Jak zrobić ślepy obszar wokół domu

Contents

Jak zrobić ślepy obszar wokół domu

Domowe żaluzje z własnymi rękami, z których można zrobić ślepy obszar wokół domu

Nawet tak solidna i niezawodna konstrukcja jak dom ma w rzeczywistości dość wrażliwą konstrukcję. Przede wszystkim fundament domu, jego fundament, wymaga ochrony. Służy jako wsparcie dla wszystkich elementów, ale jego lokalizacja powoduje zagrożenie trwałym niszczącym wpływem wilgoci zawartej w otoczeniu. Wilgoć może przedostawać się do ziemi, podobnie jak z wód gruntowych podczas powodzi, jak również z przenikania wody głębinowej lub burzowej.

Czym jest obszar niewidomych, jakie jest jego znaczenie

Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, jakie są zalety obszaru niewidomych. Jego głównym zadaniem jest ochrona fundamentu przed działaniem wilgoci, a dostatecznie wysokiej jakości ochrona zapobiegnie bardzo negatywnemu zjawisku, wycofaniu fundamentów, które z czasem może doprowadzić do zniszczenia domu.

Oprócz celów technicznych obszar niewidomych pełni rolę dekoracyjnego wykończenia terytorium przylegającego do domu. Obramowuje cały obwód domu, umożliwia wygodne rondo przy każdej pogodzie.

Jakościowo wykonana nawierzchnia wyklucza możliwość mycia domu wodą burzliwą lub rozmrożoną wodą, gleba w wyniku tego negatywnego procesu nie jest jednakowo nawilżona, co grozi gwałtownym pojawieniem się pęknięć na fundamencie lub ścianach.

Nie mniej ważnym momentem będzie obszar niewidomych, odpowiednio skonstruowany w przypadku, gdy dom stoi na ziemi otchłani. Czasem wystarczy zimowanie, aby zniszczyć dom na glebach podatnych na obrzęk. Problem polega na tym, że nasycona wodą gleba powoduje nierównomierny obrzęk. Czasami przyłożone ciśnienie może spowodować poważne uszkodzenie.

Analizując istotę tego problemu, można wyciągnąć wniosek, że chodnik na falochronie powinien zostać ogrzany.

Eksperci twierdzą, że konieczne jest zbudowanie ślepego obszaru bezpośrednio po zakończeniu okładzin ścian domu i jego piwnicy. Odkładanie kładzenia na cały rok, jak robią to niektórzy budowniczowie, jest dość niebezpieczne.

Więcej informacji na temat korzyści z obszaru niewidomych i zasad jego konstrukcji - na wideo:

Konstrukcja każdego obszaru niewidomego składa się z dwóch elementów:

Podczas konstruowania podkładu można zastosować następujące elementy:

Grubość leżącej poniżej warstwy nie powinna być mniejsza niż 0,2 m, jej materiał w konkretnym przypadku dobiera się w zależności od powłoki.

W praktyce stosuje się różne typy obszarów niewidomych, ale następujące roszczenia dotyczą materiałów:

 • wysoki stopień wodoszczelności,
 • niemożność zniszczenia przez wodę,
 • wystarczająca dekoracyjność.

Żaluzje można skonstruować z:

 • asfalt,
 • brukowiec,
 • kostki brukowe i płyty chodnikowe,
 • beton i inne trwałe materiały budowlane.

Jako warstwy podłoŜa i przykrywające czasem stosuje się mieszaninę piasku i gliny lub piasku i gliny z dodatkiem drobnego Ŝwiru. Grubość tej warstwy powinna wynosić co najmniej 10 cm.

Jak zrobić ślepy obszar wokół domu własnymi rękami

Ponieważ głównym zadaniem obszaru niewidomego jest usunięcie wody z piwnicy, należy ją zaplanować w taki sposób, aby strona przyległa do domu była wyższa. Kąt nachylenia jest obliczany w zależności od materiału pokrywającego. Na przykład: podczas budowania żaluzji asfaltowej kąt nachylenia może wynosić 3-5 stopni, a jeśli stopa jest wykonana z kostki brukowej, zaleca się wykonanie kąta około 10 stopni.

Aby obliczyć optymalną szerokość żaluzji, należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby i szerokość nawisu gzymsu. Jeśli w glebie jest wystarczająco plototnaya obszar Żaluzja może być szerszy niż okapu, podczas sadzenia do gleby, a następnie szerokość otmosti powinna wynosić co najmniej 1 m. W każdym przypadku szerokość obszaru ślepej być nie mniejsza niż 0,6 m. Przydatnym struktura dodatek może służyć do odprowadzania zasobnika wody , ustaw go na obwodzie obszaru niewidomego. Może być wykonany z betonu lub ze zwykłej rury przeciętej wzdłuż. Połóż na przygotowanym fundamencie betonowym.

Szczególna uwaga będzie wymagać prześwit pomiędzy złączem a podstawą obszaru ślepym, nie zaleca się wykonać szew kompensacji, jego szerokość powinna wynosić od 1 do 2 cm. Wypełnienie może być piasek, ale lepiej jest korzystać z tego pasa dwuwarstwowego pokrycia dachowego. Z tym samym sukcesem możesz użyć bitumu lub specjalnych uszczelniaczy.

Łatwiejsze do wykonania będzie opcja, która wiąże się z impregnacją fundamentu, hydroizolacja będzie musiała być kontynuowana do poziomu obszaru niewidomego. Nie zaleca się łączenia podstawy z roletą - nawet w przypadku niewielkiego skurczu, cokół może zostać uszkodzony.

Blind - instrukcja wykonywania krok po kroku

Ponieważ jakość obszaru niewidomego, który ma służyć jako ochrona podstawy domu, może wpływać na integralność ścian i przedłużyć żywotność cokołu, należy zwrócić uwagę na proces jego układania.

