Nazwa kategorii

Mangal własnymi rękami wykonanymi z metalu

Mangale z metalu własnymi rękami. Wymiary, zdjęcia gotowych produktów

Niezbędni pomocnicy w prywatnym domu lub w wiosce wakacyjnej są mangalami z metalu własnymi rękami. Rozmiar, zdjęcie gotowych piecyków, spowodowało, że ten artykuł pomoże samodzielnie poradzić sobie z ich rozmieszczeniem. Takie produkty są dość często wykorzystywane do wykonywania świąt w przyrodzie, ale aby zrozumieć, jakie urządzenie jest konieczne, trzeba zrozumieć ich odmiany. Gotowy projekt rusztowania wykonanego z metalu o wielkości pudełka i podpór może być wykorzystany w pracy jako próbka.

Piecyk metalowy z elementami kutymi

Najprostsza wersja mankietu z metalu własnymi rękami, wymiary, których zdjęcie podano poniżej, to zwykłe prostokątne "akwarium" na nogach. U jego podstawy węgle są wypełnione, a kosztem powstaje ciepło. Jednak istnieje wiele nowoczesnych próbek, które zasadniczo różnią się od standardowych. Są bardziej wyrafinowane i piękne.

Wymiary standardowego grilla

Możliwe są różne warianty mangalu:

 • stacjonarny. Raczej masywna konstrukcja, najczęściej montowana na sztywnej podstawie. Piecyki metalowe mogą być ciekawym i jednocześnie pięknym elementem projektu witryny. Toma na potwierdzenie i zdjęcie mangala z wędzarnią z rąk własnych (rysunki takich modeli można znaleźć w Internecie). Współcześni rzemieślnicy będą oferować różne formy podobnych produktów, z których można wybrać oryginalną wersję do użytku domowego. Będzie trwać przez wiele lat;

Stacjonarny kuty ruszt

 • przenośny. Główną różnicą między tymi strukturami jest ich zwartość i demontaż. Są one znacznie mniejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki i mogą z łatwością zmieścić się w bagażniku samochodu. Jedyną wadą przenośnych produktów może być kruchość. Są one wykonane z cieńszych blach, aby zmniejszyć całkowitą masę. Zbyt cienki materiał często deformuje się i płonie;

Przykłady przenośnych rusztów wykonanych z metalu

 • mobilny. Zwykle są to raczej duże konstrukcje, często nierozłączne, wyposażone dodatkowo w kółka ułatwiające poruszanie się po terenie. Często ozdobione kutymi elementami, takimi metalowymi palcami własnymi rękami. Rozmiary, zdjęcia takich produktów są dość różnorodne i wśród dużego zestawu wariantów można wybrać najbardziej odpowiedni.

Mobilny grill z kółkami

Osobno należy zwrócić uwagę na ruszt elektryczny. Dla wygody użytkowników zapewnia automatyczny obrót szaszłyków. Na tym palenisku mięso jest smażone równomiernie. Istnieją również w pełni naelektryzowane próbki, na których zamiast węgli używa się podgrzewanych cewek.

Rysunek mangalu z beczki z elektryczną mierzeją

Najprostszy maszerujący kufer z metalu własnymi rękami. Zdjęcia, rysunki

Najprostszym i najłatwiejszym w produkcji przenośnym palnikiem są dwie małe podstawki w kształcie litery "P" z metalu, które utknęły w ziemi. Naturalnie pod węglami nie ma miejsca, są one umieszczane na ziemi bezpośrednio między regałami.

Giętarka do rury profilowej własnymi rękami. Kilka sposobów, pozwalając na improwizowane środki, aby wykonać giętarkę do rury profilowej własnymi rękami. Co to jest giętarka do rur iw jakim celu jest ona potrzebna.

 • mała wysokość nie pozwala na smażenie mięsa stojącego;
 • Otwarta przestrzeń - dość duża utrata ciepła.

Najprostszy kocioł kempingowy

Takiego produktu można z łatwością zabrać pieszo. Zajmuje mało miejsca i może zmieścić się nawet w plecaku. Do jego produkcji potrzebne są dwa kąty, których długość będzie równa długości pieca, a także cztery metalowe półki i części do mocowania konstrukcji. Zdjęcie mangalu z metalu demonstruje prostotę takiego urządzenia.

Przydatna rada! W przypadku standardowego pieca, zwykle stosuje się blachę o grubości około 2 mm. Im większa grubość, tym dłużej konstrukcja będzie, więc niektórzy rzemieślnicy używają metalu o grubości 5 mm.

