Nazwa kategorii

Jak zamontować panel elektryczny

Jak zamontować i zainstalować centralę w prywatnym domu własnymi rękami, wymaganiami i niezbędnymi elementami

Jeśli potrzebujesz zebrać i podłączyć panel elektryczny w prywatnym domu, ale nie ma ochoty lub możliwości skorzystania z pomocy specjalisty od instalacji elektrycznych - powiemy ci, jak to zrobić poprawnie.

Wykonanie całej pracy własnymi rękami nie jest łatwe i jest niebezpieczne w przypadku nieprzestrzegania zasad pracy z elektrycznością. Postaramy się wyjaśnić Ci wszystkie pytania i wskazać pułapki.

Projekt implikuje dostępność mechanizmów chroniących ludzi i przewody przed przeciążeniem lub zwarciem, jak również licznik. Kabel przechodzi z linii energetycznej do domu w panelu elektrycznym iz niego wyprowadzane są wszystkie grupy elektryczne domu.

Właściwa nazwa tego urządzenia - rozdzielnice dystrybucyjne (ASU). Ale zgodnie z prawem musisz podzielić tę jednostkę na dwie części, a jedna z nich będzie pierwszą, a druga będzie dystrybucją.

Urządzenie wejściowe jest zwykle montowane na słupie elektrycznym i jest panelem elektrycznym, w którym dla wygody złożenia zeznań powstało okno. Wewnątrz znajduje się licznik energii elektrycznej, wspólny wyłącznik RCD, wyłącznik wejściowy, ograniczniki (są rzadko umieszczane), elementy zabezpieczające przed przepięciami. Ten projekt powinien być zainstalowany na wysokości nie większej niż 2 metry.

Z płyty wejściowej prowadzi kabel do systemu dystrybucyjnego. W prywatnych domach jest mowa używanie urządzeń i urządzeń ochronnych. Aby zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy, umieść urządzenia różnicowe, które zawierają wyłącznik i RCD.

Metalowe zawiasowe panele elektryczne są stosowane w drewnianych domach, aw kamieniu, gdzie jest bardziej sucho, można włożyć plastikowe pudełko lub osłonę wbudowanej instalacji.

Miejsce do zainstalowania jednego wyłącznika jednofazowego nazywa się modułem. Każda plansza ma inną liczbę modułów, dlatego trzeba wiedzieć, w jakich ilościach urządzenia staną na tarczy.

Przygotowanie do instalacji rozdzielnicy

Konieczne jest wykonanie przed montażem:

 • Wybierz panel elektryczny zgodnie z rodzajem okablowania.
 • Oblicz całkowite obciążenie według pojemności każdej grupy.
 • Oblicz obciążenie dla każdej grupy przez moc każdego urządzenia.
 • Zastanów się nad miejscami, w których wymagane jest działanie RCD.
 • Płyta elektryczna.
 • Jednumeracyjny licznik energii elektrycznej o klasie dokładności od 2.
 • Maszyna wprowadzająca 32 A.
 • Dwubiegunowy na 16 A, 2 sztuki.
 • Jednobiegunowy tryb gotowości, 2 sztuki.

Schematy podłączenia panelu elektrycznego do 220 V i 380 V

Dla jasności konieczne jest stworzenie schematu, zgodnie z którym zostanie złożona tarcza.

Przykład obwodu do podłączenia wejściowej tablicy elektrycznej w prywatnym domu o napięciu 220V:

W prywatnych domach do okablowania są często instalowane rozdzielnice dla 380V, Kabel 4-żyłowy lub 5-żyłowy jest podłączony do takiej osłony: dwie lub trzy fazy, zero i masa.