Wspomnieliśmy już, że materiały do ​​wykonywania ślepych obszarów mogą być różne, ale najczęściej stosowany odlew betonowy na odpowiednio przygotowanej podstawie. Zalecana szerokość podstawy wynosi 0, 7 m. To wystarcza, aby wykluczyć możliwość dodatkowego przedostania się wilgoci do cokołu.

Na pierwszym etapie przygotowania należy zmierzyć 0, 7 m od ścian i zamontować kołki na całym obwodzie fundamentu, zaznaczyć krawędź żaluzji za pomocą liny. Następnie możesz rozpocząć wykop, a mianowicie - do próbki gleby, możesz jej użyć do wyrównania terenu. Głębokość wykopu powinna wynosić około 15-20 cm, co stworzy dobrą poduszkę z piasku.

Rowy są wykopywane na całym obwodzie domu, pamiętając jednak o danej szerokości i głębokości. Powierzchnia fundamentu powinna być oczyszczona z ziemi i pyłu - to zapewni wyższy poziom przyczepności materiałów podczas wylewania betonu.

Podstawa pod poduszką piaskową będzie musiała zostać wypoziomowana na zwykłym poziomie budynku, na tym etapie eksploatacji można użyć konwencjonalnej łopaty.

Odradza się wypełnianie poduszki z piasku, nie jest to zalecane, będzie to rodzaj buforu, który zmiękcza glebę podczas sezonowych wahań temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowy na glebach podatnych na obrzęk. Czasami zdarza się, że w ciągu roku ślepa powierzchnia betonu jest pokryta pęknięciami, jej wygląd staje się nieestetyczny.

Aby uniknąć tego rodzaju problemów:

 1. Aby piasek do wypełnienia był czysty, bez dodatku rozbitych cegieł i różnych gruzu budowlanego, gdy gleba zostanie rozszerzona, wtrącenia te zostaną wyciśnięte na powierzchnię złoża piasku i mogą przyczynić się do zniszczenia dolnej warstwy ślepej strefy.
 2. Na dnie wykopu piasek jest pokryty warstwą o pożądanej grubości i wyrównany.
 3. Następnie wykonuje się zagęszczanie piaskowe, co można wykonać za pomocą prostego urządzenia wykonanego z cięcia drewnianej belki.
 4. Wytarty piasek zwilża się wodą, kilkakrotnie powtórzyć procedurę, aż do uzyskania poduszki o pożądanej gęstości. Upewnij się, że osiągasz odpowiednią jakość, możesz stanąć na piasku - na powierzchni powinna pozostać czysta droga, poduszka nie powinna wpaść pod twoje stopy.
 5. Ze względu na grubość poduszki powinna wynosić co najmniej 5 cm, a jej powierzchnia powinna być poniżej poziomu gruntu o około 5-7 cm.

W przypadku budowania na glebach nie makowych, glina czerwona jest czasem używana jako dolna warstwa poduszki, grubość warstwy gliny może sięgać 10-15 cm .Jeśli gleby zboczy mają puchnąć, aby wypełnić poduszkę, lepiej jest użyć piasku.

W następnym etapie pracy musisz ustawić krawężnik. Szafki zamontowany na zewnętrznej powierzchni ślepej ściśle przez przewód objętej przez śledzenie poziomy kontroli poziomu i pionu r instalacji każdego fragmentu. Między kamieniami krawężnikowymi zaleca się pozostawić odległość rzędu 1-1,5 cm, a podczas wylewania beton wypełni te szczeliny, podczas utwardzania powstają silne wiązania. Po zainstalowaniu krawężnika żwir może być zakryty, jego warstwa powinna wynosić około 3 cm.

Następnie wzmocnić siatkę celą o wysokości 5 cm, którą należy ułożyć w taki sposób, aby odległość do warstwy żwiru była rzędu 5 cm, a do planowanego poziomu warstwy betonowej - 3 cm.

Po zakończeniu prac przygotowawczych można rozpocząć nalewanie betonu. Do jej przygotowania możesz użyć standardowego przepisu:

 • 3 kawałki żwiru,
 • 1 część cementu,
 • 1 część piasku,
 • woda - do uzyskania kremowej konsystencji.

Beton powinien z łatwością wypełniać wszystkie istniejące puste przestrzenie, ale zbytnie jego dozowanie nie jest zalecane, nadmierna wilgoć może powodować bulgotanie.

Więcej informacji na temat budowy obszaru betonowej żaluzji:

Aby zapewnić równomierną dystrybucję betonu, zaleca się okresowe wybijanie drewnianych zworków. Po wylaniu sekcji betonem należy wypoziomować jej powierzchnię lub szeroką łopatką lub warstwą tynkową. Nie zapominaj, że nachylenie powierzchni betonu w kierunku krawężnika powinno być nie mniejsze niż 5 stopni.

Eksperci nie zalecają, aby betonowy chodnik był solidny, a zagrożenie jego zniszczeniem po pierwszym zimowaniu będzie bardzo wysokie. Prawidłowe jest instalowanie połączeń odkształcalnych co 2, 5 - 3 m, powinny one być instalowane w poprzek obszaru niewidomego. Jako szwy można zastosować szyny poddane obróbce stopionym bitumem. Zainstaluj je na krawędzi.

Aby zwiększyć odporność na wilgoć, powierzchnia betonu jest poddawana prasowaniu. Proces polega na wypełnieniu powierzchni betonu, który jeszcze nie zestalił się warstwą cementu i wygładzeniem powierzchni za pomocą metalowej pacy.

Następnie przykryj całą powierzchnię ściereczką, nawilż ją i pozostaw na tydzień. W tym czasie utwardzany beton wylewa się dwa razy dziennie z konewki ogrodowej, tkanina musi być cały czas mokra.

Jak widać, wylewanie ślepego obszaru betonem nie ma szczególnej złożoności, możliwe jest wykonanie całej pracy własnymi rękami.

