Nazwa kategorii

Jak zrobić baldachim w wannie

Wygodny baldachim do kąpieli i opcji fotograficznych

Jeśli piecyk w wannie jest często porównywany do jej serca, to czasza jest duszą łaźni parowej. Od wygody i bezpieczeństwa zależą podstawowe odczucia naszych zrelaksowanych i gotowanych na parze ciał. Ta idea zmusza wielu właścicieli do podjęcia niezależnej produkcji czaszy. Jak zrobić czaszy do kąpieli własnymi rękami, aby mogła służyć długo i niezawodnie?

Aby uzyskać wynik bezbłędny, musisz przemyśleć i konsekwentnie przejść przez kilka etapów:

Powierzchnia wanny - ważny czynnik określający lokalizację czaszy i liczbę jej poziomów. Wszakże kiedy tworzą baldachim w wannie własnymi rękami, kierują się one najdłuższą ścianą. Ale z obowiązkowym uwzględnieniem braku bezpośredniego uderzenia pary z pieca w przestrzeń szybowania, a także przeciągów. Czasza, w zależności od rozmiaru, pozwala usiąść, położyć się lub położyć.

Zwykle daszki wykonują dwa lub trzy poziomy w celu wyboru bardziej komfortowej strefy temperaturowej. W klasycznej wersji trójstopniowej warstwa środkowa jest nieruchoma. Składana konstrukcja, w której górna i dolna półka są zdejmowane, pozwala lepiej osuszyć drewniane części wanny.

Wzdłuż jednej ściany można się znaleźć warianty krokowe i przedziałowe położenie półek. Najbardziej ekonomiczny wariant układu czaszy - tak jak w przedziale śpiącego samochodu, jedna półka nad drugą. Są one połączone z możliwością spasowania, zwalniając miejsce w wannie, jeśli to konieczne. W trzeciej metodzie w kształcie litery L jedna z półek znajduje się na następnej ścianie.

Idealna długość czaszy, dzięki której przeciętny człowiek może swobodnie leżeć na niej w pełnym rozkwicie, bez zginania nóg. Zwykle używany minimalne wymiary długości sklepów:

 • leżanka - 180-220 cm;
 • pół-długości - 150 cm;
 • siedzenie ma 40-90 cm.

Najważniejszymi wymiarami wysokości podłóg zadaszenia są odległość od podłogi i sufitu wanny, optymalny układ górnej i dolnej półki. Głównym znaczeniem tych wymiarów jest wystarczająco dużo miejsca, aby przeciętny dorosły człowiek mógł usiąść bez przeszkód podczas kąpieli. A także, że parowiec czy masażysta nie przyjmuje niewygodnych, zakręconych ułożeń podczas zabiegów. Zalecana wysokość:

 • od sufitu do górnej czaszy - 110 cm;
 • wysokość między poziomami wynosi 60-80 cm.

Standardowa szerokość czaszy wynosi 60 cm, ale górny leżak powinien mieć większy wymiar boczny 90 cm. Całkowicie dopuszczalne jest zmniejszenie lub zwiększenie wszystkich wymiarów do istniejących standardów łaźni. Jeśli szerokość głównej czaszy obliczana jest dla dwóch szybujących, to już będzie polati. Jak zrobić baldachim w wannie na potrzeby konkretnej rodziny, decydować wyłącznie przez właściciela.

Elementy składowe każda standardowa czasza to:

 • szkielet - stojak podporowy wykonany z nieregularnych prętów;
 • powierzchnia leżaków, siedzenia desek;
 • oparcie do siedzenia na górnej półce.

Wszystkie szczegóły czaszy muszą pochodzić z tego samego gatunku drzewa.

Nie jest pożądane stosowanie tego materiału z gatunków iglastych, ponieważ przy stałym ogrzewaniu zaczynają one wydzielać smołę, która przylgnie do ciał turystów. Minimalna zawartość substancji smolistych wśród takich twardych drzew popularnych w naszym kraju:

 • Wapno - właściwości lecznicze, jednorodna struktura, pod wpływem pary wodnej i wilgoci, z czasem ciemnieje.
 • Osika jest stosunkowo niedroga, ma działanie lecznicze, jest odporna na wilgoć, nigdy nie gnije.
 • Olcha - gęste drewno o właściwościach leczniczych.
 • Topola jest jednorodną teksturą, po wyschnięciu drewno staje się twarde.