Schemat podłączenia rozdzielnicy rozdzielczej 380 V do prywatnego domu będzie następujący:

Schemat prawidłowego montażu rozdzielni w drewnianym domu prywatnym:

Montaż pokrywy dla podmiejskiej struktury

 • Instalujemy za pomocą wkrętów samogwintujących Din, które zostaną przymocowane do wszystkich urządzeń. Powinny mieć rozmiar 35 mm.
 • Przystępujemy do instalacji sprzętu zgodnie z gotowy schemat i obliczenia, instalujemy automaty, RCD i dwie oddzielne szyny, do których podłączone są masa i zero, ustalamy dozownik.
 • Łączymy przewody fazowe, używając specjalnej magistrali łączymy maszyny. Zgodnie z ogólnymi zasadami podłączania takich urządzeń, wejście musi znajdować się na górze, a wyjście z dołu.
 • Montujemy osłony ochronne, podpisujemy wszystkie maszyny dla wygody.
 • Następnie łączymy je specjalnym grzebieniem lub robimy zworki z drutu. Jeśli masz zamiar użyć grzebienia, pamiętaj o tym Przekrój jego rdzenia musi wynosić co najmniej 10 mm / kwadrat.
 • Rozpoczynamy przewody od konsumentów do maszyn.

Dowiedz się z tego filmu, jak prawidłowo zmontować centralę w prywatnym domu o napięciu 220 V:

Z poniższego filmu dowiesz się, jak zrobić trójfazową tablicę rozdzielczą dla 380 V w prywatnym domu:

Po złożeniu klapy bez jej zamknięcia, włącz ją na kilka godzin, a następnie sprawdź temperaturę wszystkich elementów.

Z ostrożnym podejściem sekwencyjnym i zgodność z zasadami bezpieczeństwa elektrycznego,, chociaż muszę majstrować. Po zakończeniu instalacji pozostaje tylko czekać na przedstawicieli firmy energetycznej, która sprawdzi Twój system i zorganizuje połączenie.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Moskwa, Zoe i Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

Instrukcja montażu rozdzielnicy

Po pierwsze, musisz wyjaśnić, jakiego rodzaju płyty elektryczne są do użytku w domach i mieszkaniach. Dostarczone informacje pomogą ci wybrać właściwą płytę elektryczną do mieszkania lub domu.

Tak zwane "skrzynki", w których zainstalowane są wszystkie ochronne mierniki automatyczne i elektryczne, mogą być reprezentowane w następujących odmianach:

 • Materiał produkcji: plastik lub metal. Pierwsza opcja jest bardziej praktyczna, ponieważ ma lekką wagę i estetycznie atrakcyjny wygląd tarczy. Jeśli chodzi o metal - jest bardziej niezawodny i trwały.
 • Metoda przywiązania: napowietrzne i zagłębione. W związku z tym dla tej ostatniej konieczne jest wykonanie specjalnej niszy w ścianie, ale jednocześnie nie zajmują one wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Instalacja zintegrowanych tablic rozdzielczych jest trudniejsza, ale jednocześnie częściej stosuje się je do instalacji ukrytych przewodów. Wersja górna jest przymocowana do ściany za pomocą gwoździ lub wkrętów samogwintujących, co znacznie ułatwia prace instalacyjne.

Trzeba też powiedzieć o najbardziej wysokiej jakości producentach "pudełek". Ponieważ jesteś w każdym przypadku będzie można kupić płytę w sklepie, należy dać pierwszeństwo następujących firm: ABB (ABB), Legrand (Legrand), IEK (IEK), Schneider Electric (Schneider Electric). Producenci ci zajęli stabilną pozycję na rynku i stali się standardem jakości dla większości profesjonalnych elektryków.

Zaletą wyboru produktów tej wiodącej czwórki jest:

 • materiały wysokiej jakości (jeśli są plastikowe, a następnie odporne na ciepło), jeżeli są metalowe, wszystkie spoiny są wykonane zgrabnie;
 • Koszt nie jest dużo wyższy niż w przypadku modeli średniej jakości;
 • w zestawie znajdują się pomocnicze części do montażu rozdzielnicy, które należałoby zakupić osobno: zero szyny i uziemienia, naklejki z oznaczeniami, śruby montażowe.

Cóż, ostatnia rzecz, o której chciałbym opowiedzieć przed wydaniem instrukcji - czym jest ekran wejściowy dystrybucji w mieszkaniu (prywatny dom).

