Nazwa kategorii

Jak połączyć przewody ze sobą

Niezawodne sposoby podłączania przewodów elektrycznych

Znajomość nowoczesnych technologii i metod pracy z akcesoriami elektrycznymi, czy jest to konieczne? Tak, konieczne jest właściwe podłączenie przewodów elektrycznych.

Może to być przydatne podczas instalowania, układania dowolnych systemów zasilania. Czy okablowanie zostało wypalone, konieczna jest wymiana osprzętu oświetleniowego lub ukończenie nowego wyposażenia. Ta wiedza może nie być potrzebna, ale lepiej będzie znać wszystkie popularne metody łączenia przewodów elektrycznych

Zastosowanie w obwodach listew zaciskowych

Bloki zacisków są produktami elektrotechnicznymi z nieprzewodzącego materiału, wewnątrz którego umieszcza się przewodzący rękaw, który ma parę śrub z przeciwnych końców. Służą do naprawy drutu. Doskonały wybór do realizacji nowoczesnej metody łączenia przewodów.

Rodzaje terminali do łączenia przewodów

Wybierając niezawodne połączenie kablowe, należy pamiętać: bloki zacisków są wypuszczane z różnymi otworami, dla wielu sekcji.

Ta metoda jest prawie zawsze używana do łączenia w skrzynkach przyłączeniowych dowolnego typu podczas instalowania, instalowania ściennego i innych urządzeń. Nadaje się do montażu większości urządzeń, przełączników i gniazd. Łatwo jest zamontować sieć z takimi akcesoriami, wystarczy włożyć gołe końce w otwory i zastosować umiarkowaną siłę, niezawodnie dokręcić śruby. Sam drut nie powinien być przenoszony. Po zdemontowaniu sposobu prawidłowego podłączenia przewodów elektrycznych za pomocą terminali, warto zapoznać się z innymi równie niezawodnymi metodami.

Połączenie przewodowe za pomocą zacisku śrubowego

Ocena metody terminalowej: Doskonała jakość mocowania. Cena jest do zaakceptowania. Dość szybka i łatwa instalacja. Dobra okazja do podłączenia różnych przewodów, na przykład aluminium i miedzi.

Czasami same terminale sprzedawane są w niewystarczającej jakości wykonania, co grozi ich złamaniem podczas instalacji. Możliwość podłączenia nie więcej niż dwóch kabli o tym samym przekroju do jednego gniazda. Koniecznie przeczytaj, jak prawidłowo podłączyć przewody w kolorze.

Nie zaleca się łączenia z obwodami aluminiowymi i wielopasmowymi za pomocą bloków. Jest to spowodowane wysoką kruchością drutów aluminiowych i dużą elastycznością samych przewodów drutów skręcanych. Ale na ogół godna metoda.

Szybki montaż sieci energetycznych jest czasami po prostu niezbędny. Na przykład trzymaj tymczasowe oświetlenie na balkonie, tarasie, w altanie. Terminale sprężynowe Wago, doskonały produkt do wykonywania podobnej pracy. Nowoczesny i na pewno niezawodny sposób na podłączenie przewodów. Chociaż są one ostatnio na rynku osprzętu elektrycznego, wygodnie jest szybko zamontować instalację z zaciskami sprężynowymi i która jest ważna.

Zaciski zaciskowe Vago

Główna różnica między użyciem samych listew zaciskowych: wygodniej jest podłączyć dowolne przewody w skrzynkach elektrycznych niż skręcanie. Tutaj, w przypadku instalacji wysokiej jakości, stosuje się unikalny mechanizm zaciskowy, a nie zwykłą śrubę. Producenci produkują systemy jednorazowego użytku i wielokrotnego użytku.

 1. Podczas normalnej pracy ten produkt jest używany do jednorazowego użytku, podczas napraw nie może zostać przywrócony w przyszłości. Zostaje on usunięty, a zamiast niego jest nowy.
 2. Wielokrotne użycie terminali wago jest nieco droższe, ale można je wykorzystać do kilkukrotnego rozłączenia zmontowanych styków, ponownego podłączenia obwodu do twoich potrzeb. Przyspiesza to proces naprawy lub montażu sieci stałych i tymczasowych. Prosty mechanizm dźwigniowy daje przewagę dzięki temu, że możliwe jest dokładne i dokładne zamocowanie dowolnego drutu bez uszkodzenia lub przeniesienia go.

Przy pomocy samego wagonu, mocowanie jest proste, konieczne jest oderwanie izolacji i włożenie niezbędnych przewodów do otworu montażowego. Dokręć dźwignię. Ważne jest, aby poprawnie obliczyć obciążenie przewodów przez kalkulator online.

Ocena systemu mocowania wago: Unikalna możliwość łączenia dowolnych przewodów aluminiowych, miedzianych i innych. Istnieje wariant jednoczesnego łączenia kabli wielordzeniowych (dwa lub więcej).