Drewno tych drzew jest dobrze tolerowane przez wysoką wilgotność, częste zmiany temperatury i ma niski poziom przewodności cieplnej. Pomimo tych wszystkich niezwykłych właściwości są one dodatkowo obrabiane specjalnymi naturalnymi olejami, aby chronić je przed pleśnią. W żadnym wypadku nie można zaimpregnować go żadnymi chemikaliami ani lakierować.

Doświadczeni mistrzowie wiedzą, że materiał z drewna klasyfikowane według jakości. Radzimy wykonać własnoręcznie baldachim tylko z wysokiej jakości drewna "Extra" lub "A". Z wyglądu gładko ułożone drewno wyróżnia się brakiem sęków, wiórów i pęknięć. Im więcej węzłów na materiale, tym bardziej będzie on podatny na szybkie zniszczenie w ekstremalnych warunkach łaźni parowej.

W polerowanym drewnie wszystkie ostre rogi muszą być wygładzone fasetką, aby chronić skórę odwiedzających saunę przed ewentualnymi skaleczeniami. Deski do układania leżaków i siedzeń będą służyć przez długi czas, jeśli ich szerokość nie przekroczy czterokrotnie grubości. To znaczy, aby płyty szybko wyschły i nie pękały, powinny być wystarczająco cienkie.

To, że konstrukcja nie kołysze się i nie skrzypi, muszą mieć stojaki - bary do szkieletu przekrój 50x70 mm lub 65 x 15 mm. Elementy złączne należy stosować z blachy ocynkowanej. Przy wyborze starej metody mocowania konieczne będzie wywiercenie otworów w złączach na kliny dębowe - ciernie. Kapelusze z metalowymi śrubami - samogwintującymi śrubami lub śrubami kotwiącymi - są głęboko zakopane w drewnie, aby uniknąć oparzeń i zabezpieczone specjalnymi ozdobnymi kapslami.

Podpory - rama czaszy pręta dla kolejnych podłóg może być zamocowana na podłodze lub na ścianie. Rama podłogowa nieco komplikuje czyszczenie, a ściana może ulec deformacji w wyniku skurczu ścian. Tworzona jest niezawodna rama z pionowych stojaków, podłużnych i poprzecznych - poprzecznych.

Aby własnymi rękami stworzyć bezpieczną czaszę do kąpieli, doświadczeni mistrzowie zalecają rozpoczęcie pracy z wyższym poziomem, ustawiając poziomo na całej szerokości dwóch belek. Te pręty tworzą słupek wsporczy, a pomiędzy nimi znajdują się poprzeczne rozpórki o szerokości 50 cm, takie jak żebra sztywności. Podczas instalacji systemu pionowych regałów wszystkie powierzchnie części stykających się z podłogą są izolowane za pomocą specjalistycznych gumowych uszczelek. Dodatkowo zwiększa to stabilność konstrukcji.

Na szkielecie barów mocowane podłogi desek, gdzie powietrze musi swobodnie krążyć, a woda swobodnie płynie. Podczas instalacji pomiędzy żebrami wszystkich płyt należy pozostawić szczelinę o wymiarach 5-20 mm, której zasada jest również zachowana dla podłogi i ścian. Zakłada się niewielkie nachylenie desek, aby woda nie stagnowała i nie jest pochłaniana w drewnie. Równoległa pionowa przestrzeń jest również zszywana z desek, zachowując szczeliny, zapewniając dostęp do czaszy do czyszczenia.

Dla tych właścicieli, którzy są choć trochę obeznani z ciesielstwem, ten baldachim do kąpieli prosty budynek oparty na zasadzie ławki. Jak bardzo twórczo można podejść do procesu tworzenia zwykłego baldachimu można zobaczyć na podstawie zestawu obrazów w Internecie. Ciepłe kolory i zapach naturalnego drewna same w sobie tworzą przytulność w każdym pomieszczeniu. A umiejętność mistrza, aby zainwestować część duszy w jego prace, zapewni atmosferę gościnności i troski w pokoju łaźni parowej.