Główne składniki to:

 1. Samo pudełko z drzwiami.
 2. Szyna DIN (cała automatyzacja jest do niej dołączona).
 3. Szyny rozdzielcze (PE i N) do podłączenia wszystkich przewodów uziemiających i zerowych.
 4. Grupa wyłączników z RCD (lub w wersji kombinowanej - automat różnicowy).
 5. Licznik energii elektrycznej.
 6. Przewody do podłączenia wszystkich elementów obwodu.

W tym miejscu należy zauważyć, że dla wyboru przewodów łączących lepiej jest z góry obliczyć przekrój dla mocy i prądu, aby niezależnie wybrać najbardziej odpowiednią średnicę przewodu. Jeśli chodzi o automatyzację, osobny temat, jednak już uważaliśmy, że lepiej jest wybrać: automat różnicowy lub RCD, informacje będą dla Ciebie przydatne.

Po zapoznaniu się z częścią wprowadzającą, przejdź do instrukcji, które pomogą zebrać centralę w domu własnymi rękami.

Bardzo ciekawe instrukcje wideo na ten temat:

Natychmiast zwróć uwagę na fakt, że artykuł zawiera instrukcje montażu rozdzielnicy na 220 V. Jeśli chcesz złożyć trójfazową osłonę, przeczytaj oddzielne instrukcje, do których odesłaliśmy!

Najpierw musisz stworzyć schemat podłączenia wszystkich maszyn, licznika i szyn dystrybucyjnych, aby szybko i poprawnie odebrać centralę w mieszkaniu (lub wiejskim domu). Na tym etapie musisz również wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do zainstalowania każdego produktu na szynie DIN. Im bardziej kompaktowe i logiczne są automaty, tym bardziej oszczędzają Państwo przewody łączące i sprawiają, że skrzynka jest wygodna do konserwacji.

Dla Twojej uwagi przykład, jak powinien wyglądać schemat montażu rozdzielni w mieszkaniu na 220V:

W twojej wersji wszystko może być radykalnie różne, co nie oznacza, że ​​schemat nie jest właściwie skomponowany. W każdym indywidualnym przypadku możesz zbudować rozdzielnicę na swój własny sposób.

Krok 2 - Przygotowanie materiałów i narzędzi

Wśród narzędzi, które będą potrzebne:

 • multimetr (aby wywołać okablowanie po podłączeniu wszystkich elementów).
 • zestaw śrubokrętów (dokręć śruby na zaciskach).
 • narzędzie do usuwania izolacji lub, w skrajnych przypadkach, nóż montażowy elektryka.
 • śrubokręt (mocowanie do ściany)

Jeśli chodzi o elementy obwodu, tutaj wszyscy powinniście wybrać, w zależności od całkowitego obciążenia instalacji, napięcie w sieci (1 lub 3 fazy) i rozgałęzienie utworzonego obwodu. Zalecamy zapoznanie się z następującym blokiem artykułów, które są ściśle związane z samodzielnym montażem centrali:

Po przeczytaniu tych artykułów możesz udać się do sklepu w celu uzyskania odpowiedniej automatyzacji i materiałów, po czym będzie trzeba tylko złożyć tablicę rozdzielczą własnymi rękami.

Dotarliśmy do najważniejszej części artykułu. Teraz, gdy już wiesz, co będzie "wypełnieniem" pudełka i jak wybrać każdy z produktów, możesz przystąpić do montażu.

Natychmiast należy zauważyć bardzo ważny niuans - należy zgodzić się z przedstawicielami energetyki, którzy zainstalują licznik energii elektrycznej. Jeśli możesz zainstalować go sam, możesz przygotować odpowiedni akt i iść do pracy.