Cechy konstrukcji bruku

Po kopanie rowów wymagają stworzenia odpowiedniej warstwie piasku, jej grubość może wynosić od 10 do 20 cm, przy zastosowaniu kruszonego grubość drobnych cząstek skalnych w dolnej warstwie może być zmniejszona o grubości 3-5 cm, zaleca się kubeł - .. W 10 cm, w celu wypełnienia przestrzeni które pozostaną między poszczególnymi fragmentami obszaru niewidomego będą musiały być pokryte piaskiem.

Niewidomy obszar płyt chodnikowych, w czym ma swoje zalety

Podstawa dla niewidomych powierzchni płyty chodnikowej może również służyć jako poduszka piaskowa zbudowana z drobnego żwiru. Aby wypełnić luki między płytkami, możesz również użyć czystego piasku.

Aby upewnić się, że podnóżek jest czysty, a układanie jest prostsze, należy zaprojektować szerokość, która jest wielokrotnością szerokości płytki. W tym przypadku nie musisz łamać integralności płytek i przecinać każdego z nich.

Płytki chodnikowe, jeśli są oceniane pod kątem praktycznym, są optymalnym materiałem dla niewidomych:

 1. pasuje szybko, nie wymaga ułożenia dodatkowej warstwy podstawy,
 2. jego żywotność to dziesięciolecia,
 3. jeśli to konieczne, łatwo jest zastąpić każdy z uszkodzonych fragmentów,
 4. forma płytek o dobrej jakości jest dość atrakcyjna.

Jak zbudować ślepy obszar płyt chodnikowych:

Żaluzje bez błędów: jak prawidłowo zrobić ślepy obszar wokół domu

Niewidomych części domu jest jednym z ważnych aspektów w tworzeniu długiej i komfortowej pracy samego domu. Tworzy on ochronę fundamentu i gleby wzdłuż obwodu przed działaniem wilgoci. Po intensywnym deszczu lub śniegu lub topnieniu śniegu w pobliżu budynku może gromadzić się woda. Może również spływać z dachu. Wilgoć może uszkodzić górną warstwę gleby i dotrzeć do piwnicy. Jeśli tak się stanie, wówczas potencjał nośny fundacji poważnie osłabnie. W rezultacie cała struktura zostaje spłukana.

Podczas tworzenia odpływu konieczne jest utworzenie obszaru niewidocznego. Rynny będą stanowić podstawę do obrony przed wodą pochodzącą z dachu, ale nie chronią przed opadem.

Niezwykle ważne jest prawidłowe wzniesienie obszaru niewidomego, gdy masz fundament na płytkich głębokościach. Jego podeszwa jest dość blisko powierzchni, a woda może łatwo dotrzeć do głębokości jej umieszczenia bez problemów. Wtedy siła podeszwy zniknie, podeszwa się zatonie, a fundament utraci swoje formy i zacznie się rozkładać.

Konieczne jest stworzenie obszaru niewidomego i wyposażonego fundamentu.

Aby stworzyć mocny i trwały ślad, konieczne będzie właściwe dobranie materiałów o wysokiej jakości i ścisłe przestrzeganie technologicznych aspektów konstrukcji.

Niewidomy obszar płytek.

Głównym zadaniem obszaru niewidomego jest ochrona fundamentu. I jego szerokość - jest to parametr, który należy uzyskać w miarę możliwości. Zalecana minimalna wartość to 80 cm, a maksymalne wartości to już tylko biznes. Nie ma standardów. Odpowiednia szerokość zapewni wchłanianie wilgoci do gleby z dala od domu.

Definiując szerokość, należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno zadanie obszaru niewidomego - ślad obwodowy. Scena powinna zapewniać swobodny ruch po tej ścieżce: bez chodzenia bokiem lub ciasno do ściany. Biorąc pod uwagę ten czynnik, szerokość powinna być ustawiona w przedziale 100 - 250 cm.

Rolety powinny być uformowane ze spadkiem. Tak więc woda spłynie ze ścian budynku. Według sowieckich standardów parametr odchylenia jest następujący: 5 - 10 cm na 100 cm szerokości. Oznacza to, że krawędź obszaru niewidomego, którego szerokość wynosi 100 cm, osiągnie wysokość 5-10 cm w pobliżu ściany budynku. Druga krawędź będzie na tym samym poziomie, co podłoże. Tak więc jest dość strome zejście. Jest optymalny do szybkiego i efektywnego odprowadzania wody. Ale ruch na takim ślepym obszarze będzie problematyczny. Jeśli kąt nachylenia zostanie zmniejszony, natężenie przepływu spadnie znacznie, woda może ogólnie gromadzić się na powierzchni. Chociaż ruch na scenie będzie wygodny.

Biorąc pod uwagę idealną powierzchnię obszaru niewidomego (gładkość, gładkość) dopuszczalne jest nachylenie 1 cm, jednak na podobnej powierzchni trudno będzie się poruszać w zimie - bardzo ślisko.

Jeżeli do przydzielonych zadań użyto materiału o chropowatej powierzchni, minimalna wartość nachylenia wynosi 1,5-2 cm.

Do tego zadania należy podejść bardzo poważnie. Istnieją różne wersje materiałów, które tworzą ślepy obszar. Najbardziej popularny jest żelbetowy.

Podczas korzystania z niego praca jest wykonywana zgodnie z następującym algorytmem:

 1. Czyszczenie witryny pod kątem przyszłego projektu.
 2. Pręty zbrojeniowe (minimalna średnica - 6 mm) tworzą siatkę. Jego komórki są następujące: 30 x 30 cm, komórki są połączone drutem wiążącym.
 3. Montaż szalunków. W tym celu zaangażowane są rady.
 4. Wypełnianie szalunków.

