zasilanie
 • Montaż przewodów

Jeśli planujesz zainstalować bezprzewodowy monitoring, nie ma potrzeby zasilania dla kamer wideo i okablowania. W przypadku domowego systemu nadzoru wideo monitor nie jest również wymagany, ponieważ kontrola mieszkania lub domu prywatnego prowadzona jest przez właścicieli zdalnie przez Internet. Zdalne monitorowanie wideo pozwala obserwować dzieci, a także chorych lub starszych krewnych. Jeśli stały nadzór wideo nie jest wymagany, należy zakupić i zainstalować kamery wideo wyposażone w czujniki ruchu, których uruchomienie prowadzi do włączenia tryb nagrywania wideo. Ponadto po uruchomieniu czujników system ostrzega właścicieli o nieautoryzowanym włamaniu i może sygnalizować alarmującą grupę szybkiego reagowania.

Kamera - podstawa systemu

Głównym elementem każdego systemu nadzoru jest kamera wideo. Jego parametry zależą od jakości i niezawodności nadzoru wideo. Oczywiście, na zwyczajne mieszkanie nie musi zakupić aparat klasy „lux” przy najwyższej rozdzielczości i szczegółowości, który kosztował dużo pieniędzy, ale również zaoszczędzić pieniądze na bezpieczeństwo wewnętrzne nie jest nadal warto.

Główne parametry kamer wideo:

 • Czułość
 • Rozdzielczość
 • Przydatny stosunek sygnału do szumu
 • Kąt przechwytywania obiektywu

Jednostką czułości kamer wideo jest Lux (lx). Ten parametr określa minimalny poziom oświetlenia, przy którym kamera będzie emitować wystarczająco wyraźny obraz. Zatem czułość kamery na 0,01 lx pozwoli zobaczyć obraz nocnego krajobrazu w bezksiężycową noc. W domowych systemach nadzoru wideo zwykle stosuje się kamery o czułości od 0,05 do 0,1 luksa.

Rozdzielczość określa zdolność aparatu do rozpoznawania małych szczegółów obrazu. Rozdzielczość mierzona jest w liniach TV (TVL). Nadzór wybrany aparat o rozdzielczości 420-480 liniy.Chasto telewizji w numer paszportu pikseli jest wskazany na produkcie, ale opcja ta jest dość subiektywny, ponieważ zależy to od wielkości matrycy CCD, która jest rzadko wskazane. Jeśli skupisz się na liczbie pikseli, powinieneś wybrać kamerę o rozdzielczości około 3 Mp. Wartości 16-20 megapikseli dla kamery monitorującej wideo, nie więcej niż ruch reklamowy.

Oprócz użytecznego sygnału, każda kamera wideo generuje sygnał szumu, którego wartość powinna być tak mała, jak to możliwe, ponieważ zatyka główny sygnał wideo. Hałas na ekranie monitora będzie widoczny w postaci zmarszczek lub śniegu.

Ten parametr jest mierzony w decybelach, a w przypadku kamer wideo używanych w systemach nadzoru musi wynosić co najmniej 45 dB. Współczynnik sygnału do szumu wynoszący 48 dB jest uważany za bardzo dobry wskaźnik dla kamer CCTV.

Kąt widzenia kamery wideo określa kontrolowany obszar pomieszczenia lub terytorium. Ten parametr zależy od długości ogniskowej i rozmiaru matrycy światłoczułej. Należy zauważyć, że im mniejsza ogniskowa, tym większy obszar przechwytywania. W oczach wideo stosowane są kamery, które dają kąt widzenia 120 0. Przechwytują duży obszar, ale obraz jest bardzo zniekształcony, zwłaszcza na krawędziach, więc nie są one wykorzystywane w systemach nadzoru wideo.

Najbardziej optymalną wartością jest długość ogniskowej wynosząca 4,0 mm, co odpowiada kątowi patrzenia wynoszącemu 70 0, który jest prawie taki sam, jak kąt widzenia ludzkiego oka.

Jako dodatkowe parametry kamery CCTV można wziąć pod uwagę jej wymiary i wielkość napięcia zasilania. Aby zorganizować system, z wyjątkiem kamer wideo, potrzebujesz rejestratora DVR lub komputer osobisty, a także przewód instalacyjny i elementy mocujące (i oczywiście nie zapomnij o różnych programach na komputer i smartfon).

DVR jest sercem systemu nadzoru

Wybierz DVR nadzoru domu nie jest zbyt trudne, ponieważ obecne modele to urządzenia uniwersalne umożliwiają podłączenie zarówno analogowych i cyfrowych videokamery.Krome prawie wszystkie modele mogą być podłączone bezpośrednio do Internetu za pośrednictwem odpowiedniego złącza. Oczywiście, jeśli nie ma przewodowego Internetu w mieszkaniu lub domu, musisz kupić router Wi-Fi.

DVR charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • Liczba kanałów wideo
 • Liczba kanałów audio
 • Prędkość nagrywania
 • Pojemność pamięci

Liczba kanałów wideo odpowiada liczbie podłączonych kamer. Rejestratory są dostępne na 4, 8 lub 16 wejściach. Liczba kanałów audio decyduje o możliwości podłączenia mikrofonów i odsłuchu pomieszczeń. Szybkość nagrywania wpływa na jakość obrazu. Ten parametr odpowiadający trybowi czasu rzeczywistego jest równy 25 klatek na sekundę.

W domowych systemach nadzoru wideo można używać rejestratorów z prędkością 12,5 k / s. Jako urządzenie pamięciowe zwykle używany jest wymienny dysk twardy, którego pojemność może się różnić w zależności od rodzaju i kosztu modelu.

Do domu będzie wystarczająca pojemność 500 GB. Wybierając rejestrator, należy zwrócić uwagę na obecność i liczbę wejść i wyjść alarmowych, a także, co najważniejsze, na obecność portu "LAN" w celu uzyskania dostępu do Internetu.

Zazwyczaj kamery wideo są zasilane stałym napięciem 12 V z oddzielnego źródła zasilania. Jeśli planujesz zainstalować 4 kamery o poborze prądu 120 mA każdy, wtedy całkowity prąd wyniesie 480 mA. W domu nadzoru wideo nie długie pętle, więc drut oporowy nie może zarezerwować uchityvat.S uwzględniając obecne zasilanie 12 potrzeba vulgaris 0,7 A. Nowoczesne bloki mają dodatkową baterię, umożliwiającą systemu nadzoru nadal działać podczas zaniku napięcia sieciowego.

Rodzaj kabla, który będzie używany w pracach instalacyjnych, jest określony przez zasadę systemu nadzoru wideo. Analogowe kamery wideo są dobre niezawodność i niski koszt, więc są często używane w domu. Montaż kamer takich Najlepiej zrobić to za pomocą kabla krajowego MTK, który jest dostępny zarówno wewnętrzne (w indeksie) i zewnętrznych (wskaźnik P) działań. Kabel tego typu jest wygodny w tym, że zawiera linię koncentryczną 75 omów dla transmisji wideo i dwa przewody do zasilania kamer wideo.

Jeśli masz komputer osobisty i tylko jedną kamerę, możesz użyć kamery USB, która łączy się z podobnym złączem urządzenia za pomocą kabla połączeniowego o długości nie przekraczającej 5 metrów.

Jeśli jest kilka kamer cyfrowych i zamiast komputera używany jest uniwersalny rejestrator, do podłączenia aparatów cyfrowych jest używany kabel UTPCat 5e 2 X 2 X 0,52, który zawiera dwie skręcone pary jednożyłowego drutu miedzianego. Jedna para nadaje strumień danych cyfrowych, a druga para dostarcza energię.