Uniwersalne zaciski typu wago pozwalają, bez uszkadzania, naprawić cienki, spleciony przewód. Kolejny plus, niewielkie rozmiary.

Terminale samozaciskowe Wago

Doskonała jakość i trwałość. Złącze typu Vago posiada otwór technologiczny, który daje dostęp do śrubokręta ze wskaźnikiem napięcia. Działanie dowolnej linii elektroenergetycznej można sprawdzić w dowolnym momencie. Być może jedną z wad jest znaczny koszt samych terminali. Ale ten rodzaj połączenia przewodowego jest najnowocześniejszy i szybki.

Izolacja za pomocą nakrętek PPE

Dekodowanie produktu nie jest skomplikowane, łącząc klipsy izolacyjne (PPE). Są to zwykłe czapki z nylonu lub plastiku, które mają wewnętrzny element ustalający.

Przyłącza PPE

Najprostszy rodzaj połączenia przewodów, odbywa się po skręceniu samych przewodów, żył. Czapki są często używane do łączenia przewodów w skrzynkach połączeniowych, aby oznaczyć połączenia odpowiednim kolorem.

Ocena wykorzystania takich produktów: Bardzo niski koszt PPE. Stosowanie bezpiecznego materiału wyklucza zapłon przewodów. Łatwa instalacja, założenie skrętu przewodów i wszystko gotowe. Takie czapki mają dużą gamę kolorów, co jest wygodne. Oczywiście, jeśli przewody nie są oznaczone kolorem, kolorowe środki ochrony indywidualnej mają możliwość określenia lub po prostu zanotowania, zero, fazę i inne niezbędne linie energetyczne.

Są też wady: Niewystarczający poziom utrwalenia. Skrętka może być montowana tylko po użyciu propagu.

Ta opcja określa tytuł najbardziej niezawodnej metody połączenia. Dowolne obciążenia i jakość przewodów.

Zaciskanie przewodów z rękawami

Przewody są wkładane do specjalnej rurki - tulei i zaciskane z pewną siłą. Jest jedna rzecz, ale. Przekrój przewodów nie powinien przekraczać przekroju zainstalowanych tulei. Po włożeniu i ściśnięciu zacisku rękaw jest starannie izolowany rurką termokurczliwą lub za pomocą innych materiałów izolacyjnych.

Ogólna ocena. Świetny sposób na bezpieczne podłączenie przewodów. Kierunek przewodów może być z różnych stron rury lub z jednej strony. Rękawy są dość niedrogie. Dobrym sposobem bezpiecznego łączenia przewodów.

Istnieją wady. Jednorazowe użycie rękawów, nie są składane. Do wykonania takiej pracy potrzebne jest narzędzie: cęgi zaciskowe, które są również używane jako specjalne narzędzie. Usuwają izolację. Mają w swoim arsenale zagniatane urządzenie, a prace elektryczne trwają nieco dłużej.

Ten sposób jest niezawodny. Zwykle ta metoda łączenia w skrzynce przyłączeniowej oznacza najpierw zdzieraniu i skręcania końcówek, po ich zanurzeniu w ogrzanym lutowiu. Połączenie drutów aluminiowych z aluminium korzystnie przeprowadza się przez lutowanie. Następnie są izolowane za pomocą rurki termicznej lub taśmy izolacyjnej.

Metoda skręcania drutów

Kategorycznie nie zaleca się natychmiastowego chłodzenia lutowanych drutów w wodzie, mikropęknięcia powstające przy tego typu chłodzeniu wpływają na jakość połączenia. Nie są trwałe.

Ocena metody lutowania. Daje silne kontakty łańcuchowe i doskonałą jakość, nie jest drogi, jest najbardziej niezawodny w sposobie podłączenia przewodów elektrycznych w rozdartym pudełku.

Wada technologiczna. Bez lutownicy tutaj nie do zarządzania. Szybkość pracy nie jest wysoka. Połączenie nie jest w naturalny sposób odłączalne. Z tego wynika, że ​​lutowanie odbywa się w skrajnych przypadkach, przy użyciu bardziej nowoczesnych metod łączenia. Wśród mistrzów od dawna nie jest popularny, bo zajmuje więcej czasu.

Nie ma również powszechnej metody łączenia przewodów elektrycznych, spawania. Proces jest podobny, ale wymaga oczywiście użycia specjalnej spawarki i pewnych umiejętności.

Nie nowe, można powiedzieć, że metoda "dziadka" polega na spiralnym skręcaniu żył między sobą. Istotą wszystkich prac jest to, że pozbawione drutów są skręcone szczypcami, a miejsce skręcania pokryte jest izolacją. Tutaj, być może, i wszystkie sposoby skręcania drutów.

Niezawodne sposoby skręcania przewodów

Ocena tej metody połączenia. Wysoka prędkość wszystkich prac instalacyjnych. Część kosztów jest minimalna.