Przed utworzeniem ślepego obszaru przygotowuje się jego podstawę: na obwodzie struktury wzdłuż szerokości obszaru niewidomego górna warstwa gleby jest wyeliminowana - około 13 cm, przy ścianach piwnicy, głębokość powinna nieco przekroczyć ten parametr. Wylana mieszanka betonowa powinna spłynąć do domu, delikatnie ją wyciskając. Niektóre inne elementy mocujące, ślepe na strukturę, nie są wymagane.

Następnie są oznaczone granice obszaru niewidomych. Kołki wchodzą w grę. Są młotkowane. Między nimi rozciąga się sznurek. Dno wykopu pokryte jest piaskową warstwą o grubości 5 cm, podparta betonem.

Jeśli gleba jest piaszczysta w strefie roboczej, można wykluczyć użycie piasku. Na tej warstwie są umieszczone Szalunki, zbrojenie, konieczne jest wylanie betonu. Elementy wzmacniające muszą być całkowicie skoncentrowane w betonowej podstawie. W tym celu baza trochę się podnosi.

Beton powstaje w takich proporcjach:

Żaluzje z betonu.

Jeśli zamierzasz zbudować ślepy obszar z popiołu - wynik spalania węgla w TPP, bądź czujny. Popiół może być źródłem promieniowania. Będzie to miało szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców.

Z reguły węgiel wydobywany jest w kopalniach rosyjskich. Występuje bardzo wysoki poziom promieniowania. W TES nie przeprowadza się testów promieniowania. Jest ważny czynnik - zawartość ciał stałych w węglu. Dlatego kupując prochy i wykorzystując jego działalność budowlaną, ryzykujesz poważnie pogorszenie stanu swojego zdrowia. Aby zmniejszyć ryzyko, kupuj popioły za pomocą dozymetru. To urządzenie obliczy poziom promieniowania.

Również w kategorii materiałów promieniowania znajduje się blok żużla. W swoim składzie jest również wymieniony jako popiół. Zdarzają się przypadki, gdy w pomieszczeniach mieszkalnych utworzonych z takich bloków wykrywane są bardzo wysokie poziomy promieniowania.

Niezwykle rzadkie promieniowanie podwyższone występuje w blokach fundamentowych i płytach żelbetowych. W pracach budowlanych zamiast bloków żużlowych można stosować bloki trocin. Ta opcja jest całkowicie czysta w planie ekologicznym.

Metal może również emitować promieniowanie. Dotyczy to zarówno odmian czarnych, jak i kolorowych. Niebezpieczne tło występuje najczęściej w metalu ze stopionego metalu. Tutaj mówią echa Czarnobyla. Metal z tej strefy był eksportowany i topiony. I jest pewne prawdopodobieństwo, że kupując produkt metalowy na niewidomym obszarze, dostaniesz "element" Czarnobyla. Przy zakupie również pracować z dozymetrem.

Prace nad powłokami dla osób niewidomych

Po absolutnym utwardzeniu mieszanki betonowej można ją na niej ułożyć. Bardzo często tworzy się powłoka obliczone elementy nawierzchni (PEM) lub z kostki granitowej.

Pierwsze różnią się jakością i wyglądem. Jako opcje wysokiej jakości uznawane są cegły kwasoodporne o parametrach 12 x 25 x 5 cm, które radzą sobie z obciążeniami wynikającymi z częstych przemieszczeń i chodzenia, a także z warunków naturalnych.

Standardowe FEM nie mają wymaganej wytrzymałości. Wpływa to negatywnie na czas ich służby. Rozciąga się na 5 lat. Przez ten czas ich pierwotny wygląd zostaje całkowicie utracony. Taka powłoka powinna służyć co najmniej 10 lat.

Kostka brukowa jest doskonałą opcją do okrycia. Jego siła jest wysoka, jego żywotność jest przyzwoita, istnieje bogata paleta kolorów. Może być używany jako mozaika do tworzenia skomplikowanych wzorów. Jego główna wada wiąże się z ogromną ceną.

Niuanse samoobrony ślepego obszaru wokół domu

W tym artykule powinniśmy zwrócić uwagę na następujące niuanse:

 1. Nie wznosić natychmiast po budowie cokołu. Podczas wykonywania zasypu wykop jest wypełniony glebą, wcześniej wydobytą z niej. Oznacza to, że kurs jest czarnoziem, gliną itp. Do pewnego stopnia występuje opadanie jakiejkolwiek gleby. Całkowite osiadanie wymaga czasu. Jeśli natychmiast zbudujesz zasłonę, nie czekając na tę zmianę, to w przypadku wniknięcia wilgoci do gruntu, zatonie, zmieniając kształt obszaru niewidomego. I na jego powierzchni powstają pęknięcia. Aby zapobiec takiemu obrazowi, odwróć zasypkę z piasku, który łatwo przechodzi przez wodę. Kiedy kompetentnie polotete i wyrównać, możesz utworzyć obszar niewidomych w ciągu 24 godzin. Chociaż ta konstrukcja lepiej jest zacząć po zbudowaniu budki lub 8-12 miesięcy po pracy na fundamencie.
 2. Do powlekania Nie używaj płytek ceramicznych. Ma gładką śliską i traumatyczną powierzchnię. Poza tym ma bardzo skromne życie. W końcu układa się go bezpośrednio na betonowej płaszczyźnie, która rozszerza się na zimno. I taka osłona wkrótce pęka.

Do układania tego materiału należy użyć mieszanki wytworzonej z kubła cementowego (gatunek M400) i 3-4 wiaderek piasku, a także 70 g detergentu. Ostatni składnik chroni utworzoną kompozycję przed opadaniem.

Istnieje bardziej ekonomiczna wersja instalacji - na piasku. Ale żywotność powłoki w tej sytuacji będzie krótkotrwała. Kiedy wilgoć przedostanie się do piasku, materiał będzie miał miejsce, konieczne będzie jego ponowne zainstalowanie lub całkowite zastąpienie.