Budowa prostego nagietka

Niezamontowany piecyk z metalu własnymi rękami. Rysunek, zdjęcie

Łatwo jest zamontować stacjonarny ruszt z metalu własnymi rękami. Aby stworzyć prosty prostokątny palenisko, potrzebujesz:

Krok 1: Spawanie obudowy i nóg grilla

Wstępnie należy przygotować rysunek przyszłego projektu. Tutaj należy podać wysokość gotowego wyrobu, jego szerokość i długość, zwrócić uwagę na odległości między szczelinami perforacji, a także na ustalenie skosów dla szotów. Standardowa odległość między otworami wentylacyjnymi w mangalu z metalu wynosi 7-8 cm własnymi rękami, są one rozmieszczone mniej więcej w tej samej odległości od dna konstrukcji. Liczba fazowań zależy od tego, ile szaszłyków ma być użytych. Ich standardowa liczba to 8.

Krok 2: Utwórz dodatkową zdejmowalną podstawkę

Mangale z metalu własnymi rękami: rysunki i zdjęcia. Instrukcja wytwarzania krok po kroku

Jak zrobić mangi z metalu własnymi rękami? Rysunki, schematy, zdjęcia, materiały wideo dostępne w Internecie mogą być przykładem samodzielnej produkcji wysokiej jakości i trwałego produktu. Wymiary pieca z metalu dobierane są indywidualnie, licząc na wymaganą liczbę szpikulców w jednej zakładce:

 1. Metal wyznacza granice ścian i dna przyszłego produktu.
 2. Arkusz jest cięty wzdłuż linii.
 3. Otwory perforacyjne wykonywane są za pomocą wiertarki.
 4. Wytnij fazki na górnych krawędziach długich ścian.
 5. Wszystkie części są spawane razem.
 6. Nogi są wyostrzone od dołu, odcinając kąt bułgarski.
 7. Zgrzewaj słupki do pudełka.

Krok 3: Kocioł ze zdejmowanym stojakiem jest wykonany własnymi rękami

Przydatna rada! Nogi kotła mogą być wykonane z gałązek. Aby to zrobić, wytnij nić w górnej części, a nakrętki dopasuj do dolnej części pudełka. Nieźle poradził sobie z podporami ładunku z narożnika, połączonymi z główną konstrukcją za pomocą śrub. W razie potrzeby można je odkręcić.

Krok: 4 Użyj grilla do gotowania

Składane piecyki metalowe własnymi rękami. Rozmiary, zdjęcie

Nie musisz używać spawarki do tworzenia mangalu z metalu własnymi rękami. Rysunki, zdjęcia podobnych produktów podpowiedzą, jak poprawnie złożyć strukturę. Optymalna wielkość opakowania przyszłego projektu to 70x30 cm. Podczas cięcia blachy pozostaw około 4 cm na złączach. Na ścianach wykonywane są małe nacięcia, a arkusze są składane w taki sposób, aby można było połączyć narożniki i dno konstrukcji. Na każdej części, w tym na nogach, wywierć otwory na śruby.

Konstrukcja składanego grilla

Taki kocioł jest łatwy do złożenia i demontażu, dzięki czemu łatwo można go zabrać do natury. Montaż takiego piecyka zajmie tylko kilka minut.

Przydatna rada! Jeśli szczegóły konstrukcji związane są z meblami, ręcznie wykonany piec z metalu można dodać po zakończeniu gotowania.

Metalowy ruszt z baldachimem

Łatwo jest zrobić szaszłyk z tradycyjnej metalowej beczki. Gotowy piec może być w dwóch wersjach: z pokrywą i bez. W tym celu beczka jest dzielona na dwie nierówne części, z których mniejsza służy jako wieczko. Krawędzie otrzymanych form metalowych są starannie oczyszczane z zadziorów i resztek. Do dolnej części przeznaczonej do smażenia spawane są nogi z narożników lub cienka rura. Wykonuj szczeliny wentylacyjne, a do krawędzi ścian przyspawaj małe półki. Na nich wygodnie jest umieścić ruszt do smażenia, a także szpikulec.

Łazarz wykonany ręcznie z beczki

Górna mniejsza część jest również parzona na krawędziach narożników, obie części są zapięte, a struktura połączona. Łatwo jest zrobić wędzarnię z takiego metalowego palnika własnymi rękami. Zdjęcia, rozmiary podobnych produktów pomogą samodzielnie zebrać niezbędne projekty dla domu.

