Nazwa kategorii

Jak zrobić piec własnymi rękami

Piec z własnymi rękami do ogrzewania domu

Piece do ogrzewania prywatnego domu są uważane za idealny wybór dla podmiejskich nieruchomości. Jakościowo zaprojektowany system ogrzewania może zapewnić mieszkańcom komfortowy pobyt w każdym z pomieszczeń budynku. Przeczytaj także: "Jak zrobić ogrzewanie w prywatnym domu - porady specjalistów".

Piec rękami - jak to zrobić dobrze

W czasach, gdy w domach głównym sposobem ogrzewania były piece, ich budowa i naprawa były obsługiwane przez mistrzów - piece. Teraz, w obecności pewnych umiejętności, krajowi rzemieślnicy mają możliwość złożenia pieca własnymi rękami. W przypadku braku doświadczenia w budownictwie wskazane jest powierzenie budowy takiej konstrukcji grzewczej specjalistom. Nie należy zapominać, że piec należy do obiektów o podwyższonym zagrożeniu.

 • Piece grzewcze - są przeznaczone wyłącznie do ogrzewania domu. Ich mury są wykonywane szybko, ponieważ ich urządzenie jest proste (więcej szczegółów: "Piece grzewcze do domu - murowane własnymi rękami");
 • Ogrzewanie i gotowanie pieca - dziś są uważane za najbardziej popularne i popularne. Oprócz ogrzewania pomieszczeń dostępne są również przygotowywać posiłki, oszczędzając dużo pieniędzy na chłodziwo gazowe i inne nowoczesne (czytaj: „piec gazowy w domu - wygodny system grzewczy„);
 • do gotowania w konstrukcji grzewczej wbudowanej w specjalny piec kuchenny, aw razie potrzeby nawet piekarnik;
 • Piece - dzięki instalacji tych jednostek, można zaoszczędzić miejsce w domu, tak aby stworzyć bardziej komfortowe warunki życia i zapewnić efektywne ogrzewanie pomieszczeń (czytaj: „Ogień ogrzewać dom”). Rozpalenie ich zajmuje trochę czasu. Piece mają reprezentacyjny wygląd, w stanie ozdobić każde pomieszczenie w małym wiejskim domu lub w luksusowej willi podmiejskiej (czytaj też: „dom Kominki własnymi rękami - wykonanie zgodnie z zasadami”).

Piece do domu własnymi rękami wyróżniają się formą. W przypadku domów wiejskich najczęściej wybiera się prostokątne, kwadratowe lub okrągłe struktury, a taka różnorodność modeli pozwala wybrać najlepszą opcję w oparciu o miejsce docelowe i wnętrze danego pokoju.

Ponadto, niezależnie od rodzaju, rodzaju i wielkości stosowanego paliwa, piec musi spełniać określone wymagania bezpieczeństwa pożarowego. Podstawa konstrukcji grzewczej z cegły musi być koniecznie betonowa. Przeczytaj także: "Jak zrobić ogrzewanie w domu - rady mistrzów".

Lokalizacja pieców grzewczych

W przypadku niezależnego układu ogrzewania piecowego konieczne jest zapewnienie najbardziej optymalnego miejsca do zainstalowania agregatu grzewczego. Jeśli, na przykład, konstrukcja zostanie umieszczona w środku pomieszczenia, wówczas transfer ciepła będzie tak wysoki, jak to tylko możliwe, ponieważ będzie ogrzewał przestrzeń ze wszystkich stron, jednocześnie nadając powietrzu równomierne ciepło.

Przed rozpoczęciem instalacji pieca należy, zgodnie z zasadami instalacji, podać położenie drzwi komory spalania (patrz: "Ściana pieca ręcznie - jak prawidłowo złożyć piec"). Jest to konieczne, abyś nie musiał nosić zbroi w poprzek pokoju, rozkładając brud i sadzę. Możesz uniknąć takich problemów, jeśli zainstalujesz kuchenkę w kuchni lub w małym pokoju.

Rodzaje podłoża dla konstrukcji grzewczych

Na rysunkach pieców grzewczych przewidziane jest ustawienie posadzek betonowych lub obecność fundamentu. W tym drugim przypadku podstawa jest wykonana w taki sposób, aby była zaprojektowana tak, aby pasowała do płaszcza konstrukcji i ścian pochyłości rury kominowej, jak pokazano na schemacie układania pieca dla domu.

Nie jest trudno zbudować piec własnymi rękami, ponieważ jego rozwiązanie konstrukcyjne jest proste, ale pozwala osiągnąć najwyższą produktywność i wydajność. W obudowie ciepłowni znajduje się palenisko i komin. Jeśli ustawienie pieca kuchennego, następnie trzeba mieć płytę i czasami piekarnika lub specjalnego zbiornika wody grzewczej (czytaj też: „Making piec do sauny z własnymi rękami - instrukcja i przykłady”).