Kamerowanie jest zakończone wspornik obrotowy, który jest sztywno przymocowany do ściany i umożliwia dużą dokładność, aby wybrać kąt kamery, więc wybór miejsca instalacji kamery powinny koncentrować się na minimalnej długości okablowania i ukryć wszystkie linie. Po podłączeniu kamery analogowe powinny zwrócić szczególną uwagę na cięcia kabli i złącz okablowania koncentrycznego BNC, ponieważ najczęstszą przyczyną usterek i awarii w systemie nadzoru wideo jest połączony z biednych jakości połączeń poszczególnych elementów. Łączenie nadzoru wideo własnymi rękami nie jest trudne dla tych, którzy wiedzą, jak pracować z narzędziem i znają podstawy elektrotechniki, w przeciwnym razie lepiej jest skontaktować się ze specjalistami.

Gotowe zestawy do nadzoru wideo

Aby uporządkować cały system bez problemów, lepiej go użyć gotowe zestawy. Ich asortyment jest dość szeroki i zawsze można wybrać zestaw, który spełnia wymagane zadania. Nabycie kompletnego zestawu komponentów jest wygodne i opłacalne finansowo. Kompletny zestaw nadzoru wideo obejmuje wszystko, czego potrzebujesz do samodzielnej instalacji, konfiguracji i łączenie systemu z Internetem. Jako przykład można rozważyć zestaw "Office-4", który jest odpowiedni zarówno dla mieszkania i małego biura.

Zestaw zawiera następujące elementy:

 • 4 kolorowe kamery wideo o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem podczerwieni do pracy w nocy
 • 4-kanałowy rejestrator hybrydowy z jednym wejściem audio i dostępem do Internetu
 • Zasilanie do kamer wideo 12 V 5A
 • 4 uniwersalne kable do sygnału wideo i zasilania na 18 metrów
 • Szczegółowe instrukcje

Do najczęściej używanych należą gotowe zestawy do 4 kamer; o wyborze takiego zestawu, powiedzieliśmy tutaj - http://videokontroldoma.ru/komplekt-videonablyudeniya-na-4-kamery/. Zalecamy również zapoznanie się z gotowymi zestawami bezprzewodowego nadzoru wideo.

Kamery są przeznaczone do montażu na suficie i zapewniają wysoką jakość obrazu we wszystkich warunkach oświetleniowych. Kąt widzenia obiektywu to 70 0, co można uznać za najbardziej optymalne w przypadku domowego nadzoru wideo. Rejestrator zapewnia rejestr SATA 3,5 "dysk twardy, które należy zakupić osobno. Dysk o pojemności 1 TB kosztuje około 4000 rubli.

Wszystkie informacje z kamer można wyświetlać w czasie rzeczywistym na następujących urządzeniach:

Urządzenie udostępnia także widok archiwum wideo, który w trakcie wypełniania jest cyklicznie aktualizowany. Dzięki złączu VGA nagrywarki można podłączyć monitor. Koszt kompletu zaczyna się od 14 000 rubli. Możesz kupić kompletny zestaw dla 2 lub 8 kamer. Istnieją zestawy, które są wyposażone w wewnętrzne i zewnętrzne kamery wideo. Są wygodne do zainstalowania w domach podmiejskich, gdzie wymagana jest kontrola zewnętrznego obszaru.

Prawne aspekty domowego nadzoru wideo - czy to możliwe

Podczas instalowania kamer monitoring wideo we własnym mieszkaniu, wynajmujący musi uzyskać zgodę sąsiadów tylko wtedy, gdy jedna z kamer zainstalowana jest na klatce schodowej i ustala nie tylko osoby odwiedzające mieszkanie, ale także wszystkich, którzy przybywają do innych mieszkań na miejscu.

Jeżeli wynajmujący wynajmuje nadchodzi dla personelu opieki nad dzieckiem lub chorym, a także do mycia i gotowania, jest on zobowiązany do wszystkich ostrzec, że pokojowe prowadzi się nadzór, ale nie może dostarczyć informacji o lokalizacji kamer. Więcej informacji na temat zakazu używania można znaleźć tutaj - http://videokontroldoma.ru/zapreshheny-li-skrytye-kamery-videonab/.

Najlepiej jest, jeżeli obserwacja i nagrywanie wideo są zapisywane na piśmie w umowie, ponieważ oświadczenie ustne nie ma mocy prawnej i może zostać zakwestionowane w przypadku negatywnej sytuacji. Właściciel prywatnego domu ma prawo zainstalować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne kamery wideo, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego domu.

Istnieje interesujący aspekt, którym jest: jeśli sąsiad wpada w strefę stabilizacji aparatu, ale te dane nie są wykorzystywane, wtedy jego prawa nie są naruszane i nie może on żądać.

Ludzie, którzy zbudowali sobie wygodny dom na wsi, zawsze są zaniepokojeni poziomem bezpieczeństwa. Jeden z elementów systemu bezpieczeństwa może służyć.

Ludzkość dokłada wszelkich starań, aby pozbyć się linii przesyłu danych, które wymagają ogromnych inwestycji, konserwacji, spowolnienia.

W procesie rozwoju każda technika, a zwłaszcza elektroniczna, jest bardzo szybko modyfikowana, a nowe obiecujące zastępują przestarzałe modele.

Brak komentarzy. Napisz pierwszy komentarz.

Oferujemy naszym czytelnikom szeroką gamę materiałów informacyjnych na temat organizacji bezpieczeństwa, a także systemów nadzoru wideo. Zanim zajmujemy się takimi sprawami niezależnie, zalecamy zapoznanie się z odpowiednimi materiałami na naszej stronie internetowej.

Nadzór wideo na własną rękę: na letnią rezydencję i mieszkanie, proste i złożone, budżetowe i niezbyt duże

Nadzór wideo własnymi rękami - jest dość prosty, a po prostu prosty i bardzo trudny. Po prostu - jeśli musisz zadbać o mieszkanie z kuchni, nie przerywając gotowania lub mycia. Po prostu - ponieważ technicznie stworzenie systemu nadzoru wideo jest dostępne dla użytkownika domowego komputera na średnim poziomie, ale finansowo będzie kosztować nie więcej niż 10-12 tysięcy rubli, chyba że kupimy gotowy zestaw i zarządza nim sam. I jest to bardzo trudne - jeśli chcesz wydać pieniądze nie na własny spokój przed pierwszą penetracją nieznajomego, ale na faktyczne bezpieczeństwo.

Postaramy się zrozumieć tę plątaninę problemów. Jednocześnie przekonamy się, czy nadal będziemy mogli skutecznie monitorować wideo własnymi rękami i ile to będzie kosztować. Przede wszystkim zrozumiemy, że w tym przypadku mówimy o czterech bardzo różnych systemach:

 • Dbanie o mieszkanie bez pozostawienia jest dość proste i tanie.
 • Dbanie o tymczasowo opuszczone mieszkanie, biuro, przestrzeń produkcyjna w wyposażonym obszarze jest proste, ale droższe.
 • Domowy system monitoringu wideo stale zamieszkały dworek lub zaangażowany obszar zdalnej produkcji (magazyn chroniony, gospodarstwo) - po prostu i nie tanie.
 • Nadzór wideo nad domkiem, odległym polem / ogrodem, tymczasowo wykorzystywanym obszarem produkcyjnym - jest bardzo trudny, drogi i generalnie problematyczny.

