Nazwa kategorii

Jak zrobić kurnik z własnymi rękami

Contents

Stajnia dla kurcząt na zimę: budujemy i izolujemy dom z kurczakiem na własną rękę

Zimą kurczęta można nosić nie gorsze niż w ciepłym sezonie. Jeśli są wystarczająco ciepłe (idealny tryb to od -2 ° C do +20 ° C), będzie wystarczająco dużo światła i dobrego (nie nadmiernego, ale wyważonego w składzie) jedzenia, liczba jaj może być taka sama lub nieco mniejsza. Ponadto, wiedząc, że twój ptak jest ciepły, nie możesz się martwić. Dlatego natychmiast budujemy zimowe kurniki własnymi rękami z dostatecznym ociepleniem lub podejmujemy działania mające na celu zmniejszenie strat ciepła, jeżeli już ukończone pomieszczenia zostaną przekształcone.

Ciepła szopa dla kur i oświetlenia - to ważne dla ich normalnego samopoczucia

Natychmiast o wielkości zimowych kurników. Zalecane są normy dotyczące umieszczania ptaków w pokoju: od 2 do 5 kur na kwadrat. Jeśli rozmiar obszaru jest napięty, możesz również gęsto "zaludnić" dom. Musisz tylko stworzyć więcej gniazd i gniazd. Mogą być ułożone w rzędy, jeden nad drugim. W wielopoziomowych małych pomieszczeniach warstwy leżą idealnie. Oczywiście u brojlerów sytuacja jest gorsza - ciężko się na nich wspiąć, ale do zimy są rzadko trzymane.

Potrzebny jest również zimowy padok: do -15 ° C, kury nioski mogą wyjść na zewnątrz. Tylko przy bezwietrznej pogodzie. Wraz z wysokością wszystko jest mniej więcej jasne. Kurczaki są wystarczające i mają półtora metra wysokości, ale musisz zrobić to, aby wygodnie było ci służyć w pokoju.

Niedrogie jest budowanie kurnika z bloku żużlowego, pianobetonu. Jeśli w pobliżu jest miejsce, w którym znajduje się glina, można wykopać ściany za pomocą technologii adobe (mazanka lub suche cegły).

Jeśli potrzebujesz budżetowej ciepłej kurniku - możesz zrobić to jako ziemianka. Ściany można wyprowadzić pół metra ponad poziom, na południu można wykonać dobrze izolowane okna z podwójnymi potrójnymi szybami. Dobrze jest zaizolować kawałek wystający ponad ziemię i dach. W przypadku ciepła wszystkie ściany, z wyjątkiem południowego, mogą być pokryte ziemią. Jeśli góra pokryje się śniegiem, będzie dość ciepło.

Ci, którzy poważnie zamierzają hodować ptaka, warto zastanowić się nad konstrukcją kurnika z pianobetonu: jest lekki, ciepły

Inną najbardziej, być może, popularną i ekonomiczną opcją - klatka na kurczaki z własnymi rękami. Ponieważ pokoje są zazwyczaj małe, belka osnowy wymaga niewielkiej sekcji i potrzebuje trochę. Ramę można przyciąć za pomocą płyty, sklejki, płyty OSB i innych podobnych materiałów. Między filarami leżał grzejnik i szyć z drugiej strony. Aby zapobiec osiadaniu myszy w grzałce, ludzie zdecydowali się pokonać izolację z obu stron metalową siatką z płytką komórką. Zwiększa to nieco koszty budowy, ale walka z myszami jest droższa. Okazuje się, że ciepła klatka na kurczaka i grubość grzałki zależy od regionu. Można kierować się zaleceniami dotyczącymi budowy domów szkieletowych.

Bez ocieplenia w środkowym pasie, kurnik z kłody lub gęsty batonik może się obejść. Tylko szwy uszczelniające powinny być szyte listwami. Nie tyle z przeciągów, ile z kurcząt: żeby nie ciągnąć za hol lub mech.

Istnieją opcje. Buduj częściej na postach - stwórz podstawę kolumnową. Czasami - wykonaj płytki stos lub pas. Jednak w tym przypadku ścianka jest wybrany ciężkich materiałów, lub które wymagają sztywny fundament: cegły (płyta, wapno, Adobe) i spienione bloki żużlu, coquina itp Dla lekkich konstrukcji wykonanych z drewna - karkasnikov, drewno, kłody - ustanowienie wystarczy umieścić słupki lub gotowych bloków fundamentowych (mogą to zrobić i własne).

To są filary pod szkieletem dla kurcząt

W przypadku fundamentu słupowego i palowego wsporniki są umieszczane w rogach i 2-3 metry w szczelinie między nimi. Obciążenie bazy będzie niewielkie, dlatego bardzo trudno jest gorliwie.

Ciepło i ogrzewanie - te dwie kwestie są bardzo ściśle powiązane: w ciepłym kurniku, nawet w ostrą, zimną pogodę, można się obejść bez ogrzewania. Istnieje wiele przykładów. Bez względu na to, jak ekonomicznie nie jest ogrzewanie, w efekcie leci w dobry grosz. Ponieważ budowanie dobrze izolowanej szopki jest o wiele bardziej opłacalne, niż coroczne opłacanie ogrzewania.

Jako grzejnik można używać wszelkich nowoczesnych materiałów. Mogą być nadziewane od wewnątrz lub na zewnątrz. Głównym kryterium wyboru jest koszt. Najbardziej optymalna jest pianka polistyrenowa. Jest niedrogi, ma doskonałą izolacyjność termiczną: płyta o grubości 5 cm zastępuje mur z cegły o długości 60 cm. Montowane na kleju lub długich gwoździ z plastikowymi podkładkami, można włożyć kawałki jakiegoś plastiku.

Ocieplenie klatki wełną mineralną

Możesz również użyć wełny mineralnej i styropianu. Ale minvate wymaga obecności dwóch stron membran. Na zewnątrz należy zastosować zabezpieczenie przeciwwiatrowe z jednostronną paroprzepuszczalnością (pary należy wyjąć z grzejnika). Od wewnątrz (w pomieszczeniu) parynieprzepuszczalny.

Styropian jest zdecydowanie dobry. Właściwości są nawet lepsze niż w przypadku styropianu, nawet myszy tego nie lubią. Ale jest drogi. Ale nie można jej nawet pochować: płyty są gładkie, gładkie, są też kolorowe.

Nadal można zastosować naturalne grzejniki: młotkować między dwoma płaszczyznami trociny, pokrywać gliną zmieszaną z trocinami itp. Oszczędzając ciepło, taka izolacja jest gorsza od nowoczesnych materiałów, ale praktycznie nic nie stoi. Więc takie metody również wykorzystują. Dla regionów południowych z łagodnymi zimami ocieplenie "ludzi" jest więcej niż wystarczające, ale nawet w centralnej części, a nawet bardziej na północy, prawdopodobnie nie mogą tego zrobić.

To było o ścianach. Sufit w kurniku musi być izolowany: pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze. Jeśli nie jest ciepło, zawsze będzie zimno. Jeśli wybić dolną tektury (to jest dobrze utrzymuje ciepło) lub w dowolnych materiałów płytowych (sklejka, OSB, MDF, gipsowych płyt pilśniowych, itd.), A górną częścią strychu rozpowszechniać trociny lub siano pakiet, to będzie dużo cieplej. A jeśli izolujesz pod wszystkimi regułami - jest w porządku.

Izolacja podłogi odbywa się zgodnie z tym samym schematem, co w przypadku domu: szorstka podłoga, kłody na niej, izolacja między nimi, górna powierzchnia posadzki. Uczyń to tak ciepło, jak to możliwe: nie żałuj tego.

Nie każdy sprawia, że ​​podłoga jest drewniana. Nadal jest glina typu adobe wymieszana ze słomą i pozostawiona do wyschnięcia lub betonu. Najzimniejszy jest betonem, ale jeśli wypełnisz wystarczająco dużo trocin, będzie dobrze. A jeśli, nagle, nadal wykonasz betonową podłogę z izolacją (chociaż butelki do ściany), będą ogólnie doskonałe.

Opcja ocieplenia podłogi w kurniku

Gdy wciąż planujesz kurczęta na zimę własnymi rękami, zapewnij obecność tamboru. Ten niewielki aneks pozwala dużo ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie - obniżyć koszty ogrzewania.

Trudno przecenić wartość odpowiednio zaaranżowanego ogrzewania na zimową kurnik. Jest to znane wszystkim właścicielom kurników: w temperaturze dodatniej kury nioski czują się dobrze, a zimą są dobrze jeździły.

Jeżeli do kurnika dostarczana jest energia elektryczna, grzejniki lub lampy podczerwone mogą być podgrzewane. Grzejniki wentylatorów taniej kupić programowalny. Nie w tym sensie, że są one tańsze, ale w tym, że energia elektryczna na zimowy wiatr mniej. Istnieją dwa rodzaje automatyzacji: temperatura i czas. Naturalnie lepiej jest przyjąć ten, który reaguje na temperaturę, aby podgrzać klatkę. Ponieważ robi się zimniej, powiedzmy 0 ° C, włączy się, gdy wzrośnie do + 3 ° C, to się wyłączy. Ogólnie, ustawienia, które sam wybierzesz. Metoda jest skuteczna i dość popularna.

Częściej kurczęta są ogrzewane Promienniki podczerwieni. Ale nie ogrzewają powietrza, ale obiekty, które wpadają w strefę działania promieni. Są zawieszone nad okonia i kilkoma kawałkami nad podłogą. Jeśli ptak jest zimny, zbiera się pod nimi. W kurnikach może być i zimno, a przede wszystkim ciepło mieszkańców. Tak jest w przypadku ogrzewania podczerwienią. Jeden niuans: lampy IR wypalają się z częstego włączania / wyłączania, więc pożądane jest, aby je ciąć bardzo rzadko. U ludzi płoną od miesięcy, z korzyścią dla "ciągnięcia" elektryczności.

Kolejną ważną rzeczą, którą należy wiedzieć o cechach działania lamp grzewczych IR (jest oświetlenie, nie mylić). Powierzchnia lamp jest ogrzewana, sama konstrukcja lampy nie jest przystosowana do takich obciążeń. Plastikowe wkłady nie utrzymują lampy w prawidłowy sposób, a znalezienie ceramicznych jest problemem. Aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe, lepiej jest zrobić klatkę dla lampy. Więc kurczęta nie są spalone, a jeśli lampa wypadnie, nie pęknie i ściółka się nie wyrwie.