 1. Firebox. Kiedy piec jest tworzony w domu własnymi rękami, element ten jest jedną z głównych części jednostki wytwarzającej ciepło. Powinien on zawierać ilość drewna opałowego lub innego paliwa maksymalnie, aby zapewnić jak największą wydajność konstrukcji. Rozmiar paleniska może być inny, ponieważ ten parametr zależy od rodzaju paliwa stałego (w przypadku drewna opałowego wysokość komory waha się od 40 do 100 centymetrów), objętość, pojemność. Rozprowadź palenisko wyłącznie z cegieł ogniotrwałych, a grubość ścian nie powinna być mniejsza niż połowa cegły.
 2. Popielniczka. Ta komora jest wyposażona w drzwi i znajduje się bezpośrednio pod rusztem. Jest przeznaczony do zbierania popiołu i powietrza dostarczanego do paliwa. Wysokość popielnika jest równa trzem cegłom.
 3. Komin. Jeden z głównych elementów dostępnych w każdym nowoczesnym piecu ceglanym. Na zewnątrz jest podobny do cewki, nad którą przepływają spaliny, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Podczas tworzenia piec do ogrzewania domu, takie jak na zdjęciu, konstrukcja komina dla specjalistów w dziedzinie designu nowoczesne ogrzewanie nie polecam obejmują dużą liczbę zwrotów akcji, jak tworzą dodatkową odporność na promocję spalin, co skutkuje spadkiem wydajności ogrzewania pomieszczenia.

Piec może trwać długo bez przerwy, jeśli zaprawa jest odpowiednio przygotowana do zaprawy. Wykonany jest z piasku, gliny i wody. Musi być jednocześnie lepka, trwała i trwała. Przygotowanie roztworu glinko-piaszczystego jest proste: wymaga gliny, która jest wypełniona wodą i moczona przez co najmniej jeden dzień. Mieszaninę następnie przepuszcza się przez sito i mieszać aż do konsystencji mleka „gliny« a następnie dodać odpowiednią ilość piasku (czytaj też:»piec grzewczy z rękami do garażu„).

Cechy procesu murowania

Zanim zrobisz piec własnymi rękami, musisz najpierw stworzyć dla niego podstawę. Zwykle układanie cegieł rozpoczyna się miesiąc po założeniu. Aby wytrzymać określony czas, konieczne jest, aby piec był wydajny i dobrej jakości, a struktura grzewcza trwała długo, bez większych napraw i przeróbek, przy zachowaniu funkcjonalności i wysokiej wydajności.

Prace przy układaniu pieca cegielnego prowadzone są w kilku etapach:

 1. Przede wszystkim ułóż komorę popiołu i spód pierwszego kaptura zakładką. Zazwyczaj do murowania stosuje się mieszaninę gliny i piasku o wysokiej lepkości i wytrzymałości.
 2. Drzwi są montowane w murach i są mocowane za pomocą drutu ocynkowanego.
 3. Ruszt jest zainstalowany nad popielnikiem. Następnie przystąp do instalacji pieca, który od wewnątrz pokryty jest cegłą szamotową, kładąc ją na krawędzi. Do wyrobu zaprawy używa się piasku i gliny szamotowej. Drzwi pieca są zamocowane drutem i stalową płytą o grubości 2,5 milimetra. Czytaj także: "Projekty domów wiejskich z ogrzewaniem piecykiem".
 4. W 12. rzędzie muru należy zamknąć komorę spalania, a następnie za pomocą poziomu zamontować żeliwną płytę z palnikiem. Po lewej stronie konstrukcji kładzie się pierwszy kaptur i kanał dla letniego przejścia.
 5. Po zakończeniu instalacji ściany komory gotowania są układane. Po lewej stronie nadal budowany jest dolny okap.
 6. W komorze do gotowania w rzędzie wewnętrznym wykonywana jest instalacja zasuwy letniej niezbędnej do rozpalania pieców.
 7. W 20. rzędzie pierwsze czapki i komora pieczenia są zablokowane. W ciągłym murze należy pozostawić otwory na wylot powietrza z komory piekarnika, przejścia letniego i kanału podnoszącego. W tym celu cegły spoczywają na narożnikach stalowych w celu wzmocnienia konstrukcji grzewczej, a tym samym zwiększenia jej niezawodności.
 8. W komorze pieczenia portal powinien być zamknięty wahadłowymi drzwiami kominkowymi. Dobrym rozwiązaniem jest dostarczenie drzwi za pomocą wypustek wykonanych z żaroodpornego szkła. Dzięki ich obecności można kontrolować proces spalania i jednocześnie obserwować, jak wyglądają płomienie. Czytaj także: "Piec do domu z ogrzewaniem wody".
 9. Po przepełnieniu komory pieczenia i dolnym okapie z dwoma ceglanymi rzędami zaczynają się rozprzestrzeniać górny kaptur. W łatwych w użyciu miejscach instalowane są czyste drzwi, które pomagają usunąć sadzę.
 10. Ściany okapu są uniesione prawie do szczytu otworu w ścianie. Na górze piekarnik jest pokryty dwoma ceglanymi rzędami. W celu dodatkowej izolacji termicznej otwór pomiędzy górną częścią jednostki a zwisającym mostem należy ułożyć wełną mineralną.
 11. Jeśli piec jest wykonany ręcznie, na górnym obwodzie umieszcza się ozdobny pasek i rozpoczyna się instalacja rury usuwającej spaliny. Idealnym rozwiązaniem jest murowany komin, ponieważ z biegiem czasu rury metalowe i azbestowe często wypalają się. Przeczytaj także: "Jak ustawić rosyjski piekarnik własnymi rękami."