W Internecie morze wypełniają oferty gotowych zestawów do nadzoru wideo, przewodowych lub bezprzewodowych. Co z nimi możesz powiedzieć, jeśli uważasz wszystko za całkowicie wiarygodne?

Po pierwsze ceny są wyraźnie zawyżone: zestaw jednej kamery i DVR jest tańszy niż 15 000 rubli. mało prawdopodobne, aby je znaleźć. Ale jedna kamera oczywiście nie da pełnej oceny; do tego potrzebujesz co najmniej 4-5. Taki zestaw jest tańszy niż 35 000 rubli. nie możesz kupić. Okazuje się, że za każdą dodatkową kamerę trzeba zapłacić 20 000 / (3-4) = (6667-5000) rubli. I dokładnie to samo nie kosztuje więcej niż 2500 rubli. Różnica 10 000 lub więcej na kilka dodatkowych żetonów w rejestratorze - to za dużo. Lepiej jest spróbować zebrać siebie.

Po drugie, sprzedający umiarkowanie ciche, że „bezprzewodowy” w tym przypadku oznacza lokalnego połączenia kamer z rejestratora, a nie własny dostęp do Internetu WAN (Worldwide Area Network, globalna lub globalny, sieć informacyjna, GIS, LAN, Local Area Network - lokalna sieć informacyjna, LIS). Tak, w bezprzewodowym monitoringu wideo rejestrator można usunąć z kamer, ale ile? Obietnice 10 lub nawet 30 km (!) - Absurd. Przez promień obszaru pokrycia (SPP) 10 km do VHF / UHF potrzebują energii, co najmniej 15 W wypromieniowywane z anten nie mniej niż 20-25 m powyżej najwyższego punktu otaczającej topografii terenu. Nawet jeśli założymy, że dzięki niesamowitych sztuczek polu technologii w sprawie baterii i daje tyle do anteny, w jego ogólnej dostępności nie będą mogły - na tak długim zakresie wymaga oddzielnego za licencję urządzenia oraz Ministerstwo Komunikacji przydzielone częstotliwości Chastotnadzorom. Zapytaj duże firmy telewizyjne, czy otrzymają zezwolenie na nowy nadajnik.

Po trzecie, gotowe zestawy oprogramowania do zdalnego sterowania przez Internet nie są ukończone i gwarantuje, że system będzie wdrażany w Internecie, którego producenci nie dają. Możesz też usiąść i obserwować monitor przez cały czas (który, nawiasem mówiąc, powinien obsługiwać tryb wielu ekranów) lub nie monitorować w czasie rzeczywistym.

Ogólny wniosek jest taki, że budżetowy nadzór wideo powinien być wykonywany przez najczęściej kupowany komponent i najbardziej dostosowany. Na tym torze wodnym jest dużo dziur, więc trzeba płynąć wzdłuż niego krętym. Cóż, na razie - mały napastnik!

Uwaga: Kontrola biura / magazynu / warsztatu / terytorium podczas poza godzinami pracy w dużym mieście z separacją kamer i rejestratora o więcej niż 100-150 metrów jest bardzo, bardzo problematyczna z powodu zakłóceń i łatwości zakleszczenia takiego systemu. Na wsi kontrolę można przypisać do 1 km, a pracę zaciernicy można natychmiast rozpoznać i uznać za sygnał alarmowy.

Lokalny monitoring wideo w mieszkaniu może nie wymagać żadnych dodatkowych kosztów i być zorganizowany dosłownie w ciągu 3-10 minut. Co jest potrzebne do tego? Kamera internetowa (kamera internetowa), USB lub bezprzewodowa, tak laptop lub tablet. W sprzedaży są smartfony, które rozumieją kamerę internetową. Stworzenie systemu nadzoru wideo sprowadza się do instalacji kamery internetowej - i przekonaj się sam, czy Twój domowy kot śpi spokojnie we śnie, czy nie.

Druga opcja - w przypadku laptopa z wbudowaną kamerą internetową, połączenie internetowe przez domowy router Wi-Fi i drugi punkt wyjścia - ten sam tablet lub smartfon. Nie ma nic do kupienia - komunikujemy się z samym sobą, tak jak lubisz, przynajmniej poprzez sotsset lub jakiś znak, a my kontrolujemy zdrowie.

Wideo: prosty nadzór wideo dla mieszkania własnymi rękami

Zdalny system monitorowania, łączący funkcje kontrolne i zabezpieczające, jest technicznie w pełni możliwy do zrealizowania samodzielnie, ale jest bardziej złożony pod względem organizacyjnym. W rzeczywistości, jeśli budżet na to pozwala, lepiej zamówić go w licencjonowanej organizacji. Jeśli robisz to sam, musisz posiadać specjalne informacje. Postaramy się pomóc czytelnikowi zrozumieć ten problem. Zacznijmy od zasad organizacyjnych, moralnych i etycznych, które mają jednak bardzo konkretny wyraz techniczny i monetarny.

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia nadzoru wideo jest wyłączenie go. Przestępcy nie mylą chytrze: kamień z procy lub kulka z farbą z pistoletu paintballowego na aparacie to tylko drobny chuligaństwo i szkody materialne. Bryła brudu lub kuli śnieżnej na soczewce jest ogólnie nieprzenikniona; maksimum - protokół administratora. A droga jest darmowa.

Zasada 1: lekarz, leczyć się, a co najważniejsze - bezpieczeństwo kamer. Jak to zapewnić? Następnie zobaczymy.

Z uczciwą twarzą i otwartym daszkiem

Dobry strażak to taki, który śpi w służbie. Dlaczego? Ponieważ nigdzie nie ma niczego palącego. Dobry hydraulik to taki, który zabija kozę w pokoju dyżurnym, a nawet pije butelkę z kolegami. Dlaczego? Ponieważ ma wszystko, co przechodzi przez rury, jak powinno i gdzie nic nie płynie.

Dobry nadzór wideo to taki, który odstraszy napastnika. Aby złapać złoczyńcę za sprawą skrępowania i triumfalnie triumfalnie wcielić się w narządy, jest to przyjemne. Ale dla społeczeństwa jest to bardziej przydatne, gdy zarówno on, jak i właściciel spokojnie śpią, nie myśląc o zbrodni.

Zasada 2: zorganizowanie nadzoru wideo jest konieczne, z absolutnego pierwszeństwa zapobiegania nieuprawnionej penetracji.

A w deszczu i w błocie komunikacja powinna zadziałać

Przestępcy, jeśli to konieczne, potrafią mądrze i wiedzą, a wojny z zaawansowanymi technologiami dawno minęły od fantazji do życia codziennego. Ci sami producenci systemów bezpieczeństwa oferują szeroką gamę różnych skanerów, antijuchki, detektorów, zagłuszaczy itp. Ceny są dostępne. W każdym razie mniej niż koszt zbioru truskawek lub jabłek z dobrze utrzymanych 6 akrów, nie licząc ziemniaków i pomidorów. I możesz użyć wielokrotnie.

Zasada 3: osynowa niezawodność systemu nadzoru wideo - niezawodne i bezpieczne kanały komunikacyjne, zarówno wewnętrzne (między kamerami i serwerem), jak i przychodzące / wychodzące.

Prawdopodobieństwo wyliczenia i złapania włamywacza i złodzieja po 12 godzinach. po epizodzie gwałtownie zbliża się do 0. Ponad 75% włamań i kradzieży ujawniono w ciągu jednego dnia po popełnieniu; następnie - "głuszec". Ale nie można patrzeć bez patrzenia na wyświetlacz i dlaczego, na przykład, zostawić całą rodzinę na wakacjach ze względu na niepotrzebny niepokój?