Nieźle wyglądający mangal z elementami kucia. Często są one wyposażone w dodatkowe urządzenia:

Kuty palenisko w formie trenera

Współcześni mistrzowscy projektanci tworzą naprawdę wyjątkowe wzory do smażenia w postaci pirackich skrzyń, małych samochodów lub parowozów. Są ozdobione kutymi wzorami lub kwiatami. Takie piece będą doskonałym elementem wystroju każdego kraju lub domu.

Przykłady twórczych samoprzylepnych bunkrów

Każdy metalowy produkt musi być chroniony przed korozją. Do malowania zwykle stosuje się niestandardowe preparaty odporne na wysokie temperatury. Istnieją inne sposoby ochrony. Koncentracja jest dość powszechna. W wyniku tego procesu na blasze metalowej pojawia się całkowicie czarny film, chroniący produkt przed wysoką temperaturą.

Łapacz metalu z własnymi rękami (wideo)

Rysunki i zdjęcia huśtawek ogrodowych własnymi rękami wykonanymi z metalu: wymiary i instrukcje do tworzenia

Gniazdo termiczne rurek profilowych własnymi rękami: zdjęcie gotowych konstrukcji

Huśtawki ogrodowe wykonane z drewna własnymi rękami: zdjęcia i rysunki, rozmiary i zalecenia dotyczące produkcji

Gniazda dla kur niosek: zdjęcia, rozmiary, porady

Bramy własnymi rękami. Rysunki, zdjęcia i filmy

Altanki własnymi rękami: rysunki i rozmiary, schematy, szkice i projekty lekkich budynków

Przez długi czas chciałem nauczyć się, jak własnoręcznie wykonać ruszt z metalu. Zdjęcia, diagramy, rysunki i wskazówki w artykule pomogły zrozumieć technologię produkcji. Dziękuję.

Zajął się mangalem z metalu. z dachem) Rysunki i zdjęcia były przydatne do pracy. gotowe szkice sprawiają, że piecyk jest o wiele łatwiejszy!)

powiedz mi, pliz optymalny rozmiar piecyka z metalu? Nie mam okazji zrobić tego sam, chcę zamówić, ale nie mogę decydować o wymiarach. Będę wdzięczny!

Jak zrobić mangal z metalu własnymi rękami

Uwielbiamy, jeśli pozwala na to pogoda, z przyjaciółmi do smażenia w kebabach na świeżym powietrzu. Jeśli jednak pogoda na to nie pozwala ... smażyć. Ale w każdych warunkach pogodowych szaszłyki bez grilla - to nie jest poważne. Jeśli masz prywatny dom lub domek, możesz zrobić stacjonarną, solidną instalację, łączącą grill i grill. Zazwyczaj są one wykonane częściowo z cegły lub kamienia naturalnego, częściowo z metalu. Jeśli nie ma ochoty wznosić czegoś poważnego, można spawać ruszt z metalu i umieścić go w pobliżu - na podwórku pod baldachimem, w garażu, spiżarni itp. Jeśli jesteś fanem rekreacji na świeżym powietrzu w dowolnej formie, nie możesz obejść się bez przenośnego paleniska. I taki, który jest wygodny do przenoszenia / transportu. Oto jak zrobić metalowy kowal z własnymi rękami i pójdzie dalej.

Szaszłyki są smażone i kiedy pozwala na to pogoda, a kiedy nie ... dlatego potrzebujemy rusztu o każdej porze roku

Wszystkich parametrów Ruszty metalowe mniej więcej stała jest tylko wysokość ścian (RIM): jest to zazwyczaj w przedziale 13-15 cm Jeśli nie mniej ściśle rozstawione węgle spali mięso, jeśli podniesie powyżej normy dla prażenie potrzebują dużo węgla .. I nie zawsze mamy okazję lub chęć oczekiwania, aż duża liczba z nich jest przygotowana. A więc 13-15 cm to najrozsądniejszy wybór.

Wszystkie inne rozmiary pieców z metalu dobierane są w zależności od osobistych preferencji lub okoliczności:

 • Szerokość zależy od wielkości użytych szaszłyków. Powinno to być 8-10 cm mniej. Jeśli szaszłyki mają 50 cm (bez piór), szerokość rusztu wynosi 40-42 cm.
 • Długość grilla zależy od tego, ile kebabów szaszłyk zamierzasz smażyć w tym samym czasie. Odległość między nimi jest rzędu 8-10 cm. Jeśli chcesz położyć 8 szaszłyków w tym samym czasie, potrzebujesz 72-90 cm długości - w zależności od tego, czy umieścisz je na 8 czy 10 cm. W grillu zrobionym przez siebie w długich murach często wykopuje się pod szpikulcem. Wnęka może być trójkątna lub zaokrąglona - kto będzie się dostosowywał.