Pierwotnie wykonany piec własnymi rękami jest pokazany na wideo:

Jak złożyć piec własnymi rękami: Instrukcja krok po kroku z 6 etapów

Nowy piec murowany można złożyć nie tylko w budowanym domu, ale także w już wybudowanym.

Jeśli chcesz zbudować piec w wiejskim domu, niekoniecznie pójdź do profesjonalnego kucharza. Powiem ci, jak sam zrobić piec murowany, a także opiszę szczegółowo wszystkie cechy i niuanse jego konstrukcji.

Zanim połączysz piec z cegieł, musisz zdecydować, czego potrzebujesz. Istnieją trzy główne rodzaje pieców do domów prywatnych:

 1. Piec grzewczy Jest przeznaczony wyłącznie do ogrzewania domu:
 • Składa się z pieca i masywnego komina z opracowanym systemem kanałów dymowych;
 • Ściany komina umożliwiają efektywny transfer ciepła z gazów spalinowych do otaczającego powietrza;
 • Piece grzewcze są instalowane w domach z piecem elektrycznym lub gazowym i są ogrzewane tylko w zimnych porach roku.

Po zakończeniu wykończenia pomieszczenia piec grzewczy o oryginalnym designie stanie się ozdobą wnętrza.

 1. Piec do gotowania dotyczy tylko gotowania:
 • Ma krótki, prosty komin, który natychmiast otwiera się na dach;
 • Nad paleniskiem jest zainstalowana żeliwna płyta do gotowania, a pomiędzy piecem a kominem wbudowany jest piekarnik. Może gotować gorące dania, tak jak w rosyjskim piekarniku;
 • Takie piece są zwykle instalowane w letnich kuchniach lub w prywatnych domach z centralnym lub gazowym ogrzewaniem.
 1. Piec grzewczy - może być używany jednocześnie do podgrzewania i gotowania:
 • W projektowaniu tych pieców znajduje się powierzchnia do gotowania, piec i masywny komin z rozwiniętymi kanałami wymiany ciepła;
 • Piec do gotowania na ciepło - najczęściej stosowany, najczęściej stosowany w budownictwie domów prywatnych i małych domków.

Nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego można zintegrować z piecem grzewczym i kuchennym.

Krok 1: Wybierz lokalizację dla budowy

Bezpieczeństwo, wydajność i użyteczność każdego pieca zależą od tego, jak dobrze jest on umieszczony w domu. Dlatego przy wyborze miejsca na budowę radzę przestrzegać następujących zasad:

 1. Piece grzewcze Powinien znajdować się w środku domu lub w środku największego pokoju:
 • Takie rozwiązanie sprzyja najbardziej efektywnej wymianie ciepła i równomiernemu rozprowadzaniu ogrzanego powietrza w całym domu;
 • Masywna bryła pieca posłuży jako naturalna przegroda do podziału przestrzeni na odrębne strefy lokalne;
 • Niedopuszczalne jest umieszczanie pieca grzewczego blisko zewnętrznej ściany domu, ponieważ będzie on marnował paliwo i oddawał część ciepła na ulicę.

Schemat pokazuje prawidłową lokalizację pieca grzewczego w salonie.

 1. Piece do gotowania przeciwnie powinno być zainstalowane na zewnątrz pod zadaszeniem lub w kuchni blisko zewnętrznej ściany domu:
 • Odbywa się to tak, że podczas gotowania część ciepła trafia na ulicę, a kuchnia nie jest bardzo gorąca;
 • W tym samym celu kominek kuchenki powinien znajdować się w rogu kuchni, blisko dwóch narożnych ścian zewnętrznych.

Piekarnik powinien być umieszczony w rogu, blisko zewnętrznych ścian letniej kuchni.

 1. Piece grzewcze i kuchenne zazwyczaj są ułożone w następujący sposób:
 • W kuchni zainstalowana jest ceglana obudowa kuchenki z powierzchnią do gotowania i piekarnikiem;
 • Komin jest nieco przesunięty i jest wbudowany w pomosty między pomieszczeniami między kuchnią a trzema pomieszczeniami;
 • Tak więc, podczas ogrzewania piekarnika w domu, można przygotować się do jedzenia, a jednocześnie ogrzewać wszystkie pomieszczenia.

Ta lokalizacja kuchenki grzewczej i kuchennej w domu pozwala na ogrzanie trzech pomieszczeń i kuchni.