Wada. Zabronione jest łączenie ze sobą skrętów o różnym składzie, drutach miedzianych i aluminiowych, nieuchronnie utlenianie. Zgodnie z ramami regulacyjnymi z skręcanie, klejenie przewody w skrzynce połączeniowej nie powinna być stosowana w pomieszczeniach z materiałami palnymi, wysokiej wilgotności, piwnicach, jak również w każdym domu zbudowanym z drewna. Więcej o sposobie skręcania przewodów elektrycznych. Zobacz film o najlepszych skręcarkach i terminalach Vago.

Urządzenie do zaciskania nakrętek

Takie urządzenie to po prostu zacisk kablowy mający dwie płyty wewnątrz i kilka śrub do dokręcania, zwykle w rogach. Wystarczy przykręcić przewody do samej płyty. Następnie nałóż wierzchnią warstwę karbolytu.

Zacisk zwany Nut

Ocena. Doskonałą opcją jest podłączenie przewodów elektrycznych w puszce połączeniowej, dużej i średniej. Oczywiście, tego typu produkty są dość wygodne i mają wysoki stopień ochrony. Umożliwia szybkie podłączenie drutu do toru w grubej części i nieoderwanie go.

Wady. Wymiary umożliwiają montaż tylko w dużych skrzynkach przyłączeniowych, ekranach. Śruby poluzują się z czasem.

Wskazówka: przy wyborze wyposażenia i metody pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Praca jest konieczna tylko z izolowanym narzędziem, należy stosować sprzęt ochronny.
 • Na planszy podróży lub kontuarze należy umieścić znak ostrzegawczy "nie włączaj".
 • Podłącz urządzenie zgodnie z załączoną instrukcją.

Po rozważeniu głównych rodzajów połączeń przewodowych łatwo wybierzesz odpowiednią opcję. A mając proste narzędzie i narzędzie pod ręką, możesz zamontować je samodzielnie. Bardziej szczegółowo, jak prawidłowo zamontować panel elektryczny.

Wideo o poprawnym podłączeniu przewodów

Podziel się ze znajomymi i oceń ten wpis

Nagłówki

 • Projekty mieszkań 3D
 • Wideo do naprawy
 • Projekt mieszkania
 • Wszystko o naprawie
 • Drzwi
 • Windows
 • Pułap
 • Ściany
 • Tynk i szpachlówka
 • Drywall
 • Meble
 • Inne dotyczące naprawy
 • Seks
 • Wyrównanie podłóg
 • Jastrych cementowy
 • Wysuszyć podłogę
 • Jastrych półsuchy
 • Wypełnienie podłogi
 • Układ podłóg
 • Ogrzewanie podłogowe
 • Podłoga elektryczna
 • Ciepła podłoga
 • Pokrycia podłogowe
 • Płytka
 • Podłogi laminowane
 • Wszystkie kanalizacji
 • Zaopatrzenie w wodę
 • Wanna, prysznic
 • Krany
 • Miska ustępowa
 • Ogrzewanie
 • Wszystko przez elektryków
 • Okablowanie
 • LED w życiu codziennym
 • Wentylacja
 • Materiały budowlane
 • Narzędzia
 • Materiały
 • Konstrukcja kalkulatorów
 • Naprawa wiejskiego domu
 • Różne artykuły
 • Najlepsza recenzja
 • Pytanie-odpowiedź
 • Wiadomości

Jesteśmy vkontakte

Jeśli znajdziesz błąd w tekście, zaznacz go i naciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj a my postaramy się szybko poprawić błąd.

Dziękujemy za wiadomość o błędzie. W najbliższej przyszłości poprawimy to.

Basis-Prom tel. 8-495-725-2615

Dziękujemy za wiadomość o błędzie. W najbliższej przyszłości poprawimy to.

Kontakt elektryczny - podłączenie przewodów

Kontakt elektryczny zależy od jakości i niezawodności połączenia przewodów. Podczas instalacji okablowania nie można obejść się bez niego połączenia przewodów.

W punktach połączeń styki elektryczne muszą spełniać następujące podstawowe wymagania:

 • - niezawodny kontakt, bez dodatkowego oporu. Rezystancja styku łączącego nie może być większa niż opór całego kawałka drutu;
 • - wytrzymałość mechaniczna, w przypadku rozciągania. Jeżeli drut w stawach jest podatny na przypadkowe skręcenia, to wytrzymałość styków nie może być mniejsza niż wytrzymałość samego przewodnika.

1. Połączenia przewodów skręcone. Ze względu na swoją prostotę, najpowszechniejszy sposób. Aby to zrobić, wystarczy wziąć dwa przewody, usunąć izolację (dla niezawodnego skręcania, izolacja jest usunięta co najmniej 5 cm), a następnie gołe przewody są skręcone razem.