Każdy ma swoje własne wyobrażenia o tym, który grill jest najlepszy, ale są z pewnością piękne opcje. Czasami piękno łączy się z praktycznością (jak na zdjęciu w środku). Autor jest naprawdę mistrzem (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

Nawet czasami na dno tworzy się druga płyta z podłużnymi otworami typu prętów. Prawdopodobnie jest to konieczne, aby metal nie wypalił się na dnie, ale całkiem możliwe jest obejście się bez tego szczegółu.

Konstrukcja mangalu wykonanego z metalu nie różni się w konkretnej odmianie. To jest kocioł na nogach. Wymiary rusztu i wysokość nóg to wszystkie zmiany. Istnieją oczywiście prawdziwe dzieła sztuki i istnieją prostsze opcje podróżowania do natury.

Istnieje kilka sposobów. Nie różnią się zbytnio, ale wciąż istnieje różnica.

Metoda pierwsza: przy minimum spawów

Można go użyć, jeśli masz wystarczająco duży kawałek metalu, który pasowałby do całego "wymiata". W takim przypadku należy zaznaczyć wszystkie wymiary wyjaśnione powyżej, wyciąć "dodatkowe" rogi. Następnie ostrożnie odetnij punkty zgięcia bułgarskim: łatwiej będzie się zgiąć.

Zaczynamy od rysunku wymiarów na arkuszu metalu, a następnie wycinamy dodatkowe rogi (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij lewym przyciskiem myszy)

Następnie zaczynamy pracować jako spawarka. Do spawania metalu najlepiej nadają się 2-3 mm spawarki inwerterowe. Prawdopodobnie piecyk jest najlepszym produktem dla początkującego spawacza. Nie ma potrzeby uszczelniania szwów. Otwory są nawet mile widziane - za ich pośrednictwem nadejdzie powietrze do spalania. Stosując cztery szwy, otrzymujemy gotową skrzynkę na beczki.

Wygnij obrabiany przedmiot, a następnie zgrzej szwy (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

Jeśli metal jest używany cienki - 1,5-2 mm, dno i ściany mogą być zgięte. Aby temu zapobiec, można je wzmocnić za pomocą rury narożnej lub profilowej.

Dno i ściany można wzmocnić - tak, aby nie pękały od wysokich temperatur

Pozostaje tylko spawać tylko nogi. Mogą być z narożników lub rur. Opcje są różne, ale można użyć obu. Jak spawać do metalowych rusztowych rur, patrz zdjęcie. Nawiasem mówiąc, na tej samej zasadzie można wykonać nogi składanego kosza - dobrać średnice tak, aby ściśle pasowały. Lub spawać do dna nakrętki, a na gładkim wzmocnieniu o odpowiedniej średnicy, przeciąć nić.

Jak przymocować do dolnej części rusztu z metalowych nóżek rur (aby zwiększyć rozmiar obrazu kliknij lewym przyciskiem myszy)

Kolejny sposób na wykonanie nóg z narożników lub rur profilowanych. Wciąż jest łatwiej: spawać w rogach.

Jako nogi do kosza można użyć żelaznego narożnika lub rury profilowej o małym przekroju

Ta sprawa pasuje do ciebie, jeśli masz metal, ale jest on dostępny w małych kawałkach. Następnie po prostu wyciąć niezbędne blanki, a następnie spawać je. W tym przypadku, szwy spawalnicze powinny być oczywiście stosowane w sposób bardziej jakościowy: ich długość jest znacznie większa.

Drugi sposób, aby grill metalowe ręce - wyciąć wszystkie niezbędne dane do pól, a następnie gotowane (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij na nim lewym przyciskiem myszy)

Po złożeniu pudła pozostaje spawać nogi. Tutaj nie ma różnic. Kilka opcji opisano powyżej.

Jak zrobić gazetę z metalu na spotkania z snish ​​kebabem tutaj.

Metoda trzecia: na ramie rogów

Z drugiej opcji kolejność działań jest inna. Być może jest to bardziej poprawny sposób: istnieje rama, która nie pozwoli metalowi się zgiąć. Ogólnie rzecz biorąc, ten samoprzylepny palenisko okazuje się być bardziej wytrzymały. Po sekwencji prac jest to:

 • spawać ramę od narożników (na zdjęciu po lewej) lub rury profilowej (na zdjęciu po prawej)
 • do tego spawasz dno, a po - ścianę.