Grzejniki olejowe Nieefektywny: zużycie jest duże, ciepło niskie. Domowe urządzenia z otwartą spiralą są skuteczne, ale bardzo niebezpieczne dla ognia, a będziesz musiał je trzymać włączone. Jest to nadmiernie wysokie ryzyko.

Grzejnik lampy podczerwieni w obudowie z siatki

Jest jeszcze inna opcja ogrzewania - kocioł i baterie. Ale to jest marzenie dla większości. Nadal topią się z piecem, opalanym drewnem bojlerem lub małym ceglanym piecem. I próbuj poturlać się na kurniku - tak, aby dawał maksimum ciepła. Jeśli piec jest żelazny, można go zamurować jak żelazną rurę. Po podgrzaniu cegła utrzymuje ciepło przez długi czas. Przy normalnym ociepleniu jeden protopka wystarcza na kilka dni.

Ogrzewanie kosza przez rozkład trocin

Istnieje sposób na utrzymanie temperatury dodatniej bez ogrzewania - ze względu na ciepło uwalniane podczas rozkładu trocin. Ale działa tylko pod warunkiem normalnego (przynajmniej) ocieplenia. Napełnij podłogę trocinami. Pierwsza warstwa zasypia jesienią, przed pierwszym przeziębieniem. Warstwa jest rzędu 10-15 cm, leży półtora miesiąca.

Ta wyściółka jest znacznie lepsza niż siano: kurczęta nie chorują, ponieważ trociny dobrze regulują wilgotność. Lubią też grzebać w śmieciach, a oni ciągle są zajęci tym, tak że kury nioski nie przytyją nawet przy obfitej paszy i ograniczonym zasięgu.

Kurczaki z trocinami czują się świetnie nawet w zimne dni

Po 30-50 dniach dodaj świeżą porcję trocin (zrozumiesz przez zapach i wygląd). I tym razem także około 10 cm, a następnie - więcej. Pod koniec zimy warstwa gromadzi się około 50 cm, nawet w przyzwoitym chłodzie wewnątrz kurnika, temperatura nie spada poniżej 0 ° C, co jest wystarczające dla kur niosek. Jeśli zagłębisz się w taki miot, będzie około +20 ° C. Że kury w zimnie robią: kopią dziury i siadają. Te trociny prejuut: istnieje reakcja rozkładu z uwolnieniem dużej ilości ciepła.

Wiosną cała mieszanka trafia na kupę kompostu, po jakimś czasie pojawi się doskonały nawóz. Ale wciąż ta chwila: jesienią przed drzwiami trzeba wypełnić wysokie wyżywienie: że leżenie nie daje wystarczającej ilości snu. Chodzić nieswojo, ale przeciąg z pod drzwi jest wyeliminowany.

Aby utrzymać normalny mikroklimat w kurniku, konieczna jest wentylacja. Jest to zwykle plastikowa rura, która znajduje się pod sufitem, przechodzi przez dach i wystaje ponad nią na wysokości około metra. Przy takim spadku może wystarczyć naturalna trakcja. Napływ zwykle pojawia się w pęknięciach, ale jeśli wszystko jest już ustawione na sumieniu, możesz zamontować kawałek plastikowej rury w ścianie tuż nad podłogą. Po stronie pomieszczenia rura jest pokryta metalową siatką i tworzą one tłumiki, które regulują intensywność ruchu powietrza.

Inna opcja bez komina na dachu: bezpośrednio w ścianie, wyciąć mały wentylator wyciągowy. Ale taki system działa siłą i elektrycznością. Rura jest nielotna))

Wentylator w kurniku

Optymalna wilgotność w kurniku wynosi około 60-70%. Odchylenia w obu kierunkach są niepożądane. Zwiększenie wilgotności nie jest bardzo trudne - włożyć więcej wody, ale przy spadku może pojawić się problem. Bardzo dobrze suszy lampę IR kondensatu: przez kilka godzin, susze spadają na ściany i sufit. Przynajmniej do regulacji wilgotności potrzebna jest jedna.

W każdym kurniku powinny być okna. I choć przez nich ciepło oddala się, nie można ich zrezygnować: światło słoneczne jest potrzebne do utrzymania normalnego stanu ptaka. A żeby było ciepło, ramy są wykonane z dwoma lub trzema szklankami. I koniecznie są one uszyte siatką od środka, chociaż na zewnątrz nie boli, ale nie dla bezpieczeństwa ptaka, ale dla jego bezpieczeństwa.

Aby kurczęta w dalszym ciągu zamiatały zimą, muszą wydłużyć jasny dzień: przynajmniej powinien to być 11-12 godzin. Dlatego kazali im zapalić światła. Lepiej jest natychmiast umieścić kontroler, który automatycznie włączy się i zgaśnie. Wydaj więcej pieniędzy, ale będziesz miał mniej, by pójść do kurnika.

Na początku niektóre kurczęta zostaną na noc na podłodze (te, które nie wspięły się na gniazda i do gniazd), ale jeśli podłoga jest ciepła, z trocinami, jest w porządku. Stopniowo przyzwyczają się do czasu wyłączenia i usiądą na ziemi.

Istnieje opcja - aby uczynić je wczesnym wzrostem i pozostawić naturalny wieczór. Wtedy światło zapali się rano, a wieczorem wraz z nadejściem zmierzchu zostaną uśpione na słońcu.

Jak zbudować kurnik: wideo

W tym wideo klatka jest budowana przez mieszkańców miasta, którzy uciekli do wioski. W serii wideo zebrane są zdjęcia z procesu, dzięki czemu wszystkie etapy są widoczne.

Kolejne wideo z wyraźną sekwencją budowania kurnika z baru

Zimowe kurniki z własnymi rękami

Kurczaki mogą leżeć w zimie nie gorsze niż w lecie. Ale w tym celu należy zapewnić im optymalne warunki w zakresie od -2 ° C do + 20 ° C. Ponadto powinno być dużo światła i zrównoważona dieta. Liczba jaj może być taka sama jak w lecie. Ponadto optymalne warunki zapewniają bezproblemowe istnienie kur, zapewniając im komfortowe warunki nawet w zimie. Dlatego, budując kurnik, powinien natychmiast zadbać o utrzymanie w nim ciepła. W przypadku konwersji gotowego obiektu wszystkie działania są podejmowane w celu zminimalizowania strat ciepła.

Ciepła szopa dla kur i oświetlenia - to ważne dla ich normalnego samopoczucia

Wielkość kurnika nie może być arbitralna, ponieważ istnieją pewne normy dotyczące umieszczania ptaków w pomieszczeniach. Na przykład, jeśli wystarcza zawartość od 2 do 5 ptaków, 1 metr kwadratowy obszaru. Jeśli występują problemy z pomieszczeniem, wtedy ptak może być również zagęszczony. W takich przypadkach gniazda i gniazda są rozmieszczone na dwóch piętrach lub nawet na trzech. W przypadku kur niosek nie stanowi to problemu i świetnie się czują w wielopoziomowym obłożeniu. Im wyżej, tym lepiej, ptak na wysokości zawsze czuje się bezpiecznie.

Jeśli trzymane są brojlery, wszystko tu jest bardziej skomplikowane, chociaż nikt nie zostawia ich na zimę. Chociaż jest to możliwe wyłącznie teoretycznie, należy zadbać o to, aby brojlery z powodzeniem zimowały.

W przypadku drobiu potrzebujesz miejsca na zimowe spacery. Świetnie czują się na ulicy zimą do -15 stopni. Pożądane jest, aby miejsce to było chronione przed wiatrem i przeciągami.

Jeśli chodzi o wysokość gniazd i grzęd, wszystko tutaj jest czysto indywidualne. Kurczęta mogą z łatwością żyć i na wysokości 2 metrów, ale utrzymanie lokalu będzie bardzo trudne, a koncentracja ptaka będzie zbyt duża.

Takie miejsce jak kurnik powinien być tani, co oznacza, że ​​można go zbudować z improwizowanych materiałów. Innymi słowy, kurczak jest opcją budżetową i można go łatwo wdrożyć. Najtańszą opcją jest pół-ziemianek, gdy ściany wznoszą się na wysokość 0,5-1 metrów nad poziomem gruntu. W takim przypadku głębokość dłubanki może wynosić 1 metr lub nieco głębiej, dzięki czemu możesz przebywać w kurniku na pełnej wysokości. Ta część kurnika, która unosi się nad ziemią, może być zamontowana częściowo ze szkieł znajdujących się po stronie południowej, a reszta - z dowolnego materiału budowlanego. Ponadto, aby kurnik był cieplejszy, wszystkie strony z wyjątkiem południa są obsypane ziemią. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że w zimie zostanie dodana warstwa śniegu, wtedy pomieszczenie będzie dość ciepłe.

Ci, którzy poważnie zamierzają hodować ptaka, warto zastanowić się nad konstrukcją kurnika z pianobetonu: jest lekki, ciepły

Jako opcja, pomieszczenie dla kurnika na podstawie drewnianej ramy, przycięte ze wszystkich stron sklejką lub płytą wiórową. Następnie układa się grzałkę, a wnętrze ponownie zszywa się z tego samego materiału. Jak gruby warstwa izolacji ma być układana, zależy od regionu.

Jeśli zbudujesz kurnik z kłód lub grubego sztabki, to w środkowym pasie możesz zrobić bez dodatkowego ocieplenia.

Dla tego rodzaju pokoju odpowiedni jest najprostszy rodzaj fundamentu. Może to być wersja palowa lub opcja płytkiego fundamentu. Jeżeli rozważa się budowę kurnika z cegły, bloku z pianki, bloku żużlowego itp., To zrobi to wariant zwykłego (nie wzmocnionego) pasemka. W przypadku budynków wykonanych z drewna wystarczy zorganizować elementarną podstawę bloków, którą można wykonać samodzielnie.

W przypadku kolumnowego fundamentu wystarczy zamontować stojak na 2-3 metrach, a także w narożnikach budynku.

Niepoprawnie zaizolowana klatka dla kurcząt, w silnych przymrozkach wymaga ogrzewania, jeśli istnieje potrzeba posiadania stale domowych jaj kurzych. Ale ta opcja może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów produktów krajowych. Dlatego lepiej jest natychmiast stworzyć ciepłownię, aby później, zimą, nie myśleć o tym, jak ją rozgrzać.