Zasada 4: System nadzoru wideo powinien zasnąć, tj. powinien być w stanie rozpoznać fakt naruszenia i dać alarm.

Bezprzewodowy nadzór wideo, oczywiście, oszczędza dużo pieniędzy na kablach i pracach ziemnych / budowlanych na ukrytym układaniu. Ale jest również bardzo podatna na zakłócenia i tylko zakłócenia radiowe, które w obecnym eterze są więcej niż wystarczające. Nie ma również gwarancji poufności: koder, który jest w stanie wytrzymać nowoczesną infrastrukturę informacyjną, a wysoce kierunkowa antena nie może zostać zintegrowana z kamerą.

Dlatego to jedyny przypadek, gdy usprawiedliwia się bezprzewodowy nadzór - kontrola wewnętrzna dużego pokoju: wielopokojowe mieszkanie, biuro, pomieszczenie handlowe. I jak zorganizować nadzór wideo na zewnątrz, bez zaplątania się w sieć drutów i nie kopania rowu, będziemy dalej rozumieć.

Czereśnie dojrzewały w ogrodzie wuja Wani ...

Oligarchowie nie robią nadzoru wideo dla swoich rezydencji wiejskich. A dla zwykłego obywatela najważniejsze są dwa zadania: opieka nad mieszkaniem lub małym biurem w przypadku braku właścicieli i monitorowanie sytuacji w kraju. Drugi jest konieczny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo - aby poznać pogodę tam, zanim podróż nie przeszkodzi.

Jednocześnie nadzór wideo dla domków jest najtrudniejszy pod każdym względem, w tym niedostępność złej pogody i niewiarygodności dostaw energii elektrycznej. Dlatego będziemy się nad tym rozwodzić bardziej szczegółowo; wszystko inne będzie łatwiejsze. Oddzielne znaczące dla ochrony innych rodzajów punktów zostaną odnotowane szczególnie.

Lokalny bezprzewodowy nadzór wideo, jak już wskazano, od daczy do domu miejskiego nie dotrze, aw mieście będzie mniej lub bardziej wiarygodny do pracy tylko w niezbyt dużym obiekcie. W mieście zorganizowanie zdalnego sterowania przez Internet jest stosunkowo proste: dostęp do niego na miejscu, z reguły już istnieje. Musisz tylko sprawdzić przepustowość (patrz poniżej), przejdź w razie potrzeby do droższego planu taryfowego, aby go zwiększyć i skonfigurować cały system; porozmawiamy też o tym.

Ale w optyce daczy, skręcona para lub współosiowy odcinek jest nierealistyczna i łatwo jest przerwać rozciągnięte. W rzeczywistości jedyną możliwością zorganizowania nadzoru wideo przez daczy jest skorzystanie z modemu 3G lub innego mobilnego (naziemnego) Internetu (EDGE, GPRS). Jednak takie systemy, delikatnie mówiąc, nie cierpią z powodu nadmiernego pasma dla jakichkolwiek deklarowanych cech. I żaden dostawca nie zagwarantuje jej gwarancji: eter to pogoda, zakłócenia, warunki przekazywania fal radiowych.

Jednakże, jak zostanie pokazane poniżej, kanał internetowy do nadzoru wideo powinien konsekwentnie zapewniać przepustowość około 1 Mbit / s. Jak sprawdzić to na miejscu? Istnieją cztery sposoby, aby Ci pomóc:

 1. Pobierz program, aby przetestować Internet pod kątem szybkości i wypompować kanał ze strony. Jest tyle źródeł darmowego oprogramowania, jak to możliwe, przynajmniej speedtest.net. Wynik nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość, dlatego lepiej sprawdzać kilka razy w godzinach szczytu Internetu przez różne programy. Konieczne będzie wskazanie lub pokazanie na mapie hosta odbiorcy informacji; przed przeprowadzeniem testów komputera domowego.
 2. Pobierz narzędzie do śledzenia torrentów filmowych i zobacz, co będzie pokazywało prędkość pobierania. Metoda jest dobra pod tym względem, że daje realną prędkość przesyłania ciągłego strumienia wideo i audio na ekran, i to jest to, czego potrzebujemy. Jednak tracker może pokazać nie szybkość połączenia, ale szybkość zwrotu źródła, więc musisz pobrać pliki, które dają co najmniej 10-12 cydrów (właścicieli ich dystrybucji).
 3. Czatuj ze znajomymi przez Skype za pomocą kamery internetowej, skonfigurowany na 25-30 klatek na sekundę (klatek na sekundę), 25-30 klatek na sekundę. Jeśli dźwięk z obrazem mija, tylko sporadycznie, świszczący oddech lub krótko (do 2-3 sekund) rozpada się na kwadraty, połączenie przejdzie z prędkością.
 4. Graj w 3-4 godziny w World Of Tanks online. W przypadku 3G rzadko jest to możliwe, ale jeśli się okaże - kanał jest doskonały.

Niezbędny warunek do testowania - należy to zrobić na obiekcie i urządzeniu (serwerze systemu), do którego kamery będą dalej podłączone. Aby go podać, może to być netbook z modemem 3G. Oczywiste jest, że będziesz musiał kupić inny punkt wejścia od dostawcy i zapłacić za niego opłatę abonamentową. Jeśli obiekt jest stale zamieszkany, a Inet już istnieje, ten koszt oczywiście znika.

Adres IP (adres IP) punktu wejścia z obiektu musi zostać naprawiony. Jeśli adres IP abonenta jest zmienny, skonfiguruj program zarządzania inwigilacją, w tym. a przesyłanie zdjęć właścicielowi jest bardzo, bardzo problematyczne, nawet jeśli serwer systemu pełni funkcję DDNS (którego eksperci bez szacunku, ale trafnie nazywają kaganiec internetowy). A najbardziej popularne wolne oprogramowanie IVIDEON, o którym będziemy mówić, rozumie tylko stały adres IP.

Aby dowiedzieć się, czy twoje IP jest naprawione, jest to bardzo proste: w Yandex, wpisz ciąg wyszukiwania, bez cudzysłowów, "adres IP". Jeśli IP jest ustalony, pierwszy wynik będzie, na przykład. 96.222.76.190 IPv6. Zapisz to - nadal jest potrzebne.

Jeśli modem naziemny jest prosty, podobnie jak dysk flash USB, IP prawdopodobnie unosi się. Stałych dostawców IP dać abonentów umowy z szytych modemów ISP. Aby dołączyć do umowy, musisz okazać swój paszport i podpisać umowę, ale dostaniesz wiele korzyści; w szczególności - obniżona miesięczna opłata i czasochłonne korzyści.

Uwaga: w umowie, w zależności od planu taryfowego, wskazana jest maksymalna prędkość kanału. Uwaga - jest to maksymalna wartość, której nie można fizycznie zagwarantować na antenie. Na przykład, jeśli wybierzesz taryfę 64 kbit / s, to nie będzie jeszcze przed narodzinami Faradaya, Maxwella, Hertza i Popowa. Jednak ruch na 1 Mbit / s, w zależności od warunków odbioru, może spaść do tego samego 64 kbit / s, a dostawca nie ponosi winy.

Druga ślizgająca się chwila to dostęp do Internetu abonentów sieci lokalnej. Czy jest to przewidziane w planie taryfowym lub umowie? Faktem jest, że wideonadzór jest najłatwiejszy do zorganizowania za pomocą kamer D-Link, ale każdy z nich będzie posiadał własne IP. I na przykład w sieci PeopleNet host rozumie tylko adres IP zarejestrowanego modemu. Aby obejrzeć film z kamery z daleka, należy go zapisać na dysku twardym serwera systemu, a stamtąd można ukraść w Internecie w jakikolwiek inny możliwy sposób. Popularne programy do zarządzania inwigilacją nie pozwalają na to.