Te piecyki wykonane z metalu są wykonane na ramie

Cóż, jeśli nie grill dla siebie własnymi rękami, może zapewnić poczucie komfortu na blacie i / lub ramy do umieszczania szaszłyki, jak na zdjęciu poniżej. Piec na górnej krawędzi jest wzmocniony rurą profilowaną. Wzmocnienie jest spawane, dzięki czemu można wstawić "dodatki". Tak więc zarówno stół, jak i stojak pod szpikulcem - mogą być wkładane lub nie do woli.

Piecyk domowy wykonany z metalu z opcjami: stolik i stojak na szaszłyki (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

A dla tych, którym podoba się wszystko, co trzeba zrobić, pojawia się pomysł żelaznego rusztu pod baldachimem. Cudownie zrobione. Taki metalowy kozioł z dachem wykonanym przez początkującego spawacza. Wykorzystał ten projekt do treningu: nauczył się gotować przy spawaniu inwerterem. Bardzo dobry pomysł, a wydajność nie jest zła.

Domowy kocioł pod baldachimem z narożnikiem "kuchennym" (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

Jeśli interesują Cię piecyki, które są szybko wytwarzane i nie wymagają specjalnych umiejętności, zwróć uwagę na piecyki z butli gazowych.

Składany ruszt z metalu własnymi rękami

W przypadku wycieczek do natury, łowiectwa lub wędkarstwa bardziej odpowiednia jest łatwa do przenoszenia, składana wersja. Są podobne produkty w sklepach, ale są wykonane z bardzo cienkiego metalu i trwają długo. Dlatego lepiej jest zrobić przenośny palenisko własnymi rękami.

Są one różnego rodzaju:

Składane (składane) bromiery w walizce i bez

Składane piece są wykonywane częściej w formie walizki. Niektóre - tylko z uchwytami do przenoszenia. W przypadku innych osób wymagana jest osobna walizka lub walizka.

Kocioł w walizce to dobry pomysł (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

W tej wersji właściciel zrobił kufer z metalu na walizkę. Części są mocowane na zawiasach drzwi metalowych. Spawano je za pomocą ręcznego spawania łukiem elektrycznym. W szczególności w tym modelu nogi są zbyt cienkie, ale są to koszty zwartości.

Inną opcją jest przenośny marsz. Można go również "zapakować" w walizkę, ale można też uszyć torbę z płótna: tanią i wściekłą.

Kolejny kociak, który można zapakować w walizkę (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

W tej wersji wykonane jest dno ze składanymi nogami. Pozostałe części są układane pojedynczo. Między sobą ściany boczne są mocowane kosztem cięć, które sięgają do środka wysokości w różnych kierunkach.

Kolejny projekt składanego rusztu pokazany jest w formacie wideo.

Od poprzedniej różnią się tym, że składają się z oddzielnych, nie przywiązanych części. Zbierz się na miejscu. Sposoby montażu są różne - gdzieś jest kilka śrub, gdzieś - rowki i nacięcia. Podczas wykonywania spawania nie jest potrzebne, ale będziesz potrzebował bułgarski z tarczą diamentową lub piłą do metalu.

Przedstawiony na zdjęciu metalowy kołowrót montażowy przypomina projektanta dziecięcego. Pomysł jest interesujący, wdrożenie jest na najwyższym poziomie. Spawanie nie jest potrzebne, ale potrzebujesz mistrzowskiego posiadania Bułgara. Jeśli nie ma takiej umiejętności, możesz ukończyć najtrudniejsze miejsca piłą metalową. Jeśli zdecydujesz się zrobić coś takiego własnymi rękami, najpierw ułóż układ w tekturze. Pożądane jest, aby mieć taką samą grubość, jak użyjesz metalu. Uzupełnij gotowy układ, dostosuj go tak, aby wszystko było idealne. Następnie możesz przesłać wzory do metalu.

Piecyk wykonany z metalu bez spawania wykonany jest ze stali nierdzewnej (w celu powiększenia obrazu kliknij lewym przyciskiem myszy)

Następujące składane piece są wykonane w rodzaju tych, które są sprzedawane w sklepach. W nich nogi są wykonane z kątów, w nogach są cięcia w postaci języków. Te języki są lekko wygięte. W ścianach bocznych pod tymi półkami są wykonane otwory. Podczas montażu ścian bocznych "siedzą" na językach.

Składany ruszt wykonany z metalu - łatwo to zrobić własnymi rękami (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

Dno w takim modelu mangali nie jest naprawione. Dolna część boków jest zgięta do wewnątrz o 3-4 mm. Po zamocowaniu ich na nogach wzdłuż obwodu uzyskuje się obręcz. Dno kładzie się po tej stronie. Z doświadczenia operacyjnego jest model, mogę powiedzieć, że projekt staje się dość chwiejny i traktować ją delikatnie: ustawienie, należy przesunąć go nie jest, inaczej wszystko może się rozpaść. Ale nasz piec jest wykonany z bardzo cienkiego metalu o grubości 1 mm. Być może, jeśli użyjesz większej grubości, nie będzie problemu.