Aby ocieplić pomieszczenie dla kur, zrobią to wszystkie materiały termoizolacyjne. Najtańszą opcją jest polistyren, ale bardzo lubi myszy. Jako opcja - zrobi to wełna mineralna. Niektórzy eksperci twierdzą, że potrzebujemy membrany z obu stron, a to zwiększa koszty całego procesu. A z drugiej strony nie jest to apartamentowiec i wystarczy tylko uszyć rybę po obu stronach. W końcu nie jest konieczne podwyższanie temperatury do +20 stopni.

Ocieplenie klatki wełną mineralną

Być może zastosowanie polistyrenu, ponieważ nie jest tak lubi gryzonie, ale jest znacznie droższe niż zwykły polistyren. Z drugiej strony, jeśli poleruje się go styropianem, wówczas pomieszczenie nie musi być uszlachetniane.

Nie trzeba używać drogich nowoczesnych materiałów, ponieważ można to zrobić za pomocą środków ludowych, prostych i niedrogich. Na przykład glina jest pobierana, mieszana z trocinami, a przestrzeń ramki wypełnia się tą mieszaniną. Możliwe jest wykorzystanie nawet samego trocin, które można zagęszczać podczas procesu napełniania. Nie można uzyskać złych wyników, jeśli przestrzeń jest wypełniona żużlem. Chociaż, zgodnie z charakterystyką, taka izolacja będzie gorsza od nowoczesnych materiałów, ale będzie znacznie tańsza. Oczywiście dla ciepłych regionów i środkowego pasma jest to wystarczające, ale dla chłodniejszych regionów może to nie wystarczyć.

Dotyczy to ścian. Z sufitem i podłogą trzeba to zrobić w ten sposób, w przeciwnym razie cały pomysł nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów. Jak wiadomo, całe ciepło rośnie, a jeśli nie da się zaizolować sufitu, wszystko będzie na zewnątrz. W takiej kurniku zawsze będzie zimno i niewygodnie dla drobiu.

Zwykle na strychach budynków gospodarczych siano na zimę, co znacznie je izoluje. To samo można zrobić z kurnikiem, podsuwając sufit od spodu drewnianymi deskami, płytą wiórową, sklejką lub płytą OSB. W skrajnych przypadkach sufit można wypełnić trocinami lub ogrzać trzcinami, po czym na wierzch nakłada się warstwę gliny. W tym przypadku istnieje ogromne pole do eksperymentów, w zależności od dostępności tych lub innych materiałów naturalnego pochodzenia. Z reguły ludzie ekonomiczni zawsze znajdą wyjście.

Równie ważne jest ocieplenie podłogi w kurniku. Opcjonalnie, dopasowany adobe, zmieszany ze słomką, rodzaj technologii adobe. Oczywiście nie jest źle, gdy podłoga jest mocna, np. Betonowa, wykonana na bazie mieszanki cementowo-piaskowej. Podłoga jest wystarczająco zimna, ale jeśli dodasz, na przykład, trociny do rozwiązania, będzie o wiele cieplej. Podłoga będzie ciepła, nawet gdy zwykłe butelki zostaną włożone do podłogi.

Opcja ocieplenia podłogi w kurniku

Obecność, nawet duży przedsionek, nie zawsze powoduje, że pomieszczenie jest cieplejsze, ponieważ ciepło jest lepiej przechowywane. Takie podejście do budowy kurnika może znacznie zmniejszyć straty ciepła i odmówić jego ogrzewania w zimie.

Naturalnie najlepszą opcją jest dostępność ogrzewanej kurnika. W takich przypadkach kury nioski są szczególnie aktywne zimą. Znowu wszystko zależy od gospodarki. Jeśli nie jest to duży pokój, to nie ma sensu go ogrzewać, a po prostu nie ma gdzie instalować urządzeń grzewczych. Jeśli jest to mini-farma, to nie jest rozsądnie odmawiać ogrzewania.

Obecność elektryczności w kurniku pozwala rozwiązać wiele problemów, w tym z ogrzewaniem. W takim przypadku możliwe jest stosowanie nagrzewnic i promienników podczerwieni.

Grzejniki wentylatorowe muszą mieć wbudowaną automatykę, za pomocą której można regulować temperaturę ogrzewania. Jest to dość skuteczny i popularny sposób ogrzewania. Zastosowanie i inny system automatyki, który obejmuje cykliczne włączanie i wyłączanie grzejników bez wiązania z temperaturą ogrzewania.

Promienniki podczerwieni są również bardzo popularne. Są nieco bardziej skuteczne, ponieważ nie ogrzewają powietrza i nie ogrzewają tych obiektów, które wpadają w strefę działania promieni podczerwonych. Podczas ich instalowania należy wziąć pod uwagę ten czynnik. Oznacza to, że każda lampa jest zainstalowana nad każdym gniazdem. Chociaż możliwe jest inne podejście: lampa jest instalowana w jednym miejscu, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić wszystkie kurczęta. Jeśli staną się zimne, mogą zebrać się w jednym miejscu i ogrzać się pod wpływem promieniowania podczerwonego.

Jedyną wadą jest to, że szybko zawodzą z powodu częstych włączeń i wyłączeń. Najlepszą opcją jest długa praca bez wyłączania: a lampa będzie działać dłużej, a miejsce będzie stale podgrzewane.

Grzejniki olejowe nie są tak skuteczne, dlatego są rzadko używane.

Grzejniki domowe i różne konstrukcje nie mają odpowiedniej ochrony i dlatego są uważane za niebezpieczne pożarowo, więc lepiej jest uchronić się przed tym ryzykiem.

Ogrzewanie za pomocą kotła i pieca

Jest to bardzo interesująca opcja, chociaż ma wiele wad. Po pierwsze, obecność otwartego ognia wewnątrz, zwłaszcza drewnianego pomieszczenia, które może doprowadzić do pożaru. Po drugie, z niewielkim rozmiarem po prostu nie ma sensu zajmować się tym problemem. Podobnie jak w przypadku dużych pomieszczeń zaprojektowanych dla dużej liczby kurcząt, opcja ta jest najbardziej akceptowalna, jeśli rura jest prowadzona przez całą klatkę. W takim przypadku w kurniku będzie maksymalnie ciepło. Jeśli kurnik jest dobrze izolowany, wystarczy go ogrzać jeden raz i wystarczająco dużo ciepła przez kilka dni.

Ogrzewanie pomieszczeń w naturalny sposób

Istnieje inny, alternatywny sposób utrzymania optymalnej temperatury w kurniku.

Kurczaki z trocinami czują się świetnie nawet w zimne dni

Jest to metoda naturalna, polegająca na otrzymywaniu ciepła z rozkładających się trocin. W tym przypadku pożądane jest, aby klatka była dobrze izolowana. W tym celu na podłodze piętrzy się 10-15 cm warstwa trocin, która powinna leżeć przez półtora miesiąca. Nie zaleca się stosowania siana, ponieważ nie jest on w stanie regulować wilgotności w kurniku, co może przyczynić się do choroby drobiu. Ponadto w trocinach kurczęta lubią grzebać i są stale zaangażowane w to, co nie prowadzi do ich otyłości nawet przy intensywnym żywieniu.

Po półtora miesiąca dodaje się trociny z warstwą 10 cm, a po pewnym czasie ponownie dodaje się warstwę świeżego trocin. Pod koniec zimy warstwa ta powinna wynosić około 50 cm Warstwa trocin o tej grubości jest w stanie utrzymać temperaturę w kurniku na poziomie 0 stopni, co jest wystarczające dla kur. Jeśli przenikniesz w głąb trocin, wtedy temperatura może osiągnąć +20 stopni, co robią kurczaki, stale zagrzebując się w trocinach. W każdym razie mogą się ogrzać w każdej chwili.

Aby utrzymać mikroklimat w kurniku, konieczna jest wentylacja. Wentylację można zorganizować za pomocą plastikowej rury instalacyjnej, która jest wyjęta przez sufit i podniesiona nad dachem do wysokości jednego metra. W takim przypadku do skutecznego przewietrzenia pomieszczenia wystarczą naturalne przeciągi.

Alternatywnie można zainstalować wentylator wyciągowy, ale działa on z energii elektrycznej, a naturalny ciąg nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Jeżeli założenie jest wykonane jakościowo, bez pęknięć, wówczas do cyrkulacji powietrza potrzebne są dodatkowe otwory wentylacyjne znajdujące się w dolnej części pomieszczenia. Muszą być uregulowane.

Bardzo ważnym punktem jest utrzymanie optymalnej wilgotności w kurniku, około 60-70%. Zwiększenie wilgotności jest bardzo proste, ale przy spadku występują trudności. Nadmiar wilgoci powinien zostać odparowany, co oznacza ogrzewanie. Dlatego instalacja co najmniej jednej lampy podczerwieni nie boli.

W kurniku, zwłaszcza w zimie, powinno być dużo światła, w przeciwnym razie kurczaki nie będą przenoszone. Dzień świetlny kurnika powinien trwać 11-12 godzin, dlatego niektóre okna będą niewystarczające, szczególnie w pochmurne dni. W takim przypadku sztuczne oświetlenie nie będzie zakłócać, z zegarem sterującym działaniem lamp, wtedy nie będzie potrzeby włączania i wyłączania światła.

Obecność regulatora pozwoli przesunąć jasny dzień w tym czy innym kierunku. Ewentualnie możesz zapalić światło wcześniej i wyłączyć je w momencie zmierzchu. Z reguły kurczęta budzą się wcześnie wraz z kurkami.

Film zawiera informacje na temat budowy kurnika przez człowieka, który zdecydował się opuścić miasto i przeprowadzić się do wioski. Zdjęcia, które wyłożył na wideo, wskazują wszystkie etapy i procesy budowy. Informacje mogą być bardzo przydatne dla tych, którzy poważnie traktują warunki życia na wsi.

Wraz z nadejściem zimy problem z izolacją staje się dość poważny. Prawie wszystko jest potrzebne w upale: ludzie, zwierzęta, ptaki. Im cieplejsze są warunki dla zwierząt domowych i drobiu, tym większa jest ich wydajność. Z reguły wraz z nadejściem zimy, przy pierwszym schłodzeniu, kury nioski przestają być aktywne, dopóki nie dostosują się do nowych warunków. Ale nie trzeba czekać, kiedy znowu zaczynają się zamiatać, choć nie tak masowo, ale dbaj o to, aby drób czuł się komfortowo nawet podczas silnych mrozów. To nie tylko nie zmniejszy intensywności pojawiania się jaj, ale także ochroni ptaka przed hipotermią, która jest obarczona pojawieniem się chorób.