W przypadku zmiennego adresu IP taki problem nie pojawia się z zasady, ale pojawią się również inne, które już zostały wymienione. Dlatego planując instalację monitoringu wideo, należy sprawdzić u swojego operatora, czy nie będzie musiał płacić oddzielnej opłaty za każdą kamerę i ogólnie, czy host będzie współpracował z D-Link.

Schemat blokowy zdalnego nadzoru wideo

Prosty nadzór wideo jest zbierany zgodnie ze schematem strukturalnym pokazanym na rysunku. Jeśli wykonasz niektóre z opisanych poniżej czynności, każdy netbook lub używany komputer będzie działał jako serwer. Chcesz jeszcze łatwiej? Tak, jest to możliwe. Ale dla siebie, nie dla złodziei.

Jeśli serwer ma co najmniej 6 portów USB (jeden dla myszy), wtedy kamery mogą pobierać USB i pracować bez sieci lokalnej. Jako najtańsza kamera internetowa do pogody i anty-wandali będzie opisana dalej. Ale! Połączenie USB jest słabo zabezpieczone przed zakłóceniami, a długość kabla ze wszystkimi skrętami nie może przekraczać 15-20 m. USB-2 z maksymalną prędkością 2 Mbit / s działa zgodnie ze specyfikacją, o długości kabla do 5 m. Dostępne oprogramowanie sterujące jest przeznaczone do Kamery IP.

Nawiasem mówiąc, kamera IP nie oznacza, że ​​sama trafia do Internetu i wysyła zdjęcie do właściciela. Kamery IP mają adresy IP i MAC (adres MAC - fizyczny identyfikator urządzenia w sieci), ale aby dostać się do Internetu, podobnie jak wszyscy inni, potrzebują operatora i hosta. I modem, jeśli Internet jest mobilny. Na przykład, jeśli jest 8 kamer IP, to aby robić zdjęcia wszystkich z nich bezpośrednio w internetowym Internecie, musisz kupić 8 punktów wyjścia i złożyć ośmiokrotną opłatę abonamentową.

Router może być dowolny. Złożony router nie jest potrzebny, wystarczy najprostszy komunikator (przełącznik, koncentrator). Port etherial jest potrzebny, jeśli w systemie są kamery bezprzewodowe.

Współczesne routery to w rzeczywistości całkiem przyzwoite komputery, do których można na przykład podłączyć wyświetlacz, klawiaturę, mysz. Mają także własną sieć WAN. Są to jednak wyspecjalizowane komputery; Aby zainstalować na takich i dostosować program zarządzania systemem, jeśli jest to możliwe, do wykwalifikowanego eksperta. OS, nawiasem mówiąc, najczęściej Linux. Tak więc cały system będzie znacznie tańszy, jeśli weźmiesz taniego używanego komputera i taniego taniego centrum dla serwera.

Czytelnik, znający się na komputerach i ostrożny, może pytać: ale, przepraszam, archiwum, gdzie będzie przechowywany? Skonfiguruj serwer, aby przesłać wszystkie obrazy natychmiast do właściciela jest trudne, a mobilny Inet taki strumień zawsze nie jest dokładnie ciągnięcie. A jaki rodzaj śruby jest potrzebny na lokalnym serwerze? Na netbookach i używanych takich nie ma.

Tak przy okazji, są. Przy 8 FPS z 5 kamer do 600 TVL (patrz poniżej) tydzień z aktywnością ramki wynoszącą 50% to około 10 GB archiwum danych. Dysk twardy o pojemności 120 GB nie był uważany za rzadkość i 8 lat temu, a teraz? A jeśli zachowasz archiwum, jak mówią, wszystko solidne i bez patrzenia, to raz w tygodniu musisz kupić aż 2 płyty DVD. Jeśli nie jesteś zbyt leniwy, aby zobaczyć w trybie przyspieszonym i chwastów, to 4 DVD rocznie w archiwum jest całkiem możliwe.

Uwaga: aktywność ramki to stosunek liczby pikseli, które zmieniły się na nowej ramce, do ich całkowitej liczby, licząc według "surowego obrazu", mapy bitowej. Rozmiar skompresowanego wideo zależy bardzo od aktywności ramki. Po prostu nie szukaj analogu z JPEG: w strumieniu wideo transmitowane jest tylko co 15 zdjęcie (skompresowane co najmniej to samo JPEG), a dla klatek pośrednich - parametry ich zmiany względem referencyjnych. Jeśli w ramce wujek z torbą i siekierą powoli zakrada się na trawie kołyszącej się z podmuchu, aktywność ramy będzie wynosić 20-30%.

Czy jest to konieczne dla takiego systemu UPS? Wydaje się, że pytanie jest bezczynne - nie można zobaczyć niczego bez prądu. To prawda, ale dla nieogrzewanej daczy jest niuans: w zimie, w chłodzie, bateria UPS zostanie natychmiast zasiarczona i całkowicie zepsuta. I inny sprzęt, jeśli jest nieprofesjonalny, minus plus nie pójdzie. Tak więc, pod koniec żniwa, kiedy nie ma nic do kradzieży, lepiej zabrać cały sprzęt do domu do wiosny.

Uważamy więc, że problemy z dostępem do Internetu zostały rozwiązane, mamy mniej lub bardziej niezawodny kanał komunikacji. Instalacja nadzoru wideo rozpocznie się od wyboru kamer i opracowania schematu ich umieszczania; kwestie te są ze sobą ściśle powiązane. Reszta zależy od nich, więc piasta, okablowanie, zaciskanie złączy, instalacja i konfiguracja systemu zostanie przełożona na później.

Kamery CCTV są podzielone na dwie duże kategorie - otwarte i ukryte. Mając na uwadze głównie zapobiegawczy cel systemu, preferencje powinny być udzielane otwarcie, są one tańsze. Ale w niektórych przypadkach możesz potrzebować ukrytych, więc przyjrzymy się tym i innym.

Główne typy otwartych komórek pokazano na rysunku. Pierwszy po lewej to konsola bezprzewodowa; takie są również okablowane. Najtańszy, przeznaczony do stałego widoku wewnątrz. Przewodowa kamera wspornikowa jest łatwa w wykonaniu przeciwwłamaniowym i dostosowuje się do warunków zewnętrznych, co zostanie omówione.

Otwórz kamery CCTV

Dalej - na zewnątrz ze sztywnym mocowaniem. Z reguły są drogie i wyposażone w oświetlenie podczerwone, obiektyw zmiennoogniskowy, wbudowany wykrywacz ruchu z rozpoznawaniem wzoru, zabezpieczenie przed zakleszczeniem. Kosztowne i nie trzeba się z nimi angażować: korzystanie z takich kamer jest uzasadnione w przypadku kontrolowania bardzo dużych przestrzeni i stref uwagi poza obrzeżem.

Trzeci od lewej to wewnętrzny, pozycjonowany pełny obrót (PTZ). Dość kosztowne, ale jedno takie, zamocowane na suficie, dla pełnego widoku pokoju zastępuje 4 konsole. Jeśli nie zostaną poprawione własnymi rękami, jak to będzie opisane później.

Ostatni to anty-wandal na każdą pogodę. Oprócz pełnego zakresu funkcji kamery zewnętrznej i funkcji PTZ opisanych powyżej, są one często wyposażone w autonomiczny system pozycjonowania, który umożliwia skanowanie całej półkuli niezależnie od komputera.