Inną ekonomiczną opcją o podobnej charakterystyce jest układanie na suchą mieszankę. Tak przyjemny wygląd powierzchni utrzyma się nieco dłużej. Dlatego pierwsza opcja jest optymalna.

Jak wiadomo, głównym zadaniem obszaru niewidomego jest ochrona. Ale sam wzór jest pożądany, aby chronić się przed wodą, poruszając się z dachu. Konieczne jest zorganizowanie wycofania jakościowego w formie rynien. Będą zorganizowane wzdłuż całego obwodu dachu. Tak więc najpierw woda będzie w rynnach, a następnie trafi do rury spustowej. W rezultacie nadal będzie na scenie, ale wysokość jego przepływu drastycznie spadnie. Zmniejszenie i wpływ na powierzchnię ślepej powierzchni.

Zgodnie ze starymi standardami, technologia spustu została wykorzystana w budynkach o liczbie pięter więcej niż dwóch. Dziś wyzwanie jest zorganizowane w każdym prywatnym domu.

Nie zaszkodzi ślepemu zaizolowanie. Ziemia zamarznie na zimno. Do takich celów w kompozycji betonowej wykonuje się casting: zamiast gruzu, claydite.

Wymagania końcowe dla osób niewidomych:

 1. Optymalna szerokość zapewnia skuteczny drenaż i wygodne chodzenie: 1-2 m.
 2. Optymalne nachylenie według tych samych kryteriów: 1,5 cm (na metr szerokości).
 3. Tworząc fundament, konieczne jest wykopanie wykopu z niewielkim odchyleniem w kierunku struktury mieszkalnej. Obszar niewidoczny musi być w bliskim kontakcie z domem na całej głębokości.
 4. Optymalnym i bezpiecznym materiałem jest żelbet. Gwarantuje doskonały wynik pod względem wytrzymałości i trwałości.
 5. Optymalna opcja powlekania - cegła kwasoodporna - MES. Pasuje do betonowej mieszanki.
 6. Bez względu na to, ile pięter znajduje się we wznoszonym domu, wymagany jest jakościowy drenaż. Znacznie zwiększy to żywotność obszaru niewidomego.

Przykład wykończonego ślepego obszaru z drenażem.

Film Aleksandra Kvashiego na temat tworzenia niewidomych miejsc własnymi rękami jest nie tylko jednym z najbardziej popularnych. Autorzy materiału nie wyłączali możliwości komentowania, więc widzowie byli w stanie aktywnie krytykować prezentowany materiał i dogłębnie przeanalizować błędy.

Jak zrobić konkretny obszar - instrukcje krok po kroku, od przygotowania zaprawy, do wylewania betonu

Niezawodna, sprawdzona w czasie metoda ochrony fundamentu przed działaniem wody powierzchniowej - instalacja betonowej części rolet wokół domu. Bezwarunkową zaletą niewidocznej powierzchni betonu jest taniość i prostota produkcji.

100% ochrona przed wilgocią zapewnioną przez nawierzchnię betonową z integralną powłoką, nie jest w stanie zagwarantować żadnego materiału (bez ustawiania wielopoziomowego "ciasta"). Stan fundamentu znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w położeniu całej konstrukcji. Dlatego fundacja potrzebuje ochrony kapitału.

Jest to główne zadanie obszaru niewidomych - ochrona piwnicy i podstawy domu. Oprócz bariery wykonuje kilka innych funkcji. Pozwala na przykład na zorganizowanie bardziej wygodnego ruchu na scenie i nadanie jej pełnego wyglądu.

Betonowa roleta wokół domu własnymi rękami

Zastanów się krok po kroku, jak prawidłowo zrobić ślepy obszar wokół domu z betonu własnymi rękami. Oferujemy rozbicie wszystkich etapów rozwoju na teoretyczne i stosowane.

 • W pierwszej części przeanalizujemy to, co trzeba wiedzieć i przygotować przed rozpoczęciem pracy.
 • W drugim - jak przygotować łóżko i odpowiednio wylać betonowy chodnik.

Wymagania dotyczące obszaru niewidomego i zasad jego urządzenia

 • szerokość obszaru betonu, Według SNiPu 2.02.01-83 powinno wynosić 200 mm. więcej niż nawis materiału pokrycia dachowego. W obecności odpływu uwzględnia się również jego parametry. Ten sam SNiP reguluje szerokość, w zależności od rodzaju gleby. Tradycyjną (optymalną) szerokość obszaru niewidomego można uznać za 1 metr. Ta szerokość zapewnia swobodę ruchów i odgrywa rolę ścieżki wokół domu;
 • Długość. Ponieważ fundament musi być chroniony na całym obwodzie domu, logiczne jest, że obszar niewidoczny powinien również całkowicie otaczać konstrukcję. Jedynym wyjątkiem jest lokalizacja betonowej werandy;
 • głębokość lub głębokość penetracji nie powinna przekraczać połowy szacowanej głębokości zamarzania gleby właściwej dla danego regionu. Ten parametr można wyświetlić w tabeli lub żądanych informacji w zarządzaniu architekturą w lokalizacji obiektu.

  Zdolność betonowej ślepej przestrzeni do poruszania się wraz z glebą informuje ją o jej funkcji. W przeciwnym razie jego rola zostanie zredukowana do czerpania wody, co nie wystarcza do ochrony piwnicy.

  Uwaga: Głębokość mrożenia zależy od obecności komunikacji w ziemi.

  Uzbrojony w powyższe dane, możesz przejść bezpośrednio do obszaru betonowej konstrukcji urządzenia.

  Jak zrobić ślepy obszar betonu wokół domu

  • beton na obszar niewidomych. Znak jest wskaźnikiem jakości betonu, jego wartość waha się od 100 do 1000. Wskazuje udział cementu w betonie. Klasa betonu mieści się w zakresie od 3,5 do 8 i oznacza wytrzymałość betonu. Tak więc klasa B 15 wskazuje, że kostka wypełnienia betonem o wymiarach 15x15x15 cm jest w stanie wytrzymać ciśnienie 15 MPa.