Izolowane sploty są izolowane za pomocą konwencjonalnej taśmy izolacyjnej z PCV. Zamiast taśmy izolacyjnej można użyć specjalnego "kołpaka do skręcania". Zakrętki są nawijane na połączone przewody, izolując w ten sposób odsłonięte części i jeszcze bardziej dociskając styk elektryczny.

Niedopuszczalne jest druty skręcone z różnych metali, na przykład miedź i aluminium.

2. Podłączanie przewodów przez lutowanie. Przy pomocy lutowania montaż połączeń trwa nieco dłużej, ale ta metoda jest bielsza niż zwykłe skręcanie.

Podczas skręcania styków, bez względu na wysokość, punkty połączenia mają pewien opór i kiedy prąd płynie, przegięte styki przegrzewają się.

Konsekwencją niekręceniowego skręcania jest rozpływ izolacji w połączeniach, zwarciu i pożarze.

Lutowanie gwarantuje niezawodny kontakt elektryczny z niską rezystancją i konieczną wytrzymałością mechaniczną. Do lutowania używa się konwencjonalnego lutowia cynowo-ołowiowego i kalafonii.

3. Zastosowanie bloków zacisków. Sam blok zacisków jest płytą izolacyjną ze stykami. Za pomocą zacisków można łączyć przewody miedziane z aluminiowymi.

Listwy zaciskowe zgodnie ze sposobem opisanym w mocowania przewodów są podzielone na zaciskach dokręcenia śruby i bloki zaciskowe z płyt dociskowych.

Bloki zaciskowe, w których druty są dociskane za pomocą śruby, mają jedną wadę. W nich drut może zostać uszkodzony przez sam śrubę, gdy styk zostanie zaciśnięty. Jest to szczególnie ważne przy podłączaniu przewodów aluminiowych lub linek.

Podkładki z płytkami dociskowymi są bardziej niezawodne w porównaniu z płytkami śrubowymi, ponieważ przy dokręcaniu drutu dociskany jest do terminala płytką.

4. Zaciski sprężynowe. Prawdopodobnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób podłączenia przewodów. W tym celu przewód jest usuwany z przewodu i izolowany do zacisku. Różnić się od śruby tak, aby przewody były mocowane nie za pomocą śruby, ale za pomocą zacisku sprężynowego.

Obecnie istnieje wiele klipów sprężynowych, z których najczęstsze to zaciski Wago.

Służy do łączenia zarówno drutów miękkich jak i jednożyłowych o różnych przekrojach.

Za pomocą tych zacisków można również podłączyć przewody miedziane i aluminiowe. W tym celu stosowane są specjalne bloki zacisków Wago. Wykorzystują styki wykonane z płyty bimetalicznej pokrytej specjalną pastą, która zapobiega utlenianiu drutów.

5. Złącze. Ściskanie ściskaniem lub jak są one wywoływane w ludziach "orzechy" służą do połączenia z główną linią bez tworzenia luki.

Samo ściskanie składa się z trzech metalowych płytek ze śrubami i izolacyjnego pudełka, w którym znajdują się te płytki. Przyrząd do gwintowania jest często używany do łączenia przewodów miedzianych i aluminiowych, na przykład do podłączenia do linii powietrznej wykonanej z aluminium.

Łączenie przewodów miedzianych i aluminiowych w domu

W razie potrzeby połączenie przewodów miedzianych i aluminiowych, a zaciski i klocki nie są pod ręką, można się bez nich obejść. Skręcanie drutów w tym przypadku nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, ponieważ prędzej czy później miejsce skręcenia miedzi i aluminium utleni się, co doprowadzi do utraty kontaktu.

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest użycie konwencjonalnej nakrętki, śruby i podkładki.

Niezawodność tego połączenia nie jest gorsza od terminali opisanych powyżej. Jedyną wadą jest uciążliwość (na przykład, gdy jest używana w skrzynce przyłączeniowej) i duża liczba izolacyjnych taśm PVC w celu zapewnienia niezawodnej izolacji.

nie jest to zabronione, ale nie jest procesem pełnym

Proces skręcania musi kończyć się listwą zaciskową poprzez lutowanie lub spawanie

Cóż, jeśli nie. Pożądane jest lutowanie. Usunięcie wspólnego izolację zewnętrzną wszystkich trzech przewodów, z których każdy drut tnie „etap”, to jeden z nich w pobliżu wiązki ziemi, drugi związek pośredni, przy czym długość przewodów, trzeci na końcu. Przewód łączący musi być wycięty w odbiciu lustrzanym, tzn. Kolor drutu, który jest skrobany najdłużej - będzie najkrótszy. W rezultacie, po podłączeniu przewodów do siebie nawzajem - nie dotykają się wzajemnie, każde rozebrane na swoją własną długość. Oczyść, napromieniuj (przykryj kalafonią i cyną), dokuj ze sobą i rozpuść. Ale przed tym na każdym przewodzie konieczne jest założenie izolacyjnej rury (skurcz termiczny) i dużego wspólnego na kablu przed lutowaniem.