Dlatego tylko odpowiedzialny właściciel podejmie prostą, a co za tym idzie, bardziej kosztowną metodę. Mimo to istnieje wiele przyjęć, które nie wymagają dodatkowych kosztów, ale wymagają chęci. Najprostszą wersją izolacji jest zastosowanie skoszonej, a następnie wysuszonej trawy, a także wierzchołków różnych roślin ogrodowych, dzięki którym można łatwo i łatwo ocieplić takie pomieszczenia na zimę. Wystarczy zbudować małą ramę wokół kurnika, a następnie po prostu położyć szczelinę suchą trawą, suchym wierzchu i suchymi łodygami. Wraz z nadejściem wiosny, wszystkie takie izolacje można spalić, po otrzymaniu cennego nawozu do ogrodu.

Jak zbudować klatkę własnymi rękami

 • 1 Jaki powinien być dom dla kur
 • 1.1 Wideo: cechy trzymania kurcząt w kurniku
 • 2 Gdzie jest najlepsze miejsce na umieszczenie kurnika
 • 2.1 Wideo: najlepsze miejsce na kurnik na krośnie
 • 3 Jaki powinien być rozmiar domu
 • 3.1 Rysunki i schematy: gotowe projekty do budowy domu
 • 4 Rodzaje kurników na bazie potrzeb
 • 5 Zbuduj nowy lub zrekonstruuj gotowe przesłanie
 • 6 Etapy budowy domu
 • 6.1 Podstawa jest podstawą każdej struktury.
 • 6.2 Wideo: cechy łamania fundamentu
 • 6.3 Technologia budowy ścian
 • 6.4 Wideo: budowa ścian z płyt OSB
 • 6.5 Ocieplenie ścian - wariant zimowy
 • 6.6 Dach - niezawodna ochrona przed opadami atmosferycznymi
 • 6.7 Wideo: wykonanie dachu domu
 • 6.8 Ocieplenie sufitu - dodatkowa ochrona przed zimnem
 • 6.9 Podłogi w kurniku
 • 6.10 Wewnętrzny układ domu
 • 6.11 Wideo: rozmieszczenie wewnętrznej i zewnętrznej części domu
 • 6.12 Ogrzewanie - komfort i przytulność
 • 6.13 Wideo: kurnik - wariant zimowy
 • 6.13.1 Dwie metody podgrzewania: naturalne i sztuczne
 • 6.14 Wideo: cechy organizacji ogrzewania
 • 6.14.1 Ocieplenie bez kosztów energii - innowacyjne rozwiązanie
 • 6.15 Wentylacja wewnętrzna: kilka typowych metod
 • 6.15.1 Wentylacja mechaniczna
 • 6.15.2 Wentylacja naturalna
 • 7 Budowa klatki z kurczakiem ramowym: instrukcje krok po kroku
 • 7.1 Instrukcja budowy klatki dla kurcząt: szczegóły
 • 7.2 Wideo: cechy budowy domu
 • 7.3 Wideo: rozwój kurczaków nowej kurniku

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej zdecydowałeś się rozpocząć hodowlę i utrzymywanie kurcząt. Ta idea ma wiele pozytywnych aspektów. Na przykład zawsze będziesz jadł świeże jajka i będziesz mógł przygotować z nich pożywne jedzenie. Ponadto kurczęta domowe to także świeże mięso. A jeśli trzymasz wiele kurczaków, możesz sprzedać jaja, tj. sprzedam, co posłuży jako dodatkowe źródło dochodów dla budżetu twojej rodziny. Jednak na początek konieczne jest wykonanie niezawodnej i trwałej kurnika, dzięki któremu stworzone zostaną idealne warunki do życia drobiu.

Proces budowy składa się z kilku ważnych etapów. Nie zakładaj, że wszystko jest proste, szczególnie jeśli chcesz trzymać kurczaki w sezonie zimowym. W końcu musisz się martwić o dobrą wentylację, niezawodne pokrycia dachowe, ściany, ogrzewanie i inne ważne elementy. Ten artykuł zapewni pełny materiał na temat wszystkich procesów budowy i wyposażenia. Ciekawe filmy, wybór zdjęć i diagramów sprawią, że proces uczenia się informacji będzie fascynujący. Instrukcja krok po kroku pozwoli ci zrozumieć, jak zbudować kurnik.

Dom dla kur powinien być nie tylko przytulny wewnątrz, ale także piękny na zewnątrz

Ptak, jak i człowiek, potrzebuje wygodnego siedliska, dlatego przed rozpoczęciem budowy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, dzięki którym powstanie ciepła i przytulna kurnik. Pokój ten spełnia szereg wymagań:

 • Warunki temperaturowe. Jeśli planujesz zatrzymać ptaka w zimie, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią temperaturę. Tak więc w zimie temperatura nie powinna być niższa niż 12 ° С. Wewnątrz pomieszczenia nie powinno być przeciągów, stanowią zagrożenie dla zdrowia ptaka. Latem temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25 ° C. Jeśli te reżimy temperaturowe nie zostaną zaobserwowane, kurczak przestanie przenosić jaja.
 • Brak wilgoci. Aby upewnić się, że kurczęta nie chorują, wewnątrz nie powinna być wysoka wilgotność. Wentylacja może rozwiązać ten problem. Istnieje kilka sposobów jego urządzenia, które mogą być wymuszone lub naturalne.
 • Oświetlenie. Światło jest życiem. W konsekwencji produkcja jaj w kurach zależy od dostępności światła. Wewnątrz klatki powinny znajdować się żarówki, które rozpraszają ciepłe, żółte światło. Aby zapewnić tryb oświetlenia, niektórzy rzemieślnicy używają automatycznych przekaźników czasowych i przekaźników, które włączają / wyłączają światło w określonym czasie. Podczas przeprowadzania elektryczności należy zrobić wszystko, aby wszystkie kable były niedostępne dla kurcząt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim dla ptaka

 • Spokój. Dla normalnego i spokojnego życia kur nie powinno być dużo hałasu. Dlatego wybrane miejsce powinno być odizolowane od ruchliwego wiejskiego domu.
 • Bezpieczeństwo. Jest to kolejne ważne kryterium zapewniające spokój ptaka. Kojkę należy chronić przed penetracją gryzoni i innych drapieżnych zwierząt. Biorąc to pod uwagę, wielu decyduje się na zbudowanie kolumnowej podstawy.

Wideo: cechy trzymania kur w kurniku

Gdzie jest najlepsze miejsce na umieszczenie kurnika

Coop powinien znajdować się w pewnej odległości od domu

Lokalizacja domu jest ważnym etapem prac przygotowawczych. Musisz myśleć nie tylko o sobie, aby nieprzyjemny zapach nie przenikał do domu, ale także o komfort kury. Na przykład niektóre rasy nie lubią częstych włamań na ich terytorium. Z tego powodu zaczynają jeździć gorzej.

Odpowiednie miejsce będzie odległym zakątkiem na terenie letniej rezydencji. Jeśli masz gospodarstwo, ważne jest, aby pamiętać, że hałas zewnętrzny również negatywnie wpływa na produkcję jaj. Często wielu decyduje się dołączyć kurnik do już dostępnej szopy. Ale tutaj, zastanów się, jakiego rodzaju zwierzakiem będą sąsiedzi kur - spokojnym lub głównie hałaśliwym.

Wybierając miejsce, ważne jest, aby martwić się o miejsce do chodzenia. Dość często można obserwować zdjęcie, gdy kury chodzą po całym podwórku. Nie dodaje piękna, ponadto na progu domu można natknąć się na "dar" pozostawiony przez nich9raquo; Miejsce do chodzenia z kurczakiem powinno być ograniczone. Z reguły na głowę przypada do 2 m 2. Tak więc, przy zawartości 20 kur, strona musi mieć wymiary 4 × 10 m. I to tylko dla ich chodzenia.

Doskonała woliera do spacerów latem

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki obszar, pamiętaj, że niektórzy mieszkańcy lata korzystają z oryginalnego rozwiązania, robiąc tunele spacerowe po obwodzie terytorium z metalowej siatki.

Wybrane miejsce powinno być jednocześnie z cieniowanymi i nasłonecznionymi obszarami. Cień będzie chronić ptaki przed przegrzaniem w upalne dni, ale mogą też wygrzewać się w słońcu w chłodne dni.

Wideo: najlepsze miejsce na kurnik w stodole

Zaleca się wybrać wysokie miejsce na budowę kurnika. To wyklucza zalanie terytorium w porze deszczowej lub gdy topi się śnieg. Jeśli nie jest to możliwe, wykop rowy odwadniające, aby usunąć nadmiar wilgoci. Chociaż elewacja może być wykonana sztucznie, wylewanie gruzu, żwiru lub ziemi.

Tunel wykonany z metalowej siatki. Świetne rozwiązanie, aby kury nie chodzili po podwórku i ogrodzie

Wskazane jest umieszczenie okien kurnika na południowej stronie, aby zapewnić lepszą i dłuższą ekspozycję na światło słoneczne wewnątrz pomieszczenia. Również od strony południowej zaleca się montaż włazu, drzwi i obudowy. Strona południowa jest najbardziej chroniona przed zimnymi wiatrami.

Jaki powinien być rozmiar domu?

Klatka powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić i żyć w kurach

Po ustaleniu miejsca budowy należy zdecydować, jakie wymiary będzie miał drób. Na ten parametr ma wpływ kilka czynników. Konieczne jest zbudowanie na maksymalnej liczbie kur i dokładne obliczenie użytecznego obszaru:

 1. Jeśli planujesz utrzymywać rasy mięsne, 3 głowy powinny stanowić 1 m 2;
 2. Do utrzymania ras jaj na 4 głowach - od 1 m 2;
 3. Do hodowli i trzymania kurcząt na 15 kawałków - od 1 m 2.

Osobno trzeba powiedzieć o kurczakach. Muszą mieć oddzielne pokoje oddzielone od dorosłych. To pozwoli im mieć łatwy dostęp do rufy. W takim przypadku nie przeznaczaj dla nich zbyt dużo miejsca. Z reguły małe pudełko wystarcza na spędzenie nocy. Z drugiej strony, nie należy stwarzać warunków do ich podkochiwania.