Odpowiedzi na pytania

W sprawie współpracy prosimy o kontakt przez e-mail:

#&400; 2018g. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie materiałów witryny jest możliwe bez uprzedniej zgody w przypadku zainstalowania aktywnego indeksu linku do naszej strony.

Jak prawidłowo wykonać baldachim w wannie własnymi rękami

Niezależnie od łaźni parowej ważną cechą takiego pomieszczenia jest czasza. Taką konstrukcję można wykonać w postaci dwupoziomowej lub trójwarstwowej ławki opartej na naturalnym drewnie. Jest to obecność czaszy, która pomaga stworzyć komfort i wygodę każdemu, kto lubi parować w rosyjskiej łaźni, zrelaksować się z ciała i duszy, siedząc wygodnie na leżaku.

Nie jest tak trudno zbudować analizowaną strukturę, jeśli wybierzesz z góry najbardziej odpowiednie rysunki, odwiedzając zasoby internetowe w tym celu i biorąc pod uwagę obszar swojej łaźni.

Jak wykonać czasze w wannie własnymi rękami i na podstawie których przeanalizujemy w tym artykule.

Najlepszym materiałem do budowy czaszy jest drewno liściaste, ponieważ jego wytrzymałość jest znacznie większa niż w przypadku drzew iglastych. Zaleca się stosowanie drewna takich drzew:

Oczywiście można użyć drzewa egzotycznych gatunków drzew, ale koszt takiego materiału nie będzie do zaakceptowania dla wszystkich.

Baza iglasta nie jest zalecana do stosowania w podstawie czaszy, ponieważ nie tylko ma mniejszą wytrzymałość, ale wkrótce uwalnia naturalną żywicę.

Równie ważne jest, aby myśleć nie tylko o podstawie projektu, ale także miejscu jego lokalizacji. Wybór lokalizacji zależy od modelu, który może występować w kilku wersjach:

 1. Wersja stopniowana najlepiej jest instalować w dużej łaźni parowej, wzdłuż najdłuższej ściany.
 2. Zestawy dwupoziomowe są ustawione na jednej ścianie, ale przeciwnie, można zrobić średnią, dodatkową półkę.
 3. Wybierając opcję o nazwie "coupe", dwie półki należy zainstalować na przykładzie siedzeń w pociągu. Górna półka musi być przymocowana blisko ściany.

Bez względu na to, która wersja osłony zostanie wybrana, należy zadbać o to, aby pod konstrukcją było wystarczająco dużo miejsca na cyrkulację powietrza i wygodne czyszczenie łaźni parowej.

Konstrukcja czaszy krok po kroku

CNiezależna konstrukcja czaszy powinna odbywać się etapami:

 1. Przede wszystkim trzeba sporządzić rysunki, w których należy wykonać wymiary pokoju kąpielowego, położenie okien, drzwi i grzejnika. Na rysunkach konieczne jest również przybliżone ułożenie przyszłych leżaków i ich rozmiarów. Górna solarium powinien być ustawiony tak, że odległość do sufitu wynosi nie mniej niż 120 cm. Równie ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość między pręty do wsparcia, która nie powinna być mniejsza niż 65 cm. Kramy Zaleca się, aby długość około 185 cm, tak że na dywanie mogła wygodnie posadzić nawet najwyższy miłośnik wydarzeń bliźniaczych. Uproszczenie tego zadania, jak wspomniano wcześniej, pomoże w lekcjach wideo z zasobów internetowych.
 1. Biorąc pod uwagę szkic przyszłej czaszy, którą należy wykonać z wyprzedzeniem, można przystąpić do montażu konstrukcji ramowej, przygotowanej z następujących materiałów:
 • Do montażu stojaka o wymiarach 5 × 5 × 110 cm potrzebne są 10 prętów drewnianych;
 • tyle barów do zapinania;
 • Gwoździe na drewno lub nagele, a także wysokiej jakości wkręty samogwintujące.