Cóż, jeśli w całkowicie tradycyjny sposób. Strip połączone przewody są również "drabinkowe", ale bardziej autentyczne. Połącz ze skręconym, owiniętym skręconym ogonem w kierunku jednego z drutów. Wszystko to powinno być zamknięte rurką termokurczliwą lub, w najgorszym przypadku, owinięte taśmą izolacyjną. Upewnij się, że miejsca skrętu drutu znajdują się w różnych odległościach i nie przecinają się ze sobą.

Ale to jest najniebezpieczniejszy sposób na połączenie! Woda, która dostała się pod taśmę elektryczną, może się zepsuć. Niepewny skręt - ciepło.

1. Z jaką sekcją i marką drutu podłączamy się do licznika domu + garażu + podsobka.k dystrybucji. box (znajduje się obok licznika).

2. Następnie z dystrybucji. pudełka tylko dom (linia podszewki-12).

3. Dlaczego instalacja w skrzyni licznika na automatach przez elektryków wykonana jest z przekrojem drutu 2,5 mm?

4. Czy mogę zawiesić tablicę rozdzielczą. pudełko na grupach na ścianie domu i co?

3. Czy jest możliwe wyciągnięcie z niej drutu do grupy rozety przez poddasze (tak mniejszy dystans). Jeśli tak, to co? w lecie temperatura dochodzi do 50 stopni.

Kiedy pokazujesz czystą kartkę "znanemu elektrykowi", z pewnością będzie on w stanie udzielić porady i wytłumaczyć "w jego ramionach", że nie będzie bardzo produktywny.

Na schemacie należy wskazać skrzynkę rozdzielczą, a zobaczysz, gdzie najlepiej umieścić, oczywiście nie tam, gdzie mogą się do niej dostać dzieci lub zwierzęta domowe.

Generalnie "nie jestem elektrykiem" 🙂 Ale kiedy nie ma nikogo innego do powiedzenia, to są moje myśli. Jeśli chodzi o rozmiar pudełka, nie przegap, nie bierz małego (jak ja, a potem nie ma gdzie się odwrócić).

P.S. Nie wierz w oznaczanie drutu. Mówią, że jest coś, co jest bardzo przereklamowane. Zmierz średnicę żyły za pomocą zacisku. "Każdy pionier wie

Długość koła to dwa Pi Er ":)

Abażury abażury są słabe, więc żarówki często mają maksymalnie 40-60 watów (napisany w opisie lampy podłogowej).

Jeśli weźmiesz w swoje ręce 2 kartridże z okablowaniem i przychodzącym kablem, to od każdego przedmiotu jeden drut w jednym skręcie i zakręć kołpak od góry. Pod względem warunkowym nazwijmy to kontaktem dla przepływu fazy. Następnie pozostałe drugie końce z każdego przedmiotu łączą się z drugim skrętem i zakręcają nakrętkę od góry. Jest to warunkowo zero.

Jeden przewód z kabla przejdzie przez przełącznik na jeden przewód pierwszego wkładu. Następnie z pierwszego naboju Drugi drut przejdzie do pierwszego drutu drugiego wkładu. I już drugi przewód z drugiego wkładu powróci do kabla w celu jego kontaktu.

W twoim przypadku kabla wziąć jeden księgowań, połączyć go z dowolnym przewodem najbliższej kasety, a następnie pozostałą część drutu z podłączonego wkładzie łączącym nadal w wianek (paravozik) do pozostałej kasety i wreszcie pozostałe drutem ostatniego naboju do pozostałego przewodu w kablu. W takim przypadku będziesz mieć wszystkie przewody, z których tylko dwa połączone są za pomocą zakrętek i czapek. Można to wszystko złożyć na listwie zaciskowej z tulejami na śruby lub użyć zacisków Vago.

Przy takim połączeniu żarówek możesz wziąć więcej mocy (nie zapalą się wcale). Chociaż 95-150W put - nie palą.

Być może "orzechy" i pudełko do zrobienia na skrzyżowaniu, aby można było je zamknąć, ale w takim przypadku istnieje możliwość otwarcia i wejścia do środka.

Orzech "Branch Crimson" w artykule jest napisany.

Znaczenie połączeń: wyobrazić sobie rzekę, która płynie do większej rzeki, a potem wszystko idzie świetnie przepływ na morzu, lecz przeciwnie przepływa ono z dużego na mały. Morze to sieć elektryczna, a niewielka rzeka to 3 * 2,5. Rzeka więcej (3 * 6) powinny mieścić się w dużej rzece (odpowiednie gniazda 3 * 6), ale w swoim kanale, bez przechodzenia przez drobne inaczej „powódź” nią. Możesz oczywiście i bez błyszczących orzechów Shinka, nałożyć na szynę DIN. ale nie zapominajcie o esencji prądu dużego prądu i rozgałęziania się do mniejszych. I obliczyć całkowity prąd wspólny, czy będzie w stanie płynąć przez główny przewód wejściowy. Narysuj na kartce papieru, nie bój się przepisać kartki papieru, a nawet pomoże ci to rozgryźć.