Jeśli masz piec między pomieszczeniami lub blisko ściany, to jego ciało musi być oddzielone od ścian niepalnym materiałem termoizolacyjnym. Aby to zrobić, można użyć arkusza azbestu lub sztywnych płyt z wełny mineralnej.

Etap 2: przygotowanie narzędzi i materiałów

Do niezależnego układania pieca należy przygotować narzędzia i zakupić niezbędne materiały budowlane.

 1. Spalone pełne cegły Czerwoną glinę stosuje się do układania zewnętrznej powłoki pieca i komina;
 2. Cegła ogniotrwała ognioodporna różni się jaśniejszym odcieniem i może wytrzymać temperatury do 1200 ° C (pokazane na rysunku po lewej).

Cegła szamotowa służy do wewnętrznej wykładziny pieca i studni dymnej.

 1. Cementowa marka M400 lub M500;
 2. Piasek przesiany w kamieniołomie lub rzece;
 3. Kruszywo granitowe o wielkości ułamka 25-35 mm;
 4. Zimna czysta woda.

Aby wypełnić poduszkę pod fundamentem, potrzebujesz granitowego kamienia o wielkości cząstek 150-250 mm.

 • Czerwona glinka bez obcych zanieczyszczeń i cząstek stałych;
 • Rzeka lub kamieniołom przesiany piasek;
 • Czysta zimna woda.

Jeśli nie masz odpowiedniej gliny na budowie, gotowy proszek gliniasty można kupić w sklepach budowlanych.

 1. Żeliwny ruszt;
 2. Metalowe drzwi do czyszczenia;
 3. Wylane żelazne drzwi;
 4. Żeliwne drzwi do pieca;
 5. Amortyzatory przesuwne do kanałów dymowych;
 6. Siatka wzmacniająca stal do fundamentu;
 7. Płyta kuchenna wykonana jest z żeliwa z okrągłymi palnikami.

 1. Płyty z wełny mineralnej o grubości 20-50 mm;
 2. Arkusze azbestowe o grubości 8-10 mm;
 3. Przewód azbestowy o średnicy 3-10 mm (pokazany na zdjęciu po lewej);
 4. Stalowe pręty zbrojeniowe o średnicy 8-12 mm;
 5. Ruberoid lub polietylenowa folia budowlana.

Białe silikatowe i wypalane pustaki przeznaczone do układania w piecach są zabronione. To samo dotyczy dekoracyjnych cegieł licowych.

 1. Plastikowe lub metalowe wiadro do roztworu o objętości 8-10 litrów;
 2. Bułgarski z tarczą diamentową do przycinania cegieł;
 3. Kielnia lub kielnia;
 4. Poziom budynku;
 5. Gumowy lub plastikowy młotek;
 6. Długość ruletki 3-5 metrów;
 7. Młot Kirka lub pieca;
 8. Narzędzie do łączenia cegieł;
 9. Reguła lub płaski profil metalowy o długości co najmniej 1 metra;
 10. Metalowy lub drewniany kwadrat;
 11. Pionownik liny.

 1. Szeroki pojemnik metalowy lub plastikowy o pojemności co najmniej 40-50 litrów;
 2. Mocna wiertarka elektryczna lub perforator;
 3. Dysza do mieszania roztworu;
 4. Sowiecka łopata;
 5. Dwa wiadra o tej samej objętości - jedna do wody, a druga do piasku i gliny;
 6. Metalowe sito z dużymi komorami do przesiewania piasku.

Etap 3: produkcja fundamentów

Każdy piec ceglany musi być zbudowany na własnym fundamencie. Jest zainstalowany osobno w ziemi i nie wiąże się z główną podstawą kamienicy:

 1. W zbiorniku roztworu należy zmieszać 3,5 galonu piasku i 1 wiadra cementu;
 2. Dodaj wodę do suchej mieszaniny i dokładnie mieszaj, aż uzyskasz lekko płynącą jednorodną masę;
 3. W ciekłym roztworze wylać 5,6 wiadra gruzu i jeszcze raz wymieszać do jednorodnej gęstej konsystencji.

Aby zwiększyć plastyczność betonu, do roztworu można dodać jedną lub dwie nakrętki mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.

 1. Pod fundamentem pieca konieczne jest wykopanie wykopu o głębokości 450-600 mm;
 2. Wymiary wykopu w planie powinny być o 100-150 mm większe niż całkowite wymiary pieca;
 3. Spód fundamentu jest zagęszczony, a ściany boczne wzmocnione deskowaniem wykonanym z niepotrzebnych desek lub sklejki;
 4. Na dole wlej grubość poduszki piasku 100-150 mm, a następnie warstwę tłucznia wali 150-250 mm.

Aby wzmocnić ściany, zamiast deskowania, możliwe jest instalowanie arkuszy pokrycia dachowego wzdłuż boków wykopu.