Kamery kopułowe są drogie, ale stosunek funkcjonalności do ceny jest niezrównany. Przynajmniej jeden taki musi być oceniony w budżecie systemu, jeśli nadzór wideo jest planowany dla domu lub willi.

Pierwsza z lewej to subminiatura. „Tajemnica” wydaje się być osiągnięte przez proste zmniejszenie rozmiarów, ale eksperci, mówiąc obrazowo, po obu stronach barykady nie są przestrzegane: są one łatwe do wykrycia niedoświadczony, ale przyjazny i ostrzec intruza z odpowiednim nastawieniem psychologicznym. Ochrona przed zagłuszaczami i antysztukowcami najczęściej nie. Ogólnie rzecz biorąc, drogie zabawki.

Ukryte kamery CCTV

Następujące trzy są maskowane, odpowiednio dla światła sufitowego, czujnika ruchu i detektora ognia. Złoczyńcy-prosicy nad takim śmiechem i często kończąc wizytę zostawiają na nich kpiące napisy typu: "Mistrzu, wymień żarówkę!" Lub "Człowieku, myślałem, że jesteś mądrzejszy ..."

Ale do pracy w biurze lub sklepie, zakamuflowane kamery, zwłaszcza, że ​​są wśród nich niedrogie, nie są złe - nie irytują personelu jako bezwstydnie rażący "zyric".

I ostatnie dwie - tajne kamery. Są one otoczone murami, wbudowane w sufity podwieszane itp. W doświadczonych rękach tajne kamery są najpotężniejszym środkiem rozwoju operacyjnego. Wiele zbrodni i dokładnie strzeżonych tajemnic ujawnia się przy ich pomocy. Jednak rola prewencyjna jest zerowa i są one bardzo drogie, dlatego nie są zalecane do domowego nadzoru wideo.

Rozdzielczość

Na rysunku przedstawiono obrazy z kamer o rozdzielczości 450 TVL (linie telewizyjne), linie telewizyjne, 600 TVL i raster z matrycy 2 Mpx. Różnica w szczegółach i geometrii obrazu testowego uderza w oczy, ale tożsamość złoczyńcy z Darth Vadera z Gwiezdnych Wojen można rozpoznać wszędzie. A tożsamość prawdziwego intruza można również zidentyfikować bez użycia oprogramowania kryminalistycznego.

Oprócz ceny, kamery o małej rozdzielczości do zdalnego nadzoru wideo mają jeszcze jedną ogromną zaletę: czasami lub kilkadziesiąt razy wymagana jest przepustowość kanału komunikacyjnego i miejsce do archiwizacji. W YourTube fabuła z takiego aparatu nie zyska oceny, szpiegując z kolejnym wydaniem - nie jest to osobiste bezpieczeństwo, ale paranoja wraz z Kodeksem karnym.

Jeśli planowany jest całoroczny nadzór wideo (ogród / ogród, prywatny dom, magazyn, zakład produkcyjny itp.), Rodzaj matrycy: CCD (para naładowana, urządzenie ze sprzężeniem ładunkowym, CCD) lub CMOS (komplementarny tlenek metalu - półprzewodnikowy, komplementarny półprzewodnik z tlenkiem metalu, K-MOS). CCD jest tańszy, ale nie nadaje się do noszenia na zewnątrz: od ogrzewania przez bezpośrednie słońce latem powoduje hałas, a od zimna w zimie przez 2-3 sezony degradacji.

Uwaga: w specyfikacjach krajowych producentów K-MDP, metal-izolator-półprzewodnik, jest taki sam jak K-MOS.

Alternatywni producenci w specyfikacji maskują CCD skrótami własnego przygotowania, a nawet zmieniają od czasu do czasu, dlatego w paszporcie kamery zewnętrznej należy wyraźnie napisać: "Typ matrycy to CMOS".

Ważna jest również wielkość matrycy wzdłuż przekątnej. Wyraża się go w ułamkach cala: macierz 1/3 wyniesie 25,4 / 3 = 8,47 mm, a 1/4 - 25,5 / 4 = 6,35 mm. Teoretycznie im większa jest matryca, tym szerszy jej zakres dynamiczny, odległość jaskrawości od poziomu szumu do poziomu białego. Ale wtedy, aby uzyskać ten sam kąt widzenia, wymagana jest większa ogniskowa obiektywu, a głębokość pola spada z tego. W przypadku dużej matrycy możesz potrzebować obiektywu o zmiennej ogniskowej, który nie jest zbyt dobry. Oprócz wysokich kosztów, ważne dla szczegółów dochodzenia w tle mogą być niewyraźne.

Uwaga: przy tej samej optyce, od matrycy 1/3 do 450 TVL, łatwiej jest zidentyfikować przedmiot niż z macierzy 1/4 do 600 TVL.

Eksperci o rozmiarach matryc przełamali i łamali włócznie, ale prosty użytkownik sam dla siebie wystarczy, aby wiedzieć, co następuje:

 • Aby przejrzeć pomieszczenie - dowolną macierz.
 • Dla obwodu domu - każda CMOS pójdzie.
 • Aby zapoznać się z widokiem sąsiedniego terytorium ze ścian, patrz poniżej - CMOS 1/3 450-600 TVL.
 • Aby zbadać obszar od dachu - CMOS 1/3 do 600-800 TVL.

Zdjęcia ze wstępnie wybranych kamer należy porównać przy zakupie - kamery różnych producentów różnią się znacznie jakością. W specyfikacjach dla aparatów często daje i ogniskowa obiektywu z głębi ostrości. Pierwszy dla tych parametrów będzie w granicach 4-7 mm, a głębokość pola powinna wynosić od 0,6-1,5 m do nieskończoności. W przypadku obserwacji nieprofesjonalnych obiektyw jest pożądany ze stałą ogniskową i stałym ustawianiem ostrości. Skupiony obiektyw zmiennoogniskowy i drogi, a nie tak niezawodny.

Zasada działania detektora ruchu (DD) jest prosta: podczas gdy nic nie dzieje się w kadrze, kamera śpi - nic nie usuwa ani nie obciąża kanału komunikacyjnego; pozostaje do dyspozycji innych kamer, które coś zauważyły. Używanie kamer z DD pozwala zmniejszyć wymagania dotyczące komunikacji lub tego samego kanału, aby podłączyć więcej kamer.

DD jest teraz dostarczane i najprostsze tanie aparaty fotograficzne. Często takich ludzi nie zaleca się przyjmować: mówią, co to jest DD, skoro nie może powiedzieć złemu facetowi z bezpańskiej barbosy lub chmur, które przybiegły w słońcu?

Bardzo, nawet co, i tylko dlatego, że zauważa jakieś zmiany. Strażnik może deptać klomb lub gówno i musisz się go pozbyć. Bez fenologii (wiedzy i rachunku zjawisk naturalnych) niemożliwe jest zorganizowanie zarówno dochodowej gospodarki towarowej, jak i niezbędnej pomocy we własnym stole.

Przykład: podczas oglądania archiwum zauważono, że dacza była lekkim mrozem, którego nie odnotowano w mieście, gdzie zawsze było cieplej. Stąd też ogórki będą gorzkie i lepiej je zbierać na ogórki, aby później nie wylewać, ale nadal jemy lub sprzedajemy z zyskiem.

Jeśli chodzi o biuro, w pokoju, nadmierna wrażliwość na ruch nie jest przeszkodą: w czasie wolnym wszystko, co może się wydarzyć, jest niepotrzebne i powinno być odnotowane.