Następnie wyeliminować możliwość przypadkowego uruchomienia przez niektórych sąsiadów tej maszyny „Och, spójrz, co urządzenie jest wyłączone! Prawdopodobnie nasz. Cheto w nasz telewizor nie działa wczoraj spalona. Zwróćmy dalej, może to maszyna rozbiła”.

I kolejna faza do mierzenia na tych drutach za pomocą śrubokręta testowego (przed sprawdzeniem na innych gniazdach, w których elektryczność pozostaje podłączona). Faza na odcięciu przewodów nie powinna świecić śrubokrętem.

Cóż, domowe rzeczy. Możesz spróbować dotknąć wątku o rozmiarze większym niż gwint gwintowany. Jeśli śruba zostanie wybita - zmień śrubę. A jeśli potrzebne jest niebezpieczeństwo pożaru. Wkręć metalową śrubę w górę.

Ale kiedy będziesz się łączyć, spójrz na siebie. Czy otrzymujesz przewód z fazą i zerem? Dla jednej fazy przewodnika, do drugiego zera. Trzeci może być uziemiony, ale gdzie go zdobyć? Jeśli chcesz uruchomić trzy fazy bez przewodu neutralnego, można podłączyć tylko transformatory trójfazowe \ silniki.

Narysuj na kartce papieru po lewej stronie, która do ciebie przychodzi. po prawej stronie, którą planujesz połączyć. Pomiędzy nimi zostaw pole manewru i złóż puzzle, zastępując na przykład drutem trzy struny. Podpisz ile prądu płynie do każdego urządzenia. A potem arytmetyczna. Zauważ, że oprócz fazy wciąż jest zero i musi iść osobnym przewodem.

1. Dla każdego rdzenia musi zostać pobrana całkowita wartość prądu wszystkich podłączonych do niego konsumentów.

2. Kiedy druty przechodzą do innego rozmiaru, maksymalny prąd całego łańcucha jest ograniczony przez najmniejszy prąd przez najmniejszą żyłę. Grube druty w tym samym czasie są łatwe w obróbce i cienkie naprężenie pod wpływem ciepła. (na przykład, jeśli otrzymasz przewód 1,5 od elektryka, twoje 4 kwadraty bardziej aktualne nie zostaną dodane i będą liczyć tylko 16A).

3. Możesz podłączyć wiele urządzeń do jednego przewodu, najważniejsze jest to, że wprowadzasz prądy z każdego z nich. Oczywiście, jeśli odległości są duże (np km), a średnica niewielka - to lepiej niech przeciwległą krawędź najbardziej słabych konsumentów (lampy, gniazdka do ładowania akumulatorów) oraz wszelkiego rodzaju czajniki, stiralki, odkurzacze, lodówki, bliżej źródła. Również nie jest wskazane, aby przechowywać w lodówce i innych dużych ciężarówek na tym samym oddziale, gdzie będą komputery. Lepiej dla nich, aby osobny wypłat bliżej źródła, a nawet na osobnej maszynie.

Generalnie nie jestem elektrykiem 🙂 Lepiej jest powierzyć kardynalną wymianę okablowania profesjonalistom. Z nimi, a popyt będzie, jeśli coś pójdzie nie tak.

Okablowanie przewodów elektrycznych

Podczas wykonywania okablowania elektrycznego nieuchronnie spotyka się konieczność łączenia ze sobą odcinków drutu. Połączenia są wykonywane w skrzynkach połączeniowych, które są montowane w ścianie lub na ścianie. Zazwyczaj w takim pudełku są podłączone przewody prowadzące do maszyny w rozdzielnicy, a przewody idą do wylotu, lampy, przełącznika. Kolejny drut może przejść z naszego pudełka do następnego. Wszystkie połączenia są oczywiście przeprowadzane zgodnie ze schematem.

Ścienny puszka przyłączeniowa

Przed uruchomieniem i podłączeniem przewodów przypomnijmy sobie, jakie są główne typy połączeń:

 • skręcanie drutów i ich dalsze lutowanie lub spawanie;
 • połączenie za pomocą listew zaciskowych;
 • połączenie za pomocą "orzechów";
 • podłączenie zerowych przewodów za pomocą przewodów łączących;
 • zaciski sprężynowe typu WAGO;
 • użyj połączenia śrubowego.
 • połączenie z rękawami.

Stary dobry sposób łączenia się jest kręcony

Aby skręcić druty i zaizolować miejsce skrętu, nie potrzebujesz niczego, oprócz szczypiec i taśmy. Jakościowo i dokładnie wykonane żyły miedzianej żyły przez kilka dziesięcioleci. Nie zapomnij o wyczyszczeniu gołych części przewodzącego rdzenia (TPG) przed ich przekręceniem.