 1. Na dnie fundamentu kładziono taśmę wzmacniającą ze spawanych prętów zbrojeniowych lub stalowych rur;
 2. Wewnątrz kilku warstw wlać roztwór betonu;
 3. Aby usunąć pęcherzyki powietrza i zwarty beton, roztwór musi zostać przebity do dołu w kilku miejscach na dole drewnianym prętem lub rączką z łopaty;
 4. W górnej części fundamentu należy wykonać stalową siatkę wzmacniającą, a na górze warstwę zaprawy o grubości 20-40 mm.

 1. Po wylaniu betonowa zaprawa musi być wyrównana zgodnie z regułą;
 2. W końcu górna płaszczyzna fundamentu powinna być ściśle pozioma.
 3. Wysokość powinna znajdować się 80-120 mm poniżej poziomu podłogi wykończeniowej;
 4. W tej formie fundament powinien być pokryty folią polietylenową i pozostawić na co najmniej jeden tydzień, aby schłodzić roztwór.

Jeśli podłoga została już położona w twoim domu, wówczas do budowy pieca będzie musiał czasowo zdemontować lub wyciąć otwór w podłodze. Rozmiar otworu musi być o 200 mm większy niż fundament w planie z każdej strony.

Etap 4: Mury piwniczne

Układanie każdego ceglanego pieca odbywa się zawsze w dwóch etapach:

 1. Suchy mur. Najpierw połóż wszystkie cegły na sucho bez zaprawy. Pomoże to zrozumieć funkcje pieca, poradzi sobie z rozmieszczeniem kanałów dymu i wyeliminuje wszystkie niedociągnięcia.
 • W przypadku układania na sucho ważne jest pozostawienie identycznych szczelin między cegłami, które następnie zostaną wypełnione zaprawą murarską;
 • W tym celu sugeruję stosowanie podkładek tymczasowych ze sklejki lub drewnianych szyn o grubości 5 mm;
 • W stanie suchym należy ułożyć wszystkie rzędy cegieł przed rozpoczęciem budowy komina. Następnie każda seria powinna być ponumerowana i zdemontowana.
 1. Podstawowy mur. Jeśli w pierwszym etapie nie masz żadnych problemów, możesz przejść do głównego muru. Wykonuje się go za pomocą zaprawy glinianej, według schematu porządkowego i ponumerowanych rzędów cegieł.

Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku z jasnym opisem muru pieca grzewczego i piekarnika:

 1. Surowa glina musi być najpierw moczona przez jeden dzień w zbiorniku z wodą;
 2. W mule gliniastym dodaj małe porcje piasku i ostrożnie rozciągnij dłonie, aż znikną gęste grudki;
 3. Całkowita ilość piasku może wynosić od 10% do 100% objętości roztworu (w zależności od zawartości tłuszczu w glinie);
 4. Wysokiej jakości glinka powinna, pod swoim ciężarem, zsunąć się z łopaty lub kielni i nie przyklejać się do metalowej powierzchni.

Suchy proszek glinkowy ze sklepu nie jest wymagany do namoczenia. Instrukcje użytkowania znajdują się na opakowaniu.

 1. Na górnej płaszczyźnie fundamentu, za pomocą bitumicznego kleju uszczelniającego, hydroizolacji dwóch warstw pokrycia dachowego;
 2. Na pokryciu dachowym zaznacz kontur podstawy przyszłego pieca;
 3. Dolne dwa rzędy cegieł muszą być układane na pokryciu ciągłym;
 4. Całe cegły drugiego rzędu powinny zachodzić na połączenia między cegłami w niższym rzędzie.

 1. Następne dwa rzędy cegieł muszą ułożyć wnękę na popielniczkę i czyste kanały komina;
 2. W otworach zainstaluj metalowe drzwi.

 1. Aby naprawić żeliwne drzwi w murze, w ich ramie w narożnikach trzeba wiercić otwory;
 2. W nich wstaw miękki stalowy drut i wycofaj się z każdego narożnika o długości 300-400 mm;
 3. W celu uszczelnienia rama każdego z drzwi powinna być owinięta sznurem z azbestu;
 4. Po zainstalowaniu drzwi na swoim miejscu, drut należy umieścić w roztworze między górnym i dolnym rzędem cegieł.

Etap 5: produkcja paleniska

W dalszej części zewnętrznej powłoki pieca można użyć zwykłej czerwonej cegły, a układanie paleniska i studni dymnej należy wykonać przy pomocy szamotowych cegieł:

 1. Czwarty rząd służy za podstawę dla pieca;
 2. W niższych cegłach szamotowych bułgarski musi wybrać jedną czwartą i położyć na niej ruszt;
 3. Musi oddzielić piec od popielnika;
 4. Od piątego rzędu zaczynają się boczne ściany pieca i przegradzające przegrody pionowych kanałów.

 1. Szósta, siódma i ósma seria, ogólnie, są ułożone dokładnie w ten sam sposób;
 2. Począwszy od szóstego rzędu drzwi pieca muszą być wbudowane w boczną ścianę pieca nad dmuchawą;
 3. Jest zainstalowany i naprawiony w taki sam sposób jak napisałem powyżej;
 4. Górne krawędzie cegieł w przegrodzie między piecem a szybem dymowym muszą być lekko zaokrąglone;
 5. Odbywa się to w celu uniknięcia odwrotnej trakcji z turbulentnych gazów wirowych turbulencji.