Inny wariant zmontowanego paleniska różni się od poprzednich tym, że ma kute nogi. Na nich kosztem specjalnych płyt są przymocowane ściany boczne.

Demontowalny ruszt na kutych nogach (aby powiększyć obraz, kliknij lewym przyciskiem myszy)

I najprostszy z metalowych piecyków, które zobaczysz na poniższym zdjęciu. Jeśli masz dwie części narożnika i bułgarski, możesz zrobić to za kilka minut. Jeśli nie możesz się zgiąć, możesz wywiercić otwory i przymocować je za pomocą śruby i nakrętki.

Najprostszy shish kebab z metalu. Z twoimi rękami można zrobić w kilka minut

Zainstaluj go nad kominkiem, zatykając nogi w ziemi. Niezbyt wygodny, ale bardzo prosty. Sprawa "ognia" zostanie zniesiona.

Następnie pomalować mangal z metalu

Jeśli jesteś bardzo zdezorientowany przez rdzę na metalu, będziesz musiał oczyścić ją ręcznie. Wskazane jest, aby nie używać żadnych środków chemicznych, aby pracować tylko ze szczotkami i skórkami. Jeśli chcesz, możesz go pomalować. Ale farba powinna być odporna na ciepło, a jeszcze lepiej - odporna na ciepło, ponieważ tylko one mogą wytrzymać temperaturę spalania drewna opałowego. Istnieje kilka opcji:

 • żaroodporna farba CERTA (Zerta) może wytrzymać do + 900 ° C, jest inna nazwa dla tej samej farby OS-82-03Т;
 • emalia żaroodporna Rust-oleum, może być używana do + 1093 ° C, matowa, może być w kolorze białym, szarym, czarnym;
 • żaroodporna emalia (farba) "KO-8101" wytrzymuje podgrzewanie do + 650 ° C, istnieje dwanaście podstawowych kolorów;
 • emalia żaroodporna KO-8111 Thermal ma również właściwości antykorozyjne, wytrzymuje nagrzewanie do + 600 ° C.

Jeśli chcesz, aby piecyk był piękny, przyjrzyj się cegle. Tworzą monumentalne wrażenie. Nawet te najprostsze. W prostych modelach możesz ćwiczyć.

I na koniec kilka rysunków. Wymiary zmieniają się według własnego uznania, nie ma w tym przestępstwa.

Żelazny mangal na wysokich nogach

Rysunek mangal-walizka wykonana z metalu (aby pomóc tym, którzy chcą własnymi rękami)

Łapacz metalu z własnymi rękami

Mangal - wygodny sprzęt kulinarny, podstawa do gotowania w upale. Ten funkcjonalny wynalazek pozwoli ci przygotować różne produkty spożywcze za pomocą naturalnej kulki z węglem. Chociaż początkowo został stworzony jako uniwersalne narzędzie do gotowania, teraz grill jest podstawą do gotowania szaszłyków i mięsa. Wokół niego odbywają się wycieczki do natury i do kraju, zauważając nadejście wiosny, spotkanie z latem i odejście od jesieni.

Jednak zakup piecyka jest drogi. Prosta metalowa konstrukcja kosztuje czasami ogromne sumy, nieuzasadnione wyglądem czy jakością. Dlatego znacznie lepiej jest zrobić sobie koksownik, używając wysokiej jakości metalu i swoich umiejętności.

Mangal - specjalne narzędzie do gotowania na ciepło. Ma dość prostą konstrukcję, ale wszystkie jego funkcje są zawarte w niuansach. To one ułatwiają i przyspieszają gotowanie tych samych szaszłyków i innych potraw, zapewniając wystarczającą ilość ciepła do gotowania.

Wśród głównych niuansów piecyka jest:

 • Głębokość
 • Otwory na powietrze
 • Odpowiednie rozmiary
 • Wnęki na szaszłyki

Chociaż niektóre z nich są oczywiste, wszystkie są niezbędne do wysokiej jakości gotowania. Głębokość grilla wytworzy wystarczająco dużo ciepła i umieści mięso na wysokości, na której będzie ono ugotowane, nie spalone. Pozwoli to również na umieszczenie wystarczającej ilości drewna w tym samym czasie.