Aby uzyskać większą niezawodność, skręcanie można wykonać przy użyciu standardowego lutów cyny ołowiowej i kalafonii lub innego strumienia. Jeszcze lepiej jest przepuścić krótkotrwały prąd spawania przez złącze. Pod koniec tego skrętu powstaje dopływ miedzi (kropla), połączenie to potrwa do momentu zniszczenia izolacji. Tylko przewody miedziane mogą być spawane i lutowane. Ale jeśli spojrzymy na PUE, zobaczymy, że skręcenie zostaje przerwane, szczególnie w drewnianych domach i wannach, więc skręcajcie się z lutowaniem lub spawaniem.

lutowanie i lutowanie

Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie niezawodnego połączenia przewodów z aluminium jest znacznie trudniejsze niż w przypadku miedzi. Poprzez skręcenie drutów aluminiowych ze względu na mechaniczne właściwości materiału, bardzo łatwo jest rozerwać lub rozerwać gołą część TPG. Stosując ogólną śruby i połączenia śrubowe dla przewodów aluminiowych musi okresowo rozciąganie kontakty, ponieważ materiał z czasem „pływa” rezystancję styku stopniowo pogarsza się, aw konsekwencji spalanie kontaktu, aw najgorszym przypadku pożaru.

Głównym problemem, który może powstać w wykonaniu konwencjonalnym skręcie - korozja, gdy próbuje połączyć żyły z różnych materiałów, jest szczególnie niebezpieczne, aby spróbować zrobić skręcania drutów z miedzi i aluminium. W praktyce nie jest znany jeden przypadek, kiedy trzeba było przebudować takie związki.

Aby zrealizować skręty z jednolitych materiałów, szeroko stosuje się PPE (łączący zacisk izolacyjny). Nakrętkę PPE przykręca się do połączonych ze sobą przewodów, zapewniając ich skręcanie i ściskanie odsłoniętych części TPG. Izolacja takiego połączenia jest wystarczająco niezawodna, a na pewno nie gorsza niż przy użyciu taśmy izolacyjnej. Podczas korzystania z PPE należy zachować ostrożność, aby upewnić się, że rozmiary kołków i przewody łączące są zgodne.

Szeroko rozproszone połączenia za pomocą listwy zaciskowej. W plastikowej obudowie buta montowane są tuleje stykowe (zazwyczaj z mosiądzu) z gwintem wewnętrznym. Niezawodny kontakt zapewniają śruby mocujące drut włożony do tulei.

Podziel zaciski kablowe

Aby zapewnić niezawodne połączenie przewodów z różnych materiałów i drutów spustowych z linii głównej (bagażnika) bez jej zerwania, stosowane są zacięcia kabli ("nakrętki"). Rdzeń "nakrętki" składa się z dwóch matryc zaciskowych i środkowej płyty oddzielającej. Cała ta konstrukcja jest dokręcana śrubami. Główną cechą mocowania kabli jest to, że połączone przewody stykają się ze sobą tylko przez stalową płytkę oddzielającą. Często "orzechy" są używane, gdy wchodzisz do domu lub mieszkania, aby przełączyć się z głównego drutu aluminiowego na miedziane okablowanie wewnętrzne.

Zacisk do orzechów bez pokrywy

"Nakrętka" w pełni zmontowana

Opony są szeroko stosowane do łączenia dużej liczby rdzeni roboczego neutralnego lub ochronnego gruntu w rozdzielnicach. Szyna zerowa jest przymocowana do konstrukcji ekranu lub zainstalowana na szynie DIN poprzez stojak izolacyjny, szyna uziemiająca jest przymocowana bezpośrednio do obudowy. I ta, inne opony mają kilka otworów ze śrubami zaciskowymi do łączenia pasm.

Drążek uziemiający

Przy użyciu zacisków śrubowych siła, z jaką rdzeń jest dociskany do styku, zmniejsza się z czasem, szczególnie w przypadku kontaktu z aluminium. Kontakt ulega pogorszeniu, punkt połączenia zaczyna się nagrzewać. Prowadzi to do konieczności okresowej kontroli i ciągnięcia gwintowanych styków.

Znacznie przyspieszyć proces instalacji, bez sprężynowych zacisków śrubowych. Ich konstrukcja została opracowana w niemieckiej firmie WAGO w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Zaciski do montażu konstrukcyjnego w oparciu o zaciski sprężynowe umożliwiają niezawodne podłączenie miedzianych i jednożyłowych drutów aluminiowych w dowolnej kombinacji bez użycia specjalnego narzędzia.