 1. Nad drzwiami pieca powinien znajdować się jeszcze jeden rząd cegieł;
 2. Od wewnątrz wokół obwodu pieca wybierz ćwiartkę do głębokości 12-15 mm (pokazana czerwoną linią);
 3. W nim, aby zamknąć sznur azbestowy zaimpregnowany ciekłym roztworem gliny;
 4. Na sznurku położyć żeliwną płytę, tak aby jej górna płaszczyzna była na równi z górną płaszczyzną cegieł.

Etap 6: murowanie ściany górnej i bocznej

Gazy piekarnicze w górnej części kominów mają niższą temperaturę niż w piecu, więc dalsze układanie można wykonać ze zwykłych czerwonych cegieł.

 1. Rozłóż pionowe kanały dymu i boczne ściany pieca nad powierzchnią do gotowania;
 2. Służą one nie tylko pięknu, ale także zwiększeniu sztywności całej konstrukcji;
 3. Wysokość tej części nie powinna przekraczać 6-7 rzędów cegieł.

 1. Na wysokości 400-450 mm nad płytą grzejną należy wykonać wizjer;
 2. Jest to konieczne, aby tłuszcz i para z gotowania nie rozpraszały się po domu;
 3. Od dołu pod zwisającymi rzędami murów, aby wzmocnić potrzebę wstawienia stalowego narożnika 32x32 mm.

 1. Górna część kanałów dymowych nad szczytem musi być rozłożona na wysokości dziewięciu rzędów cegieł;
 2. Trzy rzędy w górnej części przegrody między pierwszym i drugim kanałem nie mogą być zgłaszane do końca;
 3. To okno jest niezbędne dla przepływu gazów spalinowych z pierwszego do drugiego kanału;
 4. W trzecim kanale dymu pomiędzy przedostatnim i po serii cegieł konieczne jest zainstalowanie bramy przesuwnej.

 1. W górnym rzędzie, cegła nad pierwszym i drugim kanałem dymowym wykonywana jest w sposób ciągły;
 2. Trzeci kanał pozostaje otwarty, ponieważ rura kominowa się z niego wydostanie;
 3. Powyżej należy umieścić nagłówek z jednego lub dwóch rzędów cegieł;
 4. Będzie służył do podłączenia komina.

Taki piec grzewczy i kuchenny jest dobry dla daczy lub małego wiejskiego domu.

Instrukcja okazała się szczegółowa, więc przy jej pomocy mistrz domu, jak sądzę, będzie mógł złożyć z cegły ręcznie piec własnymi rękami. Ale jeśli masz jakieś pytania na ten temat, sprawdź filmy wybrane przez temat. Cóż, zapytaj w komentarzach, postaram się odpowiedzieć szybko.

Piece murarskie

W czasie, gdy stacjonarny piec na paliwo stałe był jedynym istniejącym sposobem ogrzewania domu, zawód sklepu z piecami był bardzo popularny i szanowany. Do tej pory można zastosować wiele różnych urządzeń do indywidualnego ogrzewania, pracując na szerokiej gamie paliw, ale piece z cegły są nadal poszukiwane.

Piece murarskie

Obecnie znalezienie prawdziwie kompetentnego producenta pieca nie jest łatwym zadaniem. I nie musisz tego robić, ponieważ możesz ułożyć własnymi rękami pełnowymiarowy piec.

Treść instrukcji krok po kroku:

Przed przystąpieniem do samodzielnego składowania pieca, zapoznaj się ze specyfiką istniejących odmian takich agregatów. Piece to:

 • ogrzewanie. Są przeznaczone wyłącznie do ogrzewania. Takie piece mają wyjątkowo prostą konstrukcję i są układane w możliwie najkrótszym czasie i przy najmniejszym wysiłku w porównaniu z projektami innych typów;
 • ogrzewanie i gotowanie. Najbardziej popularna i popularna opcja. Jednocześnie ogrzewaj dom i pozwalaj na gotowanie jedzenia;

Ponadto istnieją ulepszone odmiany pieców grzewczych i kuchennych z wbudowaną kuchenką lub nawet pełnym piekarnikiem.

Układanie holenderskiej kobiety własnymi rękami

W osobnej kategorii są piece kominkowe. Jest to doskonała opcja dla nowoczesnego domu prywatnego. Takie projekty doskonale radzą sobie z zadaniami ogrzewania pomieszczeń i mają atrakcyjny wygląd. Prawidłowo rozplanowany i wykończony piec-kominek staje się godnym dodatkiem do wnętrza zarówno małego wiejskiego domu, jak i drogiej prywatnej willi.