Otwory na powietrze - ważny niuans takich struktur. To z ich powodu mięso gotowane na grillu znacznie różni się od innych potraw w przyrodzie. Stały przepływ powietrza pozwala utrzymać ciepło i temperaturę węgli, wykorzystując ich pełny potencjał.

Wstępny dobór wymiarów jest niezwykle ważny dla dalszego użytkowania konstrukcji. Po ugotowaniu odbywa się na szpikulcach lub batonach, dlatego warto orientować się według ich średnich wymiarów. Piec powinien dawać wystarczającą ilość ciepła, być wystarczająco szeroki, aby pokryć całą długość szpikulca, jednocześnie umożliwiając umieszczenie więcej niż ośmiu porcji mięsa.

I ostatnie niuanse - rowki do szaszłyków. Pozwalają umieścić mięso w dowolnej pozycji, równomiernie smażąc ze wszystkich stron. Takie podejście jest ważne przy przygotowywaniu soczystego shish kebaba bez spalonych stron.

Jednak te momenty mogą się różnić w zależności od rodzaju rusztu.

Odmiany tych wzorów są liczne. W końcu każdy próbuje znaleźć najlepszą opcję, w której najlepiej gotować mięso i inne produkty w upale. Teraz istnieje kilka rodzajów mangal:

Zwykły ruszt jest kwadratową konstrukcją. Chociaż ma dużą masę, może być przenoszony. Często nogi są zdejmowane.

Mała i łatwa do złożenia wersja, którą można przewozić w samochodzie. Nadaje się do wędrówek po lesie, jest wygodniejszy i łatwiejszy.

Ogromny ruszt wykonany z metalu. Podstawą mogą być klocki ceglane dla większej niezawodności. Często te piece są uzupełniane stalowymi dekoracjami.

Wybór rodzaju jest ważnym niusem w niezależnej konstrukcji grilla. Umożliwi to określenie zadań i wybór najlepszej opcji. Zaleca się jednak stosowanie zwykłego typu jako najbardziej uniwersalnego wyboru dla letnich mieszkańców.

Przed rozpoczęciem pracy należy wykonać odpowiednie rysunki i wybrać rozmiary przyszłego paleniska. W przypadku konstrukcji wybierz najczęściej używaną opcję. Konieczne jest wybranie odpowiedniej wysokości i szerokości struktury, a także odpowiedniej długości nóg. Rysunek prostego rusztu przedstawia się następująco:

Wymiary podano w milimetrach. Można zauważyć, że całkowita wysokość pieca wynosi 95 cm przy długości nóg 70 cm Głębokość piecyka wynosi 25 cm, co jest optymalną odległością od ciepła do szaszłyków.

Szerokość pieca wynosi 28 cm, czyli nieco poniżej średniej wielkości szpikulca. Długość - 54 cm, niezbędna do równomiernego rozłożenia dziewięciu porcji nad piłką.

Górna część konstrukcji wyposażona jest w szczeliny dla szaszłyków. Pozwalają one równomiernie rozprowadzać mięso, aby się nie stykały, a także swobodnie je korygować podczas obracania w celu równomiernego pieczenia. Odległość między szczelinami wynosi 6 cm, należy pozostawić trochę miejsca między skrajnymi szczelinami i ścianami, aby mięso ich nie dotykało i nie paliło.

Dobry wydmuch jest ważnym niuansem piecyka. Osiąga się to dzięki otworom o średnicy 12-15 mm na ścianach bocznych. Otwory znajdują się w dolnej części blachy i są przesunięte. Na przednich ścianach nie są potrzebne żadne dziury.

Przygotowanie elementów przyszłego projektu

Podstawą pieca są blachy. Inne materiały nie są zalecane, ponieważ to metal zapewnia projektowi wystarczającą wytrzymałość cieplną i zwartość. Grubość metalu wynosi około 2-3 mm. Do pracy będziesz potrzebował:

 1. 2 arkusze metalu 280 x 250 mm
 2. 2 arkusze metalu 240 x 250 mm
 3. 1 arkusz metalu 540 x 280 mm
 4. 4 metalowe rury lub narożniki o długości 700 mm
 5. Wiertarka
 6. Spawarka
 7. Ruletka
 8. Bułgarski lub piła do metalu

Wielu woli inną wersję zestawu. Różne arkusze można zastąpić jedną dużą metalową szmatką. Po wykonaniu cięć możliwe jest połączenie projektu z minimalną ilością spawanych szwów. Będzie więc bardziej niezawodny.

Warto wziąć pod uwagę dodatkowe elementy, jeśli Twój projekt różni się od powyższego. Można go uzupełnić o uchwyty do przenoszenia, paletę, wgłębienia na nogi i inne detale.