Instrukcje krok po kroku dotyczące instalacji panelu elektrycznego są następujące:

 1. Zawieś skrzynkę na ścianie (lub umieść ją w przygotowanej niszy).
 2. Umieść przewody wejściowe w rozdzielnicy i te, które pochodzą z każdego pomieszczenia / potężne urządzenia elektryczne.
 3. Rozetnij przewody, aby uzyskać dobre połączenie z zaciskami.
 4. Za pomocą śrub zamocuj szynę DIN w obudowie DIN, która posłuży jako uchwyt do montażu całego "wypełnienia".
 5. Zabezpiecz wszystkie wyłączniki, wyłączniki różnicowo-prądowe, a nawet miernik (jeśli jego łączniki odpowiadają) zainstalowanej listwy. Wszystko jest proste, konstrukcja tarczy zawiera specjalny zamek, który szybko i bez wysiłku zatrzaskuje produkt na szynie.
 6. Zainstaluj magistralę naziemną i naziemną.
 7. Przeciąć przewody łączące na odpowiednie długości.
 8. Połącz wszystkie elementy zgodnie ze schematem. Nie zapominamy, że faza wstępna i zero dla wyłączników automatycznych i wyłączników różnicowo-prądowych muszą być koniecznie podłączone do górnych zacisków. O tym, jak podłączyć maszyny w tarczy, powiedzieliśmy w osobnym artykule.
 9. Dokładnie sprawdź jakość zestawu rozdzielnicy, jeśli to konieczne, dokręć śruby we wszystkich zaciskach.
 10. Poproś przedstawiciela ds. Sprzedaży energii, aby wykonał uszczelnienie liczników energii.
 11. Sprawdź poprawność wykonanej pracy, w tym maszyny wprowadzającej.

Gdyby po włączeniu elektryczności nie było charakterystycznego zapachu spalonego, nie było łuku i nie było aktywacji RCD, co oznacza, że ​​cała praca elektryczna została wykonana poprawnie.

Wizualna lekcja wideo całego głównego procesu:

Na koniec zalecamy zapoznanie się z kilkoma prostymi wskazówkami, które pomogą lepiej zbudować centralę w mieszkaniu i domu prywatnym.

Pierwszą rzeczą, którą chciałbym doradzić - na wewnętrznej stronie pokrywy pudełka, przyklej schemat z konwencjami (tam właśnie jest). Jeśli wystąpi sytuacja awaryjna, a użytkownik nie będzie na miejscu, każdy inny będzie w stanie szybko wyłączyć energię elektryczną lub odwrotnie, aby włączyć maszynę, która została znokautowana.

Zalecamy również, aby wszystkie grupy przewodów wewnątrz panelu były oznaczone tagami i dodatkowo pogrupowane za pomocą plastikowych klipsów, jak pokazano na zdjęciu. Ułatwi to konserwację i naprawę, dzięki czemu ludzie nie będą mieli problemów podczas szukania właściwego kontaktu. O tym, jak można oznaczać przewody podczas instalacji, opowiedzieliśmy w osobnym artykule.

Nie zapominaj o ważnej funkcji łączenia wyłączników różnicowo-prądowych i wyłączników automatycznych - przewody doprowadzające muszą być koniecznie nawinięte od góry, co nawet powiela producenta na przednim panelu produktu.

Po pierwszym uruchomieniu po montażu pozostaw otwartą na kilka godzin, a następnie sprawdź temperaturę automatyki i przewodów. Jeśli gdzieś zaczyna się topić izolacja, natychmiast wyłącz zasilanie elektryczne i rozpocznij rozwiązywanie problemów, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie uniknąć zwarcia w przyszłości.

Raz na sześć miesięcy należy dokręcić wkręty na zaciskach automatyki wewnątrz skrzynki, szczególnie w przypadku przewodów aluminiowych.

Nie kupuj kompaktowej rozdzielni, która zmieści się w miejscu. Po pierwsze, być może w przyszłości dodasz nowe elementy do schematu. Po drugie, wąska przestrzeń ułatwi przegrzanie urządzeń i ich szybką awarię.

To wszystko, co chciałem powiedzieć o tym, jak zbudować rozdzielnicę własnymi rękami. Mamy nadzieję, że informacje były dla Ciebie przydatne i interesujące. Jeśli masz jakieś pytania, poproś ich, naszych ekspertów, o komentarze lub kategorię "Elektryk pytania"!