W tej niewielkiej kurniku można uwolnić nawet 10 kurczaków

Zatem kurnik przeznaczony do trzymania 10 kurczaków może mierzyć 2 x 5 m. Jeśli chodzi o wysokość, powinien być wygodny dla ciebie, gdy musisz tam iść. Zbyt niski sufit spowoduje dyskomfort podczas czyszczenia i czyszczenia kabiny. Optymalna wysokość to 2,2 m.

Mając to na uwadze, praktyczne będzie wyposażenie dwuspadowego dachu, podnoszącego konia do 2,2 m, i pozostawiając ścianę na wysokości 1,5 m. Takie kurniki będą wygodne zarówno dla kurcząt, jak i dla ich utrzymania. Z drugiej strony znacznie łatwiej jest zrealizować dach siodłowy. W niskiej, zaciemnionej części można zainstalować gniazda.

Przygotowaliśmy kilka odpowiednich schematów i rysunków. Zaczynając od nich, możesz samodzielnie przygotować projekt lub zbudować dom. Proponujemy kilka interesujących opcji w następnej sekcji.

Rysunki i schematy: gotowe projekty do budowy domu

Rysunek kurnika na zewnątrz i wewnątrz wielkości

Rysunek kurnika, widok z góry. Świetny plan wdrożenia

Diagram pokazuje rozmiar obudowy do chodzenia drobiu

Schemat piśmiennej lokalizacji wszystkich pomieszczeń w kurniku

System klatek dla kur, który będzie mógł dogonić 10 kurczaków

Schemat położenia okonia i gniazd w stosunku do siebie

Schemat odległości między ważnymi elementami klatki

Tak więc, aby zsumować wszystko, do budowy kurnika dla 10 kur, rysunki powinny być obliczane na podstawie następujących parametrów:

 • Powierzchnia wynosi więcej niż 4 m 2.
 • Obecność do 4 gniazd.
 • Karmniki powinny znajdować się wzdłuż ściany i naprzeciwko okonia.
 • Musi być dostęp do systemu czyszczenia i karmienia na zewnątrz.
 • Z poziomu podłogi miska do picia i podajnik powinny wzrosnąć przynajmniej o 50-100 mm.
 • Podłoga powinna być gładka, ale nie śliska.
 • Najgorszy na wysokości około 600 mm.
 • Powierzchnia wszystkich okien nie powinna przekraczać 10% powierzchni podłogi.
 • Zaleca się mieć obudowę do chodzenia.
 • Konieczne jest posiadanie drabiny w klatce.

Dodatkowo, powierzchnia i układ przyszłego domu będzie zależał od tego, co chcesz w nim umieścić. Aby zaoszczędzić i zoptymalizować przestrzeń wewnętrzną, zainstalowany jest biegun dla okonia. Z tą rolą zwykle radzi sobie zwykły szkopuł. Na nim kurczaki mogą spać.

Organizując okoń, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że jeden ptak złoży jedno jajko w ciągu 1-2 dni. Dlatego dla 4 kur wystarczy jedno miejsce. Nazy powinny być wysokie, ponieważ zapobiegnie to uszkodzeniu jaja. Ponadto powinny znajdować się w czystym i suchym miejscu, z dala od miejsca zakwaterowania. W przeciwnym razie, kurzych kurcząt można znaleźć na jajach.

Jeśli chodzi o normy, istnieje SNIP 30-02-97, który wskazuje następujące parametry pomieszczenia:

 1. W domku można zatrzymać i dorastać nie więcej niż 40 sztuk kur.
 2. Od kurnika do granicy twojego terytorium nie powinna być mniejsza niż 4 m.
 3. Jeśli istnieje domieszka do budynku mieszkalnego, to od drzwi wejściowych do domu powinno wynosić co najmniej 7 metrów.
 4. Realizując rozbudowę domu, zaleca się zawarcie umowy projektowej z komisją architektoniczną.

Jeśli kurczaki są trzymane na potrzeby osobiste poza miastem, nie ma żadnych zasad i ograniczeń.

Rodzaje kurczaków w zależności od potrzeb

Kurczaki mogą przybierać różne kształty i typy. Najważniejsze jest to, że spełniają one potrzeby ptaków

Możesz wybrać kilka typów, które możesz zbudować:

Bez wychodzenia na zewnątrz

Jest to jedna z najprostszych opcji realizacji. W takim przypadku kurczęta będą zawsze zamknięte, dopóki nie zostaną uwolnione.

W takim przypadku kurczęta mogą wyjść same. W rezultacie będą mieli więcej miejsca na spacery.

Taka kurnik będzie różnił się od swoich odpowiedników, ponieważ ściany, dach i podłoga muszą być dobrze izolowane.

Zbuduj nowy lub zrekonstruuj gotowe przesłanie

Stodoła jest łatwa do odtworzenia pod kurnikiem

Jeśli masz niepotrzebną stodołę lub garaż, być może warto pomyśleć o tym, jak zrobić z niego rekonstrukcję. Możesz zaoszczędzić dużo na zakupie materiałów budowlanych. Będziesz musiał tylko wyposażyć lokal w środku, aby zapewnić normalne zakwaterowanie kurcząt.

Z drugiej strony, nie zawsze ten pokój jest odpowiedni. Na przykład niewygodna lokalizacja, mały obszar i tym podobne. Obecnie istnieje wiele gotowych projektów, które pomogą szybko opracować gotowy projekt. W tym wydaniu należy nie tylko myśleć o oszczędzaniu pieniędzy. Jak już wspomniano powyżej, składanie jaj ptaków i ich zdrowie zależą od tego, jak wygodne są warunki wewnątrz klatki.

Jeśli nadal wolisz stary pokój, upewnij się, że wewnątrz niego nie ma tarcicy pokrytej farbą ołowiową lub używanej do przechowywania różnych chemikaliów. Wszystko to może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie kurcząt.

Zapoznając się ze wszystkimi wymaganiami i przepisami dotyczącymi budowy hali, przedstawimy główne etapy budowy:

Etap 3 - Budowa ścian i ścianek działowych.

To być może główne procesy budowlane, do których powinieneś zostać dostrojony. Przeanalizujemy wszystkie te procesy, a także podamy kilka instrukcji krok po kroku.

Podstawa jest podstawą każdej struktury

Bardzo często podstawą kolumny z klatkami z kurczaka

Instalacja kurnika bezpośrednio na ziemi jest złym rozwiązaniem, dlatego należy zbudować fundament. W przypadku domu fundament można wyprodukować przy użyciu różnych technologii:

Podczas wytwarzania fundamentu płyty technologia pracy jest następująca:

Krok 1 - Znaczniki

Najpierw za pomocą sznurka i kołków wskazany jest obwód przyszłej struktury.

Na tym etapie usuń górną żyzną warstwę gleby na głębokość 350 mm.

Krok 3 - Zasypanie poduszki

Teraz dno bazy pokryte jest piaskiem i drobnym żwirem. Wszystko jest starannie staranowane.

Krok 4 - szalunki

Przed wylaniem betonu na obwodzie fundamentu deskowanie jest instalowane z desek.

Krok 5 - Prace betonowe

Podsumowując, należy wylać warstwę betonu na wyprodukowaną poduszkę. Wcześniej na dnie układano tkaną siatkę wzmacniającą z celami do 100 x 100 mm. Do betonu wykorzystywany jest cement M200.

Jak widać, proces tworzenia fundamentu nie jest tak skomplikowany. Chociaż wymaga to wiele wysiłku. Ten rodzaj fundamentu idealnie nadaje się do kurnika, zbudowanego z klocków lub cegieł.

Fundament jest łatwy do zrobienia z bloków

O wiele łatwiej jest zbudować kurnik na podstawie kolumnowej. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik krok po kroku dotyczący budowy domu na podstawie kolumnowej, abyś mógł poznać wszystkie szczegóły tego procesu w następnym podrozdziale. Jedyne, co można powiedzieć, to to, że stalowe rury, cegły, bloki i podobny materiał mogą być używane jako podpory.

Wideo: cechy łamania fundamentu

Ściany muszą być dmuchane powietrzem i ciepłe. Wybór materiału do budowy ścian zależy od fundamentu. Jeżeli wykonano taśmę lub płytkę, można użyć bloku żużlowego, bloku piankowego, a nawet cegły. Jednak te materiały mają wysoki poziom przewodności cieplnej, więc muszą koniecznie być izolowane od zewnątrz i od wewnątrz.

Ściany klatki mogą być wykonane z pieca USB

Jeśli podstawa jest wybrana kolumnowo, lepiej jest preferować prostą konstrukcję ramową z drewnianych belek. Nad filarami filarów znajduje się drewniana rama, na której zamocowana jest cała rama przyszłego kurnika. Do budowy ścian części chodzącej zaleca się użycie siatki metalowej. Można go przymocować do metalowego narożnika.

Inną opcją do budowy ścian jest poliwęglan. Ten materiał budowlany jest praktyczny. Na przykład łatwo ją umyć, jest piękna, mocna i niezawodna. Jednak taka klatka dla kurczaków będzie problematyczna w użyciu w sezonie zimowym. Niektórzy wczasowicze używają dzienników do budowy.

Często używane samana. Cegły z adobe można wytwarzać niezależnie, używając gliny i rozdrobnionej słomy. Takie ściany zapewnią wystarczający stopień zachowania ciepła i komfortu. Jedynym problemem przy pracy z tym materiałem jest niwelacja powierzchni.

Jeśli jesteś dostępny adobe, wtedy jego ściany również całkiem się nagrzeją

Podobno istnieje wiele technologii i materiałów budowlanych, za pomocą których można zrobić niezawodny i piękny dom. W każdym przypadku, niezależnie od wybranego materiału, ważne jest, aby martwić się o dekontaminację ścian, aby uniknąć pojawienia się grzyba, bakterii i tym podobnych.

Wideo: budowa ścian z płyty OSB

Ocieplenie ścian - wariant zimowy

Aby utrzymać kurczęta w zimie, ściany powinny być izolowane. Nowoczesny rynek oferuje różne materiały termoizolacyjne. W celu ocieplenia ścian komory można zastosować wełnę mineralną lub inny materiał płytkowy, na przykład piankę piankową lub piankową. Do mocowania tych materiałów nie potrzeba wiele czasu i wysiłku.