Takie są grzejniki

Schematy nowoczesnych pieców odróżniają je nie tylko od celu, ale także od cech formy. Najczęściej w domach prywatnych instalowane są jednostki o kształcie prostokątnym i kwadratowym. Ale jeśli chcesz, możesz rozłożyć okrągły piekarnik. Wybierz konkretną opcję, biorąc pod uwagę charakterystykę pomieszczenia i jego własne preferencje.

Na rysunku pokazano prosty piec ceglany do podgrzewania i gotowania

Piec można oczywiście układać własnymi rękami, a liczne programy pomogą ci to zrobić w jak najkrótszym czasie. Jednak podczas wykonywania tej pracy należy pamiętać, że każdy piec, niezależnie od jego przeznaczenia, kształtu i innych cech, powinien w pełni spełniać obecne normy bezpieczeństwa pożarowego.

Wybór miejsca i rodzaju fundamentu pieca

Układ fundamentu pod piecem

Przed rozpoczęciem układania pieca należy dokładnie rozważyć poszukiwanie miejsca do jego umieszczenia. Na przykład, jeśli urządzenie znajduje się pośrodku pomieszczenia, będzie mogło dawać znacznie więcej ciepła, rozgrzewać ze wszystkich stron i równomiernie ogrzewać powietrze wokół niego.

Jeśli umieścisz piekarnik przy ścianie (i ta opcja jest używana najczęściej), podłoga będzie stale "chodzić" zimnym powietrzem. Dlatego pod tym względem sam musisz podjąć decyzję.

Najpierw określ położenie drzwi grzewczych. Ten element powinien być zainstalowany w taki sposób, aby w przyszłości można było załadować paliwo do pieca tak szybko i sprawnie, jak to możliwe, bez przenoszenia drewna opałowego lub pyłu węglowego dookoła domu. Zazwyczaj drzwi pieca znajdują się z boku kuchni lub niewielkiego pomieszczenia.

Gotowy piec murowany będzie miał imponującą wagę. Aby zapewnić, że urządzenie jest tak niezawodne i jak najdłużej, konieczne jest przygotowanie dla niego indywidualnego fundamentu betonowego.

Tradycyjne piece murowane mają dość prostą konstrukcję. Jednak pozorna prostota na pierwszy rzut oka pozwala osiągnąć bardzo wysokie wskaźniki wydajności i wydajności.

Głównymi elementami obudowy pieca ceglanego są palenisko i komin. Piece kuchenne są dodatkowo wyposażone w talerze i / lub piece, a także można zainstalować zbiornik do podgrzewania wody.

Schemat rosyjskiego pieca

Palenisko jest główną częścią pieca. To w palenisku ładowane jest drewno opałowe lub inne paliwo używane do ogrzewania. Palenisko może mieć wiele różnych rozmiarów. Przy określaniu odpowiednich wymiarów należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak:

 • rodzaj używanego paliwa. Jeśli wystrzelisz piec z drewna opałowego, zrób palenisko o wysokości 50-100 cm;
 • wymagana wydajność;
 • niezbędna kwota.

Aby wyposażyć palenisko, użyj ognia ogniowego. Grubość ścian danej konstrukcji nie może być mniejsza niż połowa cegły.

Komin jest również jednym z głównych elementów każdego pieca grzewczego. Przewód kominowy przeznaczony jest do odprowadzania gazów spalinowych z różnymi szkodliwymi wtrętami powstającymi podczas pracy pieca.

Zasady budowy komina murowanego

Na etapie projektowania komina, staraj się myśleć wszystko, aby jego konstrukcja miała minimalną liczbę zakrętów. Idealnie, komin musi być całkowicie pionowy. Każdy rodzaj zakrętów doprowadzi do słabej przyczepności i zmniejszonej efektywności ogrzewania pomieszczenia.

Wśród ważnych elementów budowy pieca murarskiego jest popielniczka. W tym przedziale popiół zostanie zebrany. Również poprzez popielnik powietrze doprowadzane jest do wnętrza jednostki, do paliwa. Komora wyposażona jest w ruszt pod rusztem kratowym i jest wyposażona we własne drzwi. Tradycyjnie wysokość popielnika wynosi 3 cegły.

Jakie rozwiązanie powinienem zastosować w przypadku muru?

Niezawodność i trwałość gotowego pieca zależą bezpośrednio od jakości zaprawy murarskiej. Murowanie będzie prowadzone przy użyciu roztworu na bazie glinki piaszczystej.

W przygotowaniu rozwiązania nie ma nic skomplikowanego. Weź glinę, napełnij ją wodą i namocz ją. Przesiej mieszaninę przez sito, a następnie zamieszaj w "gliniastym mleku". Na koniec dodaj trochę wody, aby uzyskać lepki i plastyczny roztwór.

Pamiętaj, że niezawodność i wytrzymałość pieca zależy bezpośrednio od przygotowania zaprawy murarskiej. Zrób wszystko tak, jak powinno - piec skutecznie ogrzewa dom przez wiele lat. Przerwij technologię lub zdecyduj się zaoszczędzić wiele na materiałach - urządzenie termiczne prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni otworzyć swojego potencjału i wytrzymać przez co najmniej długi czas.