Seria WAGO 222

Główną zaletą zacisków sprężynowych jest to, że sama sprężyna jest zawsze ruchoma, podczas całego okresu eksploatacji zacisku, zaciski ze stali sprężynowej wytwarzają określoną siłę zaciskającą. Automatycznie zgadza się z sekcją przewodnika, siła jest przyłożona do powierzchni żyły, bez jej deformacji. Zapewnia to stały kontakt.

Instalacja przewodów w serii WAGO 222

Zastosowanie zacisków sprężynowych może skrócić czas okablowania (jest to szczególnie ważne w przypadku dużych ilości pracy) dla każdego przewodu posiada oddzielną pozycję końcową, przewody nie są uszkodzone, zapewnia niezawodną ochronę przed przypadkowym kontaktem z nieizolowanych końcówek, wszystkie połączenia wyglądać estetycznie i kompaktowy.

Są zaciski sprężynowe ze stykami wtykowymi (na przykład zaciski WAGO 773, 2273). Te zaciski mogą być używane tylko do przewodów jednożyłowych. Nieznaczny koniec rdzenia jest po prostu wkładany do tego listwy zaciskowej przy niewielkim wysiłku. Aby odłączyć styk, druty są również lekko wykręcane z listwy zaciskowej.

Jeszcze wygodniejsze terminale uniwersalne to "zatrzaski" (na przykład terminale WAGO 222, 221). Mogą być stosowane w montażu obwodów tymczasowych, ponieważ nawiązanie i rozłączenie kontaktu trwa kilka sekund. Zaciski te umożliwiają podłączenie przewodów z różnych materiałów i różnych sekcji.

Szyna prądowa ocynowana zapewnia niezawodne i gazoszczelne połączenie. Na przykład wydajność serii 221 wynosi 32 A / 450 V, a maksymalna temperatura to 105 ° C. Dopuszcza się stosowanie terminali serii 221 w temperaturze otoczenia do 85 ° C.

Zaleca się, aby przed podłączeniem drutu aluminiowego wypełnić terminal specjalną pastą kontaktową, która usuwa warstwę tlenku i zapobiega dalszemu utlenianiu rdzenia. W nomenklaturze WAGO dostarczane są końcówki wypełnione taką pastą podczas produkcji.

WAGO 308 z makaronem

Istnieją specjalne zaciski sprężynowe do łączenia opraw. Typowe parametry takich zacisków to - po stronie montażowej możliwe jest podłączenie jednego lub dwóch drutów jednożyłowych z miedzi lub aluminium o przekroju do 2,5 m2. mm; od strony lampy - dowolny drut miedziany o tym samym przekroju. Prąd znamionowy dla drutów miedzianych 24 A, dla drutów aluminiowych - 16 A.

Połączenia różnych materiałów za pomocą śruby

Przy łączeniu drutów miedzianych i aluminiowych konieczne jest wykluczenie bezpośredniego kontaktu tych metali. W tym celu można użyć zacisków kablowych ("nakrętki"). Można stosować sprężynowe złącza terminali. Można użyć konwencjonalnej stalowej śruby, na której nawinięte są izolowane końce drutu z różnych materiałów. Między drutami na śrubie musi zawsze nosić stalową podkładkę, pożądane jest, aby trwałość połączenia sprężyny go z podkładką Grover.

Ostateczny widok łączenia drutów z różnych metali

Najbardziej niezawodną metodą połączenia jest tuleja. Konieczne jest wybranie samego tulei pod przekrojem drutu. Po jednej stronie i po drugiej stronie umieść przewody i użyj specjalnych roztoczy, aby ścisnąć tuleję za pomocą drutów.

Naciskanie rękawa specjalnymi prasami

Następnie rękaw jest izolowany taśmą izolacyjną lub rurką termokurczliwą. Oczywiście jakość połączenia jest dobra, ale praca jest czasami zwiększana. Zwłaszcza, że ​​rękawy do odbioru i zakupu w sklepie są trudne.

2 komentarze do "Okablowanie przewodów elektrycznych"

Alex, aluminium w domu nie jest lutowane. Żeby to zrobić za pomocą zwykłej lutownicy, a lutowie jest prawie nierealne! Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest albo dobre skręcanie, albo stosowanie bloków zacisków. Do podłączenia przewodów aluminiowych, listwy zaciskowe są wyposażone w specjalny środek smarny, który nie utlenia aluminium.

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Wybierz kategorię

Najnowsze publikacje

 • Montaż słupa elektrycznego w kraju lub w sektorze prywatnym 11/08/2017
 • Top 20 błędów w okablowaniu lub jak nie zrobić 10/30/2017
 • Rury faliste i sztywne do przewodów: PVC lub HDPE? Montaż kabli w pofałdowaniu 11.10.2017
 • infoelectrik.ru

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015.

  Kopiowanie tekstów jest zabronione.

  Wszystkie filmy i zdjęcia nie są własnością strony. W celu zastosowania tych informacji administracja witryny nie ponosi odpowiedzialności.

 • Dodaj komentarz

  78 − = 71