Światłoczułość i oświetlenie

Reflektor halogenowy z czujnikiem ruchu

Kiedy czułość kamery zostanie zwiększona z 1 lx (zmierzch) do 0,1 lx (noc), cena wzrasta kilkakrotnie. To samo dotyczy kamery wyposażonej w oświetlenie IR. Czy to konieczne? Lepiej dla części różnicy w cenie kupić reflektor halogenowy z DD (patrz rysunek), lub osobno DD, a do tego żarówka-gosposia na zewnętrznym plafonie.

Oprócz oszczędzania, psychologia odgrywa tutaj rolę w zapobieganiu. Nagle migające jasne światło - jednoznaczny sygnał dla sprawcy: "Stary, jesteś w! Róbcie swoje nogi, aż je weźmiecie! ". Jeśli sprawca jest całkowicie "oszołomiony" - narkomanem, pewnego rodzaju radykalizatorem, łatwiej będzie go zidentyfikować na wyraźnym, wyraźnym obrazie, niż na mętnym i słabym IR.

W przypadku zdalnego nadzoru należy wykonać aparat z minimalną liczbą klatek na sekundę wynoszącą 8 klatek na sekundę. Dlaczego dokładnie 8? Jeśli obraz przeszedł przez kanał komunikacyjny z sieci przy 25-30 FPS, to przy 8 FPS będzie pobierał 4-5 kamer bez dźwięku, co wystarcza do pełnej recenzji.

Z drugiej strony, dobrze wyszkolony agent specjalny reaguje na nagły bodziec (światło, na przykład, patrz wyżej) na 0,15-0,2 sekundy. 8 FPS da każdej klatce 1/8 = 0,125 sek, która jest szybsza, a intruz zostanie naprawiony.

Film o kamerach do nadzoru wideo

Ulepszenia prostych kamer

Kamera z rozszerzającą się soczewką

Spójrz na zdjęcie. Na aparacie nakłada się soczewkę minosal - (11-15) dioptrii do okularów; podświetlany jest nieco bardziej nasyconym kolorem. Takie są sprzedawane o średnicy 70 mm, a na aparacie są przymocowane za pomocą otaczających go wsporników drucianych, tj. E. aparat nie jest rozmontowany, a gwarancja nie zostaje utracona.

Co daje? Kąt widzenia rozciąga się od 60 do 90-110 stopni. Jedna z takich kamer w górnym rogu pokoju daje pełny widok, a ty nie potrzebujesz drogiej kopuły lub 4 w rogach patrząc na krzyż. Obraz jednak będzie płynął jeszcze bardziej z obiektywu, ale nie kręcimy filmu, ale nadal będzie można zidentyfikować obiekt.

Dzięki zewnętrznemu umieszczeniu 4 samoprzylepnych "superhigh", zainstalowanych w środku ścian, da pełny obraz koła. Kamera kopułkowa na dachu uzupełnia system. W pobliżu narożników budynku będą małe martwe strefy, ale doświadczony przestępca tylko westchnie: "Zamknij łokieć, ale nie gryź!" Nie możesz ich użyć do penetracji.

Wandaloodporna kamera internetowa na każdą pogodę

Teraz spójrz na poniższy rysunek. Pewien inteligentny gospodyni wziął go i wrzucił tanią kamerę Genius do obudowy reflektora halogenowego. Wewnątrz reflektora wkładam kilka worków żelu krzemionkowego, aby zapobiec kondensacji, a wejście kabla po połączeniu zostało wypełnione cerezyną.

Okazało się, że jest dwa razy tańsza niż najtańsza kamera zewnętrzna, ale działa stabilnie od -17 (poniżej nie było) do +45 po ogrzaniu przez bezpośrednie Słońce. W upale, prawda, wyraźnie szeleści, ale można rozmontować obraz.

Kamień z procy lub strzała ze sportowego łuku rozbija szkło, gdy trafi w około 10 stopni od normy; w rzeczywistości - z bezpośrednim. Pocisk z karabinu sportowego lub rewolweru pod kartridżem Flauberta z tą perspektywą pozostawia rozbijanie na szkle, a przy kącie spotkania większym niż 30 stopni wszystkie powyższe pociski rykoszetują. Po zawieszeniu na ścianie ze spadkiem, jak opisano poniżej, rykoszetem i piłką do paintballa przy wystrzeliwaniu z dowolnej możliwej pozycji.

Prawidłowe rozmieszczenie kamer można uzyskać, zapisując kabel tak, że bezprzewodowy monitoring w miejscu 12 arów staje się niepotrzebny. Główna zasada została już opisana - 4 na ścianach, kopuła na dachu. Konieczne jest również określenie wysokości zawieszenia i kąta nachylenia; ilustruje to rysunek.

Umieszczanie kamery CCTV na ścianie

Po lewej - bardzo źle: duża martwa strefa pod ścianą i marnujemy pozwolenie kamery na szpiegowanie na ulicy. W środku - możesz, ale nie potrzebujesz: martwa strefa pozostaje, kamera wisi zbyt nisko, a strzał lub rzut zza ogrodzenia może rozbić szkło lub soczewkę.

Ale po prawej - optimum. Pełny przegląd i ogień do obrażeń jest możliwy tylko z miejsca oglądania.

W celu oglądania sekcji kraju, ściany komór muszą być umieszczone w parach z różnymi nachyleniami na końcach kalenicy; bardzo dobrze, jeśli dach jest biodrowy. Obraz z domków letnich jest potrzebny bardziej honorowo niż z komnat - trzeba szukać dość daleko. Ale cały system jako całość będzie tańszy, a kanał komunikacji może być słabszy: kosztowna kamera kopułkowa o wysokiej rozdzielczości na dachu nie jest już potrzebna.

Rozważania te są ważne, jeśli kąt patrzenia jest rozszerzony, jak opisano powyżej, lub początkowo wynosi 90 lub więcej stopni. DD z migającymi światłami są umieszczane na ścianach w pobliżu komór lub, w domkach, 2 pod parami komór.

Instalacja nadzoru wideo w porównaniu z innymi urządzeniami elektrycznymi ma istotne cechy:

 • Kabel wymaga połączenia: koncentrycznej lub skręconej pary w jednej obudowie z rdzeniami mocy.
 • Do kamer na terenie kraju kabel układa się w wykopie zaciśniętym w rurę.
 • Prace ziemne prowadzone są tak potajemnie, jak to możliwe, przy użyciu usług zaufanych osób; losowe tanie objadanie bańki lub dawki przejdzie bez wahania, a ciemne osobowości łatwo się ze sobą zgodzą.
 • Zasilanie kamer należy pobrać z serwera systemu; kamera umieszczona w najbliższym punkcie jest taka sama, jak hasło zapisane na ogrodzeniu.
 • Serwer, koncentrator, zasilacz UPS i inne urządzenia systemowe umieszczone są kompaktowo w polu widzenia jednej z kamer.

Aparaty fotograficzne

Kamery D-Link (nawiasem mówiąc, są one nazywane przez firmę, po raz pierwszy opracowali i wypuścili je na rynek) uzupełniają oprogramowanie instrukcją instalacji, więc krótko opiszemy to, co niezbędne:

 1. Zbieramy i konfigurujemy sieć LAN; Tutaj możesz przyciągnąć specjalistę, nie ma jeszcze tajemnic.
 2. Wchodzimy online z serwera.
 3. Połącz się z kamerą LAN ONE.
 4. Zainstaluj jego oprogramowanie i uruchom.
 5. Sam aparat fotograficzny znajdzie go i da mu adres IP i MAC.
 6. Na serwerze w pasku wyszukiwania dowolnej przeglądarki wpisz otrzymany adres IP; otworzy się panel sterowania kamery, gdzie możesz na przykład skonfigurować FPS i zobaczyć zdjęcie.
 7. Podobnie zainstaluj pozostałe kamery po kolei.