Z przygotowanych batonów należy zebrać 5 stojaków, łącząc je ze sobą, mocując je za pomocą wkrętów samogwintujących. Aby ułatwić korzystanie z gwoździ na drewnie lub nagelsach, zaleca się uprzednie wykonanie otworu w odpowiednich miejscach, tak aby kliny mogły zostać wbite do samego końca. Najlepiej używać nagelsów wykonanych z drewna iglastego.

 1. Następnie zaczynasz instalować podłogę. Jako podstawa, lepiej jest używać wypolerowanych desek, których grubość będzie wynosić co najmniej 2 cm. Podczas montażu podłogi nie należy umieszczać desek tak ciasno, aby nadmiar wody nie kumulował się na łóżkach. Ale również przejście nie musi być zbyt duże - optymalny rozmiar przejścia wynosi 1,5 cm, niezależnie od tego, czy podłoga jest przymocowywana do podstawy ramy - decyzja jest podejmowana niezależnie. Jeśli wydajność jest zdejmowana, to w lecie górna część czaszy może być doprowadzona do powietrza w celu wentylacji. Po ułożeniu podłogi należy zaokrąglić krawędzie ze wszystkich stron i przeszlifować powierzchnię.

Na tym etapie proces tworzenia czaszy do kąpieli można uznać za kompletny. Łatwo zrozumieć, że montaż niezbędnego projektu łaźni parowej jest prosty i nie wymaga dużej ilości materiałów. Dlatego taka praca jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi krajowymi rzemieślnikami. A jeśli są pytania na ten temat lub istnieje chęć dowiedzenia się więcej na temat każdego etapu, wystarczy odwiedzić zasoby Internetu w dogodnym czasie i obejrzeć film szkoleniowy.

Jak zrobić zadaszenia w wannie własnymi rękami - wskazówki i instrukcje od mistrza

Budowa wanny to nie tylko wznoszenie ścian, ale także kompetentna aranżacja przestrzeni wewnętrznej. Wygoda zależy od tego podczas wykonywania gorących zabiegów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykonać czaszy w kąpieli.

Rodzaje projektów mebli łazienkowych

W zależności od wielkości łaźni parowej wybiera się lokalizację i liczbę półek. Możesz zrobić zadaszenia w łaźni parowej na jednym lub kilku poziomach, ustawić je w okręgu lub naprzeciwko siebie.

Wyróżnia się następujące grupy struktur:

 • Krok po kroku. Są najbardziej popularne. W tym przypadku półki znajdują się na około jednej ścianie w 2-3 rzędach. Temperaturę ocieplenia sklepów zmniejsza się z góry na dół. Ten projekt zakłada usytuowanie górnej półki nad piecem i kotłem grzewczym. Powinieneś również zapewnić odpowiednią wysokość od półki do sufitu, abyś mógł przyjąć pozycję siedzącą. Ten projekt zadaszeń najlepiej nadaje się do dużych łaźni parowych. Stopniowe rozmieszczenie magazynów umożliwia uzyskanie wysokiej jakości procesu parowania. Najpierw znajdują się na dolnej półce, a następnie przechodzą na półkę powyżej. W górnym rzędzie bardzo wygodnie leży para.
 • W postaci litery F - 1-2 półki są umieszczone wzdłuż ściany naprzeciwko piekarnika, inne są zamontowane wzdłuż dowolnej z pozostałych ścian. Wysokość półek w tym przypadku dobierana jest indywidualnie. Ten projekt półek najlepiej nadaje się do małego pokoju.
 • "Coupe". Pod względem oszczędności miejsca, najbardziej opłacalny projekt. Przypomina miejsca do spania w przedziale wagonu kolejowego, czyli dwie półki są zainstalowane na dwóch ścianach naprzeciwko siebie. Górne półki mogą być wyposażone w mechanizm składania, który pozwoli zaoszczędzić miejsce.