Powiedz na szynie uziemiającej w określonej kolejności, przewody muszą być podłączone, jeśli tak, to gdzie jest przepisane, czy też nie jest krytyczne.

Na przykład 1 maszyna 1 dziura w autobusie, druga maszyna, druga dziura w autobusie itd. Potrzebuję oficjalne potwierdzenie lub dokument od PSZ.

Cześć, Ten punkt nie jest tak naprawdę omawiany w PUE. Przewody można podłączyć do szyny uziemiającej w dowolnej kolejności. To nie jest krytyczne.

Witaj! Pytaj o warunki. Chcę zainstalować regulator napięcia 7-woltowego w nieogrzewanym pomieszczeniu. boją się szronu. Jak ocieplić pudło do montażu stabilizatora i zorganizować jego ogrzewanie. Czy potrzebujesz wentylacji?

Przepraszam, może czegoś nie rozumiem. Ale wszyscy radzą, nie tylko tobie, aby postawić przed ladzie maszynę wprowadzającą, czy to w mieszkaniu, czy w domu. Jednak zgodnie z PUE 7.1.64 - 7.1.65, automat wejściowy powinien być podłączony po liczniku, a przed licznikiem musi być zainstalowane urządzenie przełączające, aby usunąć napięcie ze wszystkich faz, to jest przełącznika serii.

Cześć, Jak już wspomniano w tym artykule, schematy zespołu tarczy mogą być różne i każda opcja ma sens. Z reguły kładziesz maszynę za tarczą. Partycjonowanie przed licznikiem jest kwestią waszej organizacji zaopatrzenia w energię, ale tutaj, jak pokazuje doświadczenie, wszystko jest czysto indywidualne.

Dlaczego twój obwód ma RCD po maszynie, aby szybko zawieść?

Cześć, To jest przykład tego schematu, po RCD trzeba oczywiście postawić maszynę, która chroni przed zwarciem! O tym, jak prawidłowo podłączyć RCD, które osobno opowiedzieliśmy w jednym z artykułów - http://samelectrik.ru/kak-pravilno-podklyuchit-uzo.html

Kto ci powiedział, że to się nie uda? Kolejnym pytaniem jest poprawność wyboru nominałów AB i UZO?!

jak może chińskie IKE, utożsamiać z Legend, ABB i Schneider)) uzhos. Jeszcze EKF tutaj dodał

powiedz mi teraz, że muszę zbudować ekran do nadzoru kamery, napięcie jest wszędzie 220. Jaka będzie wyglądała tarcza?

Jak zamontować i zainstalować rozdzielnicę elektryczną w prywatnym domu

Instalacja tablicy elektrycznej w prywatnym domu jest złożonym procesem, który wymaga wiedzy, umiejętności i uwagi. Ten artykuł służy jako algorytm, który pomoże prawidłowo złożyć tarczę w wiejskim drewnianym domu, jeśli odmówisz korzystania z usług elektryka.

Centrala otrzymuje energię elektryczną, dystrybuuje ją wśród odbiorców, chroni obwód elektryczny przed przeciążeniami i spadkami napięcia. Montaż klapy rozpoczyna się po zakończeniu wymiany okablowania w całym domu, wycofaniu wszystkich przewodów do miejsca, w którym jest zamocowany. Aby zaprojektować osłonę, należy wziąć pod uwagę wszystkich odbiorców energii elektrycznej:

 • gniazdka (sypialnie, pokój dzienny, kuchnia, korytarz, łazienka i toaleta);
 • światło (sypialnie, pokój dzienny, kuchnia, korytarz, łazienka i toaleta);
 • urządzenia o dużej pojemności (kocioł, kuchenka elektryczna).

Dla każdej grupy należy zainstalować niezbędną maszynę, dla urządzeń o dużej mocy konieczne jest zainstalowanie urządzeń automatycznych dla każdego urządzenia osobno. Wszystkie dane dotyczące automatów i RCD powinny być usystematyzowane w formie tabeli.