Uwaga: Szybkość transmisji (szybkość transmisji) nie dotykaj ani nie ustawiaj stałej wartości CBR, stała przepływność).

Następnie skonfiguruj dostęp zdalny. Zadanie to nie jest już przeznaczone dla amatorów, a oprogramowanie kamery nie wystarcza: musisz skonfigurować za pośrednictwem interfejsów WAN bramkę internetową między serwerem a odbiorcą informacji. Prostsze, niestety, nie może być - nie będzie żadnej poufności. Poważni sprzedawcy aparatów i dostawcy zapewniają taką usługę; nie ma potrzeby przyciągania zwykłych guru komputerowych. Ale dla użytkownika wszystko jest proste: na odbiorcę w przeglądarce wpisujemy kamery IP, a poprzez dwukropek - numer portu przypisany w momencie konfiguracji; panel kontrolny z obrazem otworzy się na ekranie.

D-Link zapewnia wysoki poziom poufności i bezpieczeństwa informacji, ale jest trudny i kłopotliwy w użyciu. Płacone wtyczki do D-Link, które upraszczają pracę z systemem, również są warte wiele. Dlatego autonomiczne programy sterowania kamerą stały się powszechne. Pozwalają uzyskać obraz z dowolnej kamery, z dowolnej kamery w sieci, przynajmniej do smartfona i zapisać go w archiwum.

Najczęściej spotykane są dwa: Ivideon i WebcamXP. Oba można pobrać bezpłatnie i zainstalować bez problemów, jak każde inne niestandardowe oprogramowanie. Musisz tylko znać kamery IP, jak już wspomniano. Ale różnica między Ivideonem i WebcamXP jest dość znacząca.

Absolutnie za darmo; niezawodne źródła przewodników dystrybucyjnych i instalacyjnych - morze. Ale pozwala tylko na nagrywanie wideo na żywo z jednej kamery. Istnieją wtyczki, które pozwalają automatycznie przełączać się między kamerą a kamerą, ale występuje wiele usterek. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo dobry program dla stron internetowych, ale do nadzoru wideo z pełną recenzją nie pasuje.

Uwaga: Ivideon ma DD bez rozpoznania. Kamera DD, nie zastępuje - nie ma sprzężenia zwrotnego, ruch jest określany przez odebrane ramki. Oznacza to, że kamery nigdy nie śpią i zawsze ładują kanał komunikacyjny.

W bezpłatnej wersji dla jednej kamery pozwala dostosować szybkość strzelania; na przykład, aby utworzyć klatkę raz na sekundę, lub po 0,5 sekundy, lub po 2 sekundach itp. Wielokomorowa wersja próbna jest wydawana bezpłatnie przez 2 miesiące, następnie trzeba zapłacić. Umożliwia planowanie włączania / wyłączania kamer, konfigurację kodeka, ustawienie ścieżki do zapisywania archiwum, pobieranie z daleka za pośrednictwem FTP i HTTP. Ale działa tylko pod Windows XP i nowszymi. Na obrazie nakłada własne logo, co nie zawsze jest dopuszczalne. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku nieprofesjonalnej obserwacji wykonanej samodzielnie - podczas gdy nie ma innej opcji.

Uwaga: Spróbuj oszukać, korzystając z wersji próbnej, a następnie usuwając i pobierając ponownie - to bezużyteczne.

Najsłabszym ogniwem domowego nadzoru wideo jest jego właściciel. Przeglądanie i przesiewanie archiwum wymaga co najmniej 3-4 godzin tygodniowo, a praca ta jest nużąca. Czy są dostępne jakieś oprogramowanie, które mogłoby rozrzedzić archiwum?

Niestety, programy, które same mogą zrozumieć, co cię interesuje i czego potrzebujesz, nie są i nie są jeszcze oczekiwane. Strona główna, dla zwykłych użytkowników, rozrzedzających archiwów, jako taka, nie ma w ogóle. Możesz umieścić ZoneMinder na swoim domowym komputerze, ale używanie tego programu wymaga umiejętności programowania przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym.

Zastanowimy się nad daczy. Oraz o innych przypadkach, gdy potrzebujesz nadzoru wideo z pełnym przeglądem w Internecie. Jak widać, początkowe jednorazowe koszty wyniosą około 10 000 rubli, nie mniej, a następnie 400-600 rubli miesięcznie lub 4800-7200 rocznie. Korzystanie z systemu będzie wymagało wiele czasu i wysiłku. I w takim przypadku można tylko obserwować; obiekt jest daleko i natychmiast niedostępny.

Dlatego zanim podejmiemy się nadzoru wideo, pomyślimy o tym dokładnie: czy nie będziemy razem wszystko wyrzucać, jak w dawnych partnerstwach od dawna ustalono, a nie zatrudniamy strażnika z psem? Przypuśćmy, że nie jest bohaterem, ale atak na osobę podczas występu lub wyszkolony i zarejestrowany pies służbowy nie jest już kradzieżą z chuligaństwem. Są to całkowicie różne artykuły Kodeksu karnego, a czas jest inny. A kryminaliści wiedzą o tym bardzo dobrze.

Wideo: nadzór wideo własnymi rękami w domu lub w domku

Prosty i jasny

Pamiętaj, aby skorzystać z wielu propozycji, a następnie mam tę samą osobę narodowości słowiańskiej (!) Zostałem już okradziony po raz trzeci)))

Sąsiedzi po raz trzeci przestraszyli się)

Chcę podzielić się moim doświadczeniem. Niezależnie zainstalował system nadzoru wideo w swojej daczy. Użyłem 4-kanałowego analogowego DVR, 2 wewnętrznych kamer dobrej jakości do wykrywania twarzy, 2 kamer ulicznych z noktowizorem. Wszystkie kamery są ukryte przed oczami, więc nie wyłączają się, usuwają kluczowe miejsca. DVR bezpiecznie ukrył się w domu, aby nikt nie mógł go znaleźć. Nie było żadnych trudności w instalacji i instalacji. Odległość do komór wynosiła nie więcej niż 100 m. Dysk twardy dla 500 GB, przez miesiąc jest wystarczająco dużo nagrań. Wkrótce zorientowałem się, że nie ma czegoś takiego jak pusta płyta i dlatego zainstalowałem dodatkowe bezprzewodowe czujniki, aby otworzyć drzwi (2) i ruch (1), który przez GSM informuje o penetracji. Tak więc, gdy tylko dostaję sygnał z czujników, idę do daczy, lub pytam sąsiadów, czy nie ma tam złoczyńców, to jest rejestru nadzoru wideo.

Ogólnie udało mi się pokryć 35 tysięcy rubli.

Dziękuję bardzo za świetny artykuł, mózg jest na miejscu.

Pozwól sobie na pytanie, jak zorganizować monitoring miejsca z domem: czy w pobliżu jest ślepy płot, czy sens ma instalacja na jej obwodzie (może na wysokich żelaznych masztach wewnątrz terytorium) kamer i / lub ich modeli (oprócz systemu 4 + 1) . I czy istnieją wysokiej jakości modele ("złośliwe oprogramowanie" nie rzuca butelek pod ogrodzeniem, a generalnie nonsensy nie byłyby zaangażowane w twoje terytorium). Jeszcze raz dziękuję i sukces.

Dodaj komentarz

37 − 35 =