Wełna mineralna - doskonały materiał termoizolacyjny na podłogę

Jeśli więc zdecydujesz się zaizolować ściany wełną mineralną, wówczas na ścianach powinieneś wykonać ramę z belek 50 × 50 mm. Belka jest ustalona ściśle w pionie. Etap układania jest regulowany w zależności od szerokości izolacji. Tak więc, jeśli szerokość wełny mineralnej wynosi 600 mm, wówczas stopień pręta powinien wynosić 590 mm. Umożliwi to gęstą pakowanie wełny mineralnej, nie pozostawiając żadnych możliwych szczelin.

Do ściany belki są mocowane za pomocą śrub (jeśli rama jest wykonana z drewna) lub kołków. Zaleca się również wykonanie warstwy paroizolacyjnej. W tym celu folię polietylenową mocuje się do ściany przed posadzką wełny mineralnej. Jego instalacja powinna być docierana do 150 mm.

Grubość warstwy izolacji termicznej nie powinna być mniejsza niż 50 mm. Jeśli po zainstalowaniu grzejnika znajduje się szczelina, wówczas można ją wypełnić pianką montażową.

Oryginalne rozwiązanie do zewnętrznego ocieplania ścian kurnika

Jeśli chodzi o zewnętrzną izolację ścian, lepiej użyć pianki lub piany piankowej. Do mocowania stosowany jest specjalny kołek plastikowy z czapką. Ten sposób mocowania stosuje się, gdy ściany są zbudowane z cegieł, bloków i tym podobnych. Warstwa izolacji termicznej jest obowiązkowo pokryta tynkiem ochronnym za pomocą siatki elewacyjnej.

W niektórych przypadkach nie należy wykonywać izolacji zewnętrznej, szczególnie jeśli mieszkamy w ciepłym regionie. Na zewnątrz kurnika można po prostu owinąć sklejką i pomalować farbą odporną na wilgoć.

Dach - niezawodna ochrona przed opadami atmosferycznymi

Dach kosza może mieć 2 rampy w przeciwnym kierunku

Najlepszą opcją jest dwupiętrowy dach. Z tego powodu wysokość sufitu zwiększa się w pomieszczeniu. Jeśli dach jest dobrze izolowany, nie ma potrzeby wypełniania sufitu. Do pokrycia optymalnej opcji będą metalowe pokrycia dachowe lub łupki.

Dzięki temu dachowi łatwo jest zbierać wodę deszczową

Technologia wykonania dwuspadowego dachu jest następująca:

 • Nad ramą ścian zainstalowane są krokwie.
 • Na krokwiach prześcieradło hydroizolacyjne wylewa się i przybijane. Jest to konieczne w celu uniknięcia zwilżania warstwy izolacji termicznej. Grubość folii może wynosić 200 μm. Każdy pasek uszczelniający powinien zachodzić na siebie do 200 mm. Pożądane jest sklejenie ich za pomocą taśmy samoprzylepnej. Z tego powodu powłoka zostanie całkowicie uszczelniona.
 • Następnie należy wypełnić pokrycia dachowe. Jest nadziany na hydroizolację. Krok listew będzie zależał od wybranego rodzaju podłogi.
 • Gdy skrzynia jest gotowa, możesz przystąpić do instalacji pokrycia dachowego.

Wideo: zrobienie dachu domu

Ocieplenie sufitu - dodatkowa ochrona przed zimnem

Procedura izolacji sufitu domu jest niezbędna, jeśli mieszkasz w zimnym regionie. W tym przypadku legary są dodatkowo przymocowane do systemu krokwi. Powyżej belek, czyli z poddasza, można przymocować sklejkę, która jest przymocowana zwykłymi śrubami.

Izolacja termiczna zmniejsza straty termiczne

Przestrzeń pomiędzy belkami układana jest na materiale termoizolacyjnym, na przykład wełnie mineralnej. Ponadto możliwe jest zamocowanie folii paroizolacyjnej. Jest on dołączony do zszywacza. Sufit pokryty jest tą samą sklejką lub drewnianą okładziną, można stosować płyty gipsowo-kartonowe i tym podobne.

Podłoga w kurniku musi być ciepła i sucha

Dekoracja podłóg - jedna z głównych czynności do wewnętrznego układu klatki. Sposób wykończenia zależy od Twoich celów. Jeśli chcesz hodować i przechowywać brojlery na mięso, wystarczy zrobić lekką, nieizolowaną podłogę. Jednak podłoga powinna nadal mieć podwójną strukturę. Wdrożenie nie jest trudne, szczególnie jeśli masz kolumnową podstawę:

 • Na belkach stałych ramy wsporczej, pełniących rolę opóźnienia.
 • Od spodu trzeba szyć deski.
 • Na wierzchu desek układana jest izolacja, na przykład wełna mineralna.
 • Ponadto podłoga wykończeniowa wykonana jest z desek.

W przypadku wykonywania płytkiego głębokiego fundamentu, podłogi mogą być wykonane z ziemi lub z adobe. Aby to zrobić, przygotuj mieszaninę drobno posiekanej słomy i gliny. Mieszanina gliny nakłada się warstwami. Każda warstwa jest dokładnie staranowana. W tym przypadku, przed wyrównaniem następnej warstwy, poprzednia warstwa musi wyschnąć. Proces ten jest dość długi, ale dno okaże się niezawodne.

Ciepła podłoga chroni łapy kurcząt przed zamarzaniem

Jeśli fundament jest wykonany w technologii płytowej, to na wierzchu betonu wystarczy drewniana podłoga. Lepiej jednak użyć innej izolacji lub ułożyć hydroizolację. Wata mineralna wchłania wilgoć. Następnie proces produkcji podłogi wygląda następująco:

 1. Podstawa musi być chroniona przed penetracją wilgoci, dlatego możliwe jest pokrycie pokrycia dachowego na górze. Ścierki muszą być sklejone ze specjalnym bitumem bitumicznym. Dzięki temu powstanie niezawodna hydroizolacja drewnianej podłogi, która będzie całkowicie chroniona przed przenikaniem produktów odpadowych zwierząt gospodarskich.
 2. Nad pokładem tworzy się kopiec piasku, słomy, siana lub trocin. Jednak siano i słoma pochłaniają wilgoć i źle wysychają. Z tego powodu poszycie gnije i wywołuje pojawienie się grzybów i bakterii.

Aby wykluczyć tę możliwość, warstwa słomy lub siana musi być cienka i zaleca się ją regularnie zmieniać. Dlatego, jak pokazuje praktyka, lepiej jest używać trocin na podłogi, zwłaszcza, że ​​można je łatwo kupić w sklepie stolarskim, czasami nawet za darmo.

Wewnętrzne wyposażenie domu

Nasest w kurniku powinien być wygodny dla drobiu

Jednym z głównych miejsc w kurniku jest grzęda. Pod grzędą jest drewniany słup. To w nim kurczak spędza większość czasu. Ważną zasadą nie jest posiadanie gniazdek jedna nad drugą. Jedną kurę należy obliczyć na około 30 cm, odległość między kijami powinna wynosić około 50 cm.

Rozmieszczenie koryt jest zaprojektowane w taki sposób, aby kurczęta grabiły paszę za pomocą łap

Jeśli chodzi o lokalizację podajników i osób pijących, powinny one być wyższe. Biorąc pod uwagę, że kury często organizują "demontaż9raquo; na terytorium wewnątrz kura dom może wzbić się kurz. Aby chronić kielich z kurzu, należy wykonać z góry niewielki wizjer.

Wiele gniazd dla kur niosek

Powinieneś także zbudować gniazdo. Miejsca te powinny być zaciemnione i odosobnione. Zapewni to dobre ułożenie jaj. W gnieździe musi również znajdować się śmieci. Same gniazda są wykonane w postaci pudełek, które zamykane są zdejmowaną pokrywą na górze. Jak pokazuje praktyka, gniazdo powinno być zagospodarowane z oddzielną pokrywką. Spowoduje to usunięcie jaj i zastąpienie miotu.

Oryginalna butelka wody dla kurcząt

Rozmieszczenie karmideł powinno odbywać się na wysokości grzbietu ptaka. Z tego powodu kurczak nie będzie rzucał łapami łapami, ale wyciągnie, lekko rozciągając szyję. Liczba kielichów i korytek do karmienia powinna wystarczyć dla wszystkich kur.

Wideo: rozmieszczenie wewnętrznej i zewnętrznej części domu

Kurczak trudno znieść zimno. Szczególnie zimno i przeciągi negatywnie wpływają na nogi kur, które zamrażają się z powodu braku piór na nich. Jak już wspomniano w tym artykule, temperatura wewnątrz pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 12 ° C. Jeśli mieszkasz w północnych obszarach, to oprócz izolacji ścian, podłogi i sufitu, zaleca się instalowanie urządzeń grzewczych.

W przypadku braku ogrzewania ptak zjada więcej pożywienia, powiększa tłuszcz i staje się powolny. To jest dodatkowy koszt. Jeśli hodujesz pisklęta w inkubatorze, ciepło kurczaka może nie wystarczyć. Z tych i innych powodów konieczne jest podgrzewanie kosza.

Wideo: kurnik - wariant zimowy

Dwa sposoby ogrzewania: naturalny i sztuczny

Ogrzewanie można zrobić na dwa sposoby. Naturalne ogrzewanie oznacza utrzymanie komfortowej temperatury bez używania grzejników. Najważniejsze jest wykorzystanie miotu, o którym wspomniano powyżej.

Podłoga w kurniku jest naturalnym ogrzewaniem

W październiku posadzkę posypuje się wapnem gaszonym o masie 1 kg / m 2. Grubość ściółki torfu, trocin, siana lub słomy osiąga 7 cm grubości. W miarę przebywania kur, ściółka wbija się i należy ją nalać. Podłogi wstępne należy zabezpieczyć widłami. Wiosną grubość ściółki może osiągnąć 25 cm.

Osobliwością podkładu jest to, że w procesie kompostowania uwalnia ciepło. W związku z tym dom utrzymuje stabilną temperaturę około 12 ° C. Dostępne ciepło spowalnia rozkład odchodów i dezynfekuje drobnoustroje chorobotwórcze. Ale dzięki temu konieczne jest zorganizowanie wysokiej jakości wentylacji. W przeciwnym razie szkodliwy amoniak będzie gromadził się w kurniku. Ponadto zimą rura odpowietrzająca powinna być przez krótki czas zamknięta pokrywą, aby ciepłe powietrze nie parowało szybko.