W zależności od powierzchni łaźni parowej określa się wymiary czaszy w wannie. W łaźni parowej osoba powinna czuć się komfortowo, dlatego czasza musi mieć takie wymiary, że pozwoli jej usiąść i położyć się.

W zależności od kształtu ławki mogą wyglądać jak ława, leżak lub szezlong. Wybór kształtu zależy od wielkości łaźni parowej i możliwości zainstalowania w niej jednego lub drugiego wzoru. Najważniejsze przy umieszczaniu zadaszeń jest ich zwartość, to znaczy ławki powinny być dobrze ogrzane i nie zajmować nadmiaru przestrzeni.

Materiały do ​​produkcji zadaszeń

Z reguły zadaszenia wykonane są z tego samego materiału co dekoracja wewnętrzna ścian. Wybierając z których wytwarza się zasłony w wannie, odpoczynek na liściastego, ale nie iglastych, ponieważ są one w silnym ogniu zaczynają pękać i uwalniać żywicy. Również takie drewno ma niskie przewodnictwo cieplne i znaczną gęstość.

Do produkcji półek do łaźni parowej można wykorzystać następujące rodzaje drewna:

Te gatunki drewna mają dość silną strukturę, pod wpływem wilgoci i pary nie zmieniają swojego kształtu. Najlepszym wariantem materiału jest osika, ponieważ drewno ma dobrą odporność na wilgoć. Drzewo powinno być traktowane specjalnymi związkami, w przeciwnym razie gnije od środka.

Aby wykonać baldachim w wannie własnymi rękami, musisz przestrzegać pewnych zasad i sekwencji działań.

Proces tworzenia czaszy kąpielowej obejmuje następujące kroki:

 1. Określanie lokalizacji i wykonanie rysunku.
 2. Przygotowanie materiału.
 3. Montaż i instalacja półfabrykatów.
 4. Wykończenie.

Następnie szczegółowo przeanalizujemy każdy etap.

Określanie lokalizacji i wykonanie rysunku

Daszki znajdują się wzdłuż najdłuższej ściany termosu, na której nie ma okien, drzwi, otworów wentylacyjnych i wentylacyjnych.

Konieczne jest zmierzenie łaźni parowej i narysowanie rysunku, na którym chcesz wyznaczyć piec, kocioł grzewczy, lokalizację okien i odpowietrznik. Zgodnie z zaleceniami ekspertów wskazane jest położenie półek. Aby wykonać baldachim do kąpieli własnymi rękami, rysunki powinny być wykonane w dwóch rzutach.

Również na rysunku należy określić wymiary, miejsca, w których sklepy są przymocowane do ścian i podłogi. Zaleca się mocowanie górnych rzędów do ścian, a dolnego baldachimu do podłogi. Cała konstrukcja powinna być jak najmniejsza.

Ponadto, na podstawie rysunku, wymagana ilość drewna jest obliczana z marginesem 5%.

Zanim zbudujesz baldachim w wannie, musisz wybrać projekt, ponieważ wtedy nic nie da się naprawić. Ponowne wykonanie wszystkich prac jest dość kosztowne.

Podczas tworzenia baldachimów w wannie własnymi rękami, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • Szerokość korony może być 40-60 cm. Nie sprawiają, że ława zbyt wąskie lub szerokie okapy Rozmiar w łaźni parowej powinna być taka, że ​​dana osoba będzie wygodne leżeć wyciągnął pełnej długości, ręce powinny być także umieszczane na półce.
 • Dolne półki powinny znajdować się w odległości 45 cm od podłogi. Pomiędzy półkami powinno być 55-65 cm.
 • Górna półka ma 120-130 cm od sufitu.
 • Najlepiej, aby wysokość drugiej półki od podłogi wynosiła 110 cm.
 • Nie instaluj półek blisko pieca, nawet jeśli ma on ogrodzenie ochronne. W przeciwnym razie możesz przypadkowo poparzyć się lub dostać udaru cieplnego.
 • Położenie półek zależy również od cyrkulacji pary: pod nią nie ma potrzeby instalowania ławek.