  Jaka marka betonu jest potrzebna w obszarze niewidomym? Do przygotowania roztworu stosuje się cement klasy M 200 (klasa B15).

  Parametry (właściwości) betonu w zależności od marki są pokazane w tabeli.

  • piasek. Co jest potrzebne? W przypadku urządzenia dolnej warstwy poduszki odpowiednia jest rzeka lub piasek kopalniany. Najważniejsze, że nie zawiera dużych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić geowłókniny;
  • kruszony kamień (żwir). Dla osób niewidomych odpowiednie są rozdrobnione granulki z frakcji 10-20;
  • glina lub geowłóknina do urządzenia hydro-lock. W praktyce warstwa ta jest nieobecna w poduszce piwnicy, ponieważ beton dobrze spuszcza wodę;
  • cement do prasowania.

  Skład betonowej zaprawy na niewidomą

  Jeśli nie ma możliwości zastosowania betonu gotowego, można go ugniatać niezależnie. W tym celu należy przygotować:

  • cement na obszar niewidomych. Należy zauważyć, że marka betonu jest określona przez markę cementu i jego ciężar właściwy jako procent składników roztworu. Dla obszaru niewidomego stosowany jest cement portlandzki M400. Cement powinien być świeży, a co miesiąc magazyn traci 5% swoich właściwości. Sprawdzić świeżość wystarczy przyciąć w ręku trochę cementu, jeśli kurczy się w kłębek - data ważności na koniec, jeśli wylał się swobodnie - można z nim pracować;
  • piasek. Do przygotowania betonu należy przesiać i przemyć zanieczyszczenia i glebę;
  • gruz. Wskazane jest użycie frakcji żwiru 5-10 mm. W tym przypadku rozdrobniony kamień jest lepszy niż, na przykład, małe kamyki;
  • woda. Musi to być temperatura pokojowa;
  • dodatki. Jest to konieczne, aby nadać betonowi właściwości mrozoodporne. Szkło płynne jest często stosowane jako dodatek.

  Narzędzi trzeba betoniarce lub pojemnik do mieszania, łopatę, wiadro (lepiej jest wziąć plastik, to jest łatwiejsze do czyszczenia), zbiorników pomiarowych (na wodzie), ręczne lub zalogować zagęszczania vibroplastina.

  Przygotowanie zaprawy betonowej na obszar niewidomych

  W praktyce zaprawę przygotowuje się partiami po zakończeniu wszystkich prac przygotowawczych. Prześlemy ci gotowy przepis na zaprawę cementową i jak właściwie go wymieszać.

  Skład betonowego roztworu obejmuje: cement, kruszony kamień, piasek, wodę i różne dodatki zwiększające jej wytrzymałość. Zależność (proporcje) tych składników zależy od trwałości i wytrzymałości obszaru niewidomego.

  Uwaga: Składniki są mierzone tylko wagowo.

  Proporcje rozwiązania dla obszaru niewidomego

  W zależności od marki betonu proporcje będą się różnić. SNiP 82-02-95 reguluje skład mieszanki do produkcji betonu określonej marki.

  Mieszanka betonowa jest bardzo wymagająca w stosunku do ilości dostarczanej wody. Jego nadmiar zmniejsza wytrzymałość betonu, ponieważ usuwa mączkę cementową do górnej warstwy roztworu. Prowadzi to do tego, że twierdza jest rozmieszczana nierównomiernie. W praktyce oblicza się, że woda powinna stanowić około połowę ilości cementu. Dokładniejsze dane znajdują się w tabeli (stosunek wody do cementu (W / C) dla betonu).

  Ważna jest również kolejność dostaw komponentów do rozwiązania. W mieszalniku lub betoniarce cement jest najpierw zakryty i wylewa się wodę. Przez mieszanie otrzymuje się tak zwane "mleko cementowe". Następnie dodaj pozostałe komponenty do niego. Najpierw piasek wlewa się w małe porcje, a następnie żwir (żwir).

  Technologia urządzenia przestrzeni żaluzji z betonu z izolacją

  Przygotowanie bazy dla niewidomych. Aby to zrobić, usuń górną warstwę gleby, usuń wszystkie korzenie, kamienie itp. Zastosowanie ciągłego herbicydu wyeliminuje aktywność pod substratem. Na przykład leki Agrokiller lub Tornado.

  Markup. Aby to zrobić, przeciągnij linę na kołkach w rogach. Aby uniknąć zwijania liny, musisz zainstalować pośrednie stawki (5-6 m od siebie).

  Hydrauliczne urządzenie blokujące. Aby to zrobić, ułóż glinkę grubą warstwą 100-150 mm lub przykryj dno geowłókniną (papą, folią PVC, banerem reklamowym itp.). Zwróć uwagę, że folia nie rozdziera się lepiej na dnie wykopu, wlej warstwę piasku w 50-100 mm. Warstwa piasku o tej samej grubości jest również nakładana na wierzch folii. Piasek jest równy, zwilżony i zdeptany. W przypadku blokady hydraulicznej z gliny, warstwa piasku jest tylko jedna. Podczas układania filmu nie należy go rozciągać. Powinien być w stanie poruszać się swobodnie z glebą.

  Warto zauważyć, że wielu ignoruje ten etap pracy. W praktyce taka postawa powoduje, że woda przechodząca przez kompensację przechodzi bezpośrednio pod fundament, a gdy zamarza, zwiększa nacisk na nią.

  Zasypywanie gruzu. Grubość warstwy waha się od 50 do 100 mm. Żwir jest spłaszczony i przewrócony. Ponieważ gruz jest trudny do zagęszczenia, niektórzy zalecają użycie specjalnej siatki do układania, która jest wykorzystywana w projektowaniu krajobrazu do układania żwirowych ścieżek. Od razu zauważymy, że zwiększy wydatki na ślepy obszar bez specjalnej konieczności.