Standardowy układ rozdzielnicy obejmuje:

 • miernik elektryczny;
 • maszyna wprowadzająca;
 • gotowa automatyczna maszyna;
 • RCD;
 • uziemienie;
 • zero;
 • faza;
 • opony do zera i uziemienia;
 • automatyczna maszyna na gniazdach;
 • automat przy oświetleniu;
 • automatyczna maszyna na kuchence elektrycznej.

Sprawa jest wbudowana i zewnętrzna. Wbudowana obudowa nadaje się do podłączenia wejściowej tablicy elektrycznej w domu. Jest zainstalowany w specjalnej niszy, jeśli wszystkie przewody są poprowadzone wewnętrznie (ukryte). Obudowa zewnętrzna jest instalowana na ścianie, jeśli okablowanie jest ułożone na ścianach lub na zewnątrz na słupie, z którego dochodzi kabel wejściowy. W takim przypadku korpus jest przymocowany do śrub samogwintujących. Należy udowodnić producentowi, ściany są usunięte, listwy są wycofane, tarcza musi spełniać normy bezpieczeństwa. Tanie obudowy wykonane są z materiału, który nie ulega samozniszczeniu w przypadku pożaru, szybko się pogarsza. Dobra obudowa powinna przechowywać kilka wolnych miejsc instalacji w przypadku zainstalowania dodatkowych modułów.

Moduły wybierane są w oparciu o następujące parametry:

 • aktualna ocena;
 • czas wyłączania maszyn;
 • prąd, na którym podróż powinna się odbyć.

Automaty powinny być wybierane indywidualnie dla każdej grupy: dla gniazd - 16A, dla oświetlenia - 6-10A, dla elektrycznych - 25A, dla automatu wejściowego należy wziąć pod uwagę całkowitą moc wszystkich obwodów. W przypadku przepięcia, automaty działają na przemian od najmniejszego do największego. W ten sposób powstaje zrównoważony system.

Sprzęt ochronny powinien być potężniejszym urządzeniem, podporządkowanym mu - to ważna kwestia.

Opony są miedzianymi paskami, do których wsuwane są druty i mocowane za pomocą śrub.

Przed montażem rozdzielnicy należy całkowicie wyłączyć prąd. Montaż tablicy elektrycznej do prywatnego domu odbywa się w następującej kolejności:

 • montaż stojaków na licznik, maszyny i opony;
 • Automat do gry jest zainstalowany i podłączony w lewym rogu od góry;
 • instalacja innych maszyn, ouzo, opon do zera i uziemienia;
 • faza jest połączona, zero, ziemia. Zero to niebieski przewód, faza jest czerwona, ziemia jest czarna i żółta. Fazy ​​znajdują się pod kadłubem.

W panelu elektrycznym dla układu trójfazowego 380V: trzy fazy są podłączone do automatu wejściowego, a następnie przejdź do licznika. Uziemienie jest od magistrali do gniazd. Ziemia kabla wejściowego jest poprowadzona do szyny uziemiającej. Zero jest podłączone bezpośrednio do magistrali lub przechodzi przez ouzo, a następnie do magistrali.

Po zakończeniu instalacji ekranu w daczy, płyta elektryczna jest zablokowana i otrzymuje napięcie.

Cena panelu elektrycznego składa się z kosztu samej obudowy, wszystkich modułów, komponentów (przewody, śruby, wkręty, pasta izolacyjna, wskaźniki świetlne). Jeśli sam zdecydowałeś się zainstalować osłonę, spróbuj kupić automatykę i komponenty tej samej serii. Jeśli ufasz, że zamontujesz tarczę dla firmy wykonawczej, lepiej powierz im zakup materiałów. W tym przypadku cena zostanie zwiększona ze względu na zakup i instalację usług.

 • O nas

  Jakość instalacji elektrycznych w Moskwie i regionie moskiewskim w mieszkaniach i domach prywatnych od 2003 roku. Gwarancja wymiany i instalacji przewodów elektrycznych na okres do pięciu lat.

 • Dodaj komentarz

  9 + 1 =