Elektryczny konwektor do ogrzewania kurnika zapewni niezbędne ciepło

Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej -10 ° C na ulicy, wszystkie te metody są nieskuteczne. Powinieneś użyć innej metody ogrzewania - sztucznej. Sugerujemy rozważenie kilku opcji przedstawionych w tabeli:

Cecha organizacji ogrzewania

Jest to jedna z niedrogich i niedrogich metod ogrzewania. Możesz użyć różnych grzejników, na przykład konwektorów, grzejników, nagrzewnic, chłodnic oleju i tak dalej. Moc musi być wybrana w zależności od powierzchni kurnika i liczby kur. Obecność automatyki pozwoli ci ustawić tryb wyłączania / włączania.

Wykorzystanie gazu do ogrzewania domu jest równie skuteczne, ale tylko w przypadku dużych kurników. Nabycie drogiego kotła gazowego dla domu z 30 lub 50 kur jest nieopłacalne. Ponadto konieczne jest ciągłe śledzenie sprzętu gazowego.

Ta kategoria obejmuje zwykłą burzhuyka. Jednak jego użycie wiąże się z wieloma trudnościami. Problem polega na tym, że metal może ulec korozji z powodu wysokiej wilgotności. Ponadto zawsze trzeba mieć zapasy węgla / drewna. Konieczne jest również ciągłe wspomaganie spalania, budowanie oddzielnego komina, izolowanie elementów grzewczych pieca, a także ścisłe przestrzeganie bezpieczeństwa pożarowego. Wszystko to wymaga dużo pracy.

Ten piekarnik jest bezpieczny w użyciu. Nie pali i ma niewielką moc.

Jest to specjalny piec konwekcyjny powietrzny, który skutecznie działa na różnych rodzajach paliwa.

Jak wiadomo, promiennik podczerwieni nie ogrzewa powietrza, ale przedmioty. Ta metoda ma swoje zalety, ponieważ obiekty zatrzymają ciepło dłużej niż ogrzane powietrze pozostające w kanałach wentylacyjnych. Takie nagrzewnice o mocy nie większej niż 500 W można przymocować do sufitu.

Jeśli kurnik jest przymocowany do domu mieszkalnego, można go uruchomić przy pomocy podgrzewania wody. Biorąc pod uwagę, że ciepło w domu jest regularnie utrzymywane, dom zawsze utrzymuje odpowiednią temperaturę.

Jak można zauważyć, istnieje wiele sposobów na stworzenie ogrzewanego kurnika. Wybierz taki, który możesz zorganizować, a który wyciągnie budżet rodzinny.

Wideo: cechy organizacji ogrzewania

Ocieplenie bez kosztów energii - innowacyjne rozwiązanie

Rozpatrzyliśmy z Państwem tradycyjną decyzję dotyczącą organizacji ogrzewania wewnątrz hali. Podczas korzystania ze sztucznego ogrzewania zużywa się dużo pieniędzy, a jeśli zastosuje się opisaną powyżej technologię ogrzewania naturalnego, trzeba dużo wysiłku, aby kontrolować poziom wilgotności, w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania grzybów i pleśni.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, niektórzy mieszkańcy lata uciekają się do oryginalnego rozwiązania, używając mieszaniny Netto-plast używanej do budowy statku kosmicznego. Warstwa siatkowa to bakteria, którą należy umieścić na podłodze w domu, a mianowicie w przygotowanym miocie. Kompozycja jest pakowana w paczki po 0,5 i 1 kg. Według niektórych szacunków 1 kg tej mieszanki wystarczy do ogrzania 20 m 2. W tym samym czasie te bakterie będą żyły około trzech lat.

Warstwa sieci pozwoli zorganizować ogrzewanie w kurniku bez mocy wejściowej

Na początku w kurniku wypełnione są trociny, można również dodać łuskę z owsa i suchą słomę. Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane. Dalsze bakterie Warstwę siatki należy równomiernie wylać na powstałą mieszaninę i ponownie wymieszać.

Ciepło w tym przypadku pojawi się w ten sposób:

 • Kurczaka spada na ściółkę.
 • Kiedy wejdą w kontakt z tymi bakteriami, ciepło zaczyna być uwalniane. To całkowicie eliminuje nieprzyjemny zapach.

W inny sposób nazywa się to ściółką fermentacyjną. Od czasu do czasu wystarczy lekko poluzować ściółkę i, jeśli to konieczne, dodać trociny lub słomę. Jednak nie będziesz musiał sprzątać kurnika.

Przy temperaturze zewnętrznej -20 ° C wewnątrz domu może wynosić + 15 ° C. Jeśli mróz jest silniejszy, można dodatkowo podłączyć tymczasowe ogrzewanie elektryczne.

Warstwa sieciowa - jest to specjalna bakteria wymieszana z podłogą w kurniku

Takie rozwiązanie ma wiele pozytywnych aspektów. Na przykład duża oszczędność pieniędzy wynika z faktu, że energia elektryczna i paliwo nie są w pełni zużyte. Po pewnym czasie nie ma potrzeby czyszczenia komory, ponieważ skład bakterii może leżeć w ściółce przez około 3 lata. Po tym czasie można uzyskać wysokiej jakości nawóz do ogrodu.

Wentylacja wewnętrzna: kilka typowych sposobów

Wraz z nadejściem zimy wentylacja odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ptaków, chociaż w lecie ma to znaczenie późne. Po prostu w lecie wszystko staje się prostsze, ponieważ można otwierać drzwi, okna i organizować dopływ świeżego powietrza. Rozkładający się obornik z kurczaka emituje szkodliwą substancję - amoniak. Jeśli nie ma dobrej wentylacji, istnieje poważne ryzyko choroby kurczaków, a nawet osoby, które będą służyć kurom. Co najgorsze, z powodu braku wentylacji ściany i cała dekoracja wnętrza zaczną gnić i stać się bezużyteczne. Z tego powodu, nawet na etapie projektowania projektu, ważne jest rozważenie wytwarzania wentylacji.

Wentylacja w kurniku zapewni dobry wewnętrzny mikroklimat

Projektując projekt wentylacyjny warto rozważyć niektóre z niuansów. Na przykład w zimie dopływ świeżego powietrza musi być ściśle regulowany. W przeciwnym razie istnieje możliwość, że temperatura spadnie gwałtownie, a kurczęta będą zimne. Należy również zminimalizować obecność przeciągów, co również ma negatywny wpływ na zdrowie ptaka.

Tak więc możemy wyróżnić 3 najczęstsze sposoby organizowania wentylacji w kurniku:

 • mechaniczny lub wymuszony;
 • naturalny;
 • Podaż i wydech (rodzaj naturalnego).

Rozważmy osobno cechy każdego z nich.

Organizacja wentylacji wymuszonej w kurniku

Wymuszona wentylacja jest korzystna, jeśli masz wiele kur, a kurnik ma duży obszar. W takich okolicznościach ważne jest zorganizowanie stabilnej wymiany powietrza. Nie jest trudno go wdrożyć. Przekażemy Ci krótki przewodnik po tym procesie. Dodatkowo możesz obejrzeć wideo:

Najpierw określa się miejsce zainstalowania wentylatora. Niektórzy decydują się zainstalować go w ścianie zamiast w oknie, a nawet w rurze. W tym ostatnim przypadku średnica wentylatora musi odpowiadać wewnętrznej średnicy rury. Jak wykonać taką wentylację, możesz dowiedzieć się z przygotowanego wideo.

Po zdefiniowaniu miejsca, na przykład w naszym przypadku będzie to okno lub okno, o ile w ogóle, usuwane jest szkło. W jego miejsce zostanie zainstalowana sklejka, więc rozmiar sklejki musi odpowiadać rozmiarowi otworu okna.

Za pomocą śrubokrętu i wkrętów w otworze zamocowana jest sklejka. Wstępne w sklejki powinny zrobić dziurę w średnicy wentylatora.

Teraz możesz zainstalować wentylator, mocując go również za pomocą śrub.

Po zainstalowaniu wentylatora należy podłączyć do niego kabel elektryczny. Tutaj możesz użyć drutu o przekroju 2 × 2,5. Przełącznik jest również zainstalowany, aby sterować wentylatorem.

Upewnij się, że wszystkie zaciski kablowe i połączenia są starannie zaizolowane. Ponadto drut należy umieścić w ochronnym pofałdowaniu.

Ponadto system może być wyposażony w czujniki temperatury do monitorowania pracy wentylacji. Możesz także zakupić sprzęt do automatycznego włączania / wyłączania wentylatora. Jak możesz to zrobić, możesz dowiedzieć się z filmu.

Wideo: organizacja wymuszonej wentylacji

Schemat naturalnej wentylacji w kurniku

Ten rodzaj wentylacji jest łatwiejszy do zorganizowania. Istnieją 2 ciekawe rozwiązania, które oferujemy do wyboru. Porównaj je i zwróć uwagę na zalety i wady:

Jest to prawdopodobnie najbardziej prymitywny sposób organizowania wentylacji. Ale ta metoda ma znaczenie tylko dla letnich kurników. W sezonie zimowym ciepłe powietrze będzie schładzać się bardzo szybko ze względu na otwarte okno i okna. Dodatkowo, wszystko będzie musiało działać stale, aby otworzyć / zamknąć okno w czasie. Ta metoda jest stosowana w wyjątkowych przypadkach.

Instalacja rury do napływu i odprowadzania powietrza

W tym przypadku proces wentylacji jest zautomatyzowany. Zwróć uwagę, że ta metoda jest również istotna, jeśli trzymasz 100 kur lub więcej, a powierzchnia pokoju to 20 m 2. Potrzebujesz 2 szt. Rury Ø200 mm. Odpowiednio, jedna rura zostanie zainstalowana na dopływie, a druga na wylocie powietrza. Montaż rury odbywa się pod różnymi kątami coop, a raczej przeciwnie. Rura wydechowa może być zainstalowana w pobliżu ogrodzenia drobiu w odległości od sufitu do 200 mm. Zaleca się, aby wyciąg z rury wydechowej był umieszczony na wysokości 1,5 m od poziomu dachu.