  Układanie przewodów komunikacyjnych. W tym celu wykonuje się w piasku otwory na rury i odbiorniki burzowe.

  Ocieplenie obszaru niewidomego. Na zagęszczonym piasku, który jest wypełniony gruzem i połączeniami, spieniony jest styropian lub penopollex. Dla obszaru niewidomego nadaje się tylko sztywny grzejnik, ale obawia się on obciążeń punktowych, dlatego należy go położyć na poduszce z piasku.

  Wzmocnienie betonowej strefy ślepej. Przeprowadza się to układając siatkę zbrojącą z komórkami 50x50 lub 100x100 mm lub tworząc lepki szkielet wzmacniający.

  Jeśli nie oczekuje się izolacji, siatkę wzmacniającą układa się bezpośrednio na gruzach na wysokość 20-30 mm. Co przyczyni się do lepszej dystrybucji betonu.

  Urządzenie szalunkowe. Deski lub sklejka są ściśle wyrównane. Aby wyrównać wytrzymałość betonu na pękanie, szalunki są wzmacniane przez słupki, które są instalowane od zewnątrz. Podczas instalacji nie zapomnij o tym, że deskowanie można zdemontować, co oznacza, że ​​wszystkie szwy będą widoczne po demontażu. W takim przypadku obszar niewidoczny będzie wyglądał brzydko. Dlatego przy instalowaniu płyt należy upewnić się, że wewnętrzne szwy są niewidoczne.

  Urządzenie złącz kompensacyjnych. W tym celu instalujemy drewniane listwy, deski (na krawędzi), które są wstępnie traktowane antyseptycznie lub frezowane. Zalecana odległość pomiędzy szwami odkształcenia obszaru niewidomego wynosi 2-2,5 metra. Szwy kompensacyjne są wykonane z konieczności po przekątnej w miejscu, w którym obraca się deskowanie (w rogach). Zadaniem kompensatora jest kompensacja rozszerzalności cieplnej betonu podczas operacji. Są one ustawione zgodnie z poziomem biorąc pod uwagę nachylenie deskowania, tk. kiedy wylewanie betonu na nich jest zorientowane. Jako alternatywę do drewna mogą działać Gerlen kauczuku butylowego taśmy (10 rubli / m) gidrorazbuhayuschy elastyczny przewód, na przykład, Penebar szybkiego SW45 A / B

  Według opinii, którzy zignorowali powstawanie szczelin dylatacyjnych po pierwszej zimie mieli pęknięcia. Wielu wierzy, że drewno pęcznieje i przepuszcza wilgoć. Uszczelnienie powstałych pęknięć może być specjalnymi szczeliwami, takimi jak mastik TEKTOR 103 (225 rubli / sztukę), ISOSEAL P-40 (280 rubli / sztukę).

  Zalewanie betonowej części ślepej. Podczas wylewania betonu, upewnij się, że kieszenie powietrzne nie tworzą się, a mieszanina cementu równo wypełnia całą przestrzeń. Ważne jest, aby podczas napełniania nie pojawiały się wybrzuszenia i zagłębienia. Ich obecność spowoduje stagnację wody w tych miejscach. Jeśli nie ma możliwości zrobienia całego obszaru naraz, część zostanie przelana, a następnie prace zostaną wznowione.

  Jak prawidłowo wylać konkretny obszar wokół domu - wideo

  Ochrona powierzchni betonowej przed zniszczeniem

  Wiele osób jest zainteresowanych tym, co obejmuje konkretny obszar wokół domu. Wszakże po wylaniu roztworu, żaluzje powinny być chronione przed wykrawaniem, deformacją, zniszczeniem, wilgocią, deszczem, śniegiem. Zastanów się, jak i co robić lepiej.

  Sposoby ochrony piwnicy:

  Żelazny betonowy rów wokół domu

  Jak naprawić żaluzje własnymi rękami?

  • Prasowana metoda prasowania - świeżo wylany beton jest posypany warstwą cementu (2 mm) z późniejszym zacieraniem. Suchy cement spełnia betonowy roztwór i zwiększa jego odporność na działanie wody.
  • Metoda mokrego klejenia - po 12-14 dniach od wylania (gdy beton wyschnie), należy chodzić po powierzchni obszaru niewidomego zaprawą cementowo-piaskową (1: 1) z dodatkiem pasty wapiennej (10% objętości mieszaniny).

  W tym celu odpowiednie są podkłady głębokiej penetracji, takie jak AURA Unigrund KRAFT (90 rub). Roztwory do zalewania są stosowane, gdy planowane jest dodatkowe wykończenie. Na przykład układanie płytek lub malowanie. Jeśli tak nie jest, lepiej użyć wodoodpornego środka, na przykład Eskaro Aquastop Waterproof W (1200 rubli) lub GKZh-11 (195 rubli / 5 litrów). Wzmacniacze betonu, takie jak Monopol 1 (1 600 rub / 5 kg), Monolith-20M (1 200 rub / 10l), Protexil (3 600 rub / 20 l) lub Ashford Formula (120 $ / 10 l) zyskują popularność.

  Ochrona żaluzji za pomocą płynnego szkła

  Rozwiązanie płynnego szkła i cementu jest bardziej budżetową wersją kompozycji ochronnej (podkładu, hydrofobizera), która zapewnia podobny wynik. Roztwór z płynnym szkłem wytwarza się z mieszaniny cementu, wody i ciekłego szkła w stosunku 1: 1: 1.

  Emalia musi spełniać określone parametry pod względem mrozoodporności, paroprzepuszczalności, odporności na wilgoć, przyjazności dla środowiska. Znakomita okazała się emalia poliuretanowa ELAKOR-PU (220 rubli / kg).