Rozwiązanie stosowane do układania pieca

Główne etapy i ważne cechy pieca murarskiego

Od momentu przelania fundamentu na początek budowy, mijają 3-4 tygodnie. W tym czasie baza zyska niezbędną wytrzymałość i wytrzyma ciężar ceglanego piekarnika. Praca, o której mowa, wymaga maksymalnej odpowiedzialności i koncentracji ze strony wykonawcy. Wszelkie błędy mogą prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji, więc wstępnie skonfigurowane do pracy i przeznaczają wystarczającą ilość czasu na jego wdrożenie.

Piec ceglany własnymi rękami

Piec murarski realizowany jest w kilku etapach.

Pierwszy etap. Zrzuć popiół z cegły i dna pierwszej nakrętki. Układanie powinno odbywać się przy użyciu wcześniej omówionej zaprawy piaskowo-gliniastej.

Drugi etap. Zamontuj drzwi popielniczki w murze. Aby przymocować drzwi, użyj drutu ocynkowanego.

Zainstalować drzwi miski popielnikowej w murze

Trzeci etap. Zainstalować ruszt nad komorą popielnika.

Zainstalować ruszt nad komorą popielnika

Czwarty etap. Zamontuj piec. Zakryj wnętrze tego przedziału cegłami ogniotrwałymi. Cegły układają się "na krawędzi". Na tym etapie musisz użyć specjalnej zaprawy murarskiej. Jest on przygotowywany w taki sam sposób, jak standardowy, ale zamiast zwykłej gliny jest ogniotrwały, tj. szał. Zabezpieczyć drzwi komory spalania za pomocą stalowej blachy i drutu już znanego.

Piąty etap. Kontynuuj standardowy mur, aż dojdziesz do 12. rzędu. Po osiągnięciu tego numeru zamknij komorę spalania i równomiernie umieść płytkę z palnikami. Ta płyta musi być wykonana z żeliwa. Gładkość sztauowania monitorowana jest na poziomie budynku.

Szósty etap. Rozłóż pierwszą czapkę. Jest wzniesiony na lewej krawędzi pieca. Na tym samym etapie jest zorganizowany kanał letni.

Siódmy etap. Zamontuj płytkę i ułóż ścianki komory piekarnika. Zachowaj obliczenia wspomnianego wcześniej dolnego okapu.

Ósmy etap. Zainstaluj zaczep dla wspomnianego kanału letniego. Ten zawór znajduje się w wewnętrznym rogu komory piekarnika.

Dziewiąty etap. Zachowaj układanie do 20 rzędu. Po osiągnięciu tego rzędu zamknij komorę wrzenia i pierwszą nakrętkę. Pamiętaj, aby pozostawić w murze wymaganą liczbę otworów dla przejścia letniego i kanału windy, a także wylot komory piekarnika. Cegły są umieszczane na rogach stali - dzięki temu będziesz zapewniał większą wytrzymałość i niezawodność pieca.

Dziesiąty etap. Zamknij portal warzelni z wahadłowymi drzwiami kominkowymi. Lepiej, żeby drzwi miały wstawki ze szkła żaroodpornego. To rozwiązanie pozwoli Ci monitorować proces spalania paliwa i podziwiać płomień.

Jedenasty etap. Zainstaluj drzwiczki do czyszczenia, aby łatwo usunąć sadzę. Aby zainstalować, wybierz miejsce, do którego najłatwiej się dostać.

Dwunasty etap. Ułóż ściany okapu prawie do górnej krawędzi otworu w ścianie. U góry zamknij piec parami rzędów cegieł. Usuń lukę między górną częścią pieca a skoczkiem za pomocą minnow. Zapewni to dodatkową izolację i nieznacznie zwiększoną wydajność ogrzewania.

Trzynasty etap. Rozłożyć pas dekoracyjny na górnym obwodzie urządzenia.

Czternasty etap. Przejdź do instalacji rury dymowej. Lepiej, żeby komin był ceglany. Ten projekt będzie trwał dłużej niż te same rury metalowe lub z azbestu.

Na koniec będziesz musiał jedynie rozłożyć komin na końcu i wykonać zewnętrzne wyposażenie pieca, jeśli chcesz. Najprostszą opcją jest tynkowanie. W pozostałych przypadkach kieruj się własnymi preferencjami i dostępnym budżetem.

Tak więc, kładąc piec, choć nie jest to proste ćwiczenie, ale całkiem możliwe jest zrobienie tego samemu. Wystarczy tylko zrozumieć technologię i postępować zgodnie z instrukcjami we wszystkim. Pamiętaj, materiały do ​​pracy powinny być najwyższej jakości. Obwody pieca udowodnione latami pozwolą na samodzielne zbudowanie zgromadzenia, które będzie ogrzewało twój dom przez wiele lat bez żadnych problemów i cenzur.

Wideo - Piece murarskie

Uzyskaj najlepszą pocztę

Dodaj komentarz

+ 51 = 59