Aby zapewnić, że zimne powietrze nie powieje na kurczęta, rura ssąca powinna zostać wycofana w przeciwległym kącie z gniazda kurzego. Dolny koniec rury powinien znajdować się na wysokości 200 mm od podłogi i od poziomu dachu na wysokości 300 mm. Specjalna parasolka jest umieszczona na górnym końcu rury, co zapobiega przedostawaniu się deszczu, śniegu, ptaków i innych przedmiotów do kanału wentylacyjnego. Konieczne jest zaizolowanie rury wentylacyjnej, aby zapobiec kondensacji.

Dla efektywnego działania systemu w zimie zaleca się zamontowanie klap, co wyeliminuje szybką pielęgnację ciepłego powietrza. Chociaż w przypadku silnych mrozów istnieje duże prawdopodobieństwo zamarznięcia rury.

Oferujemy oglądanie wideo, które opowiada o technologii wykonania takiego systemu wentylacji.

Wideo: wykonanie naturalnej wentylacji w domu

Budowa klatki dla kurczaków: instrukcje krok po kroku

Aby naprawić cały materiał, sugerujemy zapoznanie się z instrukcją krok po kroku na temat budowy w domu. Ponadto możesz obejrzeć wideo:

Instrukcja ze zdjęciami i objaśnieniami do budowy prostej kurniku z drewnianej ramy na słupowym fundamencie

Jako fundament kolumnowy, metalowe rury

Na początek będziesz musiał stworzyć filary wsparcia. Biorąc pod uwagę ciężar całej konstrukcji kolumny, słupki powinny być wykonane z rur stalowych Ø1009ndash, 150 mm. Potrzebny jest również arkusz metalu, pocięty na kwadraty. Grubość metalu nie jest mniejsza niż 4 mm. Wytnij kwadraty powinny być spawane do słupków podpory. Natychmiast warto zauważyć, że filary powinny mieć taką samą wielkość.

Wymagany znacznik dla przyszłej współpracy

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca do budowy. Za pomocą drewnianych kołków i liny wykonuje się znakowanie terytorium. Jest to ważny etap prac, ponieważ ostateczny wynik w dużej mierze zależy od jakości prac przygotowawczych.

Słupy podpory są zainstalowane pionowo

Po oznakowaniu konieczne jest usunięcie żyznej warstwy gleby za pomocą jednego szpadla bagnetowego do 250 mm. Na rogach wykopanego dołu zainstalowane są filary podpory przyszłego kurnika. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na ich instalację. Muszą być zainstalowane ściśle pionowo. Co więcej, górna podeszwa ze wszystkich 4 podpór musi być ściśle wyrównana względem siebie. Grunt pod podeszwą kolumny musi być zagęszczony. Jeśli w Twoim obszarze występuje niestabilna ziemia, koniecznie trzeba wykonać poduszkę z piasku. Warstwa piasku i gruzu wlewa się do dna. Poduszka jest staranowana, po czym mocowane są słupy podpory. Nawet jeśli występuje niewielka różnica w poziomie, można ją wypoziomować, mocując dolne wiązanie.

Słupy podpory są pomalowane, a pasek z drewnianych prętów

Zainstalowane słupy podpory muszą być pokryte środkiem antykorozyjnym, a także pokryte farbą odporną na wilgoć. Będzie to stanowić dodatkową ochronę. Po zamontowaniu górnej taśmy z płyty. W tym celu można użyć płyty o wymiarach 150 × 50 mm. Po pierwsze, pręt z dwoma krótkimi bokami jest przymocowany do metalowej podeszwy. W tym celu wykonuje się otwór w metalu, jak również w pręcie. Jest on mocowany za pomocą stalowych śrub. Po górze układa się dwie deski o długich bokach i mocuje w ten sam sposób. Mocowanie powinno być mocne i niezawodne, ponieważ będzie to decydowało o jakości przyszłej konstrukcji.

Po wykonaniu ramki z paska

Gdy baza jest już gotowa, zaczynamy tworzyć drewnianą ramę. Jednak przed tym wykopany dół jest wypełniony ziemią (i może być gruzem), który jest deptany. W rogach zamontowane są słupy podpierające, które można przymocować za pomocą metalowych narożników i wkrętów do wcześniej położonego drewnianego pasy. Natychmiast uformował otwór na wejście do klatki. Aby uzyskać większą wytrzymałość, usztywnienia są tworzone na środku wysokości budynku. Belka może mieć 600 × 500 mm.

Wykonanie dachu z dwoma stokami

Teraz nadszedł czas, aby zaaranżować dach, w tym przypadku dach ma 2 rampy. Krokwie są montowane i mocowane do górnej ramy ramy.

Krokwie powinny być bezpiecznie zamocowane

Krokwie są dodatkowo mocowane za pomocą przekładek, aby nadać dachowi niezbędną sztywność. Utworzony strych można wykorzystać do przechowywania siana, trocin i innych.

Kurczak może być wyposażony w piec USB i pomalowany

Gdy rama jest całkowicie gotowa, należy przejść do jej skóry. Na zewnątrz takiej kurnika można okleić sklejką. Ściany ramy muszą być zaizolowane wełną mineralną. Wewnątrz ściany można również szyć sklejką, a także innym materiałem arkuszowym. Jeśli chodzi o dach, to wykorzystuje dachy metalowe. Konieczne jest zaizolowanie dachu. Wewnątrz sufit jest pokryty sklejką lub podobnym materiałem. Niektórzy używają płyt kartonowo-gipsowych.

Na spacery z kurcząt organizowane jest oddzielne miejsce

Widać, że istnieje dodatkowe miejsce do chodzenia drobiu. Jako ramę zastosowano pręt i metalową siatkę. Ponadto siatka jest wyłożona obwodem fundamentu. Wyklucza to przenikanie drapieżnych zwierząt do ptaka. Drzwi muszą być zainstalowane w obudowie, aby można było czyścić wewnątrz. Drabina jest również przeznaczona do wyjścia kurczaków z domu na ulicę. Przejście jest wykonane z desek, płyty poprzeczne w tym samym czasie nadają sztywność konstrukcji i służą jako schody.

Zatrzasnąć drzwi

Prosty zatrzask jest przymocowany do drzwi w kabinie. Dodatkowo zaleca się zamontowanie zawiasów na kłódkę, aby pod twoją nieobecność kury nikt się nie ukradł.

Wewnętrzny układ klatki

Jeśli chodzi o przestrzeń wewnętrzną, widzimy, że dwa bieguny są ustalone na noc. Trochę wyżej jest dodatkowa półka. Do tyczek należy przymocować niewielki pomost, aby łatwiej było wspinać się kurczętom. Aby kontrolować tryb temperatury, należy zainstalować termometr.

Gniazdo dla kurczaka

W kurniku musi być gniazdo. Powinien znajdować się z dala od stałych gniazd. Żwirek to siano.

Pozostawienie kurnika na zewnątrz

Pamiętaj, aby zrobić drzwi, aby wyjść z ptaka na ulicy. W tym przypadku stosuje się drzwi podnoszone. Jako pijący jest zwykłe plastikowe wiadro. Karmniki znajdują się w kurniku.

Taka kurnik będzie doskonałą ochroną dla kur nawet w zimie

Ta konstrukcja jest dość prosta. Nawet w ostre zimy będzie doskonałym miejscem do trzymania kurczaków. Konieczne jest uzupełnienie, że wentylacja do wentylacji jest z konieczności wywnioskowana.

Wydaje się, że całkiem możliwe jest stworzenie takiego kurnika nawet dla tych letnich mieszkańców, którzy nie mają dużego doświadczenia w budownictwie. W takim domu nawet 10 kur może żyć swobodnie. Aby przybliżyć wielkość, dostarczamy również instrukcje i schematy z wyraźnie zaznaczonymi wymiarami dla każdego elementu.

Budowa kurczaka: szczegóły

Wykonując te rysunki, możesz zaprojektować i zbudować mały, ale ciepły dom dla kur w swojej daczy. W wyniku końcowym będzie wyglądać następująco:

Schemat małego kurnika pokrytego deskami

Wysokość kosza wynosi 2450 mm, szerokość 1300 mm, a długość 2500 mm. Warto zauważyć, że przy budowie takiego domu można użyć belek 40 × 100 mm dla ramy i 25 × 100 dla poszycia szkieletu.

Budowa zaczyna się od utworzenia podstawy. Aby wzmocnić krokiem 600 mm wewnątrz ramy ustalone krzyże. Na początku wykonuje się szkielet prętów, a na śrubach samogwintujących przymocowana jest płytka USB.

Baza drewnianej podłogi

Pod podstawą możesz umieścić bloki i inne podobne materiały. Po wykonaniu ramki wykonano całe prefabrykowane bloki, co widać na poniższych schematach:

Rama boczna z drzwiami

Ramka z tyłu kurczaka

W ramie natychmiast uformowały się drzwi. Powinna mieć wystarczającą wysokość, aby można było swobodnie wchodzić do kosza w celu jego konserwacji. Wysokość drzwi może osiągnąć 1770 mm, a szerokość 750 mm. Okna mają wymiary 550 × 600 mm.

Wszystkie wykończone boki ramy są przymocowane do drewnianej podstawy. Powstaje dach jednospadowy:

Montaż dachu jednospadowego

Następnie można przystąpić do boazerii ścian ramy za pomocą desek lub arkuszy materiału. Dach pokryty jest łupkiem, metalem itp., Tutaj nie ma żadnych specjalnych zasad:

Poszycie ścian i pokryć dachowych

Prawie cała kurnik jest gotowy, w końcu buduje się skrzynki na gniazda. Te wiszące gniazda muszą mieć drzwi, abyś mógł odebrać jaja z gniazda na ulicy i wymienić miot. Wygląda to tak:

Robić gniazdo dla kurczaka

Ptaszarnia do chowu kurcząt jest obowiązkowa. Rozmiar może być absolutnie dowolny. W naszym przypadku wysokość obudowy wynosi 1500 mm, szerokość 2500 mm, a długość 3700 mm. Wybór wielkości wybiegu dla ptaków określa się na podstawie ich liczby.

Miejsce do chodzenia z drobiu

Zastanawialiśmy się więc, jak prawidłowo zbudować dom dla kur. Jeśli masz pomysły, możesz napisać o nich na końcu tego artykułu. Mamy nadzieję, że ten materiał dał ci do myślenia. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem pracy głośność może wydawać się niewykonalna, ale kiedy proces już się rozpoczął, w praktyce wszystko nie jest takie trudne. Kreatywne inspiracje dla Ciebie!

Dodaj komentarz

15 − 6 =