Najpierw następuje wstępne znakowanie. Są miejsca do zapinania i spawania, tworzą się szpary do szaszłyków. W tym celu używany jest bułgarski lub piła. Na tym etapie powstają również dziury powietrzne.

Spawanie - najlepsza opcja dla piecyka. Toleruje duże zmiany temperatury i jest znacznie bardziej skuteczny niż skręcanie. Do tego używana jest spawarka, której rodzaj dobierany jest zgodnie z preferencjami. Następnie struktura jest naprzemiennie przymocowana i przyspawana do naroży.

Następnie następuje zgrzewanie nóg i uchwytów. Są one przymocowane do dolnej części konstrukcji (metalowe rury) lub wzdłuż boków (narożniki). Konieczne jest spawanie ich bezpiecznie, ponieważ ruszt jest dość ciężki.

Po zakończeniu prac konieczne jest przeszlifowanie szwów i sprawdzenie konstrukcji pod kątem niezawodności.

Do gotowania szaszłyków przy złej pogodzie używa się specjalnej konstrukcji grilla z baldachimem. To ukryje mięso i ciepło przed deszczem, ale ten projekt nie jest łatwy. Dostępne są dwie opcje:

 • Instalacja dodatkowej czaszy, niezwiązanej z grillem
 • Montaż markizy na samym kosza

Pierwsza opcja jest optymalna, ponieważ pozwoli ci ukryć zarówno shish kebaby, jak i sam szaszłyk. Jednak jego konstrukcja i instalacja jest znacznie prostsza. Druga opcja wymaga dodatkowych obliczeń, aby baza mogła wytrzymać ciężar czaszy.

Zaleca się montaż konstrukcji na narożnikach metalowych. Jest to najlepsza opcja, ponieważ znacznie ułatwia montaż czaszy. Samo płótno wykonane jest z tektury falistej. Jest ognioodporny, nie reaguje na zmiany temperatury i ma niską wagę, co jest ważne dla takiej lekkiej konstrukcji.

Składanie czaszy nie różni się od zwykłego, konieczne jest jedynie zabezpieczenie ognia i dogodnej lokalizacji podstawy. To pozwoli ci swobodnie przygotowywać jedzenie bez trzymania się szkieletu.

Wersja grilla z baldachimem w jednym projekcie jest bardziej skomplikowana i jest wykonywana przez profesjonalnych spawaczy. Wymaga to stworzenia niezawodnego projektu, którego ciężar jest równomiernie rozłożony na podstawie. Stacjonarne namioty do grilla ułatwiają pracę, ponieważ dla nich można wykonać fundament łożyskowy.

Konstrukcja z baldachimem może być dodatkowo ozdobiona metalowymi elementami, jak widać na zdjęciu. To nie tylko poprawi wygląd, ale także sprawi, że czasza będzie bardziej niezawodna i stabilna.

Ważnym niuansem w tworzeniu piecyka jest malowanie. Jest to po prostu konieczne, ponieważ metal użyty w konstrukcji jest łatwo narażony na rdzę, a sadza i popiół nie poprawiają jej wyglądu.

Do malowania używa się specjalnych związków. Mają następujące wymagania:

 • Odporność na zmiany temperatury
 • Odporność na ciepło
 • Brak szkodliwych oparów

Następujące powłoki spełniają to wymaganie:

 • Emalie silikonowe
 • Farby termoutwardzalne
 • Farby żaroodporne do różnych celów

Druga opcja dla takich zadań pasuje najlepiej, ale trudno jest zastosować je własnymi rękami. Wymagają specjalnego pieczenia, po którym uzyskują swoje właściwości.

Istnieje inna opcja - utlenianie. Jest dość trudny do wykonania, ale można go zatrzymać samemu.

Kolor farby lepiej wybrać czarny. Ponieważ później będzie dużo sadzy i popiołu, inne powłoki szybko się zabrudzą. W tym samym kolorze rajd będzie niewidoczny.

Łatwo jest samemu zrobić koksownik. Aby to zrobić, wystarczy metalowa blacha, spawanie i pożądanie. Ale konieczne jest przestrzeganie schematu i planu, ponieważ niewielkie odchylenia mogą dodatkowo wpływać na użyteczność piecyku. Pomoże to temu wideo, które wykazało złożenie bardziej złożonego projektu:

ul. Bolshaya Dorogomilovskaya, 10

Autostrada Dmitrovskoe, 163a, budynek 1, -1 piętro

Dodaj komentarz

10 + = 17