  W obliczu niewidomych z płytek, kamienia

  Na powierzchni betonowej ślepej podłogi należy położyć dachówkę (ceramiczną, klinkierową, brukową), kamyki lub kamień naturalny. W tym przypadku beton działa jak środek wiążący.

  • w pobliżu obszaru niewidomego pożądane jest zainstalowanie wody burzowej, która odprowadzi bieżącą wodę i wyklucza zamulenie terenu;
  • w celu zapewnienia równomiernego suszenia wypełnionego betonu, roleta jest przykryta folią. Tak więc odparowana wilgoć zatrzyma się na jej powierzchni. Ponieważ trudno jest pokryć szeroki obszar folią, może on być okresowo zwilżany. Czas do zakończenia utwardzania przy grubości ślepego obszaru 100 mm wynosi 1,5-2 tygodni;
  • po całkowitym wyschnięciu betonu, ślepy obszar jest usuwany. Powinieneś być ostrożny tutaj. Usunięcie obszaru niewidocznego może uszkodzić krawędzie obszaru niewidomego.

  Taka kolejność wykonywania robót i rachunek wszystkich określonych niuansów gwarantuje długie pełnoprawne funkcjonowanie betonowej strefy ślepej.

  Naprawa betonowej ślepej przestrzeni wokół domu własnymi rękami

  Najczęstsze problemy to:

  Niż do naprawy pęknięć w niewidomych miejscach?

  Eliminacja zależy od głębokości uszkodzenia (pęknięcia, szczeliny, łzy betonu):

  • nie więcej niż 1 mm. Stosuje się samoleczenie. Takie pęknięcie nie stwarza niebezpieczeństwa i zwykle jest trącone tarciem podczas chodzenia;
  • nie więcej niż 3 mm. Zakłada zastosowanie "testu cementu". Płytkie pęknięcia można wypełnić (zalać) płynnym roztworem cementu (1 część cementu na 1 część wody);
  • 3-30 mm. Takie pęknięcia są uważane za duże. Aby je wyeliminować, można użyć specjalnego uszczelniacza, takiego jak wyżej wspomniany TEKTOR 103, ISOSEAL P-40. Możliwe jest uszczelnienie pęknięcia świeżo przygotowaną zaprawą z betonu. Jednak zanim to pęknięcie musi zostać rozszerzone. W sekcji powinna przypominać stożek. Nałożyć podkład na cały obszar pęknięcia. Dadzą się na przykład Ceresit ST-17 (450-500 rub / 10 l). Następnie roztwór zostaje wylany. Możesz użyć tak zwanego hydroplomba, specjalnego rozwiązania opartego na cemencie, które twardnieje w ciągu 15 minut. Jako przykład możesz umieścić wypełniacz Lugato 5-Minuten Mortel (410 rub 5kg)
  • Głębokość pęknięcia przekracza połowę grubości obszaru niewidomego, Jest to już podział betonu i wiąże się ze znacznymi uszkodzeniami. Eliminuje się ją tylko przez rozszerzanie i kolejne zalewanie nowego betonu.

  Stratyfikacja powierzchni niewidomych w całym obszarze

  W języku mistrzów proces ten nazywany jest odkurzaniem betonu lub rozwarstwieniem (stratyfikacja). Przyczyną tego zjawiska może być kilka czynników. Na przykład nierówne zestalenie betonu występuje, gdy wylewamy roztwór betonu na zimną powierzchnię (obserwowaną podczas wczesnej wiosny) lub robimy większą grubość obszaru niewidomego. Zwiększona zawartość powietrza w mieszance betonowej. Nadmiar części gruzu w kompozycji betonu.

  Co się stanie, jeśli betonowe rusztowanie się rozpadnie?

  Jeśli proces dopiero się rozpoczyna, powierzchnia powinna zostać pokryta "testem cementu" lub kompozycją zawierającą płynne szkło (proporcje: cement, woda i płynne szkło - 1: 1: 1).

  Jeśli uszkodzenie osiągnęło znaczną skalę, musisz podjąć radykalne kroki:

  1. określić granice uszkodzeń, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się;
  2. Ściąć część betonu;
  3. przykryć krawędzie podkładem;
  4. zastosuj nową warstwę roztworu;
  5. przykryj folią do całkowitego wyschnięcia.

  Jeśli zaczniesz, musisz całkowicie zdemontować roletę i wypełnić nową. Opisane powyżej środki pozwolą przedłużyć życie ślepego obszaru i zaoszczędzić pieniądze na przeróbkach i odbudowie.

  Koszt pracy przy montażu betonowej części ślepej bez materiału

  I ostatnią rzeczą, która interesuje wszystkich, którzy chcą zamówić konstrukcję ślepej przestrzeni, jest cena za ślepy obszar betonu. Jeśli powierzone zostanie dzieło mistrzów, oszacowanie powinno zawierać koszty pracy przedstawione w tabeli (przybliżone dane na koniec 2015 r.)

  Jednocześnie pamiętaj, że aby zgodzić się na znaczną zniżkę, jest mało prawdopodobne, aby działała. W końcu cena ta nie uwzględnia kosztów materiałów. Aby uzyskać pełny obraz, zalecamy zapoznanie się z kosztami materiałów do wykonania betonowej powierzchni rolety na 1 m.

  Zgadzam się, dobrą zachętą do robienia ślepoty z betonu własnymi rękami. Co więcej, wynika z powyższych instrukcji - ta praca nie wymaga specjalnego narzędzia, żadnych specjalnych materiałów, tylko chęć ochrony fundamentu domu z niezawodną barierą.

  Komentarze (0)

  Projekt informacyjny dotyczący budowy domu własnymi rękami. Pełne lub częściowe kopiowanie materiałów witryny jest możliwe tylko po uzgodnieniu z administratorem

Leave a Reply

Your email address will not be published.

75 + = 84