Belka i deski stosowane do budowy półek kąpielowych muszą spełniać następujące wymagania:

 • Materiał musi być wysokiej jakości.
 • Brak widocznych wad i usterek.
 • Drzewo powinno być dobrze przycięte i gładkie.
 • Brak węzłów, pęknięć i karbów.

Dla całego projektu sklepów używany jest jeden rodzaj drewna. Aby meble do kąpieli wysychały szybciej, do jej produkcji należy stosować cienkie płyty. Szerokość deski powinna być 4-5 razy większa od jej grubości. Przy tym stosunku nie zgina się i nie pęka.

Nie zaleca się do półek z drewna lakierem lub innego składu chemicznego (czytaj: „Jak i co leczyć półki w wannie - sprawdzone narzędzia do obróbki”).

Teraz zastanów się, jak prawidłowo wykonać czasze w łaźni parowej.

Aby to zrobić, musisz wykonać następującą sekwencję działań:

 1. Instalacja powinna rozpoczynać się od górnych półek.
 2. Belka nośna opiera się na czaszy na całej długości prostokąta, pręty są przymocowane w odległości 65-85 cm od siebie.
 3. Pręty stojaka są połączone ze szkieletem za baldachim w wannie za pomocą specjalnych śrub. Aby zapewnić większą niezawodność konstrukcji, można dodatkowo przykręcić jeden rząd prętów między stojakami wsporczymi. Wkręty samogwintujące i metalowe rogi służą do mocnego połączenia elementów ramy.
 4. Gotowa rama jest instalowana w łaźni parowej. Na dole prętów znajdują się gumowe podkładki. Zapewnią one większą stabilność konstrukcji i ochronę przed wilgocią.
 5. Ponadto, podłoga jest skończona. Tablice należy rozpocząć od dołu.
 6. Najlepszym rozwiązaniem jest siedzenie z lekkim nachyleniem, które pozwoli na lepsze odprowadzanie wody.
 7. Pomiędzy deskami siedziska powinna znajdować się szczelina 1 cm, niezbędna do spuszczania wody i szybszego suszenia ławki.
 8. Podczas wykonywania zadaszeń możesz użyć drewnianych gwoździ lub szpilek, metalowych gwoździ i śrub. Metalowe czapki muszą być cięte w drewnie. Ma to na celu zapobieganie poparzeniom. Jeśli nie możesz utopić kapeluszy w drewnie, wówczas należy je założyć na plastikowe osłony ochronne.
 9. Możesz również zamknąć deski i szczelinę między rzędami czaszy. Musisz pomyśleć o tym wcześniej, aby uzyskać odpowiednią ilość materiału. Przestrzeń pomiędzy podłogą a dolną półką do okryć nie warto, w przeciwnym razie będzie to zmniejszyć przepływ powietrza, to będzie zły do ​​wyschnięcia łaźnia parowa i wykonać czyszczenie staje się coraz trudniejsze.
 10. Możesz także utworzyć składaną konstrukcję, która pozwoli Ci wyjąć siedzenia i wyjąć je z łaźni parowej, aby wyschły.
 11. W górnym rzędzie można wykonać oparcia, zagłówki (bardziej szczegółowo: "Jak zrobić zagłówek w wannie - sprawdzone metody"). Możesz również wykonywać dostawy pod stopami, małymi ławkami. Wszystko to sprawia, że ​​przebywanie w łaźni parowej jest jeszcze bardziej komfortowe.
 12. Jeśli to konieczne, możesz zaokrąglić ostre rogi.
 13. Kiedy wszystkie prace zostaną zakończone, musisz zobaczyć powierzchnię siedzeń i miejsce, w którym ma zostać zmielony.

Po montażu i montażu baldachimu należy go przetworzyć specjalnie opracowany do kąpieli parowych. Takie produkty mają oleistą bazę, chronią drewno przed wilgocią i parą, gniją, a także zwiększają ognioodporność.

Nie ma nic trudnego w wykonaniu czaszy i zorganizowaniu łaźni parowej. Najważniejsze to mieć pragnienie, wytrwałość i pracowitość, a także przestrzegać zasad budowy czaszy.

Dodaj komentarz